Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri

Af yasasındaki gelişmeler gündemimizde yer edinmişken bir çok kişinin ilgilenilmiş olduğu, merakla beklediği af yasasında gelinen son durumu sizler için derledik. Hakkaniyet Bakanlığının yapmış olduğu af yasası düzenlemesinde sona gelindi. Bu yeni infaz düzenlemesinde en önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir sunum hazırlandı ve meydana getirilen yeni infaz düzenlemesinde birçok değişim ile beraber son haline geldi. Geçtiğimiz senenin değerlendirme toplantısında (2019 yılı) af yasası ve ikinci yargı paketine değinildi. 2020 senesinde yeni infaz düzenlemesi hangi suçları kapsayacak? Af yasası yargı paketi maddeleri nedir? Tüm sorularınız yanıtı yazımızda..

2020 yılı için kesinleşmesi belirlenen ikinci infaz paketi 2020 yılı Ocak ayında hemen hemen netlik kazanmamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılı değerlendirme toplantısında, emekleri devam eden infaz düzenlemesi hakkında şöyleki konuştu;

Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, gene geçtiğimiz yıl Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine “seri muhakeme usulü” ve “rahat yargılama” adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. “Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çekmiş olduğu, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üstünde çalışıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.” dedi.

Af Yasası 2020

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtuluş’un af yasası ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuş oldu;

Hakkaniyet Bakanlığımız iyi bir emek verme yapmış oldu. Partide de daha evvel konuşuldu. Bakanlar Kurulunda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve öteki partilerle de lüzumlu görüşmeler yapılmış oldu. Biliyorum. Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son emek harcamalar yapılacak. En kısa zamanda infazla ilgili bu düzenlemenin gündeme geleceğini biliyorum. Doğal olarak bunu bir af şeklinde görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da esas ana düşünce şudur; “Cezaevleri fazlaca doldu. Hadi boşaltalım.” diye bir indirim yapılmaz. Önemli olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.

2020 Af Yasası Neleri Kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan infaz yasası ile ilgili yeni açıklamalarda bulunmuş oldu. Yeni düzenlemelerde son şekiller verildi. 5 ayrı paket halinde getirilmesi planlanan toplam 160 maddelik yargı paketi Cumhurbaşkanı tarafınca onaylanmıştı. İkinci yargı paketi için gözler meclise çevrildi. Bunların arkasından 2020 senesinde af çıkacak mı soruları gündeme geldi. Yeni infaz düzenlemesi 30 maddelik ikinci yargı paketinde belirlenecek olan maddeler ve yeni af düzenlemelerinde bazıları şunlardır;

70 Yaş Üstü Cezasını Evde Çekebilir

Yaşlıları kapsayan bu maddede 70 yaş üstü bir şahıs işlediği kabahat gereğince cezaevinde yatmayacak cezasını evinde çekecek. Yaşı 70 yaş ve üstü kişileri kapsamış olsa da, işlediği suça ve buna karşılık almış olduğu cezada bu yeni düzenlemede mühim bir detay. 1 yıla kadar olan cezalarda yaşı 70 ve üstü olan kişileri kapsayacak. Bu demek oluyor ki 71 yaşlarında fakat almış olduğu ceza süresi 6 yıl olan bir şahıs yaşına bakılarak evde cezasını çekemeyecek. 70 Yaşı üstü ve 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılan şahıs evinde cezasını çekecek. Kişiler elektronik cihazlarda takip edilecek. 75 yaş üstü ceza alan kişilerde bu süre 1 yıldan 4 yıla çıkacak. Doğrusu 70 yaş üstü getirilen ceza sınırlaması 1 yıl iken, 75 yaş üstü ceza sınırlaması 4 yıl olacak.

Doğum Meydana getiren Bayanların Suçunda Erteleme

2020 Af yasasındaki yeni düzenlemede Doğum icra eden hanımlarda kapsam içine alındı. Bu maddede işlediği kabahat süresine bakılarak 2 değişik düzenleme geldi. Doğum icra eden kadının cezaevine alınıp alınmayacağı doğumunun üstünden belirli süre geçip geçmemesiyle ilgidir. Kadının yapmış olduğu doğumun üstünden 1,5 yıl geçmeden cezaevine alınmayacak. Doğum icra eden kadının suçunda 1,5 yıl erteleme olacak. Fakat doğum icra eden bayanlar, işlediği kabahat halinde almış olduğu ceza süresi 3 senenin altındaysa cezalarını evlerinde çekecekler. Doğum icra eden kadının evde ceza çekmesi takip edeni, yaşı 70 yaş üstü olan kişilerde olduğu şeklinde elektronik sistemde takip edilecek.

Gece yada Hafta Sonu Cezaevi Sistemi

İnfaz düzenlemeye bir yeni sistem daha geldi. Bu yeni sistemde yukarıda açıkladığımız maddeler şeklinde yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın, suçu olup cezaevinde yatacak kişilerin tümünü kapsıyor. İnfaz düzenlemeyle gelen yenilikte bu yeni sistem daha evvelinde de bulunuyordu fakat sistem belirli ayın altındaki ( 6 ay ) cezaları kapsayan bir uygulamaydı. Yeni af yasası infaz düzenlemede ceza alan suçluların almış olduğu cezaları gece yada hafta sonu çekebilecekleri bir cezaevi sistemi geldi. Bu sistemden yararlanmak için 24 ay ve altında cezaya çaptırılan suçlular, talepte bulunmaları gerekiyor. Talep ettiklerinde cezalarını gece cezevinde bulunup cezalarını çekecek yada hafta sonu cezaevinden bulunacaktır. Mesela; 7 ay ceza alan bir adam bu sistemden faydanabilecek. Hafta sonu cezaevine girip cezasını çekmesiyle 7 ay içinde kaç hafta sonu buluyor ise almış olduğu ceza süresinden düşülecek.

Af Yasası Kapsam Dışı Suçlar 2020

30 maddeli yargı paketinde kapsam haricinde kalan suçlar aşağıdaki gibidir;

  • Kasten adam öldürme
  • Cinsel suçlar
  • Örgütlü suçlar
  • Terör suçlar ve Mükerrer suçlar

24 Ekim 2019 tarihinde gösterilen bundan önceki yargı paketinden birçok hükümlü ve tutuklu faydalanmıştı. Bahse mevzu yargı paketini inceleyebilirsiniz.

Yeni infaz düzenlemede yaşa nazaran evde ceza çeken, doğum sebebiyle cezası ertelenen ve gece ya da hafta sonu ceza çekenlerin cezalarında dizgesel değişimler oldu. Yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz suçlar af yasası kapsamı haricinde kalacaktır. 6 suçta ceza indirimi bulunmamaktadır.

Af yasası yeni sisteminden ilkin 32 ay ve altında cezası bulunan kişiler cezaevine girmiyorlardı. Bu sistemde de değişikliğe gidildi artık 1 ay cezası olan kişilerde cezaevine girip 12 gün cezaevinde yatacaklar.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>