Anaç Sığır Desteklemeleri 2020

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 2020 yılı itibari ile ziraat ve hayvancılık destekleri verilmeye devam etmektedir. Buzağı ve inek desteklerinin yanı sıra pek fazlaca mevzuda finansal ya da hayvan dağıtımı desteği sağlanmaktadır. Yurttaşlarımız anaç sığır, buzağı desteklerinin ne vakit yatacağını merak ediyor. İşte müracaat için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar.

Devlet Anaç Sığır Yetiştiren Üreticilere Destek Veriyor!

Büyükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçiler için, besilik sığır yetiştirme parası ve anaç sığır desteklemeleri hakkında, ödenecek para miktarları ve hangi aylarda ödemelerin yapılacağı hakkında ki yazımızda tüm ziraatçi ve üreticilerimize bilgiler vereceğiz.

Besilik materyal anaç sığır desteklemesi 2014 senesinde adım atmıştır. GAP, DAP, DOKAP ve KOP illerinde (35 il) uygulanmaktadır.

Desteklemede temel olarak; destekleme yılının son günü 2 yaşını tamamlamış (ör: 2015 yılı için 01.01.2014 ve öncesi doğum tarihindeki) ve kombine yada etçi ırk boğa spermasıyla yapay tohumlama kanalıyla yada Bakanlıkça dağıtımı yapılmış doğal tohumlama boğası ile tohumlanmış yerli, kombine yada etçi ırk ve melezi sığırların yetiştiricilerine, mevzuatta belirtilen bir yetiştirici/üretici örgütüne üye (ön soy kütüğünde kayıtlı olanlarda örgütlülük şartı aranmamaktadır) olması şartı ile hayvan başına yılda bir kez ödeme yapılmaktadır.

Desteklemede, her senenin son günü (31 Aralık) E-Islah ve Türkvet veri tabanlarındaki sığır mevcudu dikkate alınmaktadır. Bu tarihten sonrasında e-ıslaha kaydedilen sığırlar destekleme kapsamına girmez.
Yapay tohumlama kayıtları da destekleme yılını takip eden senenin 15 Şubat geçmişine kadar E-Islaha kaydedilmelidir.

anaç-sığır

anaç sığır desteklemeleri yapılmaktadır.

Müracaat şartları ve süreç iyi mi işler?

  • Anaç sığır desteklemesine müracaatı olan yetiştiriciler, bu desteklemeye de müracaat etmiş sayılır.
  • Ön soy kütüğünde kayıtlı ve her hangi bir yetiştirici/üretici örgütüne üye olmayan yetiştiriciler, destekleme yılının Kasım-Aralık aylarında dilekçe ile şahsen ve direkt il/ilçe müdürlüklerine destekleme müracaatında bulunabilirler.
  • Yetiştiriciler, 31 Aralık geçmişine kadar işletmelerinin sığır varlığını E-Islah ve Türkvet veri tabanlarında güncelletir. Destekleme alamadığı sığırları için yetiştirici tarafınca 31 Aralık tarihinden sonrasında meydana getirilen güncelleme müracaatları desteklemede dikkate alınmaz.


Ödemeler;

Bireysel müracaatlar, destekleme yılını takip eden senenin ilkin 15 Ocak, eksiklik ve hatalar var ise 15 Şubat geçmişine kadar E-Islah veri tabanına yetkili il/ilçe müdürlüğü çalışanı tarafınca kaydedilir.

sığır

Anaç sığır

Hayvancılık hayata geçirmeye yeni başladıysanız yada hayvan kredisi çekmek istiyorsanız, mevzu hakkında Devletdestekli.com internet sitemizden detaylı data alabilirsiniz.

31 Aralık tarihindeki E-Islah ve Türkvet ile takip eden senenin 15 Ocak tarihindeki E-Islah veri tabanı kayıtlarından, kararname ve tebliğde yer edinen hususlar doğrultusunda, destekleme yılını takip eden senenin en geç 20 Ocak geçmişine kadar E-Islahtan askı listeleri (İcmal 1) yayınlanır.

İl/İlçe müdürlükleri tarafınca sürü mevcudunun doğruluğu hususunda mevzuatta belirtilen denetleme çalışmalarını yapar ve gerektiğinde HAYGEM’e iletir.

31 Aralık tarihindeki E-Islah ve Türkvet ile takip eden senenin 15 Şubat tarihindeki E-Islah veri tabanı kayıtlarından,  kararname ve tebliğde yer edinen hususlar doğrultusunda, hak ediş listeleri (İcmal 2) destekleme yılını takip eden senenin en geç şubat ayının sonuna kadar e-ıslahtan yayınlanır.İl/İlçe müdürlüklerince incelenen ve onaylanan hak edişler (İcmal 2) destekleme yılını takip eden senenin en geç Mart ayının sonuna kadar HAYGEM’e gönderilir.

Nisan ayı içinde HAYGEM tarafınca ödeme cetvelleri hazırlanmış olur, ilgili birimlere gönderilir. Destekleme ödemesi, destekleme yılını takip eden senenin Nisan ayı içinde gerçekleştirilir.

Yukarıda anlatıldığı şeklinde,  anaç sığır destekleme ödemesi almak için besilik metaryel anaç sığır yetiştirenler başvuruda bulunarak desteklemelerden faydalanabilirler. Yeni hayvan almak isteyenler ise teşvikler ve banka kredilerine başvurabilirler.

Anaç sığırlar için ilgili bakanlık tarafınca verilen desteklerden bir tanesi de pedigrili desteği olmaktadır. Irkların mevcud özelliklerinin bozulmaması amacı ile, yıl içinde doğum yapmış olma şartı aranmak suretiyle boz ırk ve yerli karalar için anaç sığır desteği ödenecektir. Destekleme ödemesi alınabilmesi için işletmede 10 baş altında sığır olmaması gerekmektedir. Korunmaya alınacak olan hayvan sayısı da toplam hayvan sayısının yüzde 20′ sini geçemeyecektir.

2020 senesinde da Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilerimiz anaç sığır desteklemesi alabilecektir.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>