25 Bin TL Fakir Ailelere Kira Yardımı Devletten Nasıl Alınır?

Devletimiz fukara gereksinim sahibi ailelere bir fazlaca yardım imkanları sağlamaktadır. Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca sağlanan bu yardımların bir tanesi de kira yardımıdır. Barın ve Toplumsal konut projeleri ile gereksinim sahiplerine 25.000 liraya kadar destek sağlanmaktadır. Ek olarak şartlara uygun olan fukara ailelere ise 1+1 ve 2+1 daireler 2020 senesinde aylık 100 liradan süregelen taksitler ile yurttaşlarımıza teslim edilmektedir.

Devletten fukara ailelere 2 barınma desteği birden!

Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafınca Devletimiz fukara gereksinim sahibi ailelere 2 barınma yardımı sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi kira öder benzer biçimde aylık 100 liradan süregelen taksitler ile TOKİ aracılığı ile ev sahibi olmak. Bir diğeri de haiz oldukları evlerin tadilatı için 25.000 liraya kadar verilen bağışlama ‘lerdir.  Bir tek fukara ailelere sağlanan bu ayrıcalık şartlara uygun olması durumunda ”SOSYAL YARDIMLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ” tarafınca finanse edilmektedir. Gelin isterseniz müracaat işlemlerin iyi mi yapılacağına değinmeden, Bakanlık tarafınca talep edilen şartların neler olduğuna değinelim.

Devlet kira/barınma yardımları nedir?

Devletimiz barınma yardımları adı altında gereksinim sahibi fukara ailelere 15.000 liradan başlayıp 25.000 liraya varan para yardımı sağlamaktadır. Barınma yardımı devletin ihtiyaç sahibi fakir ailelere sağladığı 6 yardım paketi ‘den bir tanesidir. Bir tek fukara ailelere sağlan bu yardım elinden istifade edecek olanların

 • HANE İÇİNDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİRİN NET ASGARİ ÜCRETİN 3/1 ORANININ GEÇMEMESİ GEREKMEKTEDİR.!

Bunun haricinde ise yardım alınacak olan evin hakkaten oturulmayacak kadar eski, sağlıksız ve bakımsız olması gerekmektedir. Ek olarak bu yardım eli ile prefabrike yada beton arma ev yardımı kapsamında da istifade edebilmekte siniz. Daha bunlar ile de devlet barınma yardımları bitmiyor. Hakkaten gereksinim duymanız durumunda gene 25.000 liraya kadar beyaz yada mobilya eşya alımlarını da karşılıksız olarak bu olanaklar dahilinde karşılaya bilmektesiniz.

Devlet Kira ve Barınma Yardımı Başvurusu Evrakları Nedir?

Müracaat için 18 yaşlarında büyük hane sahibi olmanız yeterlidir. Müracaat evrakları ise Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartınızın haricinde aşağıdaki evraklardan oluşmaktadır.

Devletten kira yardımı alabilmek için istenilen belgeler nelerdir

Devletten kira yardımı alabilmek için istenilen belgeler nedir

gerekmektedir. Kira yardımı olarak da malum bu başvurular her ilde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen olarak yapılmaktadır. Mütevele heyeti sonucunda ise belirtilen rakamlardaki kira yardımlarını belirlenen süre kapsamında alabilmekte siniz. Bu vakıflar daha fazlaca il ve ilçelerde kaymakamlık binalarında bulunduğunu lütfen unutmayınız.!

Devlet toplumsal konut projesi kapsamında ev sahibi olabilirsiniz!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca fukara ailelere kira yardımı haricinde bir de sağlamış olduğu konut edinme olanakları vardır. Bu imkanlar ile ayda 100 liradan süregelen taksitler ile ev sahibi olabilirsiniz. 1+1 yada 2+1 konutları TOKİ aracılığı ile alabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Bunun haricinde ise;

 • Toplumsal güvenceniz olmaması gerekmektedir.
 • Fukara ve muhtaç durumda olmanız gerekir.
 • Hane içinde şahıs başına düşen gelirin asgari ücretin 3/1 geçememesi gerekmektedir.

eğer bu şartlara uygun iseniz tam 270 ay vadeli ev sahibi olabilirsiniz. Konutlara gore geri ödenecek olan meblağ şu şekildedir.

 1. 1+1 Konutlar için aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı 100 lira
 2. 2+1 Konutlar için aylık ödenmesi ihtiyaç duyulan miktar 130 liradır.

270 ay ödenecek olan bu miktarların toplam bedeli ise 1+1 ler için 27.000 lira 2+1 daireler için ise de 130 * 270 = 35 bin liradır. Daha detaylı informasyon almak için Toplumsal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü kontakt adreslerine müracaat yapabilirsiniz.

 • Tel: 0-312-705-80-00 & 0-312-705–80-01

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Uzmanı telefon numaraları ise;

 • Gamze UZUN: 0-312-705 81-18
 • Nazlıhan ÖZGENÇ: 0-312-705-80-13
 • A.Banu ACUN: 0-312-705-80-26
 • Mehmet Sencer KAYA: 0-312-705-80-78

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>