2. El veya Sıfır Ticari Araç Alacak Olan Esnafa Müjde

Eskimiş olan ticari araçlarınızı, 2020 da sıfır km ile devlet faiz desteklemeleri ile yenilemek isteyen esnaflarımıza müjdemiz var. Alınan Bakanlar kurulu sonucu ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaleti ile sıfır yada ikinci el ticari vasıta kredisi alacak olan esnafımız Türkiye Halk Bankası finansmanında 150.000 TL üst limit ve senelik %4 faiz oranları ile tam 48 ay vadeye kadar desteklenmektedir. Ek olarak, mevcut ticari araçlarına bakım ve onarım yapacakları da kapsayan bu karar ile her türlü servis otobüsü yada yük taşımacılığı için kamyon yada TIR 2. el alımları da belli bir yaş şartının sağlanması durumda gene faiz desteklemeleri doğal olarak tutulmaktadır.

2. El yada Sıfır Ticari Vasıta Alacak Olan Esnafa Müjde

Eskimiş olan ticari araçlarınızın yenilenme vakti geldi bile geçiyor ise 2020 senesi bunun gerçekleştirilmesi için fazlaca iyi bir yıl bizce. Hatırladığınız şeklinde 2019 senesinde Devletimiz taksicilik ile meşgul olan esnafımıza belli bir oranda alacakları sıfır vasıta için vergi muafiyeti getirmişti. Gene Kamyon ve TIR dahil olmak suretiyle her türlü ticari taşımacılık meydana getiren servin minibüs ve otobüs alımları için de Resmi gazetede yayımlamış olduğu karar doğrultusunda 2020 senesinde %4 şeklinde düşük faizler ile kredi imkanı sağlamaktadır. ESKKK kefaleti ile sağlanan bu olanakların faiz farkları ise Gömü müsteşarlığı tarafınca karşılanmaktadır. Resmi gazeteye bakılırsa, finansmanını Türkiye Halk Bankasının elde etmiş olduğu ticari vasıta kredisi 3 başlıktan oluşmaktadır. Bu oluşturulan başlıklar ve  şartları aşağıdaki gibidir.

Sıfır Ticari Vasıta Alma Kredileri

Artık eskiyen ticari aracınızı sıfır km ise değişiklik yapmak istiyor iseniz 60 ay vadeli krediniz Türkiye Halk Bankasında sizi bekliyor. 150 Bin TL kadar sıfır vasıta alacak olan esnafımız kredi başvurularını alacakları araçların faturaları ile kendi meslek odaları üstünden yapabilirler. Ek olarak bu paket ile 3 yaş yada daha altında minibüs yada kamyonet yada 5 yaş yada altında kamyon, otobüs alımları da gene 60 ay vadeli olarak %5 faiz oranları ile sağlanmaktadır.

Ticari Vasıta Bakım & Onarım

Hepimizin bilmiş olduğu şeklinde ticari araçların özellik ile kamyon ve otobüs sınıfında yer alanların bakım ve tadilatları oldukça yüksektir. Özellik ile Tanrı muhafaza daha fazlaca motor arızaları hazırlıksız yakalanan esnafımızın ciddi boyutta belini bükmektedir. Bu ve buna benzer ticari vasıta, bakım yada onarımları ile gene aracınızın gereksinim duyan yazlık yada kışlık lastikleri dahil olmak suretiyle her türlü gereksinimlerini senelik %4 bir senden fazla vadeler için ise %5 şeklinde faiz oranları ile Türkiye Halk Bankasından devlet destekli kredi olarak karşılayabilirsiniz.

İkinci El Ticari Vasıta Alımı

Ticari taşımacılığa ikinci el bir vasıta ile adım atmak isteyenler için oluşturulmuş olan bir fırsat paketidir. 120 ay kadar yaşlarda olan tüm servis araçları ile kamyonetler bu paket kapsamında 36 aya kadar düşük faiz oranları ile kredilendirilebilir. Yalnız alacağınız 10 yaşına kadar olan ikinci el ticari aracın mutlak suret ile satmaca kesilmesi gerekmektedir. Kesilen ikinci ele ilişik satmaca karşılığında aracı size satan firmaya banka ödeme yapar.

Devlet Destekli Sıfır ve İkinci El Ticari Araç Alım Kredileri

Devlet Destekli Sıfır ve İkinci El Ticari Vasıta Alım Kredileri

Müracaat İşlemleri Iyi mi Yapılır?

Belirttiğimiz şartlarda ticari vasıta kredisi almak isteyen esnaflarımız ilk olarak bu başvurularını kendi meslek odalarını el yazısı ile yazılmış bir dilekçe ile beyan etmek zorundadır. Dilekçe örneği şu şekilde olabilir.

Bozüyük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan’lığına

Türkiye Halk Bankası tarafınca ESKKK kefaleti ile sağlanan ticari vasıta kredi imkanları ile sıfır yada ikinci el vasıta almak isterim. Lüzumlu haber alma sorgulamasının yapılması ve tarafıma data verilmesini arz ederim.

İsim SOY İSİM / İmza

Olacak şekilde yazmanın kafi olacaktır. Yazmış olduğunuz dilekçeye istinaden oda tarafınca bir haber alma sorgusu yapılır ve başvurunuz pozitif görülsün yada görülmesin size oda tarafınca 15 gün içinde bir yanıt gelir. Başvurusu pozitif olanlar oda tarafınca verilen belge ile Türkiye Halk Bankasına şahsen talep etmiş olduğu ticari vasıta kredisi paketi için giderler. Bankada esnafa ilişik haber alma sorgularını yapmak için belli bir süre talep edebilir. Bu süre zarfında esnafın KKB Kredi notu kıymeti ile senelik mali gelir tablosu incelir. İstihbarat sorgusunda, eğer herhangi bir olumsuzluk rastlanmaz ise müracaat miktarı ile beraber kredi onaylanır.

Müracaat miktarı gelirinize bakılırsa 150.000 Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir. Yalnız her kredi de olduğu şeklinde ticari vasıta kredilerinde de bazı komisyon kesintileri olmaktadır. 2020 senesi güncel esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu sitemizde mevcuttur.

 

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>