100 Bin Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)

Geçtiğimiz yıl içinde meydana getirilen bekçilik alımını kaçıranlar ve bekçi olmak isteyen adaylar için 2020 bekçi alımı İç İşleri Bakanlığı ve Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca açıklandı. Devlet kadrosunda bir işe haiz olmak isteyenler hem yazılı sınavda, hem sözlü ve fiziki mülakatlarda başarı göstermiş olmasının devamında bekçi olabilecek. 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi ekibine katılmak isteyen adaylar için bekçilik müracaat şartları, müracaat formu ve yapılacak üç aşamalı sınavın ayrıntılarını merak edenler için paylaştık.

2020 Bekçilik Alımı Olacak Mı?

Mahalle ve sokakların gece güvenliği, huzuru sağlama ve yaşanacak gasp hırsızlık benzer biçimde olayların önüne geçmek için güvenlik güçlerine ilave destek olarak ortaya çıkan bekçilik oldukça eski yıllarda hizmet vermiş mesleklerden. Geçtiğimiz dönem meydana getirilen bekçilik alımında açıklanan 17 bin kişilik ekibe 7 bin şahıs alımı yapılmıştı. Kalan 10 binlik açık için düğmeye basıldı ve bekçilik başvuruları için beklenen izahat geldi. 76 ilde oluşturulan 7 bin kişilik bekçilik ekibine geçtiğimiz dönem 77 bin şahıs başvurmuş yazılı sınavın peşinden sözlü imtihan ve mülakattan sonrasında başarı göstermiş olanlar bekçi olmaya hak kazanmıştı. 2. dönem bekçilik alımı için alınacak ⇒10 bin bekçi talibi gene ilkin yazılı peşinden sözlü imtihan ve parkur⇐ mülakatından sonrasında başarı göstermiş olduğu takdirde bekçilik ekibine alınabilecek.

Yeni Bekçi Alımı İçin Aranan Şartlar Nedir?

Devlet kadrosunda bir işe haiz olmak bekçi olmak için bazı şartlar istenmekte;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • İlkokulu bitirmiş olmak (İçişleri Bakanlığı gerektiğinde ilköğretim yerine eğitim şartını yükseltebilecek)
 •  Askerlik ödevini bitirmiş olmak,
 • Müracaat zamanı itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
 •  Ağır hapis yada altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı batkı yada yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk cemiyet telakkilerine nazaran fena şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından yoksun olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
 •  Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Boyu 1.67 den kısa olmamak. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 içinde bulunmalı,
 •  Tabanca taşımaya yada silahlı vazife hayata geçirmeye hukuki bir engeli bulunmamak,
 •  Sıhhat Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 •  Adayın kendisinin ve evli ise eşinin cemiyet genel terbiye kuralları haricinde bir yaşantısı olmamalı
 • Alkol, uyuşturucu yada uyarıcı madde kullanımı sebebiyle tedavi görmüş yada görüyor olmamak,
 • Sıhhat Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal yada yasadışı uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Müracaat tarihinde herhangi bir siyasal partiye yada siyasal partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Bekçi Alımı Müracaat Formu 2020

Polis Akademisi Başkanlığı resmi İnternet sitesi https://bit.ly/2TgtlXJ aracılığı ile müracaat zamanı, müracaat formu ve imtihan tarihleri duyurusu müracaat son tarihinden minimum on beş gün evvel duyurulacaktır. Yapılacak üç aşamalı sınavda; yazılı olarak (Türkçe, toplumsal bilgiler, fen, yaşam bilgisi, matematik ve genel kültür) 50 puanın üstünde almak, fiziki sınavda 60 puan üstü başarı göstermek, sözlü mülakatta ise kişinin öz itimat ve gövde dili analizi bunların yanında verilecek bir mevzu üstündeki genel kültür seviyesi, kendisinden istenileni kavraması, öz itimatı, ifade etme kabiliyeti ve gövde dilini kullanma becerisi ayrı arı değerlendirilip her biri 20 puanın altında olmamak kaydıyla toplamda 70 puanın altına düşmeyen adaylar başarı göstermiş olmuş sayılacaklardır. Güvenlik Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında ise 3 ile 10 aşama içinde 10 bin çarşı ve mahalle bekçi ekibine yerleşmeniz için bu üç sınavın averajı; yazılı ve fiziki sınavın %25 i, sözlü sınavın ise %50 şeklinde hesaplanacak. Aslolan listede yayınlanacak bu başarı göstermiş adaylar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçirildikten sonrasında sıhhat kurulu raporu ile mesleğe hak kazanmış olacaklar.

Hangi İllerde Bekçilik Alımı Daha Fazla, Bekçi Maaşları Ne Kadar Olacak?

Bekçilik görevini isteyen kişiler için bu göreve büyük şehirler ‘de ve güvenlik problemi yaşayan illere daha çok yer verilecek diyebiliriz. En fazla bekçi alınacak kent başta İstanbul 200, Ankara 150, Bursa ve İzmir 100 ve öteki illerde de polis teşkilatına destek olacak şekilde dağıtım yapılacak. Göreve başlamış olacak bekçi adayları bekar, evli ve çocuk sayısına nazaran maaşları farklılık göstermektedir. Averaj bir bekçi göreve başladığında alacağı maaş 3000 bin lira civarında olacağı kanaatindeyiz.

About admin

Check Also

Kaldıraçlı işlem nasıl yapılmaktadır? Önemli 3 başlık

Forexe yatırım yapmak isteyen kişileri en oldukca cazip eden özellik olan kaldıraç, yatırımınıza 1:10, 1:100, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>