65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Yaşlılık Aylığı Almanın Şartları Nedir?

2020 yılı 65 yaş üstü yaşlılık aylığı ne kadar oldu?  Yaşlılık aylığı 2020 senesinde miktarı ne kadar? Yaşlılık aylığı ne vakit ve  iyi mi yatar tüm sorularınızın cevabı haberimizde..

Yaşlılık aylığı alma şartları olan T.C vatandaşlığına haiz, 65 yaşını doldurmuş olan, Toplumsal Sigortalar Kurumu, Emekli sandığı, Bağkur kapsamında aylık geliri olmayan 2022 sayılı kanunda belirtilen muhtaçlık gelirinden azca gelire haiz kişiler yaşlılık aylığından yararlanabilirler. Yaşlılık aylığı 100 lira ile 200 lira içinde değişen rakamlarda verilir. Aylık alacak kişinin sıhhat durumu maddi durumu içsel durumu şeklinde çeşitli hususların değerlendirilmesi sonucunda aylık alıp almamasına karar verilir. Kişinin mal varlığına kadar araştırma yapılarak tüm şartları sağlandıktan sonrasında yaşlılık aylığı bağlanır. Tüm bu hususlar doğrultusunda yaşlılık aylığı kaydı, desteğe ihtiyacı olma kişiler için düzenlenmiş bir hizmettir. Yaşlılık aylığı almak için lüzumlu şartların yerine getirilmesi gereklidir. Lüzumlu şartları yerine  getiren hepimiz yaşlılık aylığı başvurusunu yapabilir. Fakat şu unutulmamalıdır ki yaşlılık aylığı için meydana getirilen başvurularda usulsüzlükler titizlikle incelenmektedir yarın diğer gün başvurularda yapacakları usulsüzlükler sebebiyle mağduriyet yaşayabilirler. Düzmece belge ile müracaat şeklinde işlemlere cezai işlemlere doğal olarak tutulabilir bu yüzden bu mevzulara oldukça titiz yaklaşılması ve dikkat edilmesi gereklidir. Bu şartları taşıyan hepimiz yaşlılık aylığı almaya hak kazanır.

yaşlılık-aylığı

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yaşlılık aylığı başvurusu meydana getirecek olan kişiler yaşadıkları illerdeki valiliklere ilçelerde ise kaymakamlıktaki Toplumsal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına yapmalıdır. Meydana getirilen başvurular sonucunda yukarıda sıraladığımız şartları elde eden kişilerin durumu lüzumlu araştırmalardan sonrasında yaşlılık aylığı kişiye bağlanır. İstenen şartlara haiz olmayan kişilere yaşlılık aylığı bağlanmaz.

Yaşlılık aylığı başvurusunda düzmece belge şeklinde usulsüzlük yapanlara ise incelemeler sonucunda cezai yaptırım uygulanır. Devlet huzurevi yaşlı bakım evi fiyatları ve başvuru için tıklayın.

Yaşlılık Maaşı 2020 Senesinde Kaç Para Oldu?

2020 senesinde şahıs başına düşen gelir 423 liranın altındaysa lüzumlu şartları elde eden 65 yaşını doldurmuş kişilere yaşlılık aylığı bağlanır. 65 yaş üstü yaşlılık aylığı rakamı geçen senenin ilk çeyreğinde ödenecek 1 aylık maaş tutarı: 265,79 TL, üç aylık maaş tutarı ise 797,38 TL. idi.  2020 senesinde Devlet 65 yaş maaşını 1.500 TL.’ye yükseltti. Bundan sonrasında yurttaşlarımız 3 ayda bir kez 1.500 TL. maaş alacaklar.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır?

Kimlere Verilir?

Yukarıda da sıraladığımız şeklinde yaşlılık aylığı alma şartlarına haiz olan doğrusu T.C vatandaşı 65 yaşını dolduran Toplumsal güvenlik kurumlarından aylık geliri olmayan muhtaçlık gelirinden azca gelire haiz olan kişiler 65 yaş yaşlılık aylığı gelirinden yararlanabilmektedir.  Yaşlılık maaşı almak için talepte bulunan kişinin ailesi ile beraber değerlendirilmesi durumu ortadan kalktı meydana getirilen düzenlemeler ile artık yaşlılık aylığı almaya aday olan kişiler evlatları ile birlikte değil bir tek kendisi ve var ise eşi ile değerlendirilecek.

Müracaat İçin Lüzumlu Belgeler

Şartları yerine getiren yaşlılarımız ilk olarak bulundukları yerlerde il ve ilçe Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gereklidir. Bu vakıflardan alacakları muhtaçlık belgesi ile Toplumsal güvenlik kurumuna başvurmaları ile yaşlılık aylığı alabilirler. Vakıf tarafınca şahıs hakkında toplumsal araştırma yapılır. Toplumsal incelemeden kasıt şudur; hane ziyareti çevre araştırmasında edinilen bilgilerin tamamından oluşur Bu işlemler tamamlandıktan sonrasında başvuruda bulunan kişilerin muhtaç olup olmadığına karar verilir. Müracaat sahibinin muhtaç olduğuna karar verilmesinin peşinden müracaat evrakı Toplumsal Güvenlik kurumuna gönderilir. Lüzumlu işlemlerden sonrasında aylık bağlanır.  Aylıklara ilişkin tüm iş ve işlemler müracaat tarihinden sonrasında 1 ay içinde tamamlanması beklenir. 2022 sayılı kanunda belirtildiği şeklinde 65 yaşını doldurmuş, muhtaç ve kimsesiz tüm vatandaşlara aylık bağlanması hakkında kanun hükümlerince ekteki bulunan müracaat formu ile beraber muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesi, vukuatlı nufüs kayıt örneği ve ikametgah belgesi ile beraber başvuruda bulunabilinir.

Eğer aylık talebi var ise, vakıf tarafınca yapılacaksa  mahkemeden alınmış basılı sonucunda kesinlikle müracaat dilekçesine eklenmesi gerekmektedir. Tüm bu belgeleri eksiksiz bir halde tamamlayan kişiler başvuruları kabul edildikten sonrasında 65 yaş yaşlılık aylığı almaya hak kazanacaktır. 2022 sayılı kanunda belirtildiği şeklinde 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, kuvvetsiz ve kimsesiz türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanunun tüm hükümleri yerine getirildikten sonrasında  Toplumsal Güvenlik kurumu tarafınca verilen yaşlılık aylıkları ölüm, feragat, muhtaçlığın kalkması, vatandaşlıktan çıkılması ve aylığın  2 yıl süresince aralıksız olarak alınmaması halinde SGK’dan gelir aylık alınmaması ve prim ödenmemesi durumlarında kesilmektedir.

Ne Süre Ödenir?

Yaşlılık almaya  aday olan kişinin meydana getirilen tüm araştırmalardan sonrasında aylık bağlanması durumunda ilk aylıkları T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafınca ondan sonra ise  PTT şubeleri kanalıyla yapılır. 65 yaş yaşlılık aylıkları senenin Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak suretiyle üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir. Doğum yılının son rakamına nazaran ödeme günü belirlenmektedir.

Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlar 9. günde

Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlar 8. günde

Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlar 7. günde

Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlar 6. günde

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar 5. günde maaşlarını almaktadır.

Yaşlılık Aylığında Yeni Düzenleme

Yaşlılık aylıklarını hala 1000 TL’ nin altında alanlar bulunmaktadır. Meydana getirilen düzenleme ile 2020 senesinde 1000 TL’ nin altında maaş kalmayacak. Mesela 730 TL aylık alan bir emeklinin maaşına 270 TL zam yapılacak ve maaşların 1000 TL’ ye tamamlanması sağlanacak. Yaşlılık aylığı alamayacak kişiler de belirlenmiştir. Ailenin toplam gerinin asgari ücretten fazla olması, değişik bir geliri olan ya da SGK’ dan emekli olan kişiler, nafaka alanlar, toplumsal hizmetler tarafınca belirlenen kurallar gereği nafaka alanlar ve sigortalı olarak herhangi bir işte çalışanlar yaşlılık aylığı alamayacaktır.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>