2020 Genç Çiftçi Projesi Başvurusu Ne Zaman? (Başlama Günü)

Daha önceki senelerde genç çiftçilere bağışlama olarak verilen 30 bin TL desteği oldukca büyük olasılık ile 2020 senesinde da verilmeye devam edecektir. Köye geri dönüş projesi kapsamında verilecek olan bağışlama desteği imkanların başvurusu ne vakit başlamış olacak ? Resmi gazetede piyasaya çıkan projenin ayrıntılarını sizler için burada yer verdik. Ek olarak geçen seneye gore değişim yapılarak öncelik hakları nüfusun 20 bin kişiden daha azca yerleşim birimlerine bilinmektedir. Gene daha ilkin 15.000 çiftçimize verilen destek bu yıl tam 16.100 genç çiftçimize verilecektir.

Genç Çiftçilerimize 30 Bin TL Bağışlama Şartları Nedir?

Genç çiftçilerimizin hayvansal, bitkisel ve tıbbı aromatik üretimleri için hazırladıkları projeye ile kırsal alanda yapacakları yatırımlar için 30 bin TL bağışlama verilecektir. Kırsal alandaki yaşamın arttırılması fakat içi başlatılan köye dönüş destekleri bilinmiş olduğu şeklinde 2016 senesinde verilmişti. 2016 senesinde 15.000 bin çiftçimizin yararlandığı bu destekten geçtiğimiz senesinde ise 16.000 çiftçimiz yararlanacaktır. 2020 senesinde verilecek olan bağışlama destekleri çiftçilerimize 3 başlık altında verilecektir. Bu 3 ana başlıklığı birazcık genişletir isek,

 1. Hayvansal üretim için: Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımları ve üretimi, Arı ve arı üretimi için lüzumlu yapılacak olan yatırımlar, Salma yada herhangi sistem içeren tavuk yetiştiriciliği, İpek böceği üretimi.
 2. Bitkisel üretim için: Kapama biçim meydana getirilen meyvecilik, süs bitkilerinin üretimi, Örtü altı bitkisel yetiştiricilik, kültür mantarı üretimi.
 3. Bölgesel ziraat şu demek oluyor ki tıbbı aromatik bitkilerin üretimi.
 4. Geçen senesinde ahır yapımı da desteklere ilave dilmiştir.

Bu maddelerde yer edinen şekilde üretime katkı sağlayacak olan genç çiftçilerimizden bazı şartlar aranacaktır. Aranan bu şartlar ise,

 1. Başvuruda bulunan çiftçinin 18 yaş ile 40 yaş aralığında olması gerekmektedir. (18 yaşını tamamlamış 41 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.)
 2. Başvuruda bulunan genç çiftçimizin kesinlikle okur ve yazar olması gerekmektedir.
 3. 30 bin bağışlama desteği müracaat zamanı itibarı ile herhangi bir yerde SGK olarak çalışmıyor olması gerekmektedir. ( Kayıt dışı / özgür olarak herhangi bir yerde çalışıyor olmanızda herhangi bir sakınca yoktur. )
 4. Herhangi bir ticari işletmesi bulunmaması gerekmektedir.
 5. T.C. vatandaşı olması.
 6. Aynı projeden daha ilkin devlettin herhangi bir kurumundan daha ilkin yararlanmamış olması gerekmektedir. ( TKDK, kapsamında uygulanan IPARD 1 ve 2 programları şeklinde )
 7. Örgün eğitimde mevcudiyette bulunmaması.
 8. 2020 senesinde ki başvurulara ilaveten eklenen koşul ise. 1- Müracaat sahibinin eşinin de çalışmıyor ve herhangi bir yerde okumuyor olması. 2 – Elinde mevcut 15 büyük, 50 küçükbaş ve arıcılık ile uğraşıyor ise şuan için mevcut 50 ve üstü kovanı olanlar katılamaz.

Müracaat işlemlerinin sıhhatli olarak yapılması

Genç çiftçi projesi 2019 başvurusu ne zaman başlayacak.

Genç ziraatçi projesi 2019 başvurusu ne vakit başlamış olacak.

2016 senesinde ilk kere meydana getirilen genç çiftçilere 30 bin TL bağışlama destek uygulaması Bakanlar kurulunca alınan karar doğrultusunda 3 yıl süresince uygulanacaktır. 2020 yılı senesinde 10 nisan da başvuruların başlaması beklenmektedir. Müracaat işlemleri bakanlığın resmi İnternet sitesinden yapılmaktadır. Iyi mi başvuruda bulunacakları mevzusunda hiçbir fikri olmayan çiftçilerimiz için resimli olarak iyi mi kayıt ve müracaat işlemlerini sağlayacaklarını anlatacağız. İlk olarak yeni kayıt işlemi için BURAYI tıklayınız. Karışınıza ekranın solundaki şeklinde bir ekran gelecektir. Bu ekranda sizden istenilen tüm detayları doldurmanız gerekmekte siniz. Tüm detayları doğru bir halde doldurduktan sonrasında en aşağıdaki görmüş olduğunuz güvenlik kodunu da boş kutucuğa girdikten sonrasında ” Üye Ol ” düğmesini tıklamanız kafi olacaktır. Artık sistemin veri tabanına üye olmuş durumdasınızdır. Sıra geldi artık 2020 senesinde genç çiftçilerimize verilecek olan 30 bin bağışlama TL başvurusunu hayata geçirmeye. Bu işlemde gene İnternet üstünden yapılmaktadır. Bu işlemi yapmak için ise siteme yukarıda anlattığımız şekilde oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adı ve gizyazı ile BURADAN giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş işlemi yaptıktan sonrasında yandaki resminin bulunmuş olduğu şekilde ekranın üst kısımında yer edinen ” Müracaat işlemleri ” sekmesinin altındaki ” Yeni Müracaat ” bağlantısını tıklamanız gerekmektedir. Size ziraatçi bilgilerinin girilmesi ihtiyaç duyulan yeni bir pencere açılacaktır. Oluşturulan bu penceredeki detayları doğru bir halde doldurmanız gerekmektedir.

Eğitim Durumunun Bildirilmesi!

Genç çiftçi eğitim durumun bildirilmesi

Genç ziraatçi eğitim durumun bildirilmesi

Bu alanda sizlere eğitim durumunuz, var ise bitirmiş olduğunuz kurslar, engelli yada şehit yakını iseniz belirtmeniz istenilecek tir.  Bu detayları girdikten sonrasında aşağıda yer edinen ” ileri ” sekmesini tıklayarak adres ve projede bulunacağınız etkinlik bilgilerini girmeniz istenilecek tir. Bu alanda doldurulduktan sonrasında gene ” ileri ” diyerek ” Gider Kalemi ” alanına girilmesi gerekmektedir. Burada sistemde yer edinen otomatik bir size uygun sektörü belirleyebilirsiniz. Gene bunu işlemden sonrasında ” ileri ” deyip ” Arazi / İşletme Bilgisi ” bölüme geleceksiniz. Bölümde yatırım yapılacak olan alanının kime ilişik bulunduğunu belirtmelisiniz. Bu bölümden sonrasında ” ileri ” dediğiniz vakit teslim edilmesi ihtiyaç duyulan evrakların bulunmuş olduğu alana geleceksiniz. Bu alan son alandır. Sistem sizden müracaat işlemi için teslim etmeniz ihtiyaç duyulan evrakları isteyecektir. Bu evraklar ise,

 1. Genç ziraatçi projesi müracaat dilekçesi
 2. Proje tanıtım formu
 3. Taahhütname formu
 4. T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi, diplomanız.
 5. Gelir ve ikametgah belgeniz.

Bu evraklarından neler bulunduğunu anladıktan sonrasında ilk olarak ” kaydet ” arkasında da ” yazdır ” demeniz ile müracaat işlemini tamamlamış olmuş olursunuz.

Haber videomuz

2016 senesinde hanım girişimci çiftçilerimize tanınan pozitif ayrımcılık 2020 senesinde da devam edecektir. Geçen yıl 11.200 hanım 2.800 adam çiftçimiz destek almıştır. 2016 senesinde verilen bağışlama projelerin %75 oranı hayvancılık, %25 oranında bitkisel üretime verilmiştir. Bu oranlar da gene aynı şekilde 2020 senesinde kendini koruyacaktır. 2020 senenin da bitkisel ödenekler nakit olarak verilir iken gene hayvancılık alında yatırım yapacaklar için büyükbaş yada küçükbaş olarak TİGEM (Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü) üstünden bağışlama hayvan verilecektir.About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>