5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? (2020 Hibe Desteği)

KOSGEB 2020 senesinde da yeni iş yeri açma hedefinde olan girişimcilere bağışlama kredisi vermeye devam ediyor. 18 yaşından büyük tüm girişimcilere verilecek olan bağışlama desteği bu dönem için tam 60.000 TL olarak belirlenmiştir. 30 yaşından aşağı genç girişimciler ile hanım, gazi ve şehit yakınlarına minimum %10 daha çok verilecek olan desteğe iyi mi müracaat yapacağınızı peki biliyor musunuz? İşte ileri girişimcilere 370.000 TL kadar çıkan teşvik başvuruları için tüm şartları ile bilmeniz gerekenler.

KOSGEB Bağışlama Kredi Desteğinin Amacı Nedir?

İlk olarak KOSGEB bağışlama desteğinin niçin verildiğini bilmemiz de yarar olacağını düşünüyorum. Niçin bizlere bu birim iş yeri açmak için bağışlama veriyor asla düşündünüz mü? Derhal ben sizlere bunun sebebi izah edeyim, sonrasında ise kurumdan iyi mi bağışlama alacağımızı detaylı ve anlaşılır bir halde sizlere anlatacağım. Kurum; Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca kurulmuştur. Açılımı ise Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ‘dır. Müessese amacı ise işsizliği düşürmek ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan KOBİ ile iş fikrine haiz olan yeni girişimcileri doğru bir halde ticari faaliyete dahil etmektir. Bu amaç ile kurulan kurum bir fazlaca destek programları oluşturmuştur. Bu destek programları içinde ise yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere ” Girişimcilik Destekleri ” adı altında yer edinen ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” ile destek verilmektedir. Bu programdan yararlanmak isteyen girişimcilerin bazı şartlara haiz olması gerekir. Bu şartların yanı sıra ise program kapsamında yer edinen bağışlama teşviklerini alması için de gene bazı adımları yerine getirmesi gerekir.

 1. Kurum tarafınca istenilen şartlar nedir?
  1. İlk olarak 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmalısınız. Üst yaş sınırı yoktur.
  2. Daha ilkin KOSGEB den bağışlama almamış olmalısınız
  3. PKK, FETÖ benzer biçimde terör örgütü suçlarında habis almamış ve mensubu olmamanız gerekir.
  4. Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmalısınız.
 2. Uygulamanız Ihtiyaç duyulan Adımlar neler?
  1. KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE kodları içinde yer edinen bir iş fikrine haiz olmanız gerekir.
  2. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusuna bulunarak ”Girişimcilik Sertifikası” almalısınız.
  3. İşletmenizi kendi sermayeniz ile kurmanız
  4. KOSGEB ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ve sonrasında eğer iş fikriniz uygun ise ”İleri Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulunmanız
  5. Müracaat sonrasında size verilen gün vardığında KOSGEB iş planı projenizi sunmanız gerekmekte siniz.

1- KOSGEB Tarafınca Desteklenen Sektörler ve NACE Kodları Nedir?

Eğer kurum tarafınca istenilen şartlara haiz iseniz ilk olarak iş fikrinizin KOSGEB tarafınca desteklenen sektörler içinde NACE kodu ile yer alması gerekir. İsminde de anlaşılacağı benzer biçimde kurum belirlemiş oldu iş fikirleri haricindeki projelere bağışlama desteği vermez.! Bu niçin ile 2020 senesinde eğer yeni açacağınız iş fikriniz KOSGEB tarafınca desteklenen sektörler içinde yer almıyor ise bağışlama almayacağınız için ilk olarak iş fikrinizin listede yer alıp almadığına bakmanız gereklidir. Bunu en doğru bir halde yapmak için ise aşağıdaki adımları sırayla yerine getirmeniz yeterlidir.

 1. İlk olarak kurumun resmi İnternet sitesinde yer edinen sayfasına burada girelim.
 2. Kaşımıza görselde olduğu benzer biçimde bir içinde ”NACE REV 2 KODU / SEKTÖR ADI” yazan arama motoru çıkacaktır.

  KOSGEB-tarafından-desteklenen-sektörleri-bulma

 3. Bu alana açmak istediğimiz iş fikrini yazalım. Mesela: Kasap
 4. Kaşımıza aşağıdaki benzer biçimde iş fikriniz eğer çıkıyorsa kurum tarafınca destek alabileceğinizi gore bilirsiniz. Yok her hangi bir sayfa çıkmıyor ise ilk olarak sizlere tavsiyem doğru anahtar kelimesini yazdığınızdan ilk olarak güvenli olun. Bunun ile de yetinmeyip kurum tarafınca son olarak oluşturulan listeyi bilgisayarınıza indirip bir göz atın. Buna karşın iş fikriniz yok ise fazlaca üzgünüm hiçbir desteği birim den alamazsınız.

İş fikrimiz NACE kodları sıralamasında yer alıyorsa artık 2. adıma geçebiliriz.

2-Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusunun Yapılması

KOSGEB bağışlama kredisi desteği alabilmenin 2. ayağı ise ”Girişimcilik Sertifikası” alınmasından geçmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınması ile alınacak olan bu belgeyi kurum 2020 senesinde sizlere almanız için 2 yol sunmuştur. Bu yollardan bir tanesi İnternet üstünden verilen ”Uzaktan Eğitim” öteki bir tanesi de ”Örgün Eğitim” tir. Bu eğitim modellerinden İnternet üstünden verilecek olan eğitim İnternet’e bağlı her türlü teknolojik aygıt ile alınan eğitimdir. Öteki örgün eğitim ise dersliklerde derslik ortamında belli tarihlerde düzenlenen eğitimlerdir. Ben sizlere yaşam boyu geçerliliği olduğu ve ek olarak sıra beklemeden fazlaca daha süratli bir halde olduğundan ”Uzaktan Eğitim” ile ”Girişimcilik Sertifikası” iyi mi alınır bundan bahsedeceğim. Gene aynı şekilde adımlar halinde bu işlemi bir tek e-Devlet şifrenizin olması ile iyi mi yapılacağını resimli bir halde bahsedeceğim.

 1.  İlk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr/ video eğitim sitesine girelim.
 2. Sağ üsten ”GİRİŞ YAP” butonunu tıklatalım.
 3. ”e-Devlet ile Giriş” yap diyelim
 4. Oluşturulan sayfada Kimlik Numaramız ve derhal altına da e-Devlet Şifresi girelim. Sonrada ”Sisteme Giriş” diyelim. Eğer ki burada takılır iseniz lütfen e-Devlet üstünden ”İletişim Detayları” kısmı ziyaret ederek, yazışma bilgilerinizi giriniz. Eğer takılmıyor iseniz sistem sizi direk eğitim sitesine yönlendirecektir.
 5. Eğitim sitesine yönlendirme yapıldığı süre yapmanız ihtiyaç duyulan sayfanın en altında yer ”Öne Çıkan Eğitimlere” gelmeniz olacaktır.
 6. Bu bölümde iki tane eğitim seçeneği görmüş olacaksınız. Siz ilk olarak ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” kısmına girmelisiniz. Sonrasında menüde yer edinen videoları seyredip sonradan oluşturulan testleri çözmeniz gerekir. Eğer ki iş fikriniz imalata yönelik bir iş fikri ise (İlgili İş Fikirleri Burada) o süre sonrasında aynı şekilde ”İleri Girişimcilik Eğitimi” almanız lazımdır. Ayrıca sizlere küçük bir tüyo testlerden kaç not aldığınızın pek bir önemi yoktur.😉 Fakat kendi işletmenizin sıhhat bir halde işlemesi amacı ile bence soruların doğru cevaplarını bilmiyorsanız araştırın derim.

Evet, artık eğitimleri aldık. Video ve testler sonrasın da ”Girişimcilik Belgesi” için size bir indirme bağlantısı verilecektir. Eğer bu bağlantıyı kaçırdı iseniz yada sonrasında indirmek istiyorsanız üzülmeyin. Bunu kolaylık ile gene sonradan istediğimiz zaman aşağıdaki benzer biçimde gerçekleştire bilirsiniz.

 1. e-Devlet şifremiz ile https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler sayfasına girelim.
 2. Sonrasında resimde de görmüş olduğunuz benzer biçimde ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” altında yer edinen ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım” belgesini tıklayınız.
 3. Belgeniz oluşturulan sayfada gözükecektir. Çıktısını alabilirsiniz.

Şimdi belgemizin de iyi mi alınacağını öğrendikten sonrasında bir sonraki adıma geçebiliriz.3-İşletmenizi Kendi Sermayeniz İle Kurunuz

Evet, başlıkta da okuduğunuz benzer biçimde işletmenizi kendi sermayeniz ile kurmanız gerekiyor. Bu yönde fazlaca sorular aldığımız için bu başlığı atmak istedim. Sadece, geçmiş dönemlere gore işletme kurma birazcık daha kolaylaştı. Niçin mi? Zira, daha önceki senelerde kuracağınız işletme için sıfır faturalı ve yerli üretim makine ve teçhizat almanız gerekiyor. Zira kurum buna gore size bağışlama desteği veriyordu. Sadece, artık bağışlama hesaplamasını çalıştırdığınız sigortalı şahıs sayısının pirim gününe ve açılış giderleri adı altında belli durağan(durgun) bir oranda ödeme yapmaktadır. Destek programının içeriğini bir alt başlıkta detaylı yer vereceğim için buna değinmek şuan istemiyorum. İşletmenizi istediğiniz şekilde kura bilirsiniz. Yalnız, işletmenizi istediğiniz benzer biçimde kurun derken bu tamamen yasalar çerçevesinde olması gerekiyor. Şu demek oluyor ki, ben evimde iş yapacağım, vergi vermeyeceğim yada sigorta ödemek istemiyorum diye düşünmeyin. İşletme oluşturmak için ne gerekiyorsa, mesela;

 • Ustalık belgesi
 • Vergi dairesine kayıt
 • Belediye ruhsatı
 • SGK pirim ödeme başvurusu
 • Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Odasına kayıt

benzer biçimde adımları sağlamanız gerekir. Bu mevzuda da sizlere İş Yeri Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir? de iş fikrinize gore istenilen tüm belgeleri yer verim. Artık iş yerinizi de bu şekilde kurduğunuzu vara sayarak KOSGEB kredisi iyi mi alınır da bir sonraki adımımıza geçebiliriz.

4-Geleneksel Girişimcilik Destek Programına Müracaat Yapın

Sıra geldi yeni girişimciler için oluşturulan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulunmaya. Bu programın yanı sıra daha ilkin de ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” başvurusunda belirtmiş olduğum benzer biçimde eğer iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı” içinde yer alıyorsa sonradan sizler için oluşturulan bu ikinci destek programına da başvuruda bilirsiniz. Fakat ilk olarak ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu programa iyi mi müracaat yapacağınıza değinmeden evvel sizlere programın içinde yer edinen 60.000 TL bağışlama den bahsedeceğim. Sonrasında ise öteki iş yeri açacaklar için oluşturulan 370.000 TL kadar bağışlama olanağı sağlanan ”İleri Girişimcilik Destek Programı” na değineceğim.

 • Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

Yukarıda yeni girişimcilere verilecek olan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” tablosunu görüyorsunuz. Bu tabloda bazı rakamlar yer verilmiştir. Bu sayıları maddeler halinde açıklık getirmek gerekir ise;

 • İşletmenizi kurduğunuz an müracaat yapmanız ile beraber size kişi iseniz 5.000 TL bağışlama verilecektir. Eğer ki ana para şirketi iseniz bu oran 10.000 TL olacaktır.
 • İşletmenizi kurduğunuz ilk birinci ayı ile 12 ayı içinde siz ve çalıştırdığınız kişilerin ödenmiş pirim gün sayıları eğer 1080 ve üstü bir güne karşılık ederse yıl sonu 20.000 TL bağışlama daha alırsınız.
 • Gene işletmenizin ilk senesinde eğer 30 yaşından minik genç girişimci iseniz yada gazi, engelli yada şehit yakını ile hanım girişimci iseniz o süre fazladan bir 5.000 TL daha bağışlama alırsınız.
 • Toplamda işletmenizin ilk senesinde 30.000 TL bağışlama alırsınız.
 • İşletmenizin 12 ile 24 ayına girdiğiniz de gene 5.000 TL bir bağışlama alırsınız. Aynı şekilde Gazi, engelli, şehit yakını yada 30 yaşından minik girişimci yada hanım girişimci iseniz o süre ilaveten bir 5.000 TL daha bağışlama alır toplam 10.000 TL destek alırsınız.
 • 12 ile 24 ayın sonunda ise gene tavan pirim günü olan 1440 yada üstü bir ulaşırsanız kurum size gene 20.000 TL bağışlama verecektir. Toplamda işletmeniz ikinci senesinde da 30.000 TL bağışlama alır.
 • 24 ay içinde ise bu şekilde 60.000 TL bağışlama alırsınız.

Eğer ki iş fikriniz yukarıda da listesini sizler ile paylaşmış olduğum ”İleri Girişimcilik Destek Programı” kapsamında ise aşağıdaki bağışlama olanaklarından da istifade edebilirsiniz.

 • İleri Girişimcilik Destek Programı

İleri Girişimcilik Destek Programı NACE kodunda yer aldığınız ”Teknoloji Düzeyi” seviyesine gore almış olduğunuz makine için bağışlama alırsınız. Tabloda sizlerin de görmüş olduğunuz benzer biçimde,

 • Düşük Orta-Düşük Teknoloji düzeyinde iseniz 100.000 TL alım için 75.000 TL bağışlama alırsınız
 • Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi kategorisinde iseniz 200.000 liralık harcamanıza karşılık 150.000 TL bağışlama alırsınız.
 • Yüksek Teknoloji Düzeyi sıralamasında iseniz ise 300.000 TL kadar harcamanız için 225.000 TL bağışlama alırsınız.

Sadece, bu programdan yararlanacak olan girişimcilerin alacakları makine yada teçhizatların Sanayi Bakanlığının Resmi Gazetede yer alan Yerli Malı Tebliği‘ne uygun olarak alınması gerekir.!

Son olarak ileri girişimcilere talep etmeleri halinde danışmanlık desteği giderleri için yapacakları 10.000 TL ‘nin 7.500 TL de bağışlama olarak geri verilmektedir.

5-Müracaat Yapılması İş Planı Sunumu

Destek başvurusu yapılmış işlemi e-Devlet üstünden 4 adımdan oluşmaktadır. Bu adımları oluşturan genel kategoriler ise görselde sizin de görmüş olduğunuz benzer biçimde 2 tanesi sizin tarafınızdan İnternet üstünden doğru bir halde sağlanması gerekir. Bunların iyi mi yapılacağını aşağıda bulabilirsiniz.

1- KOSAGEB’e Kayıt olma

 • Kayıt olmak için bu https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration sayfaya giriş yapınız.
 • İŞLETME KAYDI kısmına tıklayınız.
 • Kimlik numaranız ve vergi levhanız da yer edinen işe başlama zamanı ile giriş yapınız.
 • Lüzumlu detayları doğru bir halde forma 15 dakika içinde DOĞRU bir halde giriniz.

2- KOBİ Beyannamesi Doldurulması/Güncellenmesi

işletme kaydınız oluşturulmuş oldu. Şimdi sıra geldi KOBİ Beyannamesi Doldurma (destek başvurusu) işleminin yapılmasında. Bununda iyi mi yapılacağını ek olarak bağlantıda resimli bir halde sizlere anlattım.

3- https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine giriş yaparak resimde de sizin de görmüş olduğunuz benzer biçimde bölümden ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulununuz.

Tüm bu işlemleri yapmış olup lüzumlu çıktıları aldıktan sonrasında artık bağlı olduğumuz il KOSGEB birimine giderek lüzumlu evrakları eksiksiz olarak taktim ediniz. Evraklarınız eğer eksiksiz ise size bigün verilecek o gün vardığında hazırladığınız yada herhangi bir danışmanlık firmasına hazırlatmış olduğunuz iş planı projenizi sunmanız gerekir. Eğer ki sunduğunuz iş planı projesi onay alırsa destek programından yararlanmaya başlarsınız.

İşletme Müessese Giderlerinizi Bankalardan Sağlaya Bilirsiniz!

Yeni bir girişimcinin en büyük sıkıntısı kesinlik ile sermayedir. Bir fazlaca girişimci işletme oluşturmak için sermayesizlikten yakınmaktadır. Bu niçin ile bankalar sizler için kim bilir en iyi çözüm yoludur. Sonunda kullanacağınız kredinin bir çoğunu KOSGEB den geri alacağınızı da var sayarsak bankalardan bireysel gerekseme kredisi çekmek {hiç de} mantıksız değil öyleki değil mi? Bu niçin ile kredi kullanacak olan gelir belgesiz kredi dahi veren bankalardan bir tanesini sizlere tanıtacağım. Bu bankamızdan yapacağınız müracaat ile işletmenizi kura bileceğinizi düşünüyorum.

 • Sizlere MART ayı 60 ay vade için %1.19 faiz oranı ile tavsiye edeceğim banka FİBABANKA’dır. Bankanın faiz oranları hem düşük hemde gelir belgesiz olarak sizlere İnternet üstünden kredi olanağı sağlamaktadır. Bankanın örnek geri ödeme tablosu ise şu şekildedir.
FİBABANKA 60 VADELİ KREDİ GERİ ÖDEME TABLOSU
MİKTAR AYLIK ÖDEME TOPLAM ÖDEME
10.000 TL 234,14 TL 14.048,10 TL
15.000 TL 351,21 TL 21.072,21 TL
20.000 TL 468,27 TL 28.096,51 TL
25.000 TL 585,34 TL 35.120,53 TL
30.000 TL 702,41 TL 42.144,58 TL
35.000 TL 819,48 TL 49.168,65 TL
40.000 TL 936,55 TL 56.192,73 TL

Bulunduğunuz ilçede banka şubesi olmasa dahi başvurunuzu İnternet üzerinden yapabilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>