10 20 50 Başlık Süt İneği Ahır Proje Örneği Maliyeti

Bedavaya tamamen ücretsiz bir şekilde 10 baş dan 50 büyükbaş süt ineği için çağdaş yarı açık yada tam olarak kapalı ahır projesi haiz olmak için kesinlik ile doğru yerdesiniz. Sizler ile paylaşacağımız bu proje örneği ile bir oldukça devlet kurumundan bağışlama desteği de alabileceksiniz. Maliyet oranları dahil olmak suretiyle, betonarme yada prefabrik tabanlı elektrik, mekanik autocad (dwg) çizimleri ile fizibilete emekleri için cebinizden 20 baş dahil olmak suretiyle tüm besi çiftliği için 2020 yılı güncel USD kuruna gore TL hesaplamalarını da ek olarak yaptık. Ek olarak talep gelmesi durumunda 100 başa kadar örnekte yer edinen projeler içinde siz çiftçilerimize büyük bir kıvanç ile yardım etmekteyiz.

Süt Hayvancılığında Ahır Kaliteniz Oldukca Mühim

Et için besicilik kadar oldukça fazla aranmasa da süt hayvancılığı yapacaklar için ahır projesi oldukça önemlidir. Bunun başlıca nedenlerini sıralarsak.

 1. Kesinlik ile konfordan dolayı hayvanlarınız oldukça daha verimli bir halde size süt verecektir.
 2. Kaliteli bir çevre olacağı için hijyen bakımından da asla başınız ağrımayacak dolayısı ile ürünleriniz zarar görmeyecektir.
 3. Devletten proje kapsamında (TKDK ve Tarım İl Müdürlükleri) geri ödemesiz kredi denilen bağışlama teşviklerini alabileceksiniz.
 4. İş yükünüz neredeyse tamamen azalacaktır. Ariyetten işçi çalıştırmak zorunda kalmayacaksınız.
 5. Aydınlatma, ısıtma benzer biçimde giderlerden minimum %50 kar elde edersiniz.
 6. Beslediğiniz hayvanların gelişimi daha süratli olacağı için yem giderleriniz de ciddi düşüş izlersiniz.

bu ve bunun benzer biçimde bir oldukça niçin den dolayı kuracağınız ahır ister en alt sayı olan 10 baş olsun isterse 100 baş olsun bir işe başlıyorsanız kaliteli bir barınak inşasını gerçekleştirirseniz hem uzun vadeli olur, hemde meydana getirilen yatırım daha kısa sürede size TL olarak döner.

100 Başlık Bir Büyükbaş Ahır Kurulum Maliyet Oranı Ne Kadardır ?

İleri dönük olarak bir büyükbaş hayvancılık yapacaksanız bizim sizlere tavsiyemiz minimum 100 başlık bir ahır inşa etmelisiniz. Bu ahırın kurumu için sizin bazı fizibilte çalışmalarını daha evvelinde yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise maliyet oranları için lüzumlu parayı temin etmeye gelmektedir. Hazır iş maddiyattan da açılmışken, eğer maddiyat bakımında hesabınız uymuyorsa, çiftçilerimize en  başta Ziraat bankası olmak suretiyle bir oldukça banka hayvan kredisi vermektedir, bilginize.. Şimdi ilk olarak kurulacak ahır için lüzumlu olanları belirtelim sonrasında cebinize yansıyacak olan maliyete geçebiliriz.

En Azca 100 Başlık Bir Ahır Kurulumu İçin Olması Gerekenler Nedir?

Biz size 100 baş bir ahırda 10 baş da 20 de 50 büyükbaş da hayvana rahatlık ile bakabileceğiniz için size bu sayı için bir ahır için lüzumlu olanları belirtmeyi oldukça daha  uygun gördük. Buna gore kurulacak olan yarı açık yada tam kapalı bir ahır için şunlara gerek kalmıştır.

 1. Minimum 15 dönüm bir arazi gerekmektedir. Bu arazinin hafifçe eğim olması sizi özellik ile yağışlı havalarda oldukça rahatlatacağı için minimum %20 eğimli olması önerilmektedir.
 2. Ahırın her türlü tabiat vakalarına rağmen dimdik ayakta durabilmesi için 100 santimetre derinliğinde bir temele haiz olması gerekmektedir.
 3. 10 baş dahi bir ahır kuracak olursanız olun buradaki kapalı alanın minimum duvar yüksekliği 1.70 santimetre olması gerekir. Ek olarak; yan direk yüksekliği 5 metre, orta alan yüksekliği minimum 6 metre olamalı çatının orta alı da 60 santimetre açık bırakılarak üzerine ayriyeten koruma çatısı çıkılmalıdır.
 4. Hayvan yatakları 4 * 8 metre olması uygundur.
 5. Yemleme yolu minimum 4 m olmalıdır.
 6. Sağım sistemi kurumu için minimum 11 m yüksekliğinde  9 * 15 m2 eninde bir alan bırakılmalıdır.

Güncel Kur Üstünden 10 ile 100 Baş Hayvan Ahır Maliyet Oranı

Küçük bir hatırlatma yapmam gerekirse eğer GAP, DAP, DOKAP ile KOP bölgelerinde projenizi hayata geçirecekseniz devlet hibe ahır destekleri devam ediyor. Maliyet oranlarını minimum bu proje kapsamında %70 kadar düşürebilirsiniz. Sıfırdan başlayıp canlı süt hayvancılığı için inek alacaklar için ihtiyaç duyulan kalemlerdeki harcamalar averaj olarak şöyledir.

 1. 100 Tane inek alacaklar için 4.000 TL averajdan ceplerinden çıkacak para 400.000 TL olacaktır.
 2. Bina inşaat giderleri maliyeti averaj 100 başlık bir ahır için 250.000 TL
 3. Süt sağım ile soğutma / gizleme depoları için 20.000 TL
 4. Yem karma de dağıtma makinesi 15.000 TL
 5. 2 Ekip sıyırıcı 40.000 TL
 6. Yatak ve kilit sistemleri 15.000 TL
 7. Gübre gizleme çukuru için 100.000 TL

olarak averaj bir hesap ile 100 başlık bir canlı hayvan alım size ahırın maliyeti 1.050.000 TL kısaca bir milyon elli bin TL mahal olacaktır. Bu maliyet oranı ise 50 baş için 500 bin TL kadar düşecektir.

50 Baş Kapasiteli Büyük Baş Hayvancılık Proje Örnekleri

50 Başlık bir inek süt üretimi ahır kuracaksanız size autocad adını verdiğimi program ile çizilmiş olan dwg formatın da bir proje mutlak suret ile lazım olacaktır. İhtiyacınız olacak proje de tesisin iç mimarının dan tutunda elektrik ve mekanik çizimlerine kadar bir kaç sayfa çizimin size ilişik klasörde yer alması gerekmektedir.

 • 50 baş ahır projesine ilişik iç mimarı çizimi.

 • İç Mekanik Proje Çizimi

 • Ahıra ilişik elektrik projesinin çizimi

 • Statik Proje Örneği

Bunların yanı sıra lazım olacağınızı düşündüğümüz perde ve kolonlara ait statik rapor ile ölçümlerin yer almış olduğu metraj cetveline de siz kıymetli çiftçilerimiz için yer verdik.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>