1 Pazarda Tezgah Açmanın Şartları 2 Kiralama Fiyatları Nedir?

Sebze, meyve yada giyim üstüne pazardan tezgah açmak hakkaten işini bilenler için fazlaca kazançlı bir meslek dalıdır. Herhangi bir ustalık belgesi istemeyen pazarcılık geçmiş dönemlerden günümüze kadar gelen en köklü meslek dallarından bir tanesidir. Hiçbir satış deneyimine haiz dahi olmasanız 10.000 TL gibi bir sermaye ile pazarcılık yapabilir, güzel kazançlar elde edebilirsiniz. İster Belediye’den pazar yeri kiralayın isterseniz satın alın bu işi kapalı açık olmak suretiyle tüm pazar yerlerinde şartları sağlamanız halinde gerçekleştire bilirsiniz. İşte, İstanbul Sosyete pazarı dahil olmak suretiyle Bursa ilimize ilişkin pazar tezgah kiralama tutarları ile sektöre genel bakış.

Pazarda Tezgah Açmanın Şartları Nedir?

İster kapalı olsun ister ise açık olsun pazarcılık yapıyorsanız bazı yasal şartları yerine mutlak suret ile getirmeniz gerekmekte siniz. Bu gene ister besin üstüne olsun isterse giyim üstüne olsun asla fark etmeyecektir. Bu şartların kim bilir en başlangıcında belediyeden yasal izinizin olmasıdır. Eğer bir pazar yeri daha ilkin kiraladı yada satın aldı iseniz mutlak suret ile belediyeden yasal izinleri almanız şarttır. Belediyeden yasal izinleri almak için ise bazı evrakları tanzim edip teslim etmeniz gerekir. Pazar’da iş yeri açmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir diye sorar iseniz sizlere şu şekilde maddeler halinde yanıt verebiliriz.

İşletmeniz Sıhhi Müesseseler Sınıfında Yer Alacaktır, buna bakılırsa belediyenin istediği evraklar:

 • Vergi levhasının 2 tane fotokopisi
 • Pazar yeri kira kontratı
 • Nüfus cüzdan belgeniz
 • Besin satışı yapıyorsanız portör muayene kartı
 • Esnaf odası kayıt belgesi
 • Ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri

Bu belgelerden’de anlaşılacağı şeklinde yalnız belediye kayıt işlemleri kafi kalmıyor. Belediye ile beraber Esnaf odası ile Veri dairesine’de kayıt olmalısınız.

Pazar Yeri Açma İçin İstenilen Belgeler Nedir?

Pazarcılık yapmak içinde esnaf odasına kayıt olmanız gerekmektedir. Esnaf odasına kayıt olmanızın sizlere en fazlaca faydası asla kuşkusuz devlet faiz kredilerinden yararlana bilmenizdir. Bu kredilerin en başlangıcında ise ” Esnaf Kredisi ” gelmektedir. Oldukca düşük faizli alabileceğiniz bu kredinin şuan en üst limiti 200.000 liradır. Sizler için bunun hesaplamasını daha ilkin bizzat tüm kesintileri ile yaptım. Merak edenler oluşturmuş olduğum Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu içeriğine bir göz atabilir. Tüm oranlar şuan geçerli olanlardır. Ek olarak güvenilir olun ki bu doğru şekilde yapılmış olan hesaplama tablosunu hiçbir yerde bulamazsınız. 😉 Şimdi gelelim esnaf odasına kayıt belgeleri nelerdir ücreti ne kadardır onu belirtmeye.! Fakat ilk olarak,

Sicil Kaydınızı Oluşturmanız Gerekir, Belgeler ise;

 • Esnaf sicil kaydı için buradaki dilekçeyi doldurmanız ve aşağıdaki belgeler ile teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Vergi dairesine kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
 • 1 Tane fotoğraf
 • Ev adres il muhaberesi
 • Size verilen IBAN numarasına yatıracağınız tutarı gösteren dekont

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri ise;

 • Nüfus cüzdan sureti
 • İkametgah il muhaberesi
 • Vergi levhamız (vergi dairesine kayıttan sonrasında)
 • 2 Tane fotoğraf
 • BAĞKUR kaydı

Toplam esnaf odasının maliyeti 950 TL civarlarında bulacaktır.

Pazar Tezgahı Kuracaklardan Vergi Dairesinden İstenilen Belgeler Nedir?

Pazarcılık yapacaklar ” Kolay Usul ” vergilendirmeden yapılmaktadır. Buna bağlı olarak işe başlama ekine aşağıdaki evrakları ilave etmeniz gerekmektedir.

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Pazar tezgahının kira kontratı, pazar yeri kendisine ilişkin ise belediyeden alınan emlak kıymetini gösteren belge
 3. Var ise ticari faaliyette kullandığınız araca ilişkin satmaca ve noter satış senedi

kafi olmaktadır.

Kapalı yada açık pazar yeri kiralayarak iyi mi açılış yapılır, hangi evraklar gerekmektedir bunlardan bahsettik. Şimdi gelelim pazarcılık ile ilgili en fazlaca dört gözle beklenen sorulara yanıt vermeye.

Bursa Pazar Yeri Tezgah Kiralama Tutarları Ne Kadar?

Pazarcıların en fazlaca gözdesi Bursa pazarıdır. Bunun sebebi ise Bursa ilimizde halen fazlaca fazlası ile halk alış verişini pazardan yapma kültürüne haiz olması. Hem giyim hemde besin olmak suretiyle Bursa pazarı oldukça pazarcılar tarafınca revaçtadır.  Bursa’da pazar yerlerinin tutarları semtlerine bakılırsa değişim göstermektedir. Fiyatlar aylık 500 TL den başlayıp 5.000 liraya kadar çıkmaktadır. Satış tutarları ise gene ilçelerine ve semtlerine bakılırsa değişim gösterir.

 • İlçelerinden 8.000 TL den başlayıp 13.000 TL kadar satılık pazar bölgeleri bulunurken
 • İl merkezinde fiyatlar 90.000 TL ile 215.000 TL kadar çıkmaktadır.

Tüm Bursa ilindeki satılık pazar yeri ilanlarını buradan görebilirsiniz. Ek olarak Bursa ili ve ilçeleri İnegöl, Yeni Kent dahil hepsine duyuru bizim üstünden bırakabilir. Satıştaki ilanlara erişimleri bırakılan telefon numaraları ile ulaşa bilirsiniz.

Pazarcıların Günlük Kazançları Ne Kadar?

Pazarcılığın maliyeti fazlaca düşüktür. Sonunda elektrik, su, güvenlik ve iş yeri bakım onarım şeklinde giderleri olmaz. Bu niçin ile rahat usul vergi pozitif yanları ile pazarcılıkta hakkaten güzel gelir olmaktadır. İster besin ister giyim üstüne pazarcılık yapın kazancınız %100 olacaktır. Doğal olarak bunu yaparken alış fiyatınız fazlaca önemlidir. Bu niçin ile ne olursa olsun bu sözlerimizi dikkat ediniz.

 • Sebze ve meyveleri ne olursa olsun halden toplu bir halde çevrenizdeki pazarcılar ile beraber alınız.
 • Giyim üstüne satış yapacaksanız’da ürünleri gene kilo ile özellik ile İstanbul’dan satın almaya itina gösteriniz.

hep haberlerde duymuşsunuzdur. Halde bir domatesin fiyatı 2 TL ise pazarda bu 4 lira kadar çıkmaktadır. Bir günde minimum 200 kilogram domates satsanız bile 400 TL domates satışından elde edersiniz. Hele birde ağustos aylarında salçalık domates satışına da girerseniz fazlaca tatlı paralar kazanacağınıza ben inanırım. İnanın siparişlere yetişemezsiniz. 😉

About admin

Check Also

Kaldıraçlı işlem nasıl yapılmaktadır? Önemli 3 başlık

Forexe yatırım yapmak isteyen kişileri en oldukca cazip eden özellik olan kaldıraç, yatırımınıza 1:10, 1:100, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>