100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2020 Şartları

Ziraat Bankası 100 Bin TL. Faizsiz Hayvancılık ve Ziraat Kredisi başvuruları başlıyor. 2020 senesinde çiftçilerimiz için faizsiz kredi periyodu başlıyor. Sığır yetiştiriciliğinden arıcılığa, su ürünlerinden süs bitkileri yetiştiriciliğine kadar birçok sektörde üreticiye, hem yatırım hem de işletme döneminde 100 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak.

Çiftçilere 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Müjdesi!

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 2015 sayılı Resmi Gazete’de piyasaya çıkan kararnamesi ile 2020 yılı dahil olmak suretiyle Sıfır faizli ziraat ve hayvancılık kredisi verecek.

Ziraat Bakanı  şunları söylemiş oldu; ‘30 bin lira hibeyi kendi öz sermayesi olarak kabul edelim, bunun üstüne Ziraat Bankasından 90.000-100.000′ TL. da sıfır faizli kredi verelim.’ İnşallah bunu yapacağız. ‘Hadi gelin köyümüze geri dönelim’ diyoruz. Başka çaremiz yok. Şundan dolayı çoğumuz köyü terk ettik, üretimi terk ettik. Yolları açmadan, cazibeyi oluşturmadan insanları köye götürmek mümkün mü? Altyapıyı oluşturmamız lazım. İnşallah 130 bin lira ile sürü sahibi olacaklar” dedi.

Geleneksel bitkisel üretim icra eden işletmeler, 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 50 bin üstü krediler ise minimum yüzde 50 oranında sübvanse edilecek.

Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise 2.5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Geleneksel yaygın hayvansal üretim icra eden işletmeler, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 100 bin TL krediler ise % 50 faiz indirim oranında sübvanse edilecek.

Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise 1.5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

 

Ziraat Bankası 100 Bin Lira Faizsiz Ziraatçi Kredisi

Bahse mevzu 100 bin lira faizsiz ziraatçi kredisinin Ziraat Bankası tarafınca yapılacağı öğrenildi. Ziraat Bankası şuan itibariyle de, çiftçilere belirli vade ve oranlarda ziraatçi ve hayvancılık işletme kredileri veriyor. Koyun, keçi, sığır, manda, inek yetiştiren, et ve süt üreten çiftçiler ve üreticiler Ziraat bankasından ziraatçi kredisi alabiliyor. Bu krediler çiftçinin durumuna ve yapacağı işletme tipine uygun olarak veriliyor.  Ziraat Bankası şuan ziraatçi ve üreticilere IPARD kapsamında ziraat kredisi ve taksitli ziraat kredisi veriyor. Çiftçiye 100 bin lira faizsiz kredi paketini beklemeden, Ziraat bankası ziraat kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar gereğince Ziraat Bankasından 100 Bin Liraya kadar sıfır faizli kredi verilirken, bu kredilerden aşağıda belirtilen oranlarda faiz alınacak.

 • Sütçü etçi ve kombine sığır yetiştirmek isteyenlere 100 bin liraya kadar sıfır faizli hayvan kredisi,
 • Damızlık Düve Yetiştirmek isteyenlere Sıfır faizli kredi,
 • Küçükbaş hayvancılık için Sıfır faizli, Yatırım Periyodu Kredisi,
 • Arıcılık sektörüne yüzde 50 faiz indirimi,
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliğine %50 faiz indirimi,
 • Kanatlı damızlık yetiştiren çiftçilerimize Sıfır faizli kredi,
 • Su ürünleri yetiştiriciliğinde ise 100 bin TL. limitle Sıfır faizli kredi,
 • Yaygın hayvansal üretim için 100 bin liraya kadar faizsiz kredi,
 • Seracılığa 100 bin liraya kadar %75 faiz indirimi,
 • Yaygın bitkisel üretime 250 bin TL.’ye kadar yarı yarıya faiz indirimi,
 • Yem bitkisi üretimine Sıfır faizli ziraat kredisi,
 • Yurt içi sertifikalı fide üretimine Sıfır faizli ziraat kredisi,
 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanımına 100 bin TL.’ye kadar faizsiz kredi,
 • Süs bitkisi üretimine %50 faiz indirimi,
 • Seraların modernizasyonu için sıfır faizli kredi desteği,
 • İyi ziraat uygulamalarına %50 faiz indirimli kredi,
 • Tarımsal mekanizasyon için %75 faiz indirimi
 • Traktör kredisi çekmek isteyenlere 75 bin liraya kadar %50 faiz indirimi uygulanırken, 75 bin liranın üstü için %25 faiz indirimi uygulanacak.
 • Çağıl basınçlı sulama sistemlerine sıfır faiz,
 • Arazi alımlarına %25 faiz indirimi,
 • Lisanslı depoculuk yatırımlarına %50,
 • Soğuk hava depolarına %50
 • Tarımsal ürünlerin işlenmesine %50,


Bu Krediler Ziraat Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası aracılığı ile verilecek.

Ziraat Bankası TKK Ziraat ve Hayvancılık Kredileri Müracaat Şartları Nedir?

02.01. 2020 tarihindeki ve 2015 sayılı Resmi Gazete ile Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretim için çiftçilere düşük faizli yatırım ve işletme kredisinin kullanımna  ilişkin usus ve esaslar 25.03.2020 Tarihli Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İlgili bildiri, 01.01 2020 -31.12. 2022 yılları aralığında Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatiflerince üreticilere kullandırılacak olan düşük faizli yatırım ve işletme kredileri ile ilgili uygulanacak olan teknik esasları ve şartları kapsar.

2020 senesinde Ziraat bankası vasıtasıyla kullandırılacak olan ziraat ve hayvancılık kredilerinin senelik faiz oranları % 9′ dur. Bu faiz oranınında Kararda belirlenen tüm şartlarını yerine getiren çiftçilerin faiz indirimleri de uygulanarak ödeme planı oluşturulacaktır.

Ziraat bankası Düşük faizli tarım ve hayvancılık kredisi başvuru şartlarının tüm detaylarını da yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Genel anlamda sıfır faiz indirimi yatırım periyodu için verilirken bu devrin tespiti banka ve TKK tarafınca yapılacak. Geri ödeme planının belirlenmesi, İpotek tesis edilmesi, takip ve öğrenim işlemleri banka ve TTK tarafınca belirlenecek. Tarımsal yatırımlarda devlet destekli ziraat sigortası yaptırılacak.

Kredilerin faiz gerçekleşme tarihlerinde Ziraat Bankasının cari tarımsal kredi faiz oranları ile kredi mevzuları itibariyle uygulanan faiz oranları içinde ki fark esas alınarak hesaplanır.

Öteki kurumların faiz desteği durumunda ki desteklerinden faydalanan işletmelere Resmi Gazete’de piyasaya çıkan  faizsiz hayvancılık kredileri tebliğnamesi kapsamında aynı mevzuda kredi verilmez.

Faizsiz hayvan kredisi nasıl alınır adlı yazıyı okuyarak şartlar hakkında ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Çiftçinin daha evvel aynı mevzuda ki krediden kullanmamış olması gerekir.

Kredi notu düşük olanların talepleri banka tarafınca değerlendirilebilir.

Nereye Müracaat Yapılacak? 

Başvurular şahsen lüzumlu evraklar ve belgeler ile beraber Ziraat Bankasına yapılacak.

Lüzumlu Evraklar Nedir?

 • Kimlik Fotokopisi,
 • İpotek talep edilirse ipotek için tarla, taşınmaz tapuları, (güvence belgeleri)
 • ÇKS belgesi,
 • İşletme ise son 3 senelik bilanço belgeleri (bireysel çiftçiden istenmiyor)

Traktör alımlarınız için Ziraat Bankası ve Halkbank da traktör kredisi vermektedir.

Resmi Gazeteyi okuyarak ve bankayı şahsen ziyaret ederek, hem hayvancılık hemde bitkisel faaliyetiniz için kaç para çekebileceğinizi bankadan net öğrenebilirsiniz. Yapılacak olan faiz indirimleri yatırım ve işletme dönemlerine nazaran değişim göstermektedir. Ek olarak kullandırılacak olan kredi üst limitlerine nazaran de indirim uygulanacaktır. Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri haricinde kredi veren bankalara da müracaat yapabilirsiniz. Uygun faiz oranları ile beraber bankalardan alacağınız kredilerle işletmenizi kurabilir ya da öteki teçhizat vb. alımlarını gerçekleştirebilirsiniz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>