7 Farklı Sektöre Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibesi

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumunca 42 ilimize ve 7 değişik sektöre 60 milyon avro yada Türk parası ile 400.000.000 TL. bağışlama verileceği açıklandı. Bu hibeye ilişkin TKDK’nın IPARD2 isminde olan 6 davet ilanı gösterildi. Ziraat ve Orman Bakanımız sayın PAKDEMİRLİ tarafınca mevzu hakkında açıklamalara yer verildi. Sayın Pakdemirli bahse mevzu hayvan ve ziraat hibesinde minik yatırımcılara öncelik verileceğini belirtti. Bu bağışlama ile aşağıda bahsi geçen 42 ilimizde yaşayan çiftçilerimiz belirlenen 7 sektörde hazırladıkları projeler karşılığından Devletten geri ödemesiz bağışlama alabilecekler.

Bağışlama Verilecek Sektörler Nedir?

TKDK’nın bu tedbirinin adı Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri olup, 302 koduyla yayınlanmaktadır. Tedbirin 302-1, 302-2, 302-3, 302-4, 302-5, 302,6 ve 302-7 kodlu sektörleri bulunmaktadır. Bu sektörler şunlardır;

  1. Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi 302-1 
  2. Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi 302-2
  3. Zanaatkârlık ve Katma Kıymetli Ürünler 302-3 KATMA DEĞERLİ ÜRÜN NEDİR? Ürünün işlenmesiyle yeni bir ürün elde edilmesi durumudur. Mesela domatesten salça yapılması vb. et işleme, pekmez, salça, pestil, sirke, ezme, boza, bakliyat, tuz, soslar, gül suyu, sabun şeklinde ürünlerdir.
  4. Kırsal Gezim ve Rekreasyon Faaliyetleri 302-4
  5. Su Ürünleri Yetiştiriciliği 302-5
  6. Makine Parkları 302-6
  7. Yenilenebilir Enerji Tesisleri 302-7

Kısaca bağışlama almak isteyen vatandaşın yukarıda yazılı olan bu 7 sektörden birinde iş yapması gerekiyor. İş yapmak derken, bununda birçok değişik şartı var. En iyisi TKDK’nın müracaat kılavuzunu okuyarak başlayabilirsiniz. Doğal olarak verilen bağışlama için çiftçinin cebinden de belirli oranda para çıkıyor. Yatırımın hepsini elbet Devlet yapmıyor. Aşağıda adı yazılı illerde meydana getirilen yatırımlarda Devlet %65 oranında bağışlama desteği sağlıyor.

%65 Bağışlama Verilen İller Hangileri?

Hatay, Ağrı, Muş, Balıkesir, Erzurum,  Çankırı, Diyarbakır, Yozgat, Ardahan, Erzincan, Isparta, Karaman, Kars, Mersin ve Tokat

Aşağıda yer edinen illerimizde ise bu oran %55 oranına düşüyor.

%55 Bağışlama Verilen İller Hangileri?

Konya, Amasya,  Aydın, Burdur, Samsun, Bursa, Ankara, Afyonkarahisar, Manisa, Çorum, Denizli, Elazığ, Sivas,  Giresun, Kahramanmaraş, Kastamonu, Çanakkale,  Kütahya, Aksaray, Malatya,  Mardin, Nevşehir, Ordu,  Şanlıurfa, Trabzon, Uşak ve Van illerimizdir.

Eğer ziraatçi 100 bin liralık bir yatırım yaparsa 1. sırada yer edinen %65′ lik illerde bu yatırım için 65.000 TL. para alır.

Sadece çiftçimiz 2. kategoride yer edinen illerden birinde bu yatırımı yapmış olduğu taktirde 100 bin liralık yatırımı için 55.000 TL. para alır. Kısaca geri kalan 45.000 TL. cebinden çıkar.

Bağışlama oranları Bakanlık tarafınca belirlenmektedir.

hayvancılık ve tarım hibesi 2020

Bağışlama verilen iller ve bağışlama oranları

Bağışlama Müracaat Zamanı Ne Süre? Nereye Başvurulacak?

Başvurular 08 TEMMUZ tarihinde başlamış olacak. Müracaat yapmak isteyen çiftçilerimiz, faaliyeti yapacakları işyerini açacakları bölgede bulunan TKDK‘ il koordinatörlüğüne müracaat yapacaklar. Bununla birlikte internetten meydana getirilen TKDK online müracaat işlemleri ise 20 AĞUSTOS akşam saat 21:00’da erişime kapatılacak. Son teslim zamanı ise 23 AĞUSTOS günü akşam saat 18:00’a kadar devam edecek. Bu tarihten sonrasında müracaat alınmayacak.

Tkdk nın resmi web sitesinde 6. davet dönemine ilişkin müracaat rehberi yayınlanacak. Bu rehberde detaylı bir şekilde projelerin iyi mi hazırlanacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği vb. mevzular yer alacaktır.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>