Aile Hekimi Şikayet ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile hekimleri, ailenin ikamet etmiş olduğu semtin civarlarında bulunur. Sıhhat mevzusunda ilk başvurunun yapılacağı kişiler. Sadece memnun kalmadığınız taktirde ya da herhangi bir adres değişikliği durumunda aile hekimliği değişikliği de yapılabilmektedir. Aile hekimi değişiklik yapma formunu doldurarak ya da e-devlet üstünden bu işlemi yapabilirsiniz. Aile hekimliği değişikliği için aynı hekime 3 ay süre ile bağlı kalmak gerekiyor. Kişisel olarak, faks ya da  telefon aracılığı ile aile hekimi şikayetinde bulunmak da mümkün oluyor. Tüm bu işlemlerin iyi mi yapılacağını sizler için araştırdık.

Aile Hekimi Nedir?

Aile hekimleri ailelere tahsis edilmiştir. Bireylerin ve ailerinin kolay erişebilmelerine, ilk aşama sıhhat hizmeti almalarına olanak tanınması adına oluşturulmuş bir uygulamadır. Aile hekimliği eğitimi almış ya da Bakanlık tarafınca alanında uzman olduğu saptanan kişiler hizmet vermektedir. Bu hizmetlerde cinsiyet, yaş vb. hiçbir fark yapılmamaktadır.

aile-hekimi-nedir

Aile hekimliği

Aile Hekiminin Görevleri:

 • Sevk kağıdı, sair belgeler, reçete ya da sıhhat raporlarını düzenler.
 • Tertipli aralıklar ile ilgili olduğu bölgede ve kendisine bağlı olan kişilerin sıhhat kontrollerini yapar.
 • Gerektiği durumlarda hasta ile ilgili yatış vererek lüzumlu tetkiklerin yapılmasını sağlar.
 • Yılda minimum 1 kere kendisine bağlı olan hastaların bilgilerini ve kayıtlarını günceller.
 • Emek verme ekibini denetler.
 • Hizmet içi eğitimlerin takibin yapar.
 • Vazife yapmış olduğu Aile Sağlığı Merkezi‘ ni yönetir.
 • Ihtiyaç duyulan durumlarda hasta ile ilgili gözlemlerde bulunarak tetkikleri yapar.
 • Rehabilite edici ve tedavi hizmeti sunar. Bu bağlamda tüm hastalar bir tüm olarak ele alınır.
 • Hastalarına sıhhat mevzularında rehberlik yapar. Anne ve çocuk sağlığı mevzularını yürütür.
 • Aile planlaması hizmeti verir.
 • Incelem hizmeti verir.
 • Evde sıhhat hizmeti almayan yaşlı, engelli ya da yatağa bağlı olan hastalar için yerine sıhhat hizmeti yürütür. Bu kişilerle ilgili rehabilite ve danışmanlık hizmeti verir.
 • Hastalık gruplarına yönelik olarak tarama yapar.
 • Sevk edilen hastaların bilgilerini incelemekle görevlidir.
 • 2. ve 3. basamak tedavileri yapar.

Aile Hekimi Değişiklik yapmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Aile hekimliği uygulamasında belirleyici olan etken adrestir. İkametgah bilgilerinizin değişmesi ya da aile hekiminizden memnun olmamanız durumlarında değişim talebinde bulunmanız mümkündür. Sadece aile hekimi değiştirebilmek için belirlenen bir süre vardır. Bu da 3 ay olmaktadır. Bu süre geçmeden herhangi  bir değişim talebinde bulunamazsınız. Aile hekimi değişikliğinde bulunmak isteyenler Aile Sağlığı Merkezi, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ya da Cemiyet Sağlığı Merkezi’ ni ziyaret etmeli ve yetkililere talebini beyan etmelidir. Yetkililer sizden aile hekimi değişikliği müracaat formunu doldurmanızı isteyeceklerdir. Değişim talebini niçin yaptığınızı formda bildirmek durumundasınız. Eğer adres değişikliği sebebi ile ise ilgili alanı doldurmanız gerekiyor. Sadece yakınma sebebi ile herhangi bir değişim talep ediyorsanız durumu kendi istediğiniz şeklinde belirtmelisiniz. değişim talebi 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. 2020 yılına ilişkin hususi hastanelerin muayene ücretleri hakkında data almak için tıklayınız.

aile-hekimi-değişikliği

Aile hekimi değiştirebilmek için müracaat formunu doldurmanız gerekiyor.

Aile hekimi bir nevi sıhhat danışmanı anlama gelir. Değişim mevzusunda genel olarak iki sebep söz mevzusudur. Ilk olarak işlerin muntazam adım atması adına aile hekimi ile iyi bir diyalog içinde olunmalıdır. Öteki sebep ise söylediğimiz benzer biçimde adres değişikliğidir. Eğer taşınma durumunda mevcut evinizden oldukça uzağa taşınmadıysanız ve aile hekiminizi değişiklik yapmak istemiyorsanız bu anlamda herhangi bir zorunluluğunuz yoktur. Aile hekiminizden memnunsanız sıhhat hizmetlerini kendisinden almaya devam edebilirsiniz. Doğrusu sizin adres değişikliği yapmanız durumunda bu işlemi yapması ihtiyaç duyulan gene sizsiniz. Sıhhat Bakanlığı tarafınca otomatikman aile hekimi değişiklik yapma işlemi yapılmaz.

Tatile gittiniz. Bu durumda gittiğim ilde muayene olabilecek miyim? dediğinizi duyar gibiyim. Bu durumda konuk hasta sıfatı ile gittiğiniz ilde herhangi bir aile hekiminden sıhhat hizmeti alabilirsiniz. Sadece gittiğiniz yerde kalma süreniz 3 ayı geçecek ise aile hekimi değişikliği yapmanız gerekecek. Bu durumda aile hekimi, konuk hastalardan herhangi bir ücret talep edemez. Aile hekimi değişiklik yapma formunu bilgisayarınıza bu link üstünden indirebilirsiniz.

Aile hekiminizi değiştirebilmek için başvuruda bulunduğunuzda size 3 nüshalık bir biçim verilir. Bu formu doldurmanız gerekiyor. Doldurduğunuz biçim Cemiyet Sağlığı Merkezine gönderilecektir. İşleminiz burada gerçekleşir. 2 hafta içinde de sonuçlanır. e-devlet üstünden aile hekimi sorgulamak için tıklayınız. Her ayın 20′ sinde tüm formlar Aile Hekimi Data Sistemine kaydedilir. Talep formu görevli hekim tarafınca onaylanır. Bu formlar ayın 25′ inde İl Sıhhat Müdürlüklerine teslim edilir. Öteki ay ise kayıt silme işleminiz ilgili kuruma bildirilir.

E-Devlet Üstünden Doktor Değişikliği Yapılabilir mi?

E-devlet kapısı oldukça değişik alanlarda hizmet vererek vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığı ile ilgili alanlara tıklayarak lüzumlu bilgilere kısa sürede erişebilmek mümkündür. Bu sisteme giriş yapmak için e-devlet şifresi gerekmektedir. Şifrenizi 2 TL karşılığında PTT’ den temin edebilirsiniz. e-devlet kapısına girişte kimlik doğrulaması yapmanız gerekiyor. Daha ilkin almış olduğunuz şifreyi unuttuysanız ve sisteme giriş yapamıyorsanız bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan gene PTT’ ye giderek 4 TL karşılığında gizyazı almanızdır. E- devlet üstünden aile hekimi sorgulaması yaparak bağlı olduğunuz aile hekimi hakkında data alabilirsiniz. Sadece 2020 yılı itibari ile sistemden herhangi bir değişim ya da yakınma kabul edilmemektedir. Bu anlamda aile hekimi değişikliği yapmak için tek yol gene dilekçe yöntemi olacaktır.

e-devlet-aile-hekimi-değişikliği

E-devlet üstünden aile hekimi değişikliği yapılamıyor. Sadece sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Aile Hekimini Yakınma Etmek İsteyenler Nereye Başvurmalı?

Sıhhat Bakanlığı’ nca vatandaşların aldıkları sıhhat hizmetlerinden memnun kalmamaları ya da herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda mevzu ile ilgili data almaları için oluşturulmuş bir kontakt merkezi bulunmaktadır. Bu kontakt merkezi SABİM olarak bilinmektedir. Sıhhat Bakanlığı İletişim Merkezi numarası olan ALO 184′ ü arayarak sorununuzu ifade edebilirsiniz. Bakanlık posta yolu ile yapılacak hiçbir başvuruyu kabul etmemektedir. Şahsen ya da telefon aracılığı ile yapılacak olan şikayetler dikkate alınmaktadır.

SABİM, Aile Hekimi tarafınca verilen ve yurttaş tarafınca alınan sıhhat hizmetinde herhangi bir sorun yaşanması durumunda probleminin yaşandığı yerde, durumun tespit edilmesi ve soruna lüzumlu merciler tarafınca en kısa sürede çözümlerin bulunması amacı ile başlatılmış bir uygulamadır. Ek olarak ilgili bakanlık bu sistem ile kendi iç denetimini de yapar. Bu yakınma yöntemi vatandaşa ekonomik bir külfet yüklemez. Probleminin iletilmesinde vakit olarak herhangi bir sorun yaşanmaz. Bununla birlikte Bakanlık’ a giderek efor sarfetmenize de gerek kalmaz.

Hasta kabul sekreteri olmak ister misiniz? Data almak için tıklayınız.

Alo 184 numarasını aramanız durumunda kontakt merkezinin denetim birimi işlem halletmeye adım atar. Operatörler tarafınca karşı taraftan gelen her türlü yakınma başvurusu ve şahsın detayları kaydedilir. Müracaat değerlendirilerek ilgili birim tarafınca incelenir. İnceleme işlemi biten başvurular ise İl Sıhhat Müdürlüklerine sevk edilir. İllerde mevcut olan mesele çözücü birimler müracaat incelerler. Problemin en kısa sürede çözülmesi sağlanır ve mevzu ile ilgili lüzumlu tedbirler alınır.

Sıhhat Bakanlığı İletişim Merkezine yapılacak olan kişisel başvurular da kabul edilir.  Ankara’ nın  Balgat ilçesinde bulunan Ziyabey Caddesi 1419. Sokak‘ taki İletişim Merkezine giderek şikayetlerini yetkililere anlatabilirler. Talep, tavsiye ve şikayetler ilgili birim tarafınca dinlenir. Sıhhat hizmetinden faydalanılması halinde vatandaşın yaşamış olduğu tüm aksaklıklar ve negatif tutumların çözüme kavuşturulması gerekir. Faks yolu ile de İletişim Merkezine ulaşmak mümkündür. Sadece en kolay yöntem Alo 184 numaralı davet merkezini kullanmaktır. Bu sebeple davet merkezi operatörleri 7 gün 24 saat vatandaşlara hizmet vermektedir.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>