60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar 2020

2020 senesinde borçlarını ödeyemeyen yurttaşlarımıza bankalar tarafınca yeni kredi yapılandırma kampanyaları sunulmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca meydana getirilen son olarak düzenlemeye nazaran bankalar artık gereksinim kredilerini 60 ay vadeli olarak yapılandıracak. Geçtiğimiz yıllarda meydana getirilen düzenlemeler ile birlilkte Bazı bankalarda ipotekli tüketici kredilerinizi de yapılandırabilirsiniz. Verilen banka borçlarına yapılandırma sonucu ile siz de Vakıfbank, Ziraat Bankası benzer biçimde bankalara olan borçlarınızı daha dolay ödeyebilirsiniz. 2020 senesinde gereksinim kredisi yapılandıran bankaları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Banka Borçlarına Yapılandırma 2020 Şartları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ nun resmi web sitesinde gösterilen taslak Resmi Gazetede yayınlanarak kabul edildi. Buna nazaran gereksinim kredilerinin 60 aya kadar yapılandırabilecek.

01 Kasım 2006 tarihinde 26333 sayılı Remi Gazete’ de gösterilen  Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe bir geçici madde eklenmiştir. 7 Şubat 2019′ dan evvel kullandırılan gereksinim kredileri için faiz ya da anapara borçlarının gecikmesi için halinde, borçlu şahısların bankaya başvurması durumunda gereksinim kredisi ödemelerinin geciken borç bakiyeleri 60 aya varan vadeler ile tekrardan yapılandırılabilecektir. “

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran 2006 senesinde gösterilen tebliğe ek olarak 24 Nisan 2013 senesinde gösterilen 28627 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Müessese ve Etkinlik Esasları Hakkında Yönetmelik de görüşe açılmıştır. Eklenen geçici maddenin yürürlük tarihinden itibaren, eğer borçlu yapılandırma talebi ile bankalara giderse, bu durumda bankalar borçlu şahısların finansman durumlarını inceleyerek kendilerine 60 aya varan vadeler ile yapılandırma imkanı sunulabilir.

Banka Borçlarına Yapılandırma 2019

Banka Borçlarına Yapılandırma 2020

60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Şartları

Yurttaşlarımızın bireysel gereksinim kredilerini eklenen bu geçici madde kapsamında yapılandırabilmeleri için aşağıdaki şartlara haiz olmaları gerekmektedir;

 • Yapılandırma için borçlunun talebi esas alınacaktır. Borçlu şahıslar, bankalara yapılandırma sonucu ile başvurmadan, bankalar otomatikman bu işlemi yapmayacaktır.
 • Karar, geçici maddenin yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer ibaresi dahilinde borçların geçmiş döneme ilişkin olması
 • Yapılandırma kapsamında ana para ve  faiz borçları bulunmaktadır.
 • Kişinin yapılandırma talebinde bulunabilmesi için bankalara gelir belgesi sunması gerekmektedir.
 • Yapılandırma talebinde bulunacak olan şahısların kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.
 • Yapılandırmanın icra takibinde olan borçları kapsayıp kapsamayacağı ile ilgili net bir izahat hemen hemen gelmedi. En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar hakkında data alarak faiz oranlarını inceleyebilir ve acil ihtiyaçlarınız için finansman elde edebilirsiniz.

Borç Yapılandırma Meydana getirecek Bankalar Hangileri?

Bankalar hakkında data vermeden evvel bu kararın tamamen bankaların insiyatifinde bulunduğunun altını çizelim. Yönetmeliğe eklenen geçici madde kati bir ifade taşımıyor. Borçlu şahsın yazılı bir dilekçe ile borçlarını yapılandırmak istediği banka şubelerine gitmesi gerekiyor. Banka müşterinin kalan borç bakiyesini inceliyor. Şartları taşıyıp taşımadığı ile ilgili bir araştırma yapıyor. Bu anlamda şu banka yapılandırma yapıyor şeklinde net bir ifade kullanmak doğru olmayacaktır.

Yapılandırma işlemi neredeyse her banka tarafınca müşterinin mali durumu ve sicili göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bilhassa 2020 yılının başlarında verilen kararlar neticesinde borçlu yurttaşlarımıza bankalar tarafınca sunulan bazı ödeme kolaylıkları vardı. Ziraat Bankası tarafınca kredi kartı borçları için Birleştirilen Tüketici Kredisi adı altında yeni bir kredi verilmektedir. Vakıfbank tarafınca başlatılan Tarafındaki Güç Paketi ile bireysel kredi kartı, ticari ve bireysel tüketici kredisi ve takip altında olan kredi borçları yapılandırma kapsamına alınmıştır.


Yapılandırma Yapacak Bankalar

Yapılandırma Meydana getirecek Bankalar

Yapılandırma sonucuna hangi bankaların destek vereceği şu an itibari ile bilinmiyor. Ek olarak yapılandırma kararını kabul eden bankaların başvuruları kabul etmesi durumu, müracaat meydana getirecek olan şahısların mali durumlarına nazaran değişecektir.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bağlantısından düzenlemeyi inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları 72 Ay Yapılandırılmıştı

27 Eylül 2016 tarihindeki ve 29840 sayılı Resmi Gazete‘ de gösterilen Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Müessese ve Etkinlik Esasları Hakkında Yönetmelikte değişim yapılmasına dair yönetmelik yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe eklenen geçici maddeler kapsamında kredi ve kartı borçları 72 ay vadelendirilmiştir. Geçici maddelerin yayım tarihlerinden evvel, gene borçlu ya da kart hamili tarafınca talep edilmesi durumunda 72 ay (6 yıl) vadeli olarak yapılandırılacaktır. Borç yapılandırması kapsamında ek bir kredi kullanmak isteyenlere 48 ay vadeli olarak kredi kullandırılacaktır.

Verilen bu kararın neticesinde yurttaşlarımıza borçlarını daha kolay ödeme imkanı sunulmuştur. 2020 senesinde meydana getirilen düzenleme gene yurttaşlarımızın borç yükü altında ezilmemeleri ve her geçen gün faiz eklenip borçların daha çok birikmemesi adına bu karar verilmiştir. Gösterilen taslak eğer onaylanırsa, yurttaşlarımız bankalara giderek mevcut kredi borçlarının 5 yıl vadeli olarak yapılandırılmasını talep edebilecekler.

Kredi Yapılandırmasının Avantajları

Borçlular için yapılandırma işleminin pek fazlaca pozitif yanları bulunmaktadır.

Kredi Yapılandırmasının Avantajları

Kredi Yapılandırmasının Avantajları

 • Yapılandırma kapsamında, daha düşük faiz oranları ve daha azca maliyet ile borçlarınızı kapatabilirsiniz.
 • Borçlarınıza her geçen gün gecikme faizi eklenmesinden kurtulmuş olmuş olursunuz.
 • Banka tarafınca borçluya verilen 90 günlük süre tamamlandığında icra takip edeni adım atar. Yapılandırma işlemi takibe düşmenizi önleyecektir.
 • Yapılandırma harcamaları da öteki dikkat edilecek husustur. Masrafların ve faiz oranlarının en düşük olduğu banka şubelerine gitmeniz yararınıza olacaktır.

Bu durumun avantajlı olmasında en büyük etken elbet ki faiz oranları olacaktır. Bankalar tarafınca hemen hemen başvuruların ne süre başlamış olacağı ve güncel faiz oranları ile ilgili herhangi bir izahat yapılmadı. Emeklilere Faizsiz Kredi Veren 5 Banka 2020 Listesi isminde içeriğimizden data alabilirsiniz. Emekli yurttaşlarımız bu kredilerden yararlanabilir.

Yapılandırma Kapsamında Bankaların Talep Edeceği Evraklar

Yapılandırma başvurusu için bankalardan aşağıdaki evraklar talep edilmektedir;

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi 
 • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu 
 • Borç durumunuzu gösteren belge
 • İkametgah belgesi gerekmektedir.

Bu belgelerin yanı sıra banka şubeleri tarafınca ek belge talep edilebilir.

Yapılandırma Kapsamında Bankaların Talep Edeceği Evraklar

Yapılandırma Kapsamında Bankaların Talep Edeceği Evraklar

Yapılandırma işlemini, borçlu olduğunuz banka şubeleri aracılığı ile yapabileceğiniz benzer biçimde değişik bankalara giderek de borç transferi yapabilirsiniz. Eğer borçlusu olduğunuz bankanın faiz oranları oldukça yüksekse, düşük olan banka şubelerine başvuruda bulunursunuz. Bu müracaat için sizden gene aynı evraklar talep edilecektir. Sistemde borç bakiyeniz çıkacağı için borçlusu olduğunuz bankadan herhangi bir belge almanıza gerek olmayacaktır. Faizsiz Kredi Veren Bankalar isminde içeriğimizden faizsiz olarak kredi veren 10 banka şubesi ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

Verilen karar kapsamında borçların yapılandırılabilmesi için lüzumlu şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları taşıyan yurttaşlarımız bankalar ile görüşerek yapılandırma başvurularını yapabilecek.

 1. Vakıfbank
 2. Halkbank
 3. Akbank
 4. Qnb Finansbank
 5. Şekerbank
 6. Ziraat
 7. Yapı ve Kredi
 8. Güvence Bankası

benzer biçimde hususi ve kamu bankalarının tümü düzenleme içeriğine nazaran yurttaşlarımıza 60 ay vadeli gereksinim kredisi yapılandırma kredisi verebilecekler.


About admin

Check Also

En Çok Puan Kazandıran Avantajlı Kredi Kartları 2020

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları bizlere sağlamış olduğu kolaylıklar ile her geçen gün kullanımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>