100 Baş Koyun Fizibilite Raporu 2020 Güncel

Koyun yetiştiriciliği mi yapmak istiyorsunuz? bu işe girmeden evvel detaylı bir fizibilite raporu hazırlanması gerekmektedir. 100, 200 ya da 500 başlık koyun ağıllarının maliyetleri ve gereksinim duyulan malzemelerin adetleri farklılık arz edecektir. İçeriğimizde koyun besleme maliyeti ile ilgili örnek hesaplamaları bulabilirsiniz. Daha evvel hazırlanmış koyun çiftliği projelerini inceleyebilir, çağıl çiftliklere göz atabilirsiniz. 2020 yılı için hazırlamış olduğumuz raporu sizler ile paylaşıyoruz.

Koyun Yetiştiriciliği Fizibilite 2020

Koyun yetiştiriciliği yapmadan ilkin sektörel bir araştırma yapmak ve bu emek harcamaları raporlamak gerekmektedir. Buna fizibilite emek vermesi adı verilmektedir. Yapılacak olan araştırmaların 3 bölüm halinde ele alınması gerekmektedir. Sektör ve pazar araştırması, teknik konuların incelenmesi ve ekonomik çözümleme. Bu işlemi tıpkı KOSGEB’ den yeni girişimcilik desteği alırken hazırlanan iş planlarına benzetmek mümkündür. Fizibilite raporları seneden seneye değişim göstermektedir. Şu sebeple koyun fiyatlarından, çiftlik yapımında kullanılacak inşaat malzemelerinin fiyatlarına kadar hepsi günden güne artmaktadır. Çiftlik kurmadan evvel aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir.

🐑Sektöre yeni gireceklerin ilk olarak bir pazar araştırması yapması ve maliyetleri öğrenmesi gerekmektedir. Çiftlik oluşturmak için tek bir firmadan fiyat bilgisi almak doğru olmayacaktır. Kurulacak olan çiftlikte kullanılacak olan malzemelerin belirlenmesi, güvence süresi, teslimat zamanı vb. tüm detayların düşünülmesi gerekmektedir.

🐑 Yatırım konsepti ile ilgili düşünce sahibi olunmalıdır. 100 başlık bir çiftlik oluşturmak isterim sadece etkinlik alanım ne olacak? Kısaca et için mi süt için mi bu çiftliği kuruyorum şeklinde sorulara yanıt aranmalıdır.

🐑 Lokasyon tüm işletmeler için en mühim mevzudur. Çiftliğin çevresinde elektrik bağlantısı olmalı ve suya ulaşım kolay olmalıdır. Şu sebeple bunlar maliyetli işlerdir. Yine döşem yapmak size pahalıya mal olabilir. Ek olarak pazara yakınlık da bu anlamda önemlidir. Sütü ya da hayvanları satacağınız için pazara yakın olmak zorundasınız.

🐑 Hayvan ırklarının belirlenmesi de çiftlik standardını artıran en mühim konulardan bir tanesi olacaktır. Yetiştiricilik için uygun hayvan ırkının bulunması en mühim mevzudur.

🐑 Senelik durumun, gelirlerin, giderlerin belirlenmesi amacı ile sürü projeksiyonunun hazırlanması gerekmektedir.

🐑 Çiftlik ve hayvanların bakımı için lüzumlu olan pek oldukça ekipman bulunmaktadır. Bu ekipmanların satın alınması gerekir. Hayvanların yemliklerinden suya ulaşımlarına kadar tüm detayların düşünülmesi gerekmektedir.

🐑 Finansal raporlar hazırlanmalıdır. Bir işletme kuruyorsunuz. Yapacağınız iş bir girişimcilik olduğundan ne kadar yatırım yapabilirim, elimde olan parayı buraya bağladıktan sonrasında lüzumlu olan finansmanı iyi mi sağlarım şeklinde detayların düşünülmesi gerekmektedir.

🐑 Sektöre dair tüm araştırmaların yapılması gerekiyor. Hatta zor durumlar için kendinize bir B planı dahi hazırlamalısınız.

🐑 Hayvan yetiştiriciliğinde son zamanların en mühim konuların bir tanesi hayvanların ağıllardan çıkarılarak gezdirilmesidir. Bu amaçlara lokasyon seçiminde meralara yakınlık da ehemmiyet arz etmektedir.

🐑 Ağıl yeri oldukça mühim bir mevzudur. Eğer bir çobanınız olacaksa bulunulan alanda sürü yöneticilerinin kalması için de barınaklar oluşturmanız gerekmektedir.

🐑 Ek binaların da projede yer alması gerekmektedir. Hayvanların kırkılması, yemlerin konulması için ek alanlar oluşturulmalıdır.

koyun-yetiştiriciliği-fizibilite-2019

Koyun yetiştiriciliği fizibilite 2020

🐑 Binaların ve ağılların yapımında kullanılacak olan malzemelerin belirlenmesi gerekiyor. Ek olarak dayanıklı malzemelerden yapılmış olması ağılın ömrünü uzatacak ve ondan sonra fazladan harcama yapmanızın önüne geçilecektir.

🐑 Ağıl için lüzumlu olan pek oldukça ekipman vardır. Bu ekipmanların kurulumlarının da yapılması gerekmektedir. Ek olarak havalandırma sistemi şeklinde sistemlerin de düşünülmesi gerekmektedir. Koyunlar yağlarından dolayı soğuğa dayanıklı hayvanlardır. Bu sebeple ortamın oldukça fazla sıcak olmaması gerekmektedir.

🐑 Hayvan sayısı oldukça olduğundan bir çoban almanız ve buna maaş bağlamanız gerekmektedir.

🐑 Bu işe başlayacaklar genel anlamda anaç hayvanları ya da kuzulu koyunları tercih etmektedir. Hamile koyunların alınmasının pek oldukça pozitif yanları vardır. Aniden sürünüzde bulunan koyunların sayısı iki katına çıkacaktır.

🐑 Hemen sonra işletmenizi kurarak faaliyete başlayabilirsiniz. 2020 yılı Koyun yemi fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

İdeal Koyun Ağılı

Koyun ağıllarının kurulumunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar vardır. Ilk olarak ağılların meraya yakın olmaları hayvanlar açısından önemlidir. Düz değil de eğilimli araziler üstüne kurulum gerçekleştirilmelidir. Yaşam alanlarına uzak olması, kokuların çevreye vereceği kirlilikten dolayı dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir durumdur. Şimal rüzgarları hayvanların hastalanmasına ya da afetlere sebep olabileceği için cenup yönüne inşa edilmesi gerekmektedir.

ideal-koyun-ağılı

İdeal koyun ağılı

İklim koşulları da ağılların yapımında en mühim faktörlerden bir tanesidir. Şu sebeple sıcak bölgelerde ağılların yarı açık bir vaziyette yapıldığı görülmektedir. Proje hazırlanırken de hayvanların rahatça giriş yapabilmeleri şeklinde minik sadece mühim nüansların düşünülmesi gerekmektedir. 100 başlık ağıllarda ideal ölçülerin aşağıdaki şeklinde olması gerekiyor;

 • Toplam alanın 660 metre kare olması gerekiyor.
 • Bu alanın minimum 230 metre karesinin açık alandan oluşması, kalan metre karenin ise kapalı olması gerekmektedir.
 • 200 başlık projelerde bu sayıların da iki katına çıkarılması gerekiyor.

Genişlik, yükseklik ve uzunlukların mevcut havalandırma sistemlerine bakılırsa yapılması gerekmektedir. Gübre temizliği yapılacağından alana traktör de sokulacaktır. Bu sebeple tavan yüksekliğinin 2,30 – 3 metre içinde olması gerekiyor. Çatılar için inşa edilen mahyaların ise 4,5 metre kare civarında olması gerekmektedir. Hayvan sayısı ne kadar fazla ise sirkülasyonun olması amacı ile yüksekliğin de o aşama fazla olması gerekmektedir. Lüzumlu alanlar hayvanların cinslerine bakılırsa de değişmektedir.

 1. Hamile ve emziren koyunlar için 2,5 metre kare
 2. Koyunlar için 1 metre kare 
 3. Koçlar için 1,5 metre kare 
 4. Dişi adam toklu koyunları için 1 metre kare alana gereksinim olacaktır.

Kapalı olarak yapılacak ağıllarda biriken zararı olan gazların bu havalandırma sistemleri ile dışarıya atılması gerekmektedir. Doğal olarak hayvanların havalandırma ile beraber üşümemesi de önemlidir. Kimi zaman baca sistemi ile de bu havalandırma işleminin sağlandığı görülmektedir. Baca alanları 1 metre kareden fazla olmamalıdır. Koyun kredisi alarak lüzumlu olan finansman ihtiyacınız olan şeyi karşılayabilirsiniz.

koyun-çiftliği

Koyun çiftliği

Çağdaş Koyun Çiftlikleri Projeleri

Çağdaş koyun çiftliklerinde lüzumlu olan ekipmanların neredeyse hepsi bulunur ve ilkel yöntemler kullanılmaz. Beslenme malzemeleri, suluklar, doğum malzemeleri, kaşıma fırçaları, tırnak bakım ürünleri, emzirme ürünleri, küpe vb. ürünlerin alınması gerekmektedir. Ağılın kurulacağı bölgeye bakılırsa malzemeler de değişim arz edecektir. Çelik, prefabrik ya da betonarme yapılar inşa edilebilmektedir. Genel anlamda betonarme binaların daha sağlam olduğu düşünülmektedir.

Çiftlik kurulumu amacı ile etkinlik gösteren pek oldukça şirket vardır. Bu firmalar anahtar teslim olarak çiftlikleri kurmaktadır. Bu şekilde bir ağıl

 • 100 baş koyun: 10.000 TL
 • Yemlikler: 1.000 TL
 • Traktör: 25.000 TL
 • Yem karma makinesi: 10.000 TL
 • Araziniz yoksa bu amaçla minimum 5 dönüm araziye ihtiyacınız olacak: 50.000 TL
 • 100 koyun Kuzulu koyunların tanesi 1000 TL’ den : 10 bin TL

Oluşturulması Ihtiyaç duyulan Öteki Birimler

Sağım bölgeleri: Sağım işleminin daha dezenfekte yapılabilmesi için ayrı alanların oluşturulması gerekmektedir. Sağım işlemi elle yapılabileceği şeklinde makine ile de yapılmaktadır.

Kırkım Yeri: Hayvanların kırkma zamanları ulaştığında bu işlemin daha rahat yapılabilmesi adına hususi bölgeler hazırlanmalıdır.

Banyoluk: Hayvanların temizlenmesi açısından gereklidir. Sadece zararı olan mikrop ve bakterilerin oluşmaması adına da bir ekip önlemlerin alınması gerekir.

Suluklar: Hayvanların suya erişimi sağlıkları açısından da önemlidir. Yemi yedikten sonrasında sindirilebilmesi için su ehemmiyet arz etmektedir.

Yem Deposu: İşletme giderlerinin en oldukça olduğu mevzu yemdir. Yemlerin hava şartlarından zarar görmemesi adına hususi bir yem deposu oluşturulmalıdır.

Gölgelik: Yazları hayvanların güneşten etkilenmemeleri adına gölgelik oluşturulmalıdır. Gölgeliğin geniş olması ve tüm sürünün sığacak genişlikte olması gerekmektedir.

Bakıcı lojmanı: Çobanlar için hususi bakıcı lojmanlarının oluşturulması gerekmektedir.

Devletimizde koyun yetiştiriciliği yapanların bir çok et üretmek amacı ile bu faaliyetleri sürdürmektedir. Kuzu, süt, gübre, yapağı, damızlık koyun vb. üretimi yapılmaktadır. Süt besiciliğinde ise elde edilmiş temel madde süt olmakta, üretilen öteki ürünlerden herhangi bir gelir beklenmemektedir. Asaf Koyun, Alman siyah başlı koyunu, Bafra koyunu, Kolombiya koyunu, Karacabey, Merinos en oldukça et elde edilebilecek türler içinde bulunmaktadır. 2020 koyun ve keçi desteklemesine müracaat yaparak da çiftliğinizin kurulumu ve hayvan temini mevzularında devletten destek alabilirsiniz.

Lüzumlu olan finansmanı sağladıktan sonrasında, anahtar teslim kurulum icra eden firmalar ile görüşebilir, hayvanlarınızı alarak üretime başlayabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.


About admin

Check Also

En Çok Puan Kazandıran Avantajlı Kredi Kartları 2020

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları bizlere sağlamış olduğu kolaylıklar ile her geçen gün kullanımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>