30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek?

Halkbank aracılığı ile esnaflara 30 bin TL faizsiz kredi veriliyor. Ziraat Bankası şeklinde bankaların da dönem dönem esnaflara hususi faizsiz kredi imkanları bulunuyor. Sizler için faizsiz kredi detaylarını ve kredinin ne vakit verileceğini araştırdık.

Esnafa Faizsiz Kredi Ne Süre Verilecek?

Esnafa faizsiz kredi ne vakit verilecek sorusunu soran esnaflarımız için geçen yıl itibariyle esnaflara verilecek olan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi adına bütçe ayrıldı ve ödemeler geçen yıl  yapılmaya başlandı. Ilk olarak mikro işletmelerden başlanmak kaydıyla, kademeli olarak ödeme yapılacak.  İlk ilkin manav, kasap, bakkal şeklinde ufak esnafa, üretim sektöründe çalışan mikro KOBİ’lere destek verilecek. Ek olarak imalathane şeklinde ufak işletmelerinde istihdam elde eden ve işyerine yeni bir eleman alan esnafa 100 bin liraya kadar 0 faizli işletme desteği kredisi verilebilecek.

Bunun için daha öncesinden aynı işletme adına başka bir kurumdan Kosgeb yada esnaf sanatkarlar kredi kooperatifi tarafında aynı kapsamda verilen faizsiz yada bağışlama kredilerden birini kullanmamış olan ve bunu yazılı olarak taahhüt etmek  ve iş yerinin bağlı bulunmuş olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne kayıtlı ve bu kuruma bizzat müracaat yapmak gerekiyor bu şartlara haiz olan tüm esnaflar verilecek esnaf kredisinden yararlanabilecek. Başvurular ise belirlenecek olan tarihlerde açılarak Halk Bankasından esnaflara faizsiz, masrafsız olarak kullandırılacak.

30 bin TL Esnaf Kredisi Tekrardan Veriliyor

2 yıl ilkin Aralık ayı içinde başlatılan ve başvuruların sonuna gelinen 50 bin lira faizsiz kosgeb kredi desteği sahiplerine ulaştırıldı bir tek 15 bin kobinin yararlanabildiği faizsiz kredi imkanının aynısının yeniden verileceği açıklandı.

Piyasaların durgunluğu sebebiyle zor zamanlar geçiren esnafa verilen 50 bin lira faizsiz kredinin yanında bir de 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi  verilmesi de gündemde.

Yalnız verilecek olan bu 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi Kosgebin verdiği krediler ile karıştırılmamalı bu kredi esnaflara ‘Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat müracaat yapması halinde sağlanacak. İşletme için lüzumlu olan Makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu yada ham madde yada ana para ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kredi talep eden esnaf ve sanatkarlar iş yerlerinin bağlı olduğu ‘Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat müracaat yaparak Halk bankası vasıtasıyla kullandırılacak ve gömü destekli bu 30 bin lira esnaf kredisinden yararlanabilecek.

30 bin lira faizsiz esnaf kredisi 2017

Esnafa verilecek olan 30 bin lira kredi 0 faizli olarak verilecek ve tüm ufak esnaf  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat müracaat yaparak bu krediyi alabilecek. Yalnız esnafların bu krediden yararlanabilmesi için ne olursa olsun sicil kaydının olması gerekiyor.

Kredi talebinde bulunmak isteyen esnafların Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat müracaat yaparak kredi talebini sicilin kayıt olduğu kredi kefalet kooperatifine ilettikten sonrasında müracaat icra eden esnaf ve sanatkarların mali ve ekonomik durumu incelendikten sonrasında verilecek olan kredinin limiti tespit edilecek. Belirlenen kredi kabul edildikten sonrasında bu müracaat talebi Halk bankasına iletilecek. Halk Bankası da müracaat icra eden esnaf için lüzumlu incelemeyi yapmak için yeniden bir değerlendirme sürecine doğal olarak tutacak. Müracaat değerlendirme sürecinden pozitif netice alınması halinde 30 bin lira limitli esnaf kredisi sözleşmesi imzalanıp verilecek olan esnaf kredisinin ödemesi Halk bankasında esnafın ticari kobi banka hesabına yatırılmak suretiyle kullandırılacak.

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanabilir?

Esnaflara tekrardan verilecek olan Gömü destekli 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden eski kredi borcunu sonraki yıla devredenler yararlanamazlar.

Ertelenmiş, taksitlendirilmiş ve tasfiye olunacak ve yapılandırılmış kredi borcu olan esnaflar borçlarını tamamını kapatmadan bu krediden yararlanamayacak.

Daha öncesinden bu kapsamda Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden kredi kullanan esnaflar gene Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden verilecek olan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden yararlanacak. Hususi bankalardan kredi alan ve borcu olan esnaflar ise bu kapsamın haricinde tutuluyor doğrusu hususi bankaların birinde herhangi bir kredi borcu olan esnaf Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden verilecek 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilecek.

Doğrusu bu krediden yararlanabilmek için Gömü destekli olarak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden verilen ve Kosgeb bağışlama kredisi almamış olmak gerekiyor bunun haricinde hususi sermayeli bankalardan alınan kredileri bu krediyi almaya engel olmuyor.

faizsiz krediden kimler yararlanabilir?

Halk Bankası esnaf kredisi için gerekli evraklar adlı içeriğimizden data alabilirsiniz.

30 bin lira esnaf kredisi başvurularını esnafların bağlı bulundukları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine yada Halkbank şubelerinde  yaparak krediden yararlanabilirler. Esnaf kredisi başvuruları onaylandığından esnafların sicil kayıtları yoksa bu krediden yararlanmak için ne olursa olsun etkinlik gösterilen esnaf odasına kayıt yapılması gerekiyor.

Verilecek olan 30 bin lira esnaf kredisini almak için yapılacak olan kesintinin miktarı ise 500 TL şeklinde cüzi bir miktar olacak. 30 bin lira esnaf kredisi başvurusu onaylanan esnafın eline 29,500 TL geçecek.

Ödemeler Iyi mi Yapılacak?

Esnaf ve sanatkarların almaya hak kazanılmış olduğu 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinin vadeleri 1 yıl ile 5 yıl olarak veriliyor. Kredi çekmek isteyen esnafın talebine gore belirlenecek olan kredinin vadesi 60 aya kadar çıkıyor bu vadelerde yapılacak aylık taksit ödemeleri esnafın bütçesini etkilemeyecek şekilde 500 liradan 1250 liraya kadar ödeme yaparak toplam geri ödemelerini yaparak krediyi belirlenen vade sonunda kapatabilecek.

Esnafa müjde! Esnaf Kefalet faizsiz kredi başvuruları devam ediyor! Bu destek açıklanmadığı için en azından esnaf kefalete başvurabilirsiniz.

Öte taraftan KOSGEB tarafınca verilecek olan 50 bin faizsiz kredi içinde geri sayım başladı. Sicil affından faydalanan esnaf, desteğin duyuru edilmesini bekliyor. Bu destekten  150 bin esnafın yararlanacağından bahsediliyor.

2020 senesinde girişimciler Kosgeb tarafınca oluşturulmuş yeni programlar ile desteklenmeye devam edecektir. Geleneksel girişimciler 60 bin TL, ileri seviyedeki girişimciler ise 360 bin TL bağışlama alabilecektir.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>