3 Adımda 60 Ay Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca hazırlanan taslak onaylandı ve Resmi Gazete’de gösterildi. Buna bakılırsa kredi borcu olan yurttaşlarımızın borçları 60 ay vadeli olarak yapılandırılacak. Verilen karar neticesinde gerekseme kredisi borcu olan yurttaşlarımız banka şubelerine giderek şahsen müracaat meydana getirecek. Bankalar tarafınca müşterilerin mali durumlarında araştırma yapılarak lüzumlu şartları taşıyıp taşımadıkları denetim edilecek. Şartları taşıyan yurttaşlarımız kredi borçlarını 5 yıl süre ile yapılandırabilecek. Geçmiş yıllarda meydana getirilen düzenleme ile beraber kredi ve kredi kartı borçlarının 72 ay vadeli olarak yapılandırılacağı bildirilmişti. Sizler için 3 adımda kredi borcu yapılandırma işlemlerini anlatmak için hazırlamış olduğumuz içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bağlantısını izleyerek düzenlemeyi inceleyebilirsiniz.

60 Ay Borç Yapılandırma Kredisi Iyi mi Alınır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu resmi web sitesinde 7 Şubat tarihinde bir taslak yayınladı. Taslak 10 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de gösterildi. Bu düzenleme neticesinde yurttaşlarımızın gerekseme kredisi borçları 60 ay vadeli olarak yapılandırılabilecek. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik 1 Kasım 2006 tarihinde 2633 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Maddenin yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren kredi borcu olan yurttaşlarımız ana para ve faiz borçları için yapılandırma talep edebilecek. Yapılandırma vadesi ise 60 ay olacak. Geçici maddede yer edinen ibare ise aynen şu şekilde;

60 Ay Vadeli Borç Yapılandırma

60 Ay Vadeli Borç Yapılandırma

BANKALARIN KREDİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 1/11/2006 tarihindeki ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de piyasaya çıkan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden ilkin anapara ve/yada faiz ödemelerinin tahsili geciken gerekseme kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafınca talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırı olan olmak suretiyle tekrardan yapılandırılabilir.”

Resmî Gazete Sayı : 30682 YÖNETMELİK FİNANSAL KİRALAMA, FAKTORİNG VE FİNANSMAN ŞİRKETLERİNİN KURULUŞ VE FAALİYET ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 24/4/2013 tarihindeki ve 28627 sayılı Resmî Gazete’de piyasaya çıkan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Müessese ve Etkinlik Esasları Hakkında Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden ilkin anapara ve/yada faiz ödemelerinin tahsili geciken gerekseme kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafınca talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırı olan olmak suretiyle tekrardan yapılandırılabilir.”

Düzenleme de yer edinen borçların ödenmemesi durumunda bilinmiş olduğu benzer biçimde devamlı olarak gecikme faizi işlemektedir. İşleyen faiz ile beraber borçlar içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Borçların ödenmemesinden dolayı yurttaşlarımızın kredi notları düşmektedir. Sicilleri bozulanlar kara listeye alınırlar ve kredi notlarının yükselmesi için 5 yıl beklemeleri gerekmektedir. Kredi notunun yükselmesini elde eden etkenlerden bir tanesi de mevcud borçlara yapılandırma yapmaktır. Bu sayede daha düşük faizle yapılandırılan krediler maliyetlerin düşmesi sebebi ile daha kolay ödenebilir. Vakıfbank Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi alarak borçlarını kapatabilirsiniz. Verilen bu kredi yalnız bireysel kredi borçlarını değil, ticari kredi ve bireysel ticari kredi kartı borçlarını kapsamaktadır.

 30698 sayılı Resmi Gazete’ de mevzu ile ilgili aşağıdaki düzenlemelere yer verilmiştir. BANKALARIN KREDİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK yayınlanmıştır.

Borçlu şahsın talebi ile üstüne bankalara gidilerek borç yapılandırması yapmak isteyenlere en fazla 60 ay vade uygulanabilmektedir.

60 Ay Borç Yapılandırma Şartları Nedir?

Verilen karar kapsamında yurttaşlarımızın borçlarını yapılandırabilmesi için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

 1. Borçların, geçici maddenin yürürlük tarihinden evvel olması 
 2. Borçlu şahsın banka şubelerine giderek bizzat yapılandırma için başvuruda bulunması 
 3. Kredi notunun yüksek olması 
 4. Bankaya belgelenebilir gelir sunması 
 5. Ana para ve faiz borçlarının yapılandırılması

Bu şartları taşıyan yurttaşlarımız banka şubelerine giderek yapılandırma talebinde bulunabilir. Bankalar tarafınca borç yapılandırma işleminde borç hamillerinin başvurusu aranacak, bu işlem her borçlu için otomatikman yapılmayacaktır.

3 Adımda Borç Yapılandırması

Borç yapılandırma işlemi 3 adımdan müteşekkildir. Bu adımları izleyerek yapılandırma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Size bir kılavuz olması için hazırlamış olduğumuz bu içerikteki adımları izleyerek başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Yapılandırma kapsamında hangi bankaların yer alınacağı konusunu merak ettiğinizi biliyorum. 60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar isminde içeriğimizden bu mevzu ile ilgili data alabilirsiniz. Bu kararın kabul edilmesi tamamen bankaların insiyatifine bırakılmıştır. Her banka mecburi olarak yapılandırma işlemi meydana getirecek diye bir kural yok. Üstelik sonucu kabul eden bankalar da bu pozitif yanları her müşterisine sunmayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde eğer bankalar müşterilerinin lüzumlu şartları taşıdığını görür ve yapılandırma başvurusunu kabul ederse, borçlu şahıslar, ana para ve faiz borçlarını 60 ay (5 yıl) vadeli olarak yapılandırabilecek.

1. Alan kişi Yapılandırma İçin Bankaya Başvuracak

Verilen karar kapsamında yapılandırma işlemi başvuruları banka şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir. İhtiyaç kredisi borçlarını yapılandırmak isteyen yurttaşlarımızın müracaat evrakları ile banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir. İlk olarak belirtelim ki yapılandırma işlemini, borçlusu olduğunuz bankaya yapacaksınız diye bir kural yok. A bankasının borçlusu olanlar B bankasında da, C bankasında da borçlarını yapılandırabilir. Seçme hakkı borçlu şahsın iradesindedir. Sadece yapılandırma işlemi yapmak isteyen okurlarımızın bilhassa faiz oranlarına dikkat etmesi icap ettiğinin altını çiziyorum.

Yapılandırma işleminin amacı, borçların daha azca maliyetle kapatılmasının sağlanmasıdır. Yapılandırma harcamaları ve faiz oranları fazlaysa, borçlarınızı yapılandırmanız hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bankalar tarafınca sunulan yapılandırma fırsatları müşterilerinin borçlarının tamamen kapatılmasını sağlamak olurken, bununla birlikte daha uygun şartlar sağlanarak borç tahsilatının bir an evvel gerçekleşmesidir.

 • T.C. kimlik belgesi 
 • İkametgah belgesi 
 • Gelir belgesi 
 • Yapılandırma talebi dilekçesi

İlk aşama olarak bireylerin şahsen banka şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

ile beraber banka şubelerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz. Bankalar sistemden borç bakiyenizi görebilir. Aktarma yolu ile bu bankalara olan borçlarınız kapatılır. Sonrasında banka tarafınca sunulacak faiz oranı ile size yeni bir ödeme planı hazırlanmış olur. 2020 senesinde meydana getirilen düzenlemeden yararlanmak isteyenler, bankalara şahsen müracaat yapmalıdır. 

2- Borç yapılandıran bankalar talebi değerlendirecek

Yönetmeliğe eklenen geçici maddede ucu açık bir ifade bulunuyor. Hangi bankaların borçları yapılandıracağı hemen hemen bilinmemekle birlikte, yapılandırma sonucu tamamen bankalara bırakılıyor. Bu da demek oluyor ki bankalar taslağı kabul etse dahi her müşterisinin kredi yapılandırma talebini onaylamayacak. Müracaat kabulü, satın alan profiline bakılırsa değişim gösterecek. Bankalar başvuruları kabul ettikten sonrasında bir araştırma başlatacak. Kredi borcu eğer icraya düşmüşse bankalar, başvuruları reddetme hakkına haiz.

Kredi notu düşük olan ve kredi borcunu ödemek için tertipli ve belgelenebilir gelir beyan edemeyenlerin ise başvuruları kabul edilmeyecek. Bankalar bu kriterler dahilinde başlattıkları tahkikatın sonucuna bakılırsa karar verecek. Eğer soruşturma negatif sonuçlanırsa borçlar 60 ay vadeli olarak yapılandırılamayacak.

Bilinmiş olduğu benzer biçimde gerekseme kredilerinin vadeleri 36 aydan oluşmaktadır. Kredi tutarı yüksek olduğunda, satın alan bir ay taksit ödemediğinde, aylık taksit tutarına bir de gecikme faizi eklenmektedir. Her makalemizde, kredi çekenlerin borçlarını daha azca vade ile ödemeleri ve faiz yükünden kendilerini kurtarmaları icap ettiğinin altını çizelim. Sadece kısa vadede taksit tutarları yüksek olmaktadır. Bu sebeple yurttaşlarımız ödemelerini uzun vadeye yaymaktadır.

İkinci aşama olarak bankalar başvuruları değerlendirecektir.

Borçların ödenmemesinden dolayı anaparaya eklenen faizlerin yanı sıra gecikme faizleri ile, borç içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bankalar, biriken borçları için müşterilerine borçlarının bir an evvel kapatılması, yoksa icra takibinin başlamış olacağı mevzusunda bir ikazda bulunmaktadır. İkaz sonuçlanmazsa borç icra marifeti ile eğitim edilmektedir. Sadece bu aşamada yapılandırma yoluna gitmeniz size büyük avantajlar elde edecektir. Ödemeler bittiğinde kredi notunuz da düşmemiş olacak ve bankalardan yine kredi alabileceksiniz. İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2020 Kampanyaları isminde içeriğimizden data alabilirsiniz.

3- Bankanın onay vermesi durumunda borçlu hesaba para ödenecek

Meydana getirilen araştırmalardan sonrasında banka müşterilerinin talebini kabul ederse, borçlu bankaya olan borçlar kapatılacaktır. Bu fırsat, yeni bir kredi kullanımına değil, mevcud borçların kapatılması için yeni bir faiz oranı üstünden hesaplama yapılmasına ilişkindir. Borçlarını yapılandırmak isteyenlerin aşağıdaki maddelere dikkat etmeleri icap ettiğinin bilhassa altını çiziyorum;

💸 Faiz oranı (Büyük puntolarla yazılacak, altı onlarca defa çizilecek bir husustur. Yapılandırmanın amacı kredi borcunuzun düşük faiz oranları ile işlem görmesini sağlamaktır. Borçlusu olduğunuz bankanın faiz oranı eğer yüksekse, öteki bankaların faiz oranlarını gözden geçirin.)

Banka tarafınca başvurusu kabul edilenlerin kredileri yapılandırılacaktır.

💸 Sunulan yeni faiz oranı ile kendinize yeni bir ödeme planı hazırlayarak aylık taksit tutarlarına göz atın.

💸 60 aya varan vadeler ile kredi yapılandırmanız, taksit tutarlarını düşüreceğinden, ödemenizin daha kolay bir hal almasını sağlayabilir.

Bu adımları uygulayarak borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Bankalar tarafınca taslak hemen hemen kabul edilmedi. Taslak kabul edildiğinde banka şubelerinden mevzu ile ilgili detaylı data alabilir ve 2020 senesinde gerekseme kredisi borçluların sunulan kredi yapılandırma fırsatından yararlanabilirsiniz. Taksit tutarlarının düşük olması ve vadenin yüksek tutulması, bankalara olan nakit akışınızı hızlandıracaktır.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca verilen karar neticesinde müşterilerinin yapılandırma taleplerini kabul eden bankalar faiz oranlarını kendileri belirleyecektir.

60 ay borç yapılandırma düzenlemesinde;

 • Banka tarafınca kredi borçlu olan hesaba ödenecek,
 • Borç haricinde extra bir kredi verilmeyecek,
 • Ödeme kişilere elden yapılmayacak, borç kapatılacak.
 • Yönetmelik değişikliğinde açıkça yapılandırılabilir denmektedir. Bu cümle bankalara yapılandırma zorunluluğu getirmemektedir. Şu demek oluyor ki banka uygun görürse yapılandırabilir.
kredi vadelerine yeni düzenleme

kredi vadelerine yeni düzenleme

Kredi Vadeleri Tekrardan Düzenlendi 2020 Güncel

30698 sayılı yönetmelikte vadelerin yanı sıra taksitler de aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca meydana getirilen düzenleme ile ;

 1. Bireysel tüketici finansmanında vadeler 60 ay
 2. Taşıt kredilerinde satmaca kıymeti 20 bin TL ve daha altında olan kredilerin vadeleri 60 ay
 3. Gene taşıt kredilerinde satmaca kıymeti 120 bin TL üstünde olan kredilerin vadeleri 48 ay
 4. Bilgisayar alımlarına yönelik olan verilen kredilerin vadesi 12 ay
 5. Tablet alımlarına yönelik olan verilerin kredilerin vadesi 6 ay
 6. Cep telefonu alımlarında 3500 TL’ yi aşmayan kredilerin vadesi 12 ay
 7. Gene cep telefonu alımlarında 3500 TL üstünde olan kredilerin vadesi 6 ay olacaktır. Kullanılan bu krediler için satın alan borcunu yapılandırmak istediğinde de uygulanacak olan vadeler değişmeyecektir. Tebliğnameyi inceleyebilirsiniz.


About admin

Check Also

100 Baş Koyun Fizibilite Raporu 2020 Güncel

Koyun yetiştiriciliği mi yapmak istiyorsunuz? bu işe girmeden evvel detaylı bir fizibilite raporu hazırlanması gerekmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>