50 Bin TL Faizsiz Kredi Almayı Hak Kazananlar Listesi

2020 senesinde tüm esnafa verilmesi için başlatılan 50 bin TL faizsiz kredi almaya hak kazananlar ne süre açıklanacak soruları nihayet yanıt buldu. Edindiğimiz bilgiye gore hak sahiplerine KOSGEB SMS aracılığı ile 27.02.2019 tarihinde bilgilendirdi. Herhangi bir niçin den dolayı bilgilendirme SMS si gelmediyse eğer lütfen www.sifirfaiz2020.kosgeb.gov.tr adresine giriş yaparak faizsiz kredi desteğinden yararlanmaya gerçek sahibi olup olmadığınızı karşınıza çıkacak olan uyarı ekranından görebilirsiniz.

Faizsiz kredi almaya hak kazananlar iyi mi belirlenecek

Devletin ekonomin kalbi olarak görmüş olduğu KOBİ ve esnafın zor durumda kalmamaları amacı ile anlaşmalı bankalar aracılı ile verecek olduğu 50 bin TL faizsiz kredi 1 yıl asla ödemesiz olarak verilecektir. 1 yıl sonrasında ise 3 aylık aralıklar ile geri ödenecek olan kredi desteğinden yararlanmak için aşırı bir talep oluşmuştu. 2016 senesinde KOSGEB veri tabanı adeta kilitlenme aşamasına gelmişti. 2016 tarihindeki başvurularda Kobi beyannamesinin olması, KOSGEB’ e kayıt şartlarının en başlangıcında aranmaktaydı. 2016 yılındaki meydana getirilen hak sahipleri belirlenir iken aşağıda yer edinen kriter ön planda yer almıştı.

KOSGEB başkanı sayın Recep BİÇER bey efendi resmi sitesin yayımladığı data doğrultusunda gerçek sahibi esnaf ve kobi’nin öncelik sıralamasının TUİK doğrusu Türkiye İstatistik Kurumu verilerinin doğrultusun da il kotalarının ön planda olacağını, KOSGEB sistemi de işletmenin değerlendirme kriterine gore sıraya sokacağını belirtti. Bilinmiş olduğu şeklinde TUİK tüm illerdeki işsizlik oranlarını, senelik enflasyon rakamlarını, endüstri ve ülkenin gelişme hızının rakamsal olarak tutmaktadır. 2017 yılındaki hak sahiplerine belirleme kriterleri de adeta baştan yazıldı.

Bu Yıl Hak Sahibi Belirlenme Kriterleri

2020 senesinde da KOSGEB den işletme kredi faiz desteği almaya gerçek sahibi olanlar sistemde yer edinen cep telefonlarına SMS gönderilerek bilgilendirilecektir. Hak sahipleri bu kez 2016 yılındaki şeklinde TUİK verilerine gore belirlenmeyecek. Sistem topyekün tekrardan değiştirildi. 2020 yılındaki başvurularda hak sahipleri öncelikli olarak minimum senelik kazancı olan ve minimum kayıtlı çalışana sahiplerden seçilecek. Belirtilen bu kriterler içinde ise senelik olarak en fazla 1 milyon TL gelire haiz ve en oldukça 10 çalışanı olması aranan şartların içindedir.

Hak sahiplerinde aranan öteki kalite ise daha ilkin KOSGEB tarafınca faizsiz kredi desteği almamış olması da gerekmektedir. Bilinmiş olduğu şeklinde Türkiye Halk bankası da esnafları desteklemek adına 30 bin TL faizsiz kredi kaynaklar dahilinde vermiş ve vermeye devam etmektedir. Bu desteklerden daha ilkin istifade edenlerde üzgünüz ki 50 bin TL faizsiz 2017 teşviklerinden çekilme edemeyeceklerdir.

Anlaşmalı bankalar

Nakit para aktarma işlemi için KOSGEB bir oldukça hususi ve kamu bankaları ile antak kalma elde etmiştir. Meydana getirilen anlaşmada KOSGEB bankadan alınan kredinin faizini karşılayacağı için paranın verilip verilmemesi bankanın sorumluluğuna bırakılmıştır. Şu demek oluyor ki KOSGEB diyor ki ben senden kredi çeken esnafın parasının faizini karşılarım sen vermiş olduğun parayı geri alabilir mi alamaz mısın beni bağlamaz! Dolayısı ile hal bu şekilde olunca bankalarda siz değerli ziyaretçilerimizin kredi not değerlerinize kesinlikle dikkate alacaktır. Eğer bu durumda iseniz banka kesinlikle sizden güvence talep edecektir. KOSGEB bu durumda yer edinen esnaflarımızı da düşünerek KDF ve TESKOMB İLE protokol imzalanmıştır. Anlaşmaya varılan bankalarımız ise;

  • Ziraat bankası
  • Türkiye Halk bankası
  • Güvence bankası
  • Yapı kredi bankası
  • QNB Finansbank
  • Yapı ve Kredi bankası
  • Deniz bank
  • Akbank
  • İş bankası dır.

SMS sonrası gerçek sahibi olanlar yukarıda belirttiğimiz adımları sağlayarak bu bankalardan istediklerinden hak kazandıkları kredi başvurularını sağlayabilirler.

Müracaat sürecinin iyi mi olacağını özetleyen YOUtube videosunu sizler ile aşağıda paylaştık.

Sonunda beklene büyük gün geldi. Her insana hayırlı olması dileğim ile…

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>