2020 Genç Çiftçi Başvuruları Ne Zaman?

Kırsal kalkınmayı destekleme kapsamında başlatılan Genç Ziraatçi Projesi dahilinde çiftçilerimize Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca bağışlama destekleri sağlanmaktadır. Bu desteklerin 2020 senesinde da verilmeye devam edip etmeyeceği hemen hemen netlik kazanmamıştır. Ihtimaller içinde bağışlama desteği için çiftçilerimiz müracaat tarihlerini ve başvuruların ne süre alınacağını merak ediyor. İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılacak olan müracaat esnasında bir dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Başvurulardan sonrasında web üstünden genç ziraatçi bağışlama sorgulaması yapabilirsiniz.

Genç Ziraatçi 2020 Müracaat

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca başlatılan desteklemelerle, bir proje dahilinde, duyuru edilen tarihlerde lüzumlu evraklarla başvuruda bulunan çiftçilerimize 30 bin TL bağışlama verilmektedir. İlgili Bakanlık tarafınca bağışlama ödemesi ile ilgili detaylar Resmi Gazete’de yayınlanmaktadır. 2020 senesinde hemen hemen Bakanlık tarafınca bir bildiri yayınlanmadı. Sadece müracaat usullerinin ve şartların aynı olması umut ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda 30370 sayılı tebliğname ile destekleme programı bilgileri Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır.

Genç Ziraatçi Projesi dahilinde destek almak isteyenlerin müracaat adımlarını uygulaması gerekiyor. Başvuruların kabul edilmesi için bir değerlendirme komisyonu kurulur. Komisyon tarafınca çiftçilerin destekleme kapsamına alınıp alınmayacağı belirlenirken hemen sonra projeleri lüzumlu araştırmalardan geçiriliyor. Kurulun bu anlamda verdiği karar nihai oluyor. Genç Ziraatçi Projesinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin ilk olarak ön kayıt yapmaları gerekiyor.

https://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden ilk olarak ön kayıt yapmak gerekiyor. Aslına bakarsan sisteme üyeyseniz T.C. kimlik numarası ve mevcut şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer üye değilseniz yeni üye kaydı yapmanız gerekmektedir. Ilk olarak belirtelim ki, verdiğimiz bağlantı üstünde yer edinen sayfadan yeni üye kaydı butonuna tıklamanız gerekiyor. Çiftçilerimiz tarafınca en fazlaca dört gözle beklenen konulardan bir tanesi ise e-devlet üstünden ÇKS kaydının yapılıp yapılmadığıdır. E-devlet kapısı üstünden bir tek müracaat sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu adres üstünden ön müracaat yaptıktan sonrasında sıra kati kayda geliyor.

Genç Ziraatçi Projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanmak için lüzumlu evraklar ile beraber İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüklerine müracaat yapmak gerekiyor. 

Genç Ziraatçi Müracaat Dilekçesi

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Taahhütname
 • Diplomanız ya da tahsilli olduğunuzu gösteren belge
 • Müracaat dilekçesi
 • Proje tanıtım formu
 • Bir ücret karşılığı herhangi bir işte çalışmadığınızı gösteren belge (SGK’dan temin edilecek)

Bu evraklar kati müracaat aşamasında lüzumlu olacaktır. Ek olarak bağışlama sözleşmesi aşamasında da yatırım yapılacak olan yerde ikamet ettiğinize dair belge ve yatırım yerine ilişkin kira sözleşmesi ya da tapu belgesi lüzumlu olmaktadır. Başvuruları kabul edilen çiftçilerimiz bağışlama sözleşmesini imzaladıktan sonrasında kendilerine 30 bin TL bağışlama verilecektir. Ön kayıt yaptıktan sonrasında sistem üstünden müracaat formunun çıktısını alabilirsiniz. Genç Çiftçi 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? isminde içeriğimizden mevzu ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Genç Ziraatçi 2020 Müracaat Zamanı

Resmi Gazete’ de gösterilen 30370 sayılı bildiri ile düzgüsel şartlarda sona ermişti sadece meydana getirilen düzenleme ile yasal izinlerini almamış olan çiftçilere ek süre tanındı. Geçtiğimiz yıl Genç Ziraatçi Projesi’ne müracaat zamanı 31 Mayıs olarak belirlenmiştir. Bu süreye kadar genç çiftçilerimiz ön başvurularını tamamladıktan sonrasında lüzumlu evraklar ile beraber İl/İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüklerine giderek başvurularını yapmalıdır. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. 

2020 senesinde verilecek bağışlama ile ilgili tebliğname hemen hemen yayınlanmamıştır.

Genç Ziraatçi Bağışlama Sorgulama

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca belirli şartlara haiz olan genç çiftçilerimiz hibelerden yararlanabilmektedir. Bu kapsamda çiftçilerimiz 2020 senesinde hibelerin ne süre ödeneceği ile ilgili bir ekip sorgulama işlemleri yapmaktadır. Bakanlık tarafınca müracaat zamanı 31 Mayıs olarak belirlenmiştir. Ödemelerin hangi tarihler içinde yapılacağı hemen hemen belli değildir. Tarihler duyuru edildiğinde hibelerden yararlanmak isteyen çiftçilerimize ödemeleri Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılacaktır.

Genç Çiftçi Hibe Sorgulama

Genç Ziraatçi Bağışlama Sorgulama

2020 senesinde bu kapsamda 2250 çiftçimize 30 bin TL bağışlama verilecek. Şu demek oluyor ki genç çiftçilerimiz yıl içinde toplamda 67 bin 500 TL bağışlama alacak. Müracaat işlemleri tamamlandığında ve kazananlar için nihai sıralama hazırlandıktan sonrasında tarihler belirlenecektir. Kazananlar belirlendiğinde bağışlama sözleşmesi imzalanacaktır. Eğer ziraatçi bu sözleşmeyi imzalamaz ise bağışlama alamayacaktır.

Genç Ziraatçi Projesi Müracaat Şartları

Genç Ziraatçi projesi dahilinde çiftçilerde aranan bir ekip şartlar bulunmaktadır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Tahsilli olmak
 3. Yaş aralığı 18-40 olarak belirlenmiştir. (18 yaşından ufak ve 41 yaşından gün almış olanlar müracaat yapması imkansız.)
 4. Örgün eğitim görmüyor olmak
 5. Katma Kıymet, gerçek ve rahat usulde vergi mükellefi olmamak
 6. Daha evvel bakanlık tarafınca başlatılan bağışlama programlarından yararlanmamış olmak
 7. Cezai hükümlülük, askerlik görevi ve denetimli serbestliği olmamak
 8. Toplumsal güvencesi olmamak ve gelir getirici herhangi bir işte çalışmamak 
 9. Maksimum 15 tane büyükbaş ve 50 tane küçükbaş hayvan sahibi olmak
 10. Arı yetiştiriciliği ve bal üretiminde 50 adetten fazla arılı kovan olmaması
 11. Arı ürünleri (arı sütü, ana arı, polen) üretimi yapacakların 50 tane arılı kovan sahibi olması ve arılarını bakanlık tarafınca oluşturulmuş olan sisteme kaydetmeleri
 12. Daha evvel bakanlık tarafınca verilen hibelerden yararlanma hakkı elde etmiş sadece sözleşmeyi imzalamamış ya da projesi iptal edilmiş olmamak
 13. Ek olarak eşlerin de gelir getirici, sigortalı bir işte çalışmıyor olması, vergi mükellefi olmaması ve etken olarak talebe olmamaları gerekmektedir. Genç Çiftçi 2020 Projesi Hayvan Teslim Süresi Nasıl İşler? biliyor musunuz?

Genç Ziraatçi Projesi 2020 Bağışlama Mevzuları

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca destekleme mevzuları aşağıda verilmiştir. 30 bin TL bağışlama alacak olanların bu mevzularda yatırım yapmaları gerekmektedir.

Genç Çiftçi Projesi 2019 Hibe Konuları

Genç Ziraatçi Projesi 2020 Bağışlama Mevzuları

Destek sunar bu mevzular için kullanılacaktır. Ek olarak bakanlık tarafınca başvuruları kabul edilerek kendilerine bağışlama verilenler için yılda minimum 1 kere yerinde araştırma yapılacaktır.

Hayvansal Üretim Mevzuları Büyükbaş
Küçükbaş
Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi
Arı ürünleri üretimi (polen, arı sütü)
İpekböceği yetiştiriciliği ve işletme kurulumu
Yumurta tavuğu(özgür sistem) yetiştiriciliği ve tesis kurulumu
Bitkisel Üretim Mevzuları Kapama meyve bahçesi
Fidan, fide süs bitkisi
Sera (Kontrollü örtü altı ziraat)
Kültür mantarı
Oldukca senelik yem bitkisi
Bölgesel ürünler, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi Oldukca senelik aromatik bitkiler
Organik ve iyi ziraat uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim(coğrafi işaretli)

Bitkisel üretim mevzuları ürün bazında, hayvansal üretim mevzuları ise il bazında desteklenmektedir. Detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Eğer başvurularınız kabul edilir ve bağışlama almaya hak kazanırsanız geriye kalan tek aşama bağışlama sözleşmesini imzalamak olmaktadır. Sözleşmeyi imzalamazsanız bakanlıktan herhangi bir destek almanız mümkün olmayacaktır. Sözleşmeyi imzalamayanlar, yatırımları ile ilgili bakanlığa lüzumlu evrakları sunsalar dahi, kendilerine bağışlama desteği verilmeyecektir. Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibe Destekleri içeriğimizi inceleyerek bakanlık tarafınca verilecek olan desteklemeler ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Örnek Projeler

Bakanlık tarafınca uygulanması mecburi olan projeler aşağıdaki gibidir;

 1. TİGEM tarafınca mecburi olarak temin edilmesi ihtiyaç duyulan ve işletme kapasiteni artırmaya yönelik olarak yapılacak olan hayvansal projeler  (keçi yetiştiriciliği, koyun yetiştiriciliği, manda yetiştiriciliği, sığır yetiştiriciliği, kombine et, ırk ya da melezleri)
 2. Proje dahilinde yapılacak olan ekipmanlar alımları ve TAB tarafınca karşılanması mecburi olan projeler (arı ürünlerinin üretimi, arı yetiştiriciliği ve bal üretimi)
 3. Canlı materyal ve ekipman alımlarının KOZABİRLİK tarafınca karşılanacağı projeler (60 metre kare kapalı olan, 1 termometre, 4 paket yumurta ve 250 tane dut fidanı dikecek kapasiteye haiz tesis yapımı için hazırlanan projeler)
 4. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca (yumurta yetiştiriciliği) 80 metre kareden oluşan ve 400 tavuğun yetiştirilebileceği tesislerin yapılması amacı ile hazırlanan projeler

Bakanlık tarafından tavsiye edilen projeleri word. formatında bilgisayarınıza indirebilir ve projelerden esin alarak kendinize ilişkin örneksiz bir proje hazırlayabilirsiniz.


About admin

Check Also

Genç Çiftçilere 5 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Verilecek!

Avrupa Birliği tarafınca genç çiftçilere yönelik olarak yeni bir program başlatılacağı öğrenildi. Buna gore AB  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>