Ameliyat Parası Ne Kadar? Devlet ve Üniversite Hastaneleri 2020 (GÜNCEL)

Yaşanılan sıhhat sorunları sebebi ile hastanelere akın eden yurttaşlarımız ilaç tedavisi uygulayarak yaşamış oldukları hastalıkları atlatmaya çalışmış olsalar dahi ameliyat gerektiren hastalıklarla da karşı karşıya kalmış olduğumuz kaçınılmaz bir gerçektir. Bir fazlaca vatandaşımız maddi sebeplerden dolayı devlet hastanelerine gitmeyi tercih etmiş olsalar da hususi hastaneler ve üniversite hastaneleri de fazlaca fazla tercih edilmektedir. İlaç tedavisi ile çözüm bulamadığımız hastalıklarımız yada ansızın gelişen ve beklenmedik aniden meydana gelen kazalar sonucunda ameliyata girmemiz gerekmiş olduğu taktirde tedavi uygulanan hastaneye belirli bir oranda ücret ödemesi yapmamız gerekmektedir. Hususi hastanelerde meydana getirilen ameliyat ve yatak paraları oldukça yüksek olurken bu durum devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde değişim gösterebilmektedir. Bir çoğumuz ameliyat paraları yüzünden tedavilerimizi ertelerken bir çoğumuzda biran ilkin tedavi olup sıkıntılarımızdan kurtulmanın yolunu aramaktayız. Hal bu şekilde olunca da akıllara 2020 senesinde Ameliyat parası ne kadar? soruları takılmaktadır.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz şeklinde ameliyat paraları devlet ve üniversite hastanelerinde daha uygun olmaktadır. Doğal olarak ki burada size uygulanan tedavi yöntemi ve hastalığınıza gore meydana getirilen ameliyat türü oldukça ehemmiyet taşırken bununla birlikte ameliyata girecek olan doktorun ünvanına gore de ödenecek ücret türü değişim gösterecektir.

Devlet Hastanelerinde Ameliyat Parası Alınıyor Mu?

Toplumsal güvencesi olan yurttaşlarımız sıhhat sorunları ile karşı karşıya kalmış olduklarında ilk tercih olarak devlet hastanelerini seçmektedirler. Küçük yada büyük bir rahatsızlığımız olduğunda tedavi olmak için devlet hastanelerini seçerken daha büyük problemlerimizde üniversite yada hususi hastanelerdeki hekimleri seçiyoruz Bundan dolayı oralarda daha detaylı araştırma yapılması ve daha hususi muayene edilmesi fazlaca daha cazip gelmektedir. Hususi hastanelerde muayene ücretlerinde bile minimum 80-90 lira ücret öderken ameliyat paralarının fazlaca uçuk noktalara kadar çıkabileceğinden de söz edebiliriz. Fakat devlet hastanelerinde muayene olurken 5 Türk Lirası katılım oranı ödenmektedir. Extra hiçbir ücret talep edilmeyecektir. Ek olarak devlet hastanelerinde ameliyat olduğunuzda sizden ameliyat parası  ve yatak tutarı de alınmayacaktır.

Sigortası olmayan yurttaşlarımızın muayene olabilmesi için ve sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmesi için  yapması lüzumlu olan mevzular hakkında detaylı informasyon sahibi olmak için Yeşil kart nasıl çıkartılır? sigortası olmayanlara sağlık hizmeti iyi mi verilir adlı yazımızı incelemelerini önemle tavsiye ederiz.Üniversite Hastanelerinde Ameliyat ve Muayene Tutarı Alınıyor Mu?

Üniversite hastanelerinde muayene olduğunuz taktirde tercih etmiş olduğunuz hekimin ünvanına gore ücret ödemeniz mümkün olacaktır. Fakültelerde yada araştırma hastanelerinde hocalara muayene olmak istemiş olduğunuzda muayene tutarının 1 katına kadar fark ödemeniz mümkün olacaktır. Bu durumu örnek vererek anlatmak gerekirse; Muayene bedeli olarak 60 lira ise sizden fark olarak 60 liranın üstünde bir karşılık isteyemezler. Ek olarak araştırma hastanelerinin yanı sıra üniversite hastanelerinde de ameliyat tutarı alınmaktadır. Sosyal güvenlik kurumunun ameliyat için belirlemiş olduğu bedelin yarısını hoca farkı olarak ödemek zorundasınız. Mesela SGK ameliyat için hastaneye 1000 lira ücret ödemesi yapıyorsa sizde ameliyatınıza girecek olan hoca için 500 lira fark ödeyeceksiniz.

Hastalardan alınacak olan ücretlerde hoca farkı olarak tanımlanan tutara sınırlama getirilmiştir. Böylece bir defaya mahsus olan sıhhat hizmetlerinin sunulması karşılığında geçerli olan asgari ücretin iki katından fazla fark bedeli alınamayacaktır. Üniversite hastanelerinde yada araştırma hastanelerinde muayene olduktan sonrasında ameliyat olmanız önerilmiş ise ve bu ameliyatın oldukça riskli olması durumuna karşılık SGK hastaneye 10.000 Türk Lirası değerinde bir ücret yatırmış olsa hastane sizden hoca farkı olarak 5.000 lira ücret alamayacaktır. Bu şekilde bir ameliyat için hastane sizden fark tutarı olarak en fazla 1.617*2= 3.234 lira bedelinde bir ücret talep edecektir.

Üniversite Hastanelerinde Parasız Ameliyat Olmak Mümkün Mü?

Üniversite hastanelerinin bir bir çok hoca farkı olarak muayene ve ameliyat tutarı almaktadırlar. Fakat bu durum bazı hastanelerde değişim göstermektedir. Kısaca Sağlık bakanlığı ile üniversite hastaneleri içinde bir antak kalma var ise ve bu antak kalma sıhhat tesislerinin beraber kullanımına ilişkin bir protokol ile belirtilmiş ise muayene yada ameliyat olmanız durumunda hekiminizin doçent yada profesör olması fark etmez ve hiçbir karşılık ödemezsiniz. Fakat hangi fakültenin sıhhat bakanlığı ile anlaşmasının olup olmadığını bilmemiz mümkün olmayacaktır. Evvelde yapmış olduğumuz bir araştırma neticesinde öğrenebileceğimiz şeklinde hastaneye gitmiş olduğumuzda yetkililer ile görüşerek informasyon alabilir ve ücret ödeyip ödemeyeceğimizi öğrenebiliriz.

Üniversite Hastanelerinde Ücretsiz Ameliyat Olmak Mümkün Mü

Üniversite Hastanelerinde Parasız Ameliyat Olmak Mümkün Mü?

Sigortası Olmayanlar Sıhhat Ocağına Gidebilir mi? Detaylı informasyon için tıklayınız.

Hususi sıhhat müesseselerinde da aşağıdaki işlemler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir;

  • Acil müdahale edilmesi ihtiyaç duyulan durumlar
  • Yanık durumunda yapılacak olan müdahale
  • Hamile hanımefendilerin doğum anında yaşanabilecek her türlü sorun için
  • Kardiyovasküler şeklinde mevzularda yapılacak olan cerrahi müdahale
  • Kulak ile ilgili implant yerleştirme
  • Yeni doğan bebeklere verilen sıhhat hizmetleri
  • Tedavisi hastanede devam eden hastaların hemodiyaliz tedavisi için herhangi bir ek ücret talep edilmeyecektir.

Ek olarak ilave muayene ücret hesaplama sayfasına girerek de hastane vb. seçerek de ücret hesaplaması yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>