2. El Araçlara Ekspertiz Zorunluluğu 8 Yaş 160 Bin Km

İkinci el vasıta satılmasında yeni düzenleme yapılmış oldu. Kamuoyunda ekspertiz yasası, satış kanunu olarak tabir edilen Yönetmelik değişikliği bugün Resmi Gazete de yer buldu. Araçların eksper zorunluluk düzenlemesi Resmi Gazete’ de bulmuştu. Resmi Gazete’de İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelikte değişim yapılmış oldu. Buna nazaran oto galeriler için daha sıkı denetim ve müşterilerin mağdur edilmemesi için araçlar için ekspertiz zorunluluğu getirildi.

Oto Galeriler İçin Yetki Belgesi Düzenlemesi

Düzenleme 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de piyasaya sürülen yönetmelikte değişim ile yapılmış oldu. İlk düzenleme bu işle uğraşana vatandaşlara yetki belgesi verilmesi ile ilgili idi.

İlk gösterilen yönetmeliğin Yetki, Yeterlilik ve Data Sistemi bölümünün 6. maddesinde bulunan MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNE SAHİP OLMASI maddesi kaldırıldı ilaveten aşağıda belirtilen d maddesi eklendi.

d) Gerçek şahıs tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, tecim şirketleri ile öteki tüzel şahıs tacirlerin temsile yetkili kişilerinden minimum birinin, şubelerde ise şube müdürünün motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine haiz olması,”

Gene yönetmeliğin 10. maddesine de oto ticareti icra eden kişilerin yeterlilik belgeleri hakkında bir güncelleme daha yapılmış oldu. Bu güncelleme de düzenlemenin 2. maddesinde aşağıda ki benzer biçimde açıklandı.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, birinci fıkradan sonrasında gelmek suretiyle aşağıda yer edinen ikinci fıkra eklenmiş ve öteki fıkralar buna nazaran teselsül ettirilmiştir.

“(1) İşletmede pazarlama ve satış çalışanı olarak çalıştırılan kişilerin motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Düzey 5) yada motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı (Düzey 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine haiz olması gerekir.

(2) 6 ncı maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen kişiler ile işletmede pazarlama ve satış çalışanı olarak çalıştırılan kişilerin ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının motorlu kara taşıtı ticareti ile ilgili alanlarından yada bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz.”

İkinci El Otomobil Ekspertiz Mecburi mu?

Bakanlık ekspertiz zorunluluğunu aslen 13 Şubat 2018 tarihinde getirmişti. Bu düzenleme 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayınlamıştı. Bugün gösterilen düzenle ile aşağıda ki görselde belirtilmektedir.

2. el araçlarda ekspertiz mecburi hale getirildi.

13 Şubattan sonrasında artık işletmeler 2. el araçları satmadan ilkin bir ekspertiz raporu alacaklar.

Bu raporun bir sayfası ilkin aracı almak isteyen alıcıya verilecek.

Satış; eğer alıcıdan meydana gelen bir sebepten dolayı iptal edilirse alıcı tarafınca ödenecek. 

Öteki tüm durumlarda oto galeri tarafınca ödenecek.

Eğer otomobil yada arazi aracı 8 yaşlarının üstünde ise yada 160.000 km. yi aşmış ise, ekspertiz raporu alması mecburi olmayacak.

Ekspertiz raporu, her önüne gelen usta tarafınca verilemeyecek. Bu belgeyi düzenleyecek olan işletmenin TSE standartlarına uygun durumda ki işletme olması ve TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunması mecburi olacak. Belge düzenlenmesinden sonrasında ekspertiz servisi tarafınca 5 yıl süresince saklanacak.

Tecim Bakanlığı ekspertiz servisleri, yeterlilik belgeleri, bu servislerde çalışan personelin nitelikleri ve benzeri mevzularda düzenleme yapabilecek.

Bu düzenleme haricinde Tecim Bakanlığı 2. el araçların satılmasında sonradan meydana gelen arızalar için bir düzenleme daha yapmış oldu.

Yönetmelik değişikliği ile daha ilkin GARANTİ olarak gösterilen başlık İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde güvence ve ayıplı mal olarak değiştirildi. Daha ilkin 13/02/2018 tarihinde gösterilen Yönetmelik ile aşağıda belirtilen parçalar güvence kapsamında alınmıştı.

 1. MOTORU
 2. ELEKTRİK SİSTEMİ
 3. DİFERANSİYELİ
 4. ŞANZIMANI
 5. TORK KONVANTÖRÜ

parçalarını 3 ay yada 5.000 km. süre ile güvence altındadır. Yönetmelik düzenleme metnini aşağıda ki görselden inceleyebilirsiniz.

8 yaş 160 bin kilometre ikinci el otomobillere ekspertiz zorunluluğu geldi.

Bu maddede belirtildiği suretiyle alıcı araçta ayıplı bir durum olması durumunda güvence süresi içinde yada kilometresinde arıza icra eden aracı galeriye teslim eder. Oto galeri bu aracı teslim alır ve bir belge düzenler. Belgede ;

 1. Müşterinin adı soyadı imzası,
 2. Teslim alanın detayları ve imzası,
 3. Alıcının bildirime nazaran, arızanın ne olduğu, şikayeti ve talebi,
 4. Arızanın bildirildiği ve aracın geri teslim edilmiş olduğu tarih,
 5. Aracın markası, modeli,
 6. Bu belgeye nazaran, oto galeriler arızayı 10 gün içinde gidermek zorundadırlar. Eğer 10 gün içinde arıza giderilmez ise, 10 günden sonrasında ki 3 gün içinde alıcının satın almış olduğu araca benzer özellikte bir vasıta vermek zorundadır. Düzenlenen bu belgede bu husus taahhüt edilir ve imzalanır.

Eğer vasıta garantili bir araçsa ve üreticinin verdiği güvence devam ediyor ise, bu madde uygulanmaz. Gene satılan otomobil 160.000 KM. nin üstünde ise ve 8 yaşını aşmış ise Güvence hükümleri uygulanmaz.

Tecim Bakanlığı tarafınca Resmi Gazete’de piyasaya sürülen yönetmeliği buradan okuyabilirsiniz.


About admin

Check Also

Kapalı Otoparka LPG’li Araç Girebilir Mi?

LPG bütan ve propan gazlarının belirli oranlarda karıştırılması ile oluşturulmuş bir petrol gazıdır. Bu gazların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>