0,99 Faiz Konut Kredisi Yapılandırma (Ziraat-Halkbank-Vakıf)

Bildiğimiz suretiyle 2020 yılı Ağustos ayında Halkbank, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası konut kredisi faizlerini %0,99 oranına düşürdü. Buna nazaran 500 bin liraya kadar tutarlı ve 15 yıl vadeli kredi çekecekler aylık %0,99 üstünden ev satın alabilecekler. Bu durumda daha ilkin ki dönemde faizler yüksek iken kredi çeken vatandaşın konut kredisi yapılandırma hesaplamaları gündeme geldi. Zira faizlerin düşmesi durumunda vatandaşa yapılandırma imkanı sağlanırsa, aynı kredi daha düşük miktarlarda ödenerek tamamlanmış olacak. Sadece %0,99 yeni faiz oranlı kredilerin bir tek yeni konut alımları için olduğu belirtiliyor.

Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Iyi mi Yapılır?

Ev kredisinin yapılandırılabilmesi için ilk koşul bankanın uygun oranlarda kredi vermeyi kabul etmesidir. Zira kimi zaman faizler düştüğünde düşük faizden yapılandırma yerine bir tek yeni krediler için geçerli oluyor.

Halkbank, Ziraat ve Vakıfbank tarafınca verilen aylık %0,99 oranlı kredi içinde bu haberleri duymaktayız. Bu sebeple bankanızla görüşmeniz size en net sonuca ulaşmanızı elde edecektir. Doğal olarak birde bu işin hesaplama boyutu var.

Ev kredisi çeken müşterinin ilk kredisinin aylık faizi ile yapılandırma kredisinin aylık faizi içinde belirli bir oran bulunması gerekmektedir. Eğer bu oran mevcut değilse, yurttaş alacağı ikinci kredinin dosya harcamasını ödeyeceğinden dolayı herhangi bir kâr durumu söz mevzusu olmayacaktır.

Örnek vermek gerekirse aylık %1,20 oranında faiz ile kredi çeken bir yurttaş şuan aylık %0,99 oranında faiz ödeyerek kredi çekerse ortaya çıkacak olan %0,21 oranında ki faiz indirimi tüm harcamaları ortaya koyduğunda herhangi bir avantaj sağlamayacaktır.

Aslen vatandaşın yapılandırmadan yararlanabilmesi için minimum %0,60 oranında yapılandırma farkı olması gerekmektedir. Bankadan çekilen herhangi bir kredinin vadesinin uzatılması ile konut kredisinin faizinin düşürülmesi aynı şey değildir.

Bankalarca sunulan finansman kredi teamülleri ve mevzuat hükümlerine nazaran verilir. Hiçbir banka müşterisinin   daha ilkin çekmiş olduğu kredisinin faizini düşürme zorunluluğu bulunmamaktadır. Zira şuan için bu yönde bir yazılı mevzuat mevcut değildir.

Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırma 2020

Vakıflar bankası şuan için müşterilerine %0,99 faiz oranıyla 180 ay vadelere kadar konut kredisi vermektedir. Daha ilkin çekilen tüketici kredilerinin vadelerinin uzatılmasına yönelik yasal mevzuatlar çerçevesinde uygulamalar gerçekleştirse de, yüksek faizle çekilen konut kredilerini yeni faiz oranından yapılandırdığına ilişkin bir data bulunmamaktadır.

Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırma 2020

Yukarıda ki görselde de açıkça görüldüğü benzer biçimde Vakıfbank resmi web sitesinde kampanyanın yeni konut alımlarında geçerli olduğu belirtilmiştir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?

Ziraat Bankası web sitesinde yer edinen hesaplama kısmına yeni faiz oranlarını işleyerek müşterilerin ödeyecekleri faizleri ortaya koymuştur. Sadece verdiği %0,99 oranlı kredi için ekstradan bir izahat yapmamış ise de, Vakıfbank benzer biçimde bu kredinin bir tek yeni konut alımları için geçerli olacağı değerlendirilmektedir. Bu hususta ki en net data Ziraat Bankası şubelerinden öğrenilebilir.

Ziraat bankasının %0,99 faizli konut kredisinin lüzumlu belgeler bölümünde;

Satın alınmak istenen konutun tapu belgesinin fotokopisinden bahsedilmektedir. Ek olarak bu kredide talep edilen tüm evrak ve belgeler yeni satın alınan bir konut için istenmekte olan evraklardır.

 • 180 aya kadar vade,
 • Evin %80 oranına kadar sağlanan finansman,
 • İpotek tesisi ve lüzumlu durumlarda ek güvence,
 • Kredi süresince zelzele, yaşam ve konut sigortası zorunluluğu mevcuttur.

Ziraat Bankasının bu kredisinin muhteviyatında daha ilkin yüksek faizle kredi çekenlerin yapılandırma kredisi kullanarak faizleri düşürebileceklerine dair herhangi bir data mevcut değildir.

Halkbank Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Yapıyor mu?

Halkbank tarafınca meydana getirilen %0,99’luk konut kredisi faiz indirimini Banka genel müdürü sayın Osman ARSLAN tarafınca meydana getirilen izahat ile bildirildi.

Halkbank konut kredisi faiz oranları

Bankanın web sitesinde yayınlamış olduğu haberde de konut sahibi olmak isteyen müşterilere bu kredinin verildiğinden bahsedilmektedir. Eskiden çekilen kredilerin yapılandırmasına ilişkin herhangi bir data bulunmamaktadır. Ticari firmaların çekecekleri krediler içinse banka tarafınca firmanın kredi puanına nazaran bir değerlendirme yapılacak ve senelik %17 faiz oranından başlamış olan oranlarla finansman imkanı sağlanabilecek.

Yukarıda da belirtildiği suretiyle kamu bankalarının asla birinin web sitesinde yapılandırmaya ilişkin herhangi bir data bulunmadığı benzer biçimde genel anlamda yeni konut alımları için olduğu vurgulanmıştır. 

Gene haber sitelerinde %0,99 faiz oranından bir tek yeni konut alımları için geçer olacağı, daha ilkin kredi çekenlerin konut kredisi yapılandırma işlemi yapamayacağı haberleri yer verilmiştir.

Konut Kredisi Yapılandıran Bankalar Hangileridir?

Yeni uygulamaya giren %0,99 faiz oranından olmasa da, başka bankadan çekmiş olduğu krediyi kendi bünyesine almak suretiyle belirli faiz oranları ile yapılandırma meydana getiren bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • İş Bankası,
 • Teb,
 • Güvence Bankası,
 • HSBC
 • Halkbank,
 • Denizbank,
 • Vakıfbank

Kredinin faiz oranı, müşterinin kredi notu, kalan ödemeler ve öteki mevzuat hükümlerine nazaran talebin uygun görülüp görülmeyeceği bankanın inisiyatifindedir.

Yeni ev almak isteyenler En Düşük Faizli Konut Kredisi Hangisi isminde içeriğimizden faizleri ve öteki şartları inceleyebilirler.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>