1 Dönüm Ekeni Zengin Eden Tarımsal Ürünler (GÜNCEL)

Çiftçilik uğraş verici mesleklerden bir tanesidir. Ekim, dikim, sulama hasat ve devamlı bakım gerektiren tarımsal ürünler yolu ile para kazanmanız mümkündür. Sadece size öyleki ürünlerden bahsedeceğiz ki bu bitkilerin hem ekonomik getirileri yüksek, hem de sizi oldukça fazla yormayacak ve fazladan bakım gerektirmeyen bitkiler. Tarlam var, sadece ne ekmeliyim, verimi yüksek ürünler nedir, en oldukça para kazandıran bitkiler hangileridir? Gelin beraber inceleyelim.

Kinoa

Rejim yapanların çoğunlukla kullandıkları tahıllardan biri kinoa’ dır. Bir ihtimal bu adı bazılarımız ilk kez duyuyoruz. Fakat kinoa bahsinin geçmesine kıymet bir bitkidir. Buğday vb. tahıllara benzetmek aslen pek doğru olmaz. Yalnız şeklen literatürde bir tahıl çeşidi bulunduğunu açıklayalım. Şu sebeple kendisi ıspanakgiller familyasındandır ve gıda kıymeti oldukça yüksektir. Hatta %100 protein vaad eden tahıl bilhassa et yemeyen vejeteryanların sık sık tercih etmiş olduğu bir nebat olarak karşımıza çıkıyor. Kinoa bitkisi buğday şeklinde başak şeklinde değildir. Çiçek açarak sonrasında ürün vermektedir. Kırmızı çiçekleri vardır ve bitkinin sap kısmı sarı renktedir. Yılda yalnızca bir kez üretimi yapılabilir.

kinoa

Kurutulmuş kinoa

Bu nebat şimal iklimine daha uygundur. Şu sebeple serin havaları sevilmiş olduğu belirlenmiştir. Pirinç şeklinde pilavı yapılabildiği şeklinde yemeklerin içine de ekleyebilirsiniz. Kinoa tohumlarını ekmek için sıcaklığın 15 C aşama olması gerekiyor. Kinoa bitkisi rahat bir yaşam alanı ister. Bu sebeple ekim yapacağınız toprakta herhangi bir nebat ya da onun gelişimini rahatsız edici bir otun olmaması gerekir. Boyu süratli büyür. Sadece çiçek açmadan evvelki hali bir ot görüntüsünde olduğundan temizleme işlemi yaparken kinoa filizlerini koparmamaya itina gösterin.

Kinoa bitkisi bir tek tahıl olarak kullanılmaz. Yaprakları da kullanıma uygundur. Bu yaprakları yapacağınız salatalara ilave edebilirsiniz. Ek olarak yapraklar döküldüğünde ortaya tahıl çıkacaktır ve bu onun artık hasat edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Hasatta dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tahılın kesinlikle kurumuş olması gerekiyor. Bu aşama bittikten sonrasında tahılları yıkamalısınız. Şu sebeple içinde bulunan saponin yapısı insan metabolizması için uygun değildir. Bu saponin ise sadece yıkanarak çıkmaktadır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonrasında kinoa taneleri tekrardan kurutulmalıdır. 20 tane saptan 1000 gr tahıl elde edilmektedir.

kinoa-salatası

Salatalarda tüketilmektedir.

Kinoa bitkisinin dönüm maliyeti 400-500 TL olmaktadır. 1 dönümden 500-600 kilogram tahıl elde edersiniz. Kilosu 30-40 TL olan tahıl genel olarak 250 gr ya da yarım kilogram olarak satılmaktadır. 30 TL den 500 kilogram kinoa 15 bin TL anlama gelir. Ek olarak maliyetsiz bir yetiştirilme koşulu vardır. Soğuk havaları sever ve oldukça fazla su seven bir nebat değildir. Bu sebeple su parası şeklinde fazladan harcamalar ödemenize gerek kalmaz. Devletimizde Kinoa Yetiştiricileri Derneği dahi bulunmaktadır.

Şerbetçi Otu

Şerbetçi otu, kenevir ve çitlembik şeklinde kendirgiller ailesine bağlıdır. Kendirgiller genel olarak bira yapımında kullanılan ufak çiçekli bitkiler sınıfını ifade etmektedir. Şerbetçi otu da çiçekli bir bitkidir. Çiçek açmadan önceki hali yeşildir. Sonrasında çiçekleri beyaz renkte açmaktadır. Vitamin ve mineral yönünden oldukça varlıklı ve şifalı bir bitkidir. Kanserden koruyucu özelliği vardır. Ek olarak yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Uykusuzluk, sinir sistemi şeklinde rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. İdrar söktürücü ve sindirime destek özellikleri de vardır. Ek olarak kemik erimesine iyi geldiği söylenmektedir. Şerbetçi otunun bira yapımında da kullanıldığını belirttik.

Sadece bu şifalı bitkiden yararlanmak isteyenler onu çay olarak da demleyebilirler. Baş ağrısı ve stres ile savaşmada da birebirdir. Fakat depresyon problemi yaşayan kişilerin kullanımı tavsiye edilmez. Aslına bakarsanız hiçbir naturel yöntem de aşırı olarak kullanılmamalıdır. Mesela tertipli olarak her gün şerbetçi otu çayı içen biri 1 ay kullandıktan sonrasında bir süre ara vermelidir. Devletimizde genel olarak Bursa ve Bilecik çevresinde yetiştirilmektedir.

şerbetçi-otu

Gelir getirici bitkilerden biri de şerbetçi otudur.

Şerbetçi otu bitkisi boy olarak uzama eğiliminde olan bir nebat. 7,8 metreye kadar uzayabiliyor. Bu sebeple ekim alanında teller oluyor ve nebat büyüdükçe bu tellere sarılarak yukarı doğru aşama kaydediyor. Şerbetçi otu çayı ise 1 tatlı kaşığı bitkinin 1 bardak kaynar suya atılarak 15 dakika demlenmesi sonucu elde ediliyor. Kozmetik sektöründe de kullanılıyor. Cildi gençleştirici tesiri bulunuyor. Bu sebeple krem olarak da kendisine rastlamak mümkün. Şerbetçi otunun dönümünden brüt olarak 7-8 bin TL gelir elde ediliyor. Bu nebat için bira üreten firmalar alım garantisi verdiği için ürününüz elinizde de kalmış olmuyor. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca verilen tarımsal sulama hibe destekleri ile ilgili data almak için tıklayınız.

Haşhaş

Görüntüsü ile insanı cezbeden ziraat ürünlerin bir tanesi de haşhaştır. Ülkemiz haşhaş üretiminde dünya genelinde bir ülkedir. Şu sebeple 140 bin hektar üretimin yarıdan fazlası Türkiye’ de yapılmaktadır. 1938 yılından beri vatanımızda üretilen nebat 1993 senesinde devlet tarafınca üretim anlamında bir kısıt ile karşı karşıya kalıyor ve izin usulü ile üretilmeye başlanıyor. Devletimizde üretimi 13 ilde yapılıyor. Fakat haşhaş diyince aklımıza Afyon geliyor. Morfin gereksiniminin ise 1/4′ i ülkemizden karşılanıyor. Tohumu serpme olarak yapılmaktadır. Dekar başına 1 kilogram tohum kafi olmaktadır. Ekilen tohumun çimlenme yapabilmesi için sulanması gerekiyor. Verim artırımı için sulama sayısı birden fazla olabilir. Yazlık ve kışlık olarak iki kez ekilebilir. Sadece lüzumlu izinlerin Toprak Mahsulleri Ofisi‘ nden alınması gerekmektedir. Ziraatçi Kayıt Sistemi’ ne üye olmayanlar, 18 yaşını tamamlamayanlar, duyuru edilen süre içinde başvuruda bulunmayanlar, ekim yapılacak olan alanın denetim edilecek bir mahiyette olmaması şeklinde durumlarda haşhaş ekimine izin verilmemektedir.

haşhaş-hasadı

Üretimi devlet kontrolünde yapılmaktadır.

Üretimden verim alabilmek için toprağın altı ve üstü gübrelenmelidir. Tohumların kalitesi, ekim meydana getirilen toprağın özellikleri de üretimi etkileyen faktörlerdendir. Ne kadar oldukça ilgi gösterir, sulama ve çapalama işlemlerini iyi  ve vaktine yapmış olursanız ürününüz de o aşama gelir getirici mahiyette olur. Haşhaş yararlı ve şifalı bir bitkidir. İçerisinde omega-3 bulunur. Anestezi maddelerinin bir çok da haşhaştan elde edilmektedir. Beyin ve kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Yapraklarından üretilen kremler ağrılı bölgelere sürülür. Tansiyonu dengelediği bilinmektedir. Ek olarak kolestrolü düşürücü tesiri de bulunmaktadır. Uyku problemlerine karşı birebirdir. Sadece kullanılacak olan haşhaş miktarına dikkat edilmelidir. Oldukca kullanılan herşeyin de bir yan tesiri vardır. Haşhaşın yan tesiri de genel olarak mide bulantısı olmaktadır. Yasal haşhaş üretimi 13 yıl ile sınırlıdır. Tecim Odalarının haşhaş için belirlediği fiyat kilogram başına 11 TL. 1 dönüm kazancı 11 bin TL oluyor. Ek olarak dışarıda toz haşhaşın kilosunun 40 TL‘ den satıldığını belirtelim. Çekilmiş olarak kullanılan ise 50 TL’ den alıcı buluyor.

İstiridye Mantarı

Naturel ortamda kavak ağaçlarının kenarlarında yetişen bir bitkidir. Sadece son zamanlarda sıklıklı haberlerde duyduğumuz suretiyle üreticilere oldukça iyi gelir vaat etmektedir. İsmini şeklinden almaktadır. Yararlı bir bitkidir. İçindeki proteinler sebebi ile fiyatı kırmızı et ile yarışmaktadır. Naturel ortamı haricinde evlerin uygun katlarında oksijen alması, ışık görmesi ve nemli kalması sağlanarak yetiştirilmektedir. Tüm mantar türleri ısı ve nemli ortam ister.

istiridye-mantarı

Üreticileri devlet tarafınca desteklenmektedir.

Koşullar uygun hale getirildiğinde üretim yapmanızın önünde hiçbir engel olmayacaktır. Üretim yeri için minimum 200 metrekare alan olmalıdır. Kansızlığa iyi gelir ve kabızlık şikayetlerini giderir. Toptan olarak kilogram başı fiyatı 10 TL‘ den satılmaktadır. Üretim alanınıza gore iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ek olarak istiridye mantarı yetiştiricilerinin de devlet tarafınca desteklendiklerini belirtelim. 2020 yılında istiridye mantarı yetiştirenlere devlet tarafınca bağışlama verilecektir. Mevzu ile ilgili içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Altın Çilek

Altın çileği çoğumuz cherry domatesi çağrıştıran görüntüsü ile tanıyoruz. Rengi turuncudur. Ek olarak vitamin yönünden de oldukça varlıklı olduğu bilinmektedir. Tadı çilek ve ananası andırmaktadır. Kısaca tatlı bir bitkidir. B1, B2 ve B3 vitamini yönünden zengindir. Şeker hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Ek olarak sindirim sistemi için de faydalıdır. Şu sebeple liflidir. Kalori miktarı oldukça düşüktür. Tatlı bir tadı olduğundan dolayı rejim yapmakta olan kişiler tarafınca besinlerin tatlandırılması amacı ile de kullanılabilir. Bilhassa en mühim faydası kanser riskini azaltmasıdır. İltihap gidericidir. Cilt yapısına iyi geldiği bilinmektedir. Anemi hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Devlet tarım aleti alımları için çiftçilerin yanında! Ek olarak bankalar tarafınca ekipman alımları amacı ile verilen krediler de bulunmaktadır.

Altın çilek meyve olarak tüketildiği şeklinde kuru olarak da tüketilir. Kuru olarak 100 gramı 30 TL‘ den alıcı bulmaktadır. İçerdiği keroten yardımıyla yaşlanmayı geciktirici özelliği de vardır. Kimyasal ürünleri seven bir nebat değildir. Bundan dolayı üretimde kullanılan gübrenin dahi naturel olması gerekiyor. Serada da yetiştirilebilmektedir. Ek olarak bitkinin boyları uzadıkça ipler çekilerek bu iplere sarılması sağlanmalıdır. Gut hastalığının da en önde gelen ilaçlarından biridir.

altın-çilek

Hem yararlı hem de gelir getirici ürünlerden biri de altın çilektir.

Ülkemizin sonradan tanımış olduğu sadece pek oldukça çiftçinin gelir elde etmiş olduğu ürünleri tanıttık. Tarımsal iş alanı oldukça fazladır. Sadece bir girişimci olarak bu işle ilgilenenlerin gelir getirici alanlara yönelmeleri gerekmektedir. Arpa, buğday şeklinde tahılların üretimi vatanımızda oldukça yapılmaktadır sadece sağladıkları kazanç bellidir. Bu sebeple değişik alanlara yönelmekte yarar var. Mesela domatesi buğdaydan daha azca bir alana ekseniz dahi daha oldukça kazanmanız mümkündür. Sadece bakıldığında domates daha oldukça ilgi isteyen bir bitkidir. Bu ayrımı iyi yapmak gerekiyor. 

Doğada her canlının bir yaratılış amacı var. İsmi geçen bitkilerin şifalarını da yukarıda belirttik. Gelir getirici ürünlerden rejim yapanların ve vejeteryanların kullandığı ürünlerin üretimini yapmanızı öneriyoruz. Bir şey ne kadar azsa o denli kıymetlidir. Ek olarak bu ürünler protein bakımından varlıklı oldukları için kırmızı etin ikamesi durumundadır. Bu sebeple tercih edilmektedir. Kolay gelsin.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>