50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)

Artık birikimlerinizi kendi işinizi oluşturmak için değerlendirmenin vakti geldi diyorsanız, bu işe KOSGEB ile soyunmak en doğru karar olacaktır. 50 bin TL bağışlama yerine kurum 2020 de bunu tam 60 bin TL olarak açacağınız iş yerinin bir oldukça giderini devlete ödetmek istiyorsanız bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Kurum tarafınca talep edilen şartlar, en güncel hali ile şu şekildedir.

KOSGEB’den Bağışlama Almak İçin Şartları Nedir ?

Daha önceki yıllarda 50.000 TL olarak iş yeri kuracak olan vatandaşlara verilen bağışlama kredi, 2020 yılı itibarı ile beraber 60 bin TL limitine çıkarılmıştır. 60 bin TL bağışlama şartları için ilk başlarda 30 yaş sınırı aranacak duyurusu yapılmasına karşın, yoğun ilgi üstüne artık yaş sınırı kaldırılmıştır. Elinde iş fikri olan ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm yurttaşlarımız ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamaları halinde kuracakları iş yeri için hazırladıkları iş planı projesi ile 60.000 TL bağışlama kredi alabilir. Kurslar için iyi mi İnternet üstünden müracaat yapacağınızı aşağıdaki video da sizlere anlattım. Öteki kurum tarafınca aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Daha ilkin bu bağışlama imkanlarından istifade etmemiş olmanız.
 2. Herhangi bir yasa dışı kabahat örgütüne karışmamış olmalısınız. ( PKK, PYD FETÖ benzer biçimde )
 3. Kuracağınız iş için kafi kadar ana para haiz olunmalı.
 4. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE kodları içinde kuracağınız iş fikrinin kesinlikle yer alması gerekmektedir.

Bağışlama Almak İçin Sırasıyla Müracaat Adımları

Öncelik ile 60.000 TL bağışlama alabilmenin ilk şartı ” Girişimcilik Belgesi ” alınmasından geçmektedir. İster adam isterse de hanım girişimci olun kesinlikle işletmeyi kurmadan ilkin bu eğitimleri eğer ” DAHA ÖNCE ÜNİVERSİTE HAYATINIZDA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALMADIYSANIZ ” ve ” KURACAĞINIZ İŞLETME İŞGEM TARAFINDAN BELİRLENEN ALANLARDA ” değilse kesinlikle bu belgeyi almanız gerekmektedir. Girişimcilik belgesini alabilmeniz için ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” denilen KOSGEB Kurslarına katılmanız gerekir. Kurs başvuruları şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Öncelik ile artık başvurular e-Devlet üstünden yapıldığı için elinizde en yakın PTT den 2 TL karşılığında alınmış bir gizyazı olması gerekir.
 2. Almış olduğunuz gizyazı ile https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresine direkt girip kullanılabilir bir e-posta adresinizi sisteme girmelisiniz.
 3. Sonrasında http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girerek eğitim almak istediğiniz il belirleyip e-Devlet İle BAŞVUR demelisiniz.
 4. Son olarak direk oluşturulan sayfadaki formu doldurarak müracaat işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonrasında eğitim için müracaat yaptığınız birim tarafınca bir bilgilendirilme tarafınıza yapılacaktır. Eğitimleri tamamlayıp ” GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ” alanlar hemen sonra şu adımları sergilemelidirler. Girişimcilik eğitimi başvurularının iyi mi İnternet üstünden yapıldığını birde videolu olarak sizlere anlattık.İşletmenin Kurulması İle Bağışlama Ödemesin Alınması Süreci

Öncelik ile 60 bin TL hibeyi alabilmeniz için kendi sermayeniz üstünden KOSGEB desteklenen sektörler içinde yer edinen bir iş fikrini kurmanız gerekmektedir. İşletme kurulurken yaptığınız harcamaları ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında geri alabilmeniz için artık faturalı makine almanız çok da fazla mühim değildir. Anca, iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı içinde ise o vakit faturalı makine alımına oldukça itina göstermeniz gerekir. İlgili bağlantıda sizin de görmüş olduğunuz benzer biçimde performans sonucuna bakılırsa 60.000 TL kadar bağışlama almak için şu adımları sırasıyla yerine getirmelisiniz.

 1. KOSGEB’e ilk kayıt işlemini yaparak e-kobi girişini yapınız.
 2. Sisteme girerek sol tarafta yer edinen ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu yapınız.
 3. Size verilen gün için KOSGEB iş planı projenizi hazırlayın ve sunumu yapınız.
 4. İstenilen lüzumlu evraklar ( işletme ruhsatı, kira kontratı, meydana getirilen gider faturaları benzer biçimde )  ile kendi birimimize şahsen olarak başvurun.

Programın başvuru kılavuzu şu şekildedir.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda program kapsamındaki 50 bin TL en kısa ( 6 ay ) sürede geri alabilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>