300 Küçükbaş Hayvan Hibe Destekleri Başlıyor (Son Tarih)

Köyden şehre göçün önüne geçebilmek adına ilk kez 2018 da başlatılan ve 2020 senesinde da devam ettirilen (üç yüz) 300 küçükbaş hayvan ek olarak çiftçimize sigorta ile asgari ücret maaş (2.324 TL) verilmesi devam etmektedir. Bu müjdeli haberi geçtiğimiz yıllarda hükumet adına hepimiz ile paylaşan ilgili bakanımız A. Eşref FAKIBABA her bir aileye verilecek olan bağışlama 300 damızlık koyun projesinin şartlarını ve desteğine ilave imkanlar olan yem ile baytar teşviklerinden bahsetti.

300  Küçükbaş Damızlık Hayvan Alımına Devletten Bağışlama Geldi

Artık emin olun ki devletten öyleki bir çiftçimize destek geldi ki insan yok artık diyor.. Cumhuriyet tarihinin kim bilir şuana kadar çiftçimize sunulan en büyük destek bence bu dostlar. Daha fazlaca şehre göç etmiş yada köyünde ikametgah edip de hayvancılık ile uğraşmaları için ekonomik güce haiz olamayanlara adeta devlet bir küçükbaş hayvan sürüsünü hibe diyor.. Bu teşviki duyup da köyüne geri dönüş yapmayan çiftçimiz kim bilir hayatlarının en büyük fırsatını tepmiş olacaklardır. Her çiftçimize verilecek olan geri ödemesiz 300 damızlık koyun desteği için bir tek sizden istenilen ”KÖYDEKİ ARAZİ TAPUNUZU İPOTEK ETTİRMEKTEDİR

Bir tek Destek sunar 300 Koyun İle Sınırı olan Değil!

2018 yılı başlatılan 300 damızlık koyun projesinde devletimiz imkanlarını bir tek alınacak olan canlı hayvan ile sınırı olan bırakmadı. Ek olarak çiftçimize;

  1. Asgari ücret bağlanması. (2.324 TL)
  2. Sigorta yapılması
  3. Hayvanın gereksinim duyan yem alınması
  4. Gene hayvanın bakımı için lüzumlu olan sıhhat hizmeti olan baytar giderlerinin karşılanması.

adına teşviklerde verilecektir.

Düve Alımına 100 Bin TL Düşük Faizli Kredi Verilecek

Damızlık koyun teşvikinin yanı sıra alınan kararda damızlık düve alımı içinde faiz desteği verileceği duyuruldu.. Buna bakılırsa şartlara uygun olan çiftçimize Ziraat bankası 100.000 TL kadar kullanacakları kredi için düşük faizli kredi imkanı sunacak. 2 Yıl ödemesiz 5 yıl vadeli olarak verilecek olan düve alımları için kredinin 80 bin TL ile çiftçimiz düve alabilirken geri kalanıyla da gereksinim duyan yemi alabilecektir.

VideoKırmızı Et Piyasasında Neler Oluyor? Bu Teşvik Niçin?

Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı artan kırmızı et fiyatlarını ülke çapında düşürmek için bir fazlaca yola başvurmuştur. Bu yollardan bir tanesi de 2017 senesinin son aylarında ithal et getirip bu eti Türkiye’de binlerce mağazası olan A-101 ile BİM marketler zincirlerinde halka sunmak oldu. İlk etap da düşük tonla ithal etmiş olduğu kırmızı et, anlaşmış olduğu marketler üstünden kuş başı ve kıyma olarak satışa sunulmuş hemen sonra ise bu sınırlama birazcık daha arttırılmıştır. Hatta antak kalma sağlanan bu marketlerde kıymanın kilosu 29 TL kuşbaşı etin kilosu 31 TL satılması MİGROS ‘u da atağa geçirmiş ve firmada kendi marketlerinde ÜRETMİŞ OLDUKLARI HAYVANLARIN KESİMLERİ NETİCESİNDE aynı fiyat üstünden kıyma ile kuşbaşı et satmaya adım atmıştır. Ne yazık ki fakat devletimizin izlemiş olduğu bu siyaset geçici bir çözüm olmuş üretici çiftçimizi azca da olsa pazar piyasasından uzaklaştırmıştı. Yapay olarak bulunan bu çözüme kalıcı olarak bir çözüm getirmek, ek olarak yerli sermayenin ülke dışına çıkmasını engellemek isteyen devletimiz sektöre yeni istihdamlar sağlamak için start butonuna basmıştır. Bu niyet ile başlatmış olduğu teşvik programında ise başta üretici firmalar olmak suretiyle hemen sonra ise minik aile işletmelerine bağışlama ile faizsiz yada fazlaca düşük faizli krediler sağlama sonucu almıştır.

Merak Edenler için İthal Et ile Yerli Et Arasındaki Farkı’da Araştırdık

Her ithal et konuşulduğu zaman halkımız en fazlaca yerli et ile arasındaki farkın ne işe yaradığını merak etmektedir. Hatta bu merakın yanı sıra ise en fazlaca sorulan öteki bir sual ise ithal olarak gelen etin İslami usullere uygun olacak bir halde kesilip kesilmediği sorularıdır. İşte tüm bu sorular için sizlere bir haber programı tarafınca yayınlanmış olan bir videoyu paylaştık.Başvurular Nerelere Iyi mi Yapılacak?

Şimdi gelelim aslolan merak mevzusu olan müracaat şartlarının neler bulunduğunu ve hangi yüklenici devlet kurumların ve teşvike can suyu olacağının aydınlatılmasına. Aslına bakılırsa Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanı olan Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA bu mevzuda net bir izahat hemen hemen yapmış değil. Fakat bizim almış olduğumuz duyumlara bakılırsa bu destek için ayrılacak olan bütçe 2020 yılının bütçesinden sağlanacaktır. Dolayısı ile başvuruları 2020 senesinde başlamış olacak. Öteki bir taraftan gene fazlaca büyük olasılık ile projenin başlamış olacağı ile ve bu proje kapsamında siz çiftçilerimize 2020 senesinde destek sağlayacağı kurumlar ise şunlardır.

  • 5 Büyükbaş ile 30 küçükbaş hayvan alımları için sıfır faizli kredilerin verileceği şehirler tüm ülke genelindeki iller ve bu illere bağlı vilayetlerle köylerdir.
  • Sıfır faizli olarak alınacak olan hayvanların kredileri  Ziraat bankası tarafınca verilecek, faiz harcaması ise devlet bütçesinden karşılanacaktır.
  • Başvurular muhtemelen Tarım İl Müdürlüklerine yapılacaktır.
  • Alınacak olan tüm büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.
5 Büyükbaş 30 Küçükbaş 2019 Hayvan Desteği

5 Büyükbaş 30 Küçükbaş 2019 Hayvan Desteği

Kıymetli çiftçilerimiz, her devlet tarafınca bankalar aracılığı ile verilen faizli yada faizsiz olarak verilen kredilerde söylediğim benzer biçimde bu faiz destekli kredide şunun altını çizerek söylüyorum ki eğer Ziraat İl Müdürlüğü tarafınca destek almaya hak kazansanız bile kredi notu değeriniz düşük ise size ve devlete herhangi SGK dahil vergi ödenmemiş vergi borcunuz bulunuyorsa muhtemelen size kredi verilmeyecektir. Fakat hibeler için bu şartlar geçerli değildir.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>