300 Koyun Proje Sonuçları ve TİGEM Başvurusu

Bakanlık 300 koyun projesine başvurmak isteyenler için bir internet sayfası hazırladı. 300koyun.tigem.gov.tr adresinden ön müracaat yapılabiliyor.

Çiftçiler ilk olarak ön kayıt işlemlerini gerçekleştiriyor ve siteye üye oluyor.

Üye olduktan sonrasında müracaat formu dolduruluyor.

300-koyun-projesi

Üye olduktan sonrasında müracaat formunu doldurmanız gerekmektedir.

Biçim 3 bölümden oluşuyor.

  1. Şahıs bilgilerinin girilmesi,
  2. Projeye ilişkin bilgilerin girilmesi
  3. Müracaat evraklarının görüntülenmesi ve sonuçlandırılması.

Bu işlem sonucunda 3. sayfada çiftçiye hangi evrakları hazırlaması gerektiğine ilişkin bir sayfa sunuluyor. 300 koyun projesine başvuran çiftçiler bu ekranda yer edinen evrakları hazırlayarak Ziraat ve Orman İl yada İlçe Müdürlüklerine başvuruyorlar.

300 Koyun Neticeleri Ne Vakit Açıklanacak?

Sonuçların açıklanmasına ilişkin hemen hemen bir informasyon verilmedi sadece bu süreci kısa zamanda tamamlanması umut ediliyor. Müracaat yapanlar, 100 – 150 – 200 – 250 ve 300 koyun başvurusu yapabiliyor. Sonuçlar ise kişinin bildirdiği evrakların üstünden meydana getirilen araştırma sonucunda belirleniyor.

Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi kapsamında müracaatların elektronik ortamda alınmasına başlanılmıştır. Bu aşamada herhangi bir evrak istenilmemektedir. Müracaatların tamamlanmasından sonrasında istenilecek evraklar ile beraber teslim yeri ek olarak duyurulacaktır.

Başvurular esnasında herhangi bir ücret talep edilmemekte olup sizden para isteyenlere saygınlık etmeyiniz.

Derhal başvurun! Projeden sizde yararlanın. 100 Koyun yardımı ile hayvancılığa başlayın!

Verilecek Destek Miktarları

Besicilik için kullanılmak suretiyle adam sığır: 1 ile 300 içinde destekleme yapılacaktır.

Anaç küçükbaş desteği: Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca hayvan başına 25 TL destekleme ödemesi yapılacaktır. Bu destekten yararlanmak için hayvancılık mevzusunda yayımlanmış olan tebliğde belirtilmiş şartlara haiz olmak gerekmektedir. Hayvanların ise İl ve İlçe Müdürlükleri’ nin sistemine kayıtlı olması gerekiyor.

Arıcılık: Bombus ve kovan arılarına devlet tarafınca destekleme ödemesi yapılmaktadır. Kovan başına 10 TL, bombus arıları için ise 60 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Gene bu arıların sisteme  kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Yoksa destekleme ödemesinden faydalanılamaz.

300 Koyun Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

TİGEM 300 Koyun Şartları

Destek verilirken çiftçinin bazı şartları taşıyıp taşımadığına dikkat edilecektir. Bu şartlar;

  • Ziraatçi kaba yem üretimi yapabilmelidir.
  • Hayvanlarının olması gerekmektedir. Hayvan sayılarını Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ nün web sayfasından öğrenebilirsiniz.
  • Ek olarak hayvanların barınağa haiz olması gerekmektedir. Hayvan barınağı gösteremeyen kişilere 300 koyun desteği verilmeyecektir.
  • Destek alabilmek için Genç Ziraatçi Şartları’ nı taşımak gerekmektedir. Doğrusu 18 yaşından büyük 41 yaşından ufak olmak, sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak, tertipli gelire haiz olmamak, tahsilli olmak, etken olarak talebe olmamak gerekmektedir.
  • Mera alanının olması da önemlidir.

Bu şartları taşıyan çiftçilerimizin yapacakları başvurular sonuçlandıktan sonrasında hayvanları verdikleri adreslere teslim edilecektir.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca ziraat ve hayvancılık alanlarında destek verilmiştir ve verilmeye devam etmektedir. Küçükbaş ve büyükbaş destekleri, başvuruları pozitif yönde sonuçlanan çiftçimize Ekim ayından beri dağıtılmaya adım atmıştır.

hayvancılık-destekleri

Hayvancılık destekleri müracaat bölgeleri, tarihleri ve destek tutarları

Ziraat ve Orman tarafınca verilen destek sunar ve destekleme tutarları yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Anaç manda ve malak başvuruları için yukarıdaki tabloda belirtilen müdürlüklere gitmeniz gerekmektedir. Yıl başından adım atmak suretiyle yıl sonuna kadar 5 bin TL olan çoban istihdam desteği de sağlanmaktadır. 2019 yılı itibari ile de sürü yöneticisi desteğinin verileceği bilinmektedir.

Pişmemiş süt desteklemesi için her yıl belirlenen oranlarda bağlı bulunduğunuz birliğe başvuruda bulunarak siz de ödeme alabilirsiniz. Gene ilgili bakanlık tarafınca koyun ve keçi yetiştiriciliği yapanlara hayvan başına 25 TL destek sağlanmaktadır. Destek alabilmeniz için hayvanların 15 ila 90 ay içinde olması gerekiyor. Hayvan dağıtımları 2019 yılı içinde 30 Haziran’ a kadar gerçekleştirilecektir.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>