300 Koyun Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Şartları

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 300 koyun projesi ile ilgili açıklamalar yapılmış oldu. Bakan tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa 300 koyun kredisinin Ziraat Kredi ve Ziraat Bankası tarafınca verileceğini açıklarken TİGEM tarafınca ise yem yardımıyla asgari tutarının verileceğini söylemiş oldu. Sayın Bakan proje ile ilgili mühim açıklamalarda bulunurken bütçenin Ziraat ve Ziraat Krediden temin edileceğini deklare etti.

Projenin müracaat şartları neler olacak, ne vakit başlamış olacak, nereye müracaat yapılacak, lüzumlu evraklar ve belgeler neler olacak, proje hakkında ki tüm detaylar sayın Bakanın anlatımıyla haberimizde..

tarım-kredi-kooperatifi

Bu proje her insana parasız koyun verileceği anlamı taşımamaktadır.

300 KOYUN PROJESİ NEDİR? Sayın Bakan Şu şekilde Söyledi;

300 koyunla ilgili olarak bu proje fazlaca ciddi bir başlangıçtır. 500 bin anaç koyun diyoruz kolay bir vaka değil. Doğrusu 5 yıl sonrasında koyun sayısı 5 milyon olacak. Minimum 5 milyonu hedefliyoruz. Doğrusu ithalatı durduracağız derken, belirli sebeplere bakıyoruz. Niçin et ithal ettiğimize bakıyoruz. Genel anlamda insanlarımız kimi zaman, fazlaca kolay yoldan para kazanmayı hedefliyorlar. Besi hayvanı yetiştiriciliği daha rahat geliyor. Besi hayvanı yetiştiriciliğinde 1 yılda 2 kez para kazanabiliyorsunuz. Sadece anaç hayvan yetiştirmek minimum 18 azca zamanınızı alıyor. Dikkat ederseniz bu fazlaca mühim bir tespittir. Ve bir doktor olarak bir hastalık var ise eğer, hastalığın sebebine bakmanız lazım. Doğrusu bizim et ithal etmemizin en büyük sebebi anaç hayvanının olmamasıdır. Ana olmadığı içinde çocuk yok. Doğrusu buzağı yok, kuzu yok, biz bu tarz şeyleri arttırmayı hedefliyoruz. İnşallah bu yıl büyükbaşlarda düve, küçükbaş hayvanlarda ise anaç koyun ve bununla ilgili büyük teşviklerimiz olacak. Ziraat Bankası finansdestegi.com bugün Resmi Gazete’de hükumetin desteğini deklare etti. Biz bunun altlığını dolduracağız. Doğrusu 300 koyunu Ziraat Bankasının Kredisi ile Ziraat Kredi (TKK) alacak, sadece TİGEM sözleşmeli ailesi olacak. Biz ona yem ve ilaç desteği vereceğiz. Asgari ücretini verip sigorta yapacağız. Sadece bu tarz şeyleri bir ön ödeme olarak vermekteyiz. Diyoruz ki, bu işten iyi para kazanılacak. En fena olasılık ile normalde bir koyun 1.4 tane yavru verirken, biz bu oranı 1 olarak kabul ediyoruz ve kısaca 1 yıl sonrasında 300 koyun 300 yavru veriyor. Biz bu 300 yavru 5 ay sonrasında üreticinin hakkıdır. Bu kuzuların tutarları belli olduğundan onun fiyatını çarpacaksınız ve bizim verdiğimiz avansı çıkaracaksınız. Üreticinin elinde para duracak. Bu mevzu fazlaca mühim. Üreticinin elinde ne kadar para kalacağını biliyoruz. Fakat detaylı detayları şuanda vermem doğru değil. Sadece (300 koyun projesinden  kazanılacak parayı kastederek) bir ailenin geçimini sağlayacak, asgari ücretini şehirlerde arayacağını, şehirlerde temizlik işçiliği yapacağına köyüne dönüş yaparak tabiat ile başbaşa tertemiz pırıl pırıl bir havada, kendi sütünü, tereyağını yağıyor, saç ekmeği ile köyünde yaşıyor ve asgari ücretin fazlaca fazlaca üstünde bir gelir elde ediyor. Hem kendini hemde ülkemizi kalkındırıyor. Bu yurttaşlarımız hem yurtdışından et ithalatını önlüyor ve et ihracatının önünü açıyor. Köye dönüş yapana 300 koyun projesi bu şekilde bir projedir.

HERKESE 300 KOYUN VERELİM DİYE DÜŞÜNMÜYORUZ

Bu proje her insana parasız koyun verileceği anlamını taşımıyor. Bu fazlaca önemlidir. Biz her insana koyun verelim diye düşünmüyoruz. Bunun şartları var. 300 koyuna bakabilmek için çiftçinin merası olacak, barınağı olacak, daha evvelinde küçükbaş hayvancılık işi ile ilgilenmiş olacak, bankadan kredi alabilmek için kredibilitesi yerinde olacak (sicili bozuk olmayacak) ve her insana vereceğiz diye bir kural yok.Bizim hedefimiz burada, anaç hayvan sayısını arttırarak hayvan sürümüzün sayısını arttırmaktır. Biz hem büyükbaş hayvancılıkta, hemde küçükbaş hayvancılıkta bunu yapacağız. Bizim hedefimiz hakikaten şuanda 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayımızı istediğimiz sayıya getirmek ve Türkiye İstatistik Kurumu Rakamlarına bakılırsa 16 milyon olan büyükbaş hayvan sayısını belirli seviyeye getirmektir. Bunun içinde bu işi bilen, meydana getiren, bu işle iştigal eden, ahırı olan, azca sayıda hayvanı olan (10 hayvanı olan şeklinde) ister 10 hayvanı olsun ister 1000 koyunu olsun ona da destek vereceğiz. Doğrusu bizim burada hedefimiz hakikaten ithalatı önlemektir. Hayvan besleyerek değil, hayvanı çocuk doğurtarak, evladı elde ederek, evladı büyüterek, dişilerini yine doğuma ayırarak, erkekleri ise et miktarını arttırdıktan sonrasında kasaba göndererek ihtiyacımızı karşılayacağız. 300 koyun projesinin amacı budur. dedi.

Sayın Bakanın açıklamaları sonrasında 300 koyun projesinin ayrıntıları anlaşılmaya başlandı. Buna bakılırsa 300 koyun projesinde kredi Ziraat Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası tarafınca verilecek. 10 ŞUBAT 2017 gün ve 30328 sayılı Resmi Gazete’de T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar yayımlandı. Bu karara bakılırsa hayvancılık sektöründe krediler 2 değişik şekilde veriliyor. Bunlardan bir tanesi Yatırım Süreci iken diğeri ise İşletme Süreci kredisidir.

300koyun-projesi

300 koyun projesi

 • Sütçü Etçi Kombine Sığır Yetiştiriciliği 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi,
 • Yaygın hayvansal üretimde ise 100 bin liraya kadar sıfır faizli, 100 bin 250 bin içinde %75 ve %50 faiz indirimli,
 • Damızlık düve yetiştiren çiftçilerimize yatırım döneminde %100 işletme döneminde ise %75 faiz indirimi,
 • Büyükbaş hayvan besiciliği için yarı yarıya faiz indirimi %50,
 • Küçükbaş hayvancılık sektöründe %100 faiz indirimi yatırım döneminde, işletme döneminde ise %75 oranında indirim,
 • Arı yetiştiriciliğinde yarı yarıya faiz indirimi (yüzde elli)
 • Tavuk çiftliği kurulumuna (damızlık hariç) yatırım döneminde %50 indirimli, işletme döneminde ise %25 indirimli kredi,
 • Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliğine ise sıfır faizli kredi,
 • Su ürünleri yetiştiriciliğinde (balıkçılık) 100 bin liraya kadar kredi çekmek isteyenlere faizsiz kredi verilirken, 100 bin liradan 5 milyon liraya talepte bulunanlara ise yatırım döneminde faizsiz, işletme döneminde yüzde elli faiz indirimi yapılacaktır.


Yukarıda belirtilen oranlar Resmi Gazete’de ki metinden alıntılanmıştır. Her destek her çiftçiye verilmez. En doğru data Ziraat Şubelerinden alınabilir.

Aşağıda görselden görüldüğü kadarıyla küçükbaş hayvancılık sektöründe koyun almak isteyen yurttaşlarımız hem işletme hemde yatırım döneminde SIFIR FAİZLİ HAYVAN KREDİSİ kullanma hakkına haiz olabiliyor. Sadece bu krediden yararlanmak için Ziraat Kredi Kooperatifine üye olup, buradan müracaat yapmak ve Ziraat Bankası ile Ziraat Kredinin şartlarını yerine getirmek gerekiyor. Bu karar kapsamında verilecek olan krediler için yurttaşlarımız 2019 ve 2020 yıllarında Ziraat Bankası’ na kredi başvurusu için gidebilir.

Ziraat Bankası TKK 2019-2020 hayvan Kredisi Faiz Oranları

Sayın Bakanın anlatımlarına bakılırsa 300 koyun projesinde gene bu kredi Ziraat Kredi ve Ziraatten alınacak ve çiftçinin aşağıdaki şartları kati olarak taşıyor olması gerekiyor. 2019-2020 Ziraat ve TKK hayvan kredileri hakkında detaylı data almak için tıklayınız.

Sayın Bakanın Anlatımına Nazaran 300 Koyun Kredisi Çekmek İçin Ihtiyaç duyulan Tahmini Şartlar

 1. Çiftçinin 300 koyuna bakabilmek için kafi büyüklükte ahırı, barınağı yada ağılı olması gerekiyor. Bu mevsim koşullarına bakılırsa uygun şartlarda inşa edilmiş barınaklar olmalıdır.
 2. Çiftçinin daha ilkin küçükbaş hayvancılık yapmış olması gerekiyor. Bu mevzuda Halk Eğitim Merkezlerinden alınan Hayvan Sağlığı ve koyun yetiştiriciliği belgelerinin kafi görüleceği değerlendiriliyor.
 3. Çiftçinin kredibilitesi yerinde olması gerekiyor. Eğer bankalardan çekmiş olduğu kredileri geri ödememiş ise, kara listede ise, kredi kartı borçları mevcut ise çiftçiye onay verilmeyeceği, Ziraat Bankasından 300 koyun için kredi alamadığından asgari ücret, sigorta ve baytar desteğinden de yararlanamayacağı ön görülüyor.
 4. Çiftçinin halen hayvancılığa devam ediyor olması yada olmaması farketmiyor.
 5. 300 koyun için averaj 300 bin TL. kredi gerekeceğinden, çiftçinin 300 bin liralık arazisini ipotek ettirmesi gerekiyor. Asgari ücret, sigorta, yem ve öteki giderler de buna ilave edildiğinde çiftçinin averaj 400 bin lira değerinde tarlası bulunması gerekiyor.
 6. Kredi sayın Bakanın tarif etmiş olduğu şekilde Ziraat Kredi ve Ziraat Bankasınca verileceğinden çiftçinin tarlasının 300 koyun edip etmeyeceği, Ziraat Bankası eksperi tarafınca yapılacak olan eksper hizmeti sonucunda ortaya çıkacağı ve arazilerin eksper değerleri kadar kredi verilebileceği değerlendiriliyor.
 7. Kuzular Bakanlıkça belirlenecek belirli bir yaşa ulaştığında satılabilecek yada borca karşılık olarak Bakanlığa verilebilecek.
 8. Kredi ile alınan tüm hayvanlar mecburi olarak sigorta ettirilecek.
 9. Adam kuzular belirli bir ağırlığa ulaştıklarında kesime gönderilebilecek.
 10. Devlet kuzular için fiyat garantisi verecek.
 11. Baytar hizmet giderleri, asgari ücret, sigorta ve benzeri tüm giderler çiftçinin hesabına yazılacak ve kuzular ödenmeye başladığında Devlete kuzu karşılığında yada kuzuların satılmasından elde edilmiş gelirle geri ödenecek.
 12. Projenin Türkiye’de ki anaç küçükbaş hayvan sayısının kafi sayıya ulaşana kadar devam etmesi umut ediliyor.

2019 senesinde 300 koyun projesinin devam etmeyeceği yönünde bir kanaat vardır. Eğer projenin devam etmesi şeklinde bir durum söz mevzusu olursa size data vermeye devam edeceğiz.

300 Koyun Kredisi Iyi mi Geri Ödenecek?

Geri ödeme hususu hakkında daha ilkin sayın bakan çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Bu mevzuda meydana getirilen en mühim izahat, ödemelerin kuzular dünyaya ulaştığında yapılacağına yöneliktir. Burada ki husus maddeler halinde şöyledir.

 1. Geri ödemede hesaplama yapılacak ve hiçbir şekilde çiftçinin eline duracak aylık para miktarı asgari ücretin altına düşmeyecektir.
 2. Bu yıl 150 koyun ödeniyorsa, ertesi yıl 150 koyun şeklinde ödeme yapılacak ve uygulama rehberinde belirlenen kriterlere bakılırsa (kaç yıl deniyor ise) geri ödeme tamamlanacak.

Başvurular Nereye Yapılacak?

300 koyun kredisi için başvurular Ziraat Kredi Kooperatifine, Ziraat Bankası ve Tarım ve Orman İl / İlçe Müdürlüklerine yapılacak. Şuan tüm hayvancılık ve ziraat sektörlerinde geçerli olan faiz oranları üstünden derhal başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başvurular Ne Süre Başlıyor?

10 ŞUBAT 2018 tarihinde Resmi Gazete’de piyasaya sürülen TKK ve Ziraat Bankası tarımsal kredilerine ilişkin karar gereğince 2019 ve 2020 yılları için düşük ve sıfır faizli kredi kullanımı şuan itibariyle başladı. Sadece projeye ilave olan 300 koyun projesinin İl ve İlçe Ziraat Müdürlüklerine müracaat tarihleri hakkında kati bir izahat yapılmadı.

Bu mevzu hakkında en doğru ve detaylı bilgiyi Ziraat Kredi Kooperatifi, Ziraat Şubeleri ve İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. 2019 yılı içinde 30 Haziran evveliyatına kadar hayvan dağıtımları yapılacaktır.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>