93 80 TL Elektrik Faturası Yardımı Devletten Nasıl Alınır?

PTT’den Devletimiz gereksinim sahibi ailelere elektrik faturası yardımı yapmaktadır. Hane kişisi sayısına bakılırsa ve harcanan elektrik kilovat saat miktarına bakılırsa devletimizden bu yardımı alabilirsiniz. 46.36 TL den başlayıp 80 yada en fazla destek miktarı olan 92.72 TL kadar bu desteği alabilmeniz için bazı şartlara ek olarak haiz olmanız gerekmektedir. 2020 senesinde’da halen devam eden ve 10 milyon gereksinim sahibi aileler tarafınca istifade edebileceği elektrik tüketim desteği için nereye müracaat yapılacağını sizlere istenilen belgeleri ile yanıt verdik.

Elektrik Yardımı Şartları Nedir ? Kimler Hak Sahibidir?

Başkan ERDOĞAN 8 Ocak partisinin gurup toplantısında gereksinim sahiplerini bir müjdeli haber verdi. Resmi Gazete 795 sayılı karar ile bu haber artan elektrik elektrik faturalarının gereksinim sahiplerinin ciddi bir halde umudu oldu. Tam 2 milyon 22 bin hanenin elektrik faturaları için 2020 yılı için 92.72 TL kadar destek verilecektir. Doğal olarak… PTT üstünden bu destekten yararlanacak olana ailelerden bazı şartlar aranmaktadır. Aranan şartların ise en başlangıcında hane başına düşen gelir gelmektedir. Buna bakılırsa hane de şahıs başına düşen gelir asgari ücretin 3 de 1 den azca olması gerekmektedir. Buda 2020 yılı asgari tutarı göz önünde bulundurulur ise tam 734 TL etmektedir. Şu demek oluyor ki 4 kişilik bir aile sahipseniz aylık geliriniz en fazla 2437 TL olması gerekmektedir. Toplumsal yardım alanların dahi bu haktan yararlandığı imkanlarda belirtilen toplam gelir rakamı hendeki şahıs sayısına bakılırsa değişmektedir. Devletin ihtiyaç sahibi fakir ailelere sağladığı 6 yardım paketi dahi istifade etmiş olsanız bile aşağıdaki gelir be şahıs sayısına sahipseniz PTT üstünden 93.72 TL kadar devletten elektrik desteği hibesi alabilirsiniz.

  • Hane sayısı 3 kişiden oluşuyor ise kanıtlanabilir geliriniz en fazla 1837 TL altında olması gerekir.
  • Haneniz’de eğer 5 şahıs bulunuyor ise o vakit 3.045 TL gelirin altında bir sayı ile çalışıyor olmanız gerekir.
  • 6 kişilik bir haneye sahipseniz ise o vakit 3.654 TL dahi bir gelire haiz dahi olsanız 80 ile 93.72 TL kadar olan elektrik desteğinden yararlana bilirsiniz.

Devlet tarafınca verilen elektrik yardım desteği gene ev hanesinde yaşayan şahıs sayısına bakılırsa değişmektedir. Eğer belirtilen rakamlarda gelirlere hene sayısına bakılırsa sahipseniz o vakit aşağıdaki tablodaki kadar elektrik desteği için bağışlama alabilirsiniz. Ek olarak belirtilen rakamlardaki gelirin yanı sıra;

Elektrik Yardımı Şartları Nedir

sıralamasında yer almanız gerekmektedir.!

Elektrik Yardım Desteği 2020’da Ne Kadar?

Haneniz’de yaşayan şahıs sayısına bakılırsa eğer belirtmiş olduğumuz gelirlere sahipseniz o vakit 46,36 TL den başlayıp 92,72 TL kadar elektrik yardımı alabilirsiniz. Bu miktarlar haneniz’de barındırmış olduğunuz şahıs sayısına bakılırsa değişmektedir. Eğer gelir şartına uygun iseniz o vakit hanede şahıs sayısına bakılırsa aşağıdaki yer edinen tablodaki elektrik desteklerinden aylık olarak istifade edebilirsiniz.

  • 1 yada 2 kişilik haneler için 75 KW kadar olan elektrik tüketimleri için 46,36 TL
  • 3 Kişilik bir hane 100 KW kadar elektrik tüketimi için 61,81 TL
  • 4 Kişilik haneler aylık 125 KW kadar 77.27 TL
  • 5 Şahıs ve daha çok bir haneye haiz olan aileler için ise 92.72 TL elektrik tüketim yardımı alabilirsiniz.

Devlet Elektrik Yardımı Nereye Başvurulacak

Yalnız Türk vatandaşlarına tanınan bur yardım başvuruları Resmi Gazete’ye bakılırsa yalnız Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vafıkları’na yapılmaktadır. Her il ve ilçemizde T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yer edinen bir SYD yer almıştır. Bulunmuş olduğunuz il / ilçede etkinlik gösteren Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının açık adreslerini öğrenmek için lütfen burayı tıklayınız.! İlinizde görevli bu kuruma kaydınızı yaptırmanız halinde herhangi bir kuruma başka müracaat yapmadan bu belirtilen destekten istifade edebilirsiniz.

93 80 TL Elektrik Faturası Yardımı

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Şartlara uygun olan gereksinim sahibi vatandaşlara verilecek olan elektrik faturası yardımları PTT ‘den verilmektedir. SYD kaydı olan vatandaşımız faturalarına bakılırsa devletten bağışlama alabilmeleri için tek yapmaları ihtiyaç duyulan T.C. kimlik kartları ile ” Konut Tipi Elektrik Faturaları ” ile kendilerine en yakın PTT şubelerine şahsen olarak müracaat yapmalarıdır. Aylık olarak tertipli bir halde elektrik faturaları için destek ödemelerini PTT şubelerinden bu şekilde alabilirler. Elektrik tüketim desteğinin finansmanı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kapsamında yapılmaktadır. Bu fondaki kaynak kafi gelmemesi durumda ise vatandaşa bu destek Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca sağlanmaktadır.

PTT üstünden elektrik desteği için herhangi bir sorgulama işlemleri İnternet üstünden yapılamamaktadır. Bu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için 5 bine yakın şubesi olan PTT şubelerinden bir tanesine şahsen olarak gitmeniz kafidir.

About admin

Check Also

İnternet’ten Trafik Cezası Nasıl Ödenir? Güvenilir Ödeme Noktaları

Herhangi bir motorlu taşıta sahipseniz ne olursa olsun günün birinde ben benzer biçimde sizlerde trafik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>