Apartman Gürültü Şikayeti Nereye Yapılır? 2020 Ceza Miktarı

Sakin bir yaşamı sevmenize karşın, bir apartman dairesi satın aldıysanız yandınız anlama gelir. Zira günümüzde apartman dairelerinde oturup, komşularından şikayetçi olmayan şahıs sayısı oldukça azaldı. Eğer üst katınızda 3-5 evladı olan ve saygısız bir komşunuz var ise işiniz fena. Bu içeriğimiz de sizlere güncel mevzuat hükümlerine bakılırsa apartmanda gürültü şikayeti, ses yapmanın cezası, uyarı yazısı iyi mi yazılır, bu işin yönetmeliği yada kanunu Resmi Gazete’de belirtilen düzenlemesi nedir? Site ve bina kurallarına uymayanlar nereye yakınma edilir? benzer biçimde mevzuları anlatacağız.

Apartmanda Gürültüden Hepimiz Şikayetçi

Kimi zaman kendi aile bireylerimiz ile bile anlaşamamamıza karşın, alt yada üst komşunun gürültüsünü kabullenmek zor bir durum. Aslına bakarsak anlayışlı olmak ve yönetici olmakta bir seçenek olsa da, bunun da bir sürü kriteri var. Günümüzde komşusuyla yaşamış olduğu problemleri yargı önüne döken binlerce yurttaş bulunuyor. Bu davaların bir kısmı ise halen devam ediyor. Komşusuyla yaşamış olduğu problemleri çözümlemek yerine, daha ileri boyuta götürmüş olan ve sonucunda “hakaret” “yaralama” benzer biçimde suçları işleyen kişiler bulunuyor. Bu sebeple toplu yerlerde yaşanmış olan toplumsal hayata adapte olmak, hepimizin görevi olsa da, gürültü yapmakta ısrar eden ve bunu bir yaşam seçimi haline getiren fena komşularımız için neler yapabiliriz, şimdi bunu işleyelim.

Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası 2020 Senesinde Nedir?

2005 senesinde Resmi Gazete’de piyasaya çıkan Kabahatler Kanununda GÜRÜLTÜCÜ KOMŞULAR için bir madde bulunmaktadır. Bu madde şöyledir;

Gürültü 

Madde 36 – (1) Başkalarının rahatlık ve sükununu bozacak şekilde gürültüye yol açan kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

(2) Bu fiilin bir ticarî işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek yada tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

(3) Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezasına kolluk yada belediye zabıta görevlileri karar verir.

Kanunda belirtildiği suretiyle, eğer şahıs herhangi bir halde bir başkasının huzurunu bozacak tarzda gürültü yapıyor ise, bu kişiye 50 TL. ceza kesiliyor.

(Bazı platformlarda bu cezanın 2020 senesinde 105 TL.’ye çıkarıldığına ilişkin doğruluğu kanıtlama edilmemiş haberler bulunmaktadır.)

Eğer bu gürültüyü meydana getiren şahıs bir işletme ise, bu kez yandı. İş yerine 1.000 TL. ile 5.000 TL. içinde ceza kesiliyor.

Apartmanda Gürültü Nedir? Desibeli Kaçtır? Hangi Saatlerde Gürültü Yapılabilir?

Gürültü 2015 senesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Resmi Gazete’de piyasaya çıkan bir düzenleme ile aşağıda anlatılan şekilde düzenlenmiştir. Buna bakılırsa ev faaliyetleri ve komşuların oluşturduğu gürültü olarak Konutlarda kişilerin kendi davranış ve alışkanlıklarından meydana gelen; ( http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/11/20151118-4.htm )

Kapı, pencere kapatma, adım atma, konuşma, temizlik yapma, mobilya çekme,

Tv seyretme, radyo dinleme, her türlü müzik aleti, çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgesi, mekanik yada motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı benzer biçimde ekipmanları kullanma,

Hava kanalları, temiz ve kirli su tesisatı, üreteç, hidrofor, kompresör, yakma kazanı, asansör, çöp bacaları, mahalle aralarında ve meskenlerde meydana getirilen düğün, asker uğurlamaları ve benzeri kutlamalar,

Evcil hayvan besleme ile bina içinde yapılacak tadilat sebebiyle oluşan gürültüyü,”

ifade etmektedir.

apartman-ses-yapan-komşu-cezası

Komşunuzla Anlaşmayı Deneyin!

Burada anlatılmak istenen komşunun müzik aleti çalması, evcil hayvan beslemesi, askere giden oğlunu uğurlaması, yada hitabı gürültü unsurunu oluşturmaktadır. Herhangi bir vakası kutlayan komşunun bu olayın kırk yılda bir meydana gelmesi, gürültüye katlanılması gerektiği anlamını taşımamaktadır. Doğal olarak komşular arasındaki iyi diyaloglardan meydana gelen yönetme durumu bambaşkadır.

Türk Ceza Kanunu Kişilerin Rahatlık ve Sükununu Bozma Suçu

Gene TCK’da kişilerin huzurunu kaçıranlar için bir ceza ön görülmüştür. Bu suçun oluşabilmesi için aşağıda yer edinen 3 maddeden birinin oluşmuş olması gerekir.

Israrla gürültü yapılması,

Israrla Hukuka Aykırı Başka Bir Davranışta Bulunulması.

Israrla Telefon Edilmesi,

GÖRÜŞ: Dikkat etmenizi isterim ki, burada ki ısrarla kelimesi eylemin birden fazla yapılması ve sona erdirilmemesi anlamını taşımaktadır. Doğal olarak bu benim kişisel görüşüm. Komşunuz bir kez sesli konuştu yada bir akşam müzik aleti çaldı diye, bu suçun oluşmayacağını değerlendirmekteyim. Sadece her akşam davul zurna çalıp, gürültü meydana getiren bir komşu için aynı şeyi düşünmüyorum.

Eğer vatandaşın biri yukarıda ki 3 eylemden biriyle sizin huzurunuzu bozmuş ise, TCK’nın 123. maddesi uyarınca ceza alması için dava açabilirsiniz. Eğer hakim sizi haklı görürse, karşı tarafa 3 aydan 1 seneye kadar hapis cezası verebilir. Doğal olarak bu para adli para cezasına çevrilip ertelenebilir yada hükmün açıklanması geri bırakılabilir. ( Bu kabahat kolay bir kabahat olarak görülmektedir. )

Bu kabahat hakkında soruşturma ve kovuşturma aşamaları, mağdurun şikayetine bağlıdır.

Gürültü meydana getiren komşu nereye yakınma edilir?

Eğer komşunuz ile bir türlü anlaşamayıp, yakınma etmeye karar vermiş iseniz, başvurabileceğiniz 2 değişik makam bulunmaktadır.

  1. Kolluk kuvvetleri ve belediye zabıtaları (Polis, Jandarma, Zabıta) (Kabahatler kanunu gereğince)
    • Alo zabıta:153
    • Alo polis: 155
    • Jandarma: 156
  2. Cumhuriyet Başsavcılığı (Adalet sarayı) (Türk Ceza Kanunu Gereğince)

Komşum Eşini Dövüyor Nereye Yakınma Etmeliyim?

Karı-koca arasına girilmez dense de eğer duyduğunuz sesler sizi rahatsız ediyor ise ve ortada bir kabahat unsuru var ise, bu durumu hem kolluk kuvvetlerine, hemde Cumhuriyet Başsavcılığına bildirebilirsiniz. Doğal olarak polis çağırdığınızda kendilerine komşunuzun eşini dövdüğünü söylemenize karşın, vaka yerine gelen polise komşunuz bu şekilde bir durumun olmadığını da söyleyebilir. Doğrusu bu duruma da hazır olmalısınız. Sadece ciddi anlamda ortada bir kabahat var ise, bu suçun cezasız kalmaması icap ettiğini düşünmekte iseniz durumu kolluk kuvvetlerine bildirebilirsiniz.

gürültücü komşu şikayeti

Ses meydana getiren komşu nereye yakınma edilir?

Örnek Apartman Gürültü Yakınma Dilekçesi

Basitçe şahıs Adliyeye giderek yazılı olarak kabahat duyurusunda bulunabilir. Dilekçesinde müracaat sahibi, şikayetçi olunan şahıs, tarih, olayın özeti yer alması yeterlidir. Örnek olarak şöyleki bir dilekçe yazılabilir;

BAŞVURU SAHİBİ: adınız soyadınız..

SUÇ TARİHİ: (gürültü yapıldığı tarih)

ŞÜPHELİ : Gürültü meydana getiren komşunun adı soyadı

SUÇ: Kişilerin rahatlık ve sükûnunu bozma

NETİCE ve TALEP:

…… İli İlçesi, Mahallesi/Köyü, … Sokağı … Apartmanında ikamet etmekteyim. Apartmanımızda .. nolu dairede ikamet etmekte olan … isminde şahıstan şikayetçiyim. Bu kişi yada şahıslar gürültü yapmakta ısrar etmekte ve huzurumuzu bozmaktadırlar. Kendilerini onlarca defa uyarma etmeme karşın gürültü yapmakta ısrar etmekteler. Kişilerin Türk Ceza Kanununun 123 maddesinde yer edinen “Kişilerin Huzurunu ve Sukununu Bozma” Suçunu işlediklerinden kişiler hakkında adli yönden işlem yapılmasını isterim.

Gereğini arz ederim. 20/06/2020 TARİH….

Dilekçeyi word formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz: Gürültü yapan komşu şikayet dilekçesi örneği

Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan husus ise, kişileri TCK 123. maddesi gereğince Savcılığa yakınma etmekle, Polis çağırıp Kabahat kanunu yönünden yakınma etmek birbirinden farklıdır. Bir soruşturmayı Cumhuriyet Başsavcılığı, ötekini ise kolluk kuvvetleri başlatır. Eğer komşunuz suçlu bulunursa 50 TL. para cezasını kolluk kuvvetleri keser. Sadece adli yönden meydana getirilen işlem kanun yoludur.

BONUS: Apartmanınıza asmanız için Kabahatler kanunun ilgili maddesini word formatında hazırladık.  Örnek apartman yazısı olarak indirebilirsiniz.

Sizlere tavsiyemiz, yakınma etmeden ilkin konuşun, anlaşmayı deneyin!


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>