4. ETAP TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı

Daha önceleri KOSGEB de içinde yer almış olduğu nefes kredisi projesi TOBB öncülüğünde 2020 yılı için 4. etap başvuruları başlatılmıştır. Esnafın bulunmuş olduğu il/ilçeye bakılırsa 50.000 ile 150.000 arasındaki limitlerle verilecek olan nefes kredisi için bu yıl gene daha ilkin 9 bankayla antak kalma sağlanırken bu sefer bir tek 2 bankayla finansman sağlanacaktır. Devlet bütçesinden 10.000.000 lira bütçe ayrılarak başlatılan desteklemelerin müracaat sayfası hakkında bilgileri 18 aylık faiz oranları ile yer verdik.

4. Etap TOBB Nefes Kredisi 2020 Başvuruları Başladı!

İlk olarak 2017 senesinde bir tek 5.000.000 lira bütçeyle esnafımıza düşük faiz oranları ile kredi vermek amacı ile başlatılan nefes kredileri 2020 yılının başlarında 7.500.000 liraya çıkarılmıştır. Eylül ayı itibarıyla devlet bütçesinden ayrılan bu oran ise tam 10.000.000 olarak esnaflarımıza verilmektedir. Düzgüsel banka kredi oranlarına bakılırsa minimum %20 faiz oranı pozitif yanları ile verilecek olan 3. etap nefes kredisi en fazla 18 ay vadeler ile esnaflara finanse edilecektir. Aylık % 0,82 senelik ise %9,90 faiz oranlarıyla verilen kredide ilk 6 ay asla ödeme alınmayacaktır. Antak kalma sağlanan bankalar aracılığı verilecek olan bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin daha önceki TOBB Nefes Kredisi projesinden istifade etmemiş olması gerekmektedir.

TOBB Nefes Kredisi İçin Antak kalma Sağlanan Bankalar

Daha ilkin 2 kere verilen TOBB Nefes kredisi projesinde tam 9 bankayla antak kalma sağlanmıştı. Bu bankalar;

 • Ziraat bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfban
 • İş Bankası
 • Güvence Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Katılım

bankalarıydı. Sadece 2020 senesinde 4. etap da verilecek olan nefes kredisinde TOBB bir tek 2 banka ile antak kalma elde etmiştir. Anlaşmaya varılan bankalar ise;

 • Denizbank
 • Ziraat bankası

olmaktadır.

TOBB Nefes Kredisinin Avantajları Faiz Oranları Geri Ödeme Koşulları

TOBB öncülüğü ile esnaflara verilecek olan nefes kredisinin avantajları tüm kredi imkanlarına bakılırsa oldukca daha iyidir. Bu avantajların en başlangıcında asla şüphesiz aylık bir tek %0.82 faiz oranı gelmektedir. Öteki bir esnafımıza sağlamış olduğu avantaj ise asla şüphesiz geri ödeme imkanlarıdır.  Halkbank esnaf kredisi başvuruları kapsamında verilen krediler de en fazla 3 ay ödemesiz olanak sağlanırken TOBB tarafınca verilen nefes kredilerinde bu süre 6 aydır. Ek olarak 18 ay vadeli olarak verilecek bu bu kredi de faiz oranları vade sonuna kadar sabitlenmiştir.!

TOOB Nefes Kredisine Iyi mi Başvurulur? Şartları Nedir?

TOBB Nefes kredilerinin müracaat şartları oldukça basittir. Esnaflarda aranan ilk koşul daha ilkin bu imkanlardan asla istifade etmemiş olmasıdır. Öteki bir aranan koşul ise KOBİ olmalıdır! Dolayısı ile 2020 senesinde meydana getirilen KOBİ tanımlamasındaki son düzenlemeye bakılırsa senelik ciroları en fazla 40.000.000 lira çalışan işçi sayıları da 250 kişiden azca olması gerekmektedir. Bu iki şarta uygun olan esnafımız NEFES KREDİSİ müracaat yapmadan ilkin 10 lira bir karşılık karşılığında TOBB üyesi olaması gerekmektedir. Üye olan esnafımızın izlemesi ihtiyaç duyulan yolsa özetlemek gerekirse şöyledir.

 1. Esnaf en yakın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne giderek ”NEFES KREDİSİ BAŞVURUSU” formunu almak istediğini beyan eder.
 2. Doldurmuş olduğu müracaat sayfasını Deniz yada Ziraat bankasına elden teslim eder.

Sonrasında ise bir tek tüm harcamalar dahil 250 liralık nefes kredisinin imkanlarından yararlanmak için antak kalma sağlanan bu 2 bankanın KGF ile istişare sonucu bekler. Meydana getirilen haber alma neticesinde esnafın finansmana ulaşmasında herhangi bir sakınca görülmez ise etkinlik göstermiş olduğu bölgeye bakılırsa minimum 50.000 en fazla ise 150.000 liralık nefes kredisine erişimi sağlanır.About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>