7 Esnaf Kefalet Kredisinde Kefil Şartları Nedir? (Memur İpotek)

Her ne kadarda odanız üstünden esnaf kefalet kredisi kullanacak olursanız da olun ne olursa olsun işin sonu bankaya dayandığı için sizden kefil şartı talep edilecektir. Yalnız kredi kullanacak olan esnaflarımız’dan işgören kefil istenilmek ile kalmayıp kredinin türüne nazaran ipotek teminatı’da koşul koşulmuştur. Eğer bu şartları temin edemezsiniz her ne kadarda kredi notu değeriniz tavan yapmış olsa da üzülerek belirtmem gerekir ki hiçbir kredi imkanından yararlanamazsınız. 2020 senesinde esnaflarımızdan kullanacakları kredi türüne istenilen bu şartlar ise şunlardır.

Esnaf Kefalet Kredisinin Genel Şartları Nedir?

7 başlıktan oluşan esnaflara 12 aylık dönem için %4.5 ve 12 ile 48 aya (5 yıl) vade için bir tek %5.5 faiz oranları ile verilen esnaf kredisini kullana bilmek için ilk olarak genel şartlarına uygun olmanız gerekir. Eğer sizlerden istenilen bu genel şartlara uygun iseniz sadece 7 paket halinde TESKOMB üstünden Türkiye Halk Bankası tarafınca verilen Esnaf Kefalet Kredisine erişim sağlaya bilirsiniz. Peki, sizlere den talep edilen bu genel şartlar nedir ?

 1. Ne olursa olsun Esnaf yada Sanatkar olmanız gerekmektedir.
 2. Minimum 3 ay süre ile Esnaf ve Sanatkarlar sicil kaydınızın olması gerekir.!
 3. İşyerinizin etkinlik gösterdiği yer oda haritası üstünde yer almalıdır.
 4. Aynı vakit içinde başka bir oda kaydınızın da olmaması gerekir.!
 5. 1 Işyar 2 tane de esnaf odasına kayıtlı olarak kefil istenir. Bu kredi miktarına nazaran 1 tane sigortalı çalışanda kafi olmaktadır.

Burada en fazlaca sizi üzecek olan mevzu asla şüphesiz ki minimum 6 ay şu demek oluyor ki 180 gün süresince oda kaydınızın olması gerektiğidir. Bu şarttan dolayı ne yazık ki bir fazlaca esnafımız finansmana ulaşmak için sabır göstermesi gerekmektedir.

Esnaflar Kefalet Kredisinin Kefil ve İpotek Şartları Nedir?

7 başlık altında verilen Esnaf Kefalet Kredisinde ilk olarak aranan genel şartların yanı sıra bir de kefalet şartı aranır. Bu kefalet şartları bir tek kişi kefilliği ile kalmayıp taşınmaz ipoteği ile de bulunmaktadır. Daha ilkin sizlere Esnaf kefalet kredisi en üst limiti ne kadar? olduğunda da bahsettiğimiz şeklinde kefalet 7 kredi paketine nazaran değişim göstere bilmektedir. Genel olarak kefillikte fazlaca fazla değişim olmasa ‘da sizlere sağlanan tüm kredi imkanlarına dair talep edilen kefil ve ipotek şartlarını ayrı ayrı belirtmekte yarar görmekteyiz. Ayrıca tüm krediler ‘de kooperatifin kefaleti ilk koşul olduğundan hepsinde bu şarttı tek tek belirtme ihtiyacı duymadığımızı da belirtmek isterim.

İşletme Kredisindeki Işyar Kefil Şartları Kaç Şahıs

2020 yılı öncesi üst miktarı 150.000 lira olan işletme kredilerinden artık üst miktar 200.000 lira olarak güncellenmiştir. Kefalet ve faiz oranlarından herhangi bir değişim söz mevzusu olmamıştır. Esnaflarımız tarafınca en fazlaca tercih edilen döner ana para ve ham madde alımları için kullandıkları işletme kredisinin kefil şartları ise şu şekildedir.

 1. Minimum 2 kişi kefilliği istenilir.
 2. İpotek
 3. Ticari işletme rehini istenilmektedir

Ayrıca Ticari İşletme Rehini nedir ? diye bilmeyenler için genel anlamada açıklamayı aşağıda yer verdik.

Ticari işletme rehni nedir

Ticari işletme rehni nedir

Taşıt Alım Kredisinin Rehin, İpotek Şartları Nedir?

Esnaf Kefalet Kredileri ile ticari taşıt alımları içinde kredi kullana bilirsiniz. İster sıfır isterseniz de 2. el olarak ticari taşıt alımlarını bu kredi ile 500.000 TL üst limit ile 84 aya varan vadeler ile kullanabilirsiniz. Kredinin faiz oranları öteki krediler ile bire bir aynıdır. İsterseniz hesaplama işlemini Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu üstünden sağlaya bilirsiniz. Sıfır ticari vasıta alımlarında aracın satmaca bedelini kadar. İkinci el ticari vasıta alımlarında ise aracın kasko değerinin en fazla %70 kadar kullanacağınız bu kredinin ipotek şartları şu şekildedir.

 1. 2 tane kişi kefilliği
 2. Alınacak aracın ipotek edilmesi
 3. Ticari işletme rehini
 4. Nakdi ve gayri nakdi teminatlar

istenilmektedir.

İşyeri Satın Alım Kredilerinde Esnaf Odalarının İstediği Kefillikler

Eğer hayalinizdeki iş yerini buldu iseniz 500.000 liraya kadar bu kredi ile o iş yerini satın alabilirsiniz. Dükkanı satın almadan ilkin yapacağınız başvurular ile 120 ay vadeli olarak düşük faiz imkanları ile iş yeri sahibi olmanız fazlaca kolay. Yalnız tek yapmanız ihtiyaç duyulan, odanız üstünden başvurunuzu gerçekleştirmeniz ve aşağıdaki kefil şartlarını yerine getirmeniz olacaktır.

 1. Minimum 2 tane kişi kefaleti istenilir.
 2. Alınacak olan işyerine ipotek konulur
 3. Ticari işletme rehin işlemi uygulanır
 4. Gayri nakdi ve nakdi teminatlar talep edilmektedir

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredilerinde İstenilen İpotek ve Rehin Şartları Nedir?

12 ile 24 ay vadeli bir işletme kredisine gerekseme duyuyor iseniz azca bir güvence şartı ile bu krediyi kullana bilirsiniz. 200.000 liraya kadar sizlere sağlanan aylık eşit taksi ödemeli işletme kredilerinden esnaflarımız dan oda tarafınca istenilen kefalet haricinde şu kefil şartları da aranır.

 1. 2 çalışan maaş yazısına haiz kişi kefaleti
 2. Taşınmaz ev, dükkan yada göç eder ticari vasıta rehini (Kredinin miktarına nazaran ipotek edilecek rehin bedeli değişmiş olur. Örnek vermek gerekir ise 100.000 TL bir kredi için minimum 150.000 liralık sizden ipotek istenir.)
 3. Ticari işletme rehini

talep edilmektedir. Bu kefil şartlarını sağlamanız durumunda 200 bin TL kadar kredinizi oda üstünden Türkiye Halkbank esnaf kredisi olarak kullana bilirsiniz.

İskonta kredisinin kefil şartları nedir?

Kısa vadeli olarak nakit paraya gereksinim duyan esnaflara yönelik oluşturulan bir kredidir. Dolayısı ile kredinin vadesi de oldukça kısadır. 1 ile en fazla 9 ay sınırı olan olarak kullanacağınız vadeli kredinin üst limiti ise en fazla 200.000 liradır. Kredi kullanacak olanlardan istenilen kefil şartları ise;

 1. Minimum 2 tane işgören yada gelir belgesine haiz çalışan kefil şartı
 2. Taşınmaz mal ipotek (ev, dükkan, arsa)
 3. Ticari işletme rehini

istenilir.

Taşıt Onarım ve Servis Aracı Yenileme Kefalet Şartları Nedir?

Ticari vasıta sahibi esnaflarımıza 2 başlık altında destek kredileri sağlanır. Bunlardan bir tanesi taşıt onarım bir diğeri de eskimiş olan ticari araçlarının yenilenmesine yönelik kredilerdir. Her iki kredinin de üst limiti 200.000 TL iken taşıt onarımlarında vade iskonto kredilerinde 9 ay en fazla vade uygulanmaktadır. Servis aracı yenilemeler de ise bu vade 60 aya kadar çıkmaktadır. Oda tarafınca talep edilen kefil şartları ise;

Taşıt Onarım için:

 • 2 gelir belgesine haiz kişi kefaleti
 • İpotek kıymeti olan mal / mülk

Servis aracı yenilemedeki ipotek:

 • Kasko sigortası şirketi ile alınacak taşıt rehin
 • 2 tane de kişi kefili

istenilmektedir.! Kasko poliçe sorgulama işlemelerini buradan da yapabilirsiniz.

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>