300 Koyun Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Hükumet tarafınca meydana getirilen çalışmalardan bir tanesi de 300 koyun projesidir. Müracaat icra eden çiftçilerimize hayvancılık sermayesi olarak 300 koyun desteği sağlanacak. Bağışlama projesine müracaat şartları neler olacak? Biçim nereden alınacak? Çiftçiler aldıkları bu küçükbaş hayvanlar ile hayvancılığa başlayacaklar ve belirli dönem sonunda kuzular Devlete satılacak yada satılarak Devletten alınan destek geri ödenecek. Köye dönüş desteği yada genç ziraatçi bağışlama projesi beklenirken, hükumet bu projeyi ortaya koydu ve başvuruların yakında başlaması umut ediliyor.

300 Koyun Desteği Projesi Nedir?

Ziraat ve Orman Bakanı deklare etti. Köye dönüş icra eden çiftçilerimize 300 koyun verilecek. Doğal olarak bu koyunların karşılığında çiftçimizden arsa yada tarla tapusu ipotek edilecek. Netice itibariyle devlet vermiş olduğu desteğin geri ödemesini güvence altına almak zorundadır. Bu kapsamda köyde tarlası olmasına karşın, ana para yetersizliği sebebiyle ziraat yada hayvancılık yapamayan, Ankara İstanbul İzmir benzer biçimde büyükşehirlere göç etmiş olan çiftçilerimize müjde! Proje ile büyükşehirlerden köye göçün sağlanması amaçlanırken, köyde yaşayan çiftçilerimizin ise hayvancılık mesleği ile ailelerinin geçimini sağlamaları hedefleniyor.

300 koyun hibesi şartları belirleniyor!

300 damızlık koyun şuan sahibinden sitesinde averaj 1.000 TL. civarında satılıyor. Sahibinden damızlık koyun linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz. Averaj 1.000 TL.’den 300 damızlık koyun 300 Bin TL. ana para gerektirmektedir. Bu kapsamda çiftçilerimize verilecek destek için ciddi bir bütçe ayrılması gerekir.

Eğer küçükbaş hayvan desteğinin bin aileye verildiği değerlendirildiğinde bir tek hayvanlar için 300 bin TL. x 1.000 = 300 milyon TL. bütçe gerekmektedir.

Bunun haricinde destek verilen çiftçilerimize;

2.324 TL. net asgari ücret ve sigorta primi,

Müracaat Şartları Nedir?

Müracaat şartları aşağıdaki gibidir;

 1. Tc. Vatandaşı olmak.
 2. 300 küçükbaş hayvan değerinde tarla ipotek etmek,
 3. Başka bir işyerinde SGK’lı olarak çalışmıyor olmak,
 4. Yapılacak araştırma sonucunda 300 küçükbaş hayvana bakabilecek durumda olan ahır yada ağıla haiz olmak,

Projede Verilecek Destek sunar Nedir?

 1. Belirlenen bütçe ve illere nazaran aile başına üç yüz küçükbaş hayvan (TİGEM temin edebilir?¿)
 2. Destekten yararlanan ve başka bir geliri olmayan çiftçiye asgari ücret maaş,
 3. Müracaat sahibinin SGK prim ödemesinin yapılması,
 4. İhtiyaç sahiplerine koyunlar için yem, baytar, aşı ve öteki destek sunar

Geri Ödeme Ne Vakit Yapılacak?

Bakanlığın bağışlama edilen hayvanlar için belirli bir bütçe ayıracağı ve bu bütçenin gerek para olarak gerekse kuzuların teslim edilmesi ile eğitim edileceği değerlendiriliyor. Bakan Fakıbaba hayvan başına 700-800 TL. kıymet biti. Bu kapsamda geriye alınan her kuzu için 700 TL. yada 800 TL. bakiyeden düşülmesi muhtemeldir.

300 koyun proje videosu linkine tıklayarak videolu anlatımı seyredebilirsiniz.

Mesela destek ile alınan 300 koyunun 2 yıl 150 adedi, 3 yıl ise 150 adedinin geri ödenmesi ve çiftçinin 3 senenin sonunda Devletten almış olduğu üçyüz küçükbaşı geri ödemesi şeklinde bir düzenlemeye gidilebilir. Hemen hemen proje açıklanmamıştır.

 Müracaat İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Başvurular bizzat Ziraat ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır. Müracaat icra eden çiftçilerden;

 1. Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 2. İpotek ettirilecek arazi tapuları,
 3. İnternet ortamından alınan 300 koyun projesi başvuru formu ve öteki belgeler,
 4. ÇKS kayıt belgesi,
 5. Müracaat rehberinde belirtilen öteki evrak ve belgeler,

talep edilebilir. Bakanlık bu proje için herhangi bir web sitesi oluşturmaz iken, başvuruların ıslak imzalı formlar ile İl yada İlçe Müdürlüklerine yapılabileceği söylenmektedir.

Asgari Ücret Kime Ödenecek?

Sayın Fakıbaba’nın bildirisine nazaran hayvanlara bakan kişiye de asgari ücret ödemesi yapılacak. Ek olarak bu kişinin sigorta ödeneğide ödenecek. Bu kapsamda hayvan bakan kişinin müracaat sahibi olacağı ve bu sayede kişinin hayvanları satma eylemi yerine Devletten alacağı maaş ile ailesini belirli bir dönem geçindirebilmesi söz mevzusu olmaktadır. Zira sıfırdan hayvancılığa başlamış olan yurttaş 1 yıl süresince kuzu alamayacağından ve hayvanları da satmaması gerektiğinden ikinci bir geçim kaynağına gerekseme duyacaktır.

Burada hayvan bakan şahsa asgari ücret ödenmesi durumu sürü yöneticisi desteklemesi ile karıştırılabilir. Bu destekleme belirli sayıda küçükbaş yada büyükbaş hayvan kapasitesine haiz olan çiftçiler için Devletin verdiği bir destekleme ödemesi olup,  asgari ücret ve sigorta ödemesi ile karıştırılmamalıdır.

Ziraat Bankasından senelik %0,41 faizle hayvan kredisi çekmek yerine bu destek daha avantajlıdır. Haksız mıyız?

koyun

Asgari ücret kime verilecek?

Başvurular Nereye Yapılacak?

Projenin ne vakit başlamış olacağı, kimlerin başvurabileceği, hangi evrakların hazırlanması gerektiği, müracaat süresinin ne vakit tamamlanacağı, sonuçların ne vakit açıklanacağı ve bağışlama sözleşmesinin ne vakit imzalanacağı benzer biçimde hususlar, Ziraat ve Orman Bakanlığınca hazırlanacak ve Resmi Gazete’de yayımlanacak olan Köye Dönüş Yaparak Kendi İşinin Patronu Ol projesi uygulama rehberinde detaylı bir şekilde belirtilecek. Elde bulunan bilgilere nazaran kendi işinin patronu ol projesinin başvuruları lüzumlu belgeler ile beraber İl yada İlçe GTHB bağlı Müdürlüklerine yapılacak.

Sayın Bakanın açıklamalarına nazaran 1 koyun averaj olarak 1.4 koyun vermektedir. Eğer biz bu sayıyı 300 koyunun 3 kuzu verdiğini düşünürsek, 1 yılının sonunda çiftçimizin 300 tane kuzusu olacaktır. Çiftçiye verilen koyunların ve öteki ödeneklerin harcamaları ise bu kuzulardan alınacak. Koyun paralarının bir kısmı de alınabilir. Sadece çiftçinin aylık kazancı hiçbir vakit asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde eğitim edilecek. Bununla beraber çiftçimizin sigortası da yatmaya devam edecek. Eğer damızlık koyun verilirse bir kaç ay sonrasında çiftçinin 300 tane kuzusu dünyaya gelecek ve bu kuzular averaj olarak 210 bin TL. civarında para edecektir. Ziraatçi eğer isterse 300 kuzuyu Ziraat ve Orman Bakanlığına satabilecektir. Adam olan kuzular ise kesime gönderilebilecektir. Bakanlık bununla beraber küçükbaş kuzular için fiyat garantisi de verecek.

Kuzunu Ver Borcundan Düşülsün!

Birkaç aylık devrin sonunda kuzularına kavuşan çiftçimiz Devlete olan borcunu kuzuların bir kısmını yada tamamını vererek ödeyebilecek. Kuzuyu ver borcundan düşülsün denilebilmektedir. Eğer ziraatçi 300 kuzunun 150 tanesini Devlete teslim eder elinde 150 kuzu kalırsa devlet gene bu kalan 150 kuzu için bakım desteği vermeye devam edecek.

Kuzular Doğdukça Borcunu Öde!

Sayın Bakanın belirttiği sistem, 300 koyun verilen ziraatçi için koyunlar hayvan başına bir fiyat belirlenir ve bu fiyattan çiftçimize teslimi yapılır. Bu fiyat gereğince (mesela 1 koyun 1.000 TL. 300 damızlık koyun 300.000 TL.) hayvancılık icra eden çiftçiden tarla tapusu ipoteği alınır. Ziraatçi borçlarını ödemeye kuzular doğduğunda adım atar. Kuzular doğup satılacak döneme ulaştığında, (Bakanlık bu hususta bir yaş ve kilogram. belirleyecektir.) istenirse Devlete, istendiği taktirde ise özgür piyasaya satılabilecektir. Devlet burada fiyat garantisi vererek, bağışlama yada devlet destekli alınan hayvanların değerinin düşmemesini elde edecektir. Hal bu şekilde olunca iç piyasa da canlı hayvan fiyatlarında herhangi bir azalma yada yükselme söz mevzusu olmayacaktır. İlk yıl 300 kuzusu olan yurttaş 300 bin lira borcundan 150 kuzu ödeyerek ödeme yapmış olacaktır. Bu da 150 kuzunun tanesi 750 TL.’den alınsa 150 x 750 TL. = 112.500 TL. tutmaktadır. Çiftçinin ilk senenin sonunda 300 koyun + 150 kuzusu olacak ve elinde olan tüm hayvanlar için destekleme almaya devam edecektir.

1 senenin sonunda çiftçinin borcu ise 300.000 TL. – 112.500 TL. = 187.500 TL. kalacaktır.

2. yıl da bu çiftçimiz kuzuların kuzulamasını değerlendirmez isek, elinde olan koyunlar yardımıyla averaj 300 kuzusu daha olacak ve geçen yıldan kalan 150 kuzu ile de sürü sayısı 450 olacaktır. Her yıl sürü sayısına 150 hayvan ilave eden çiftçimiz sürünün gençleşmesini de yaparak, kuzuların kuzulaması ile de sürüsünü büyütecek ve borcun kapatılmasını mütakiben ailesini bu işten kazanacağı para ile geçindirecektir.

187.500 TL. – 112.500 = 75.000 TL. borcu olan ve 450 hayvanı olan bir ziraatçi olmak ister miydiniz? Üstelik Devletin verdiği maaş, sigorta ödemesi, yem, baytar ve aşı desteği ise cabası! Devlet yardımı ile kendi işinin patronu olmak bu kadar kolay.

Ek Yemleme ile Kâr Oranı Arttırılabilir

 • Küçükbaş hayvanlara bakılırken kuzulama dönemlerine yakın ek yemleme yapıldığında;
 • İkiz kuzu doğurma şansı artmaktadır.
 • Kuzular iri doğar ve kısır koyun sayısı azalır.
 • Koyunlardan azami miktarsa süt alınabilir.
 • Yukarıda üç yüz küçükbaş hayvana nazaran bir hesap yapıldığı göz önünde bulundurulursa, eğer yıl sonunda 300 koyundan 400 kuzu alınabilir se, ( 1 koyun 1.4 ihmal etmeyin 🙂 ) kar oranı aslına bakarsan artacaktır.

1 Milyon Düve Projesi

Bakan Fakıbaba Devlet tarafınca destekli olarak çiftçilerimize 100 bin TL. limitli 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli hayvan kredisi verileceğini sözlerine ekledi. Ziraat Kredi Kooperatifleri aracılığı ile hayvanlar getirilecek ve toplamda 1 milyon tane düveye gerekseme olduğu söylendi. Eğer hayvancılık sektöründe bu işi çözersek hayvan ithal etmek yerine hayvan ihraç edeceğiz.

1 milyon düve projesi

1 milyon düvenin 400 bin adedini Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca getirilip kendi üreticilerine verecek. Mesela 10 büyükbaş hayvan bakan çiftçimiz kapasitesini 20 ye çıkaracak. Bu kapsamda kooperatiften 10 büyükbaş hayvan alacak. Gene 100 Bin Tl. tutarında düve ve yem desteği de verilecek. İsteyen ziraatçi istediğini kadarını alabilecek. Örneğin bazı çiftçiler 6 tanesini düve alıp, geri kalanı ile yem alabilecekler. Sadece yemi olanlar ise yem almak yerine geriye kalan tutarı düve olarak kullanabilecekler. Doğal olarak bu meblağ 80 bin liranın altına düşmeyecek. Doğrusu ziraatçi maksimum 80 bin lirasını hayvan alımı için, 20 bin lirasını ise yem alımı için kullanabilecek.

 Internet sitemizden köye dönüş projesi hakkında da data alabilirsiniz. 300  koyun projesi kapsamında 30 Haziran 2019 geçmişine kadar hayvan dağıtımları yapılacaktır.

400 bin adedi kooperatifinin getirmiş olduğu düvelere 100 bin düve de TİGEM temin edecek. Bu kapsamda 500 bin düve edecek. 500 düvenin temini 1 buçuk yıl sürede gerçekleşecek. Bu proje 30 / 06 /2019 senesinde tamamlanmış olacak. 2019 yılının Haziran ayından sonrasında da 1 buçuk senelik süreç sonunda ise 500 bin düve daha temin edilerek 1 milyon düve projesi tamamlanmış olacak. 3 senenin sonunda dana eti ithalatı işleminde büyük bir ilerleme kaydedilecek.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>