Afgan Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar! (Suriyeli Özbek)

Vatanımızda ucuz iş gücünün sağlanması için çiftçilerimiz Afgan, Özbek, Suriyeli vatandaşları çoban olarak tutmakta ve aylık asgari ücretin daha altında  1.000 – 1.500 TL. maaş ile çobanlık yaptırmaktadırlar. Gurbette olan Afgan vatandaşlarının bir kısmının oturma ve emek harcama izni olmadığından Afgan çoban aranıyor ilanlarına müracaat yaparak, iş aramaktadırlar. Yurda kaçak giren bu kişiler için toplumsal medyada gruplar mevcuttur.

Türkiye’de ziraat sektörü içindeki toplam hayvancılık oranı %25’tir. Ülkemiz ziraat ve hayvancılık bakımından elverişli naturel kaynaklara haiz bir ülkedir. Ziraat ve hayvancılık ile uğraşan fazlaca fazla şahıs olmasına rağmen bir Türkiye gerçeği vardır. O da vatanımızda %10.5 oranında bir işsizlik söz mevzusu olduğudur. Hal bu şekilde iken basına yansıyan haberlere nazaran artık yurt dışından çoban ithal ediliyor. Evet yanlış duymadınız! Suriye ve yoğun olarak Afgan vatandaşlarından oluşan kesim iş için Türkiye’ye gelmiş olarak çobanlık mesleğini icra ediyor. Peki Afgan çoban tutmak mantıklı bir iş mi? Pozitif ve negatif yanları nedir?

Afgan Çoban Ucuz İş Gücü

Sektörler artık Türk işçi tercih etmiyor. Şundan dolayı düşük meblağlarla çalıştırmak varken asgari ücret maaş vermek ve sigorta ödemek işverene zor geliyor. Ülkemiz artık sığınmacı yoğunluğu fazlaca fazla olan bir ülke. İş şartları kabul edilmediğinde Afgan çalışır şeklinde bir alternatifler doğuyor. Fakat Afgan işçilerin bir çok kaçak olduğundan devlet tarafınca hiçbir olanak sunulamıyor ya da sunulan imkanlardan faydalanamıyorlar. Durum bu şekilde iken herhangi bir mesele yaşandığında, bu mesele  ört pas edilmek zorunda kalıyor.

Afgan Çoban Tutmak Mantıklı mı?

Afgan Çoban Tutmak Mantıklı mı?

Peki sektör Türk işçiye ne sunuyor da kabul görmüyor? Dövizin yükselmesi vatanımızda her türlü üründe fiyat artışına sebep olmuş ve iktisatta yaşam pahalılığı diye tabir edilen durum yaşanmıştır. İstekler sonsuz kaynaklar da kıt olunca işçi ailesini geçindirmek mahiyetinde daha yüksek ücret alabileceği iş alternatifleri düşünmeye adım atmıştır. Sigorta ödenmediği için maaş 2000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yaşam sıkıntısı çeken Afgan vatandaşlarına konaklama imkanı da sunulduğunda durum cazip bir hal kazanmaktadır. Çalışan çobanların Ankara Konsolosluğundan oturma izni almaları gerekmektedir. Kaçak olarak çoban çalıştıranlara devlet eli ile emek harcama iznine muhalefetten 8 bin 381 TL para cezası kesilmektedir.

Çoban olmak için o bölgede yaşayarak hayvanların bakımını üstüne almak gerekiyor. Afganların bu iş için uygun görülmesinin sebebi ülkede yaşıyor olmaları, duracak yer ve geçinme imkanı elde etmek için bir işe haiz olmak istemeleri. Fakat çoğusu biriktirdikleri para ile ailelerini de Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor.

Devlet tarafınca her yıl sürü yöneticisi çoban destekleme ödemesi veriliyor. Bu  desteklere başvurabilirsiniz.

Afgan Çobanlar Tercih Ediliyor

Bu cezaya karşın ülkemizin birçok bölgesinde daha ucuz iş gücü sebebiyle afgan çobanlar tercih ediliyor. Daha fazlaca koyun yetiştiricileri aylık 1.500 TL. civarında maaş vererek afgan vatandaşlarını çoban olarak tutuyorlar. Her ne kadar maaşları düşük olsa da, dert yandıkları mevzu ise çobanların kısa sürede bırakıp gitmesidir. Azca maaş alan ve ülkesinden uzak olan Suriyeli ve Afgan çobanlar şartların elverişli olmadığını gördüklerinde daha yüksek maaş alabilecekleri bölgelere yerleşiyorlar. Sigortalı olarak SGK kapsamında işe giremediklerinden en fazlaca tercih ettikleri işler;

afgan-çoban

Afgan Çoban

 • İnşaat işleri ve ustalığı,
 • Çobanlık,
 • Part time ve yarı zamanlı işler,
 • Gece bekçiliği,
 • Mevsimlik tarla işçiliği,
 • Büyükbaş yada küçükbaş hayvan çiftlikleri

Ülkemiz haricinde başka bir ülkeye gidip, asgari ücretin üstünde para kazanabileceğimiz bir iş bulmak bizim için ne kadar zor ise, afgan çobanlar içinde Türkiye’de iş bulmak o denli zor bir iş olarak görülüyor. Bu sebeple çobanlık mesleği tercih ediliyor.

Bu meslek daha fazlaca Afganistan‘da çobanlık yapanlar tarafınca da sevilerek yapıldığı söyleniyor. Afganistan vatandaşlarına Türkiye’de çalışma izni adlı internet adresinden emek harcama izninin iyi mi alınması icap ettiğini, hangi evraklarla nereye başvurmak icap ettiğini öğrenebilirsiniz.

İlanlara Başvurun!

Türkiye’de ki işsizliğin belirli boyutlarda olması sebebiyle çoban alırken Türk vatandaşlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Zira afgan, özbek yada suriye vatandaşlarına Türkiye’de iş imkanın artış göstermesi durumunda göç oranlarının artacağını unutmayalım. Sadece yinede Afgan Çoban Arıyorum diyorsanız;

 • Adınızı ve soyadınızı,
 • Adres bilginizi,
 • Aylık vereceğiniz maaş miktarını,
 • Öteki ücretleri ve ayrıntıları bildirip yorum yazın.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

One comment

 1. Erzincan tercanda 80 küsür keçi ve 16tane erkek 1 yaşında büyükbaş hayvan var bunları yaymak yani otlatmak için eleman aranıyor maaş 200tl yeme içme barınma bize ait telefon 05343319198

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>