2020 İŞKUR Engelli Girişimci Hibe 50 Bin TL Oldu

2020 da kendine iş oluşturmak isteyen engelli (özürlü) girişimcilere İŞKUR tam 50.000 TL bağışlama veriyor. Eğer bir iş planı projeniz var ise bu fırsatlar dahilinde işletmenizi devlet destekli olarak kurabilirsiniz. 2. Dönem halinde engellilere sağlanan bu destek için müracaat formunu ek olarak sizler için yer verdik. Ek olarak dönemlere ilişkin müracaat tarihleri de gene siz engelli kardeşlerimiz için İŞ-KUR ile yaptığımız görüşme sonucunda net olarak paylaşılmıştır.

Engelliler Bu Şartlara Uygun Olması Gerekmektedir!

İŞKUR tarafınca verilecek olan engelli kardeşlerimize hususi 50 bin TL işletme bağışlama teşviklerinden istifade edecek olanların ne olursa olsun bu şartlara uygun olması gerekir.

 1. Bedensel yada zihinsel olarak minimum %40 oranında engelli raporuna haiz olması.
 2. İŞKUR’a kayıtlı olmalısı,
 3. 18 yaşını tamamlamış olmanız
 4. Her ne sebeple olursa ise olsun EMEKLİ OLMAMIŞ OLMANIZ!
 5. Kendinize ilişkin bir işletmeniz olmaması gerekir.
 6. İş yerini kuracağınız il sınırları içinde ikametgah da bulunmanız,
 7. Kuracağınız iş yeri için istenilen ustalık sertifikasına haiz olmanız

ve son olarak olarak ise GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI sahibi olmanız gerekmektedir.

Engelliler Girişimcilik Sertifikası Iyi mi Alabilir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ilk 7 şartta uygun iseniz geriye kalan tek şey girişimcilik sertifikası almanızdır. Girişimcilik sertifikasını alabilmeniz içinde ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine” katılmanız gerekir. Peki bu eğitimlere ücretsiz bir şekilde iyi mi katılıp, sertifikanızı iyi mi alabileceksiniz.

Girişimcilik sertifikası almak engelliler için oldukca kolay hale geldi. Daha önceleri yalnız dersliklerde verilen eğitimlere katılma zorunluğuna şimdi alternatif olarak ”UZAKTAN EĞİTİM” uygulaması dahil edildi. Ben asla halı uzatmadan yerinizden kalkmadan ”UZAKTAN EĞİTİM” yöntemi ile bu sertifikayı iyi mi alabilirsiniz ondan bahsedeyim.

 1. Öncelik ile bir e-Devlet şifrenizin olması koşul.
 2. Eğer ki bir e-Devlet şifreniz mevcut ise ilk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr adresine girelim.
 3. Hemen sonra ise sağ üsten ”GİRİŞ YAP” diyelim.
 4. Karşımıza direk e-Devlet giriş gelecektir. Şimdi şifremizi girelim..
 5. Sistem bizi direk aynı eğitim sayfasına yönlendirecektir. Buradan sayfayı aşağıya indirerek ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” sayfasına geçiş yapalım.
 6. Sayfada yer edinen 10 videoyu izleyerek video sonrasındaki testleri çözelim.
 7. Son olarak video testinden sonrasında girişimcilik sertifikanız oluşacaktır.İŞKUR Engellilere Verilen Bağışlama Miktarları Ne Kadardır?

İŞKUR tarafınca engellilere verilen bağışlama miktarları parçalar halinde verilmektedir. Toplamda en fazla 50.000 TL karşılık eden bu kalemler 🖌  şu şekilde sıralanır.

✅ Resmi işlemler, sigorta harcamaları için en fazla 3.000 TL verilir.

✅ İşletme giderleri 12 ay süresince elektrik, su, kira ve ısınma benzer biçimde faturanlandırılmış olanlar için en fazla 11.000 TL

✅ Müessese desteği olarak ise gene 1 yıl süresince makine alımları, yazılım ve donanım benzer biçimde giderler için ise en fazla 36.000 TL kadar destek bağışlama olarak verilir.

Müracaat İşlemleri İçin İstenilen Evraklar Nedir?

Şartlara uygun engellilerin belirtilen miktarlarda giderler için bağışlama alabilmeleri için aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak İŞKUR’a elden teslim yapmaları gerekir. Bu evrakların sıralaması şu şekildedir.

 1. Talep dilekçesi,
 2. Müracaat formu (boş başvuru ve proje örnek belgesi)
 3. Müracaat sahibine ilişkin kimlik fotokopisi
 4. Kurulacak olan iş fikrine ilişkin lüzumlu duyulması halinde mesleki mezuniyet belgesi
 5. Girişimcilik Sertifikası
 6. Bütçe tablosu
 7. Aslı gibidir yapılmış engelli sıhhat kurulu raporu
 8. Vergi dairesinden alınmış müracaat sahibi engellinin vergi mükellefiyeti durumunu gösteren belge

Başvurular Iyi mi Yapılmalıdır?

Başvurular İŞKUR ‘a yukarıda belirtilen evrakların tam ve eksiksiz olarak sağlanması ile şahsen olarak yapılır. Bu evrakların içinde sizi en zorlayacak olan kuşkusuz ki iş planı projesinin hazırlanmasıdır. Sizlere boş olarak paylaşmış olduğumuz iş planı projesini formdaki ikazlar bakılırsa DOĞRU bir halde doldurmanız aslen kafi olacaktır. Fakat yinede projenizi doldurmak için teknik destek almak istiyorsanız KOSGEB Danışmanlık firmaları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. İŞKUR dan destek ve daha detaylı data almak için ise aşağıdaki telefon numaralarını kullanabilir,

TEL: 444-75-87 & 0-312-435-15-65 yada 0-312-430-10-31 telefon numaralarını arayabilirsiniz yada da adresinden bulunduğunuz vilayetin İŞ-KUR yazışma adresine erişim sağlayabilirsiniz.

Müracaat talepleri İŞKUR tarafınca kurulan komisyon tarafınca incelenir ve yılda 2 kere olacak şekilde hibeler hak sahiplerine tanzim edilir.! Bu tarihler  1. dönem 2020 Nisan ile Haziran 2. dönem ise Eylül ile Aralık aylarıdır.!

Başvuru Rehberi İndir!

Banka Kredisi Kullanarak Engelliler’de İş Yeri Artık Kurabiliyor!

Yeni iş yeri kuracakların artık 1 numaralı tercihi bankalardan alınacak olan gerekseme kredileri oldu. Bunun en büyük sebebi ise 2020 senesinde geri ödeme vadelerinin 36 aydan 60 aya çıkmasıdır. Faiz oranlarından düşmesi ile bir oldukca engelli girişimci işletmesini bu imkanlar ile hayata geçiriyor. Sizler de faiz tablomuz ‘da yer edinen bankalardan herhangi birini tercih ederek işletmenizi hayata geçire bilirsiniz. Bu amaç ile PTT Engelli Kredisi Veriyor Mu? (5 Bankadan Müjde) yer vermiş olduğum hususi bir bankayı sizler ile tanıştırayım.

Bu hususi bankamız MART içinde 24 aya kadar %0.99 faiz ile finansman elde eden ALBARAKA bankamızdır. Özellik ile son zamanlarda esnafa düşük faizli olarak kredi vermesi ile kendini ön plana çıkaran bankamız girişimcileri de desteklemektedir. Düşük kredi notu değeriniz olsa dahi ALBARAKA ile hayalinizdeki işletmeyi aşağıdaki kar oranı oranları ile kurup hayata geçire bilirsiniz.

ALBARAKA 24 Ay Kar Paylı Engellilere Hususi Kredi
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
5.000 TL 240,67 TL 5.776,06 TL
10.000 TL 481,34 TL 11.552,14 TL
15.000 TL 722,01 TL 17.328,20 TL
20.000 TL 962,68 TL 23.104,29 TL
25.000 TL 1.203,35 TL 28.880,43 TL
30.000 TL 1.444,02 TL 34.656,40 TL

Ödeme koşulları hesabınıza uygun ise başvurunuzu hemen buradan kolaylık ile yapabilirsiniz.

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>