50 bin TL Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır Şartları Nelerdir?

KOSGEB yeni iş kurana artık 50 bin TL değil tam 60 bin TL bağışlama kredi imkanını 2020 yılı içinde vermeye adım atmıştır. 50 bin TL bağışlama yerine 60 bin TL verilen desteğin şartları ve nereye başvurulacak hakkında bilinmesi gerekenleri sitemizde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Genç girişimcilere sağlanan bu olanakların tüm müracaat formları da gene içeriğimiz de yer almıştır.

60 Bin TL Bağışlama Kredi Iyi mi Alınır?

Öncelik ile devlet destekleri ile 50 bin TL yerine 60 bin TL bağışlama kredi alabilmeniz için kendinize ilişik bir iş yeri kurmanız gerekmektedir. Kuracak olduğunuz iş yeri için alınacak olan devlet teşviklerini KOSGEB kurumu girişimcilere finanse etmektedir. Ak parti (AKP) seçim vaatlerin de ilk zamanlar en fazla 30 yaş kriteri istese de yoğun talep üstüne bu kriterden geri adım atarak artık tüm bu imkanlardan T.C. vatandaşı olan 18 yaşını doldurmuş tüm yurttaşlarımız kaideleri yerine getirmeleri halinde faydalanabilirler. KOSGEB imkanları ile iş yeri kuracak olan vatandaşların oluşturmak istedikleri iş fikrinin projeye dökmeleri ve iş yeri iyi mi kurulur, yönetim ve pazarlama hakkında data edinmeleri için KOSGEB uzmanları tarafınca kurulan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine iştirak etmesi gerekmektedir. Eğitimler kafi müracaat sayısının oluşması halinde vatanımızda yer edinen tüm birimlerde halka ücretsiz bir şekilde verilmektedir.

Bağışlama Kredi Eğitimi Iyi mi Alınır?

Açmak istediğiniz iş yeri için ilk olarak işletmenizi kurmadan ilkin halkımızca KOSGEB kursları olarak malum Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız şarttır. Eğitimleri KOSGEB haricinde bir fazlaca devlet kurumu da düzenlemektedir. Başlıca bu devlet kurumları TSO kısaca Tecim Endüstri Odaları, Üniversiteler, Mahalli Belediler ve İŞKUR’dur. Mahalli belediyeler de gerekseme duyulması halinde bu eğitimleri yeni girişimcilere gene ücretsiz bir şekilde vermektedir. Hangi kurum üstünden bu eğitimi alacak olursanız olun, başlangıç tarihlerini ne olursa olsun ilk olarak https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adresten takip etmeniz gerekir. İl Filtresi kısmına eğitim almak istediğiniz ili seçerek kursların başlama tarihleri ile kayıt için bağlantı adreslerini görebilirsiniz.Bağışlama Kredi İle İş Yeri Iyi mi Açılır?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında diplomanızı almaya beklemeden iş yerinizi kurmaya başlaya bilirsiniz. Belediyeler, vergi daireleri ile SGK kayıtlarınızı halletmeye başlaya bilir, işletme açılışlarında ihtiyacınız olan tüm alet, makine alımlarını gerçekleştire bilirsiniz. Kira giderlerini  ve almış olduğunuz makine alımları dahil yanınız da çalışacak olan elamanların maaş desteğini devletten karşılatmak için her şeyin kanunlara uygun ve kayıt altında olmasına fazlaca dikkat etmelisiniz. Bu amaç ile;

  • Kiraladığınız dükkan için ne olursa olsun kira kontratı yapınız ve kira ödemelerini banka aracılığı gerçekleştiriniz.
  • Almış olduğunuz makinelere ne olursa olsun satmaca kestiriniz.
  • Çalışan işçileri SGK bildirimini yapınız.

Tüm bu işlemleri de gerçekleştirdikten sonrasında girişimci devlet tarafınca ” Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında bağışlama alabilmesi için müracaat kılavuzundaki adımları sırayla uygulamalıdır.

Ne Kadar Devlet Bağışlama Parası Verilmektedir?

Daha önceki senesinde 50 bin TL olarak kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimcilere verilen hibeler 2020 yılı içinde 60 bin TL kadar çıkarılmıştır. 370 bin TL kadar çıkan girişimcilik destekleri yeni işletme kuran girişimciler için iki program dahilinde verilmektedir. Bunlardan dan bir tanesi ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” bir diğeri ise ”İleri Girişimcilik Destek Programı”dır. Programda verilen destek sunar işletme kuruluşu ve işletmenin 12 aylık performans durumuna nazaran belirlenmektedir. Her iki programa ilişik destek tablosu ise aşağıdaki gibidir.

  • Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

 Kurum müessese desteği olarak 5.000 TL bağışlama hak eden girişimcilere vermektedir. Ek olarak 30 yaşın altında genç girişimci yada Gazi, engelli yada 1. aşama şehit yakını yada hanım girişimci iseniz fazladan 5.000 TL daha alırsınız. Toplamda müessese desteği olarak 10.000 TL almış olmuş olursunuz.

  • 1. Performans döneminde (1. ile 12. ay) ise çalıştırdığınız kişilerin pirim gün sayısı 1080 üstü olursa 20.000 TL bağışlama
  • 2. Performans süreci (12. ile 24. ay)  ise gene müessese desteği olarak 5.000 TL bağışlama alırsınız. Engelli, 1. aşama şehit yakını ile genç yada hanım girişimci iseniz fazladan bir 5.000 TL daha alırsınız. Aynı şekilde 1440 puan ve üstüne pirim ödemesi sağlarsanız gene 20.000 TL bağışlama daha alırsınız. Toplamda 2. performans süreci içinde 30.000 TL bağışlama alırsınız.

Her iki dönem için toplam 60.000 TL bağışlama alırsınız. Müracaat hakkında detaylı bilgiyi 5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da bula bilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>