Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (GÜNCEL)

Bankalar kredi verirken kimi zaman kefil ya da güvence talep edebiliyor. Kredi notu orta ya da düşük risk içeren kişilerden banka vasıta ya da konut ipoteği göstermesi koşulu ile kredi verebileceğini taahhüt ediyor. Denizbank, TEB, İş Bankası, Ziraat Bankası vasıta ipotekli kredi veren bankalar içinde yer ediniyor. Bu içeriğimizde ipotekli gerekseme kredinin iyi mi alınacağını, hangi şartları sağlayanlara kredi verileceğini ve bankaların kredi limitlerinden söz edeceğiz.

Vasıta Rehinli İhtiyaç Kredisi Iyi mi Alınır?

Vasıta ipotekli gerekseme kredisi veren bankalar  bireysel tüketici kapsamında sunmuş olduğu gerekseme kredilerine müracaat icra eden tüketicilerin kredi başvurularında istenen belgeler içinde kişini gelir durumunu gösteren gelir belgesi en mühim belgedir. Bankalar kendilerini güvence altına almak için kredi başvurusu icra eden müşterilerinin gelir durumlarına bakılırsa kredi ödeme planı oluşturduğundan aylık gelir durumunun elverdiği seviyede kredi limiti ve vadelerinde aylık taksit ödemeleri oluşturarak kısacası ödeme sürecini kişinin gelirine bakılırsa ayarlamaktadır.

araç-rehinli-ihtiyaç-kredisi

Vasıta rehinli gerekseme kredisi almak mümkün…

Bankalar gelir durumu talep edilen kredi için kafi olmadığı durumlarda müşterilerden çoğu zaman kefil istemektedir. Kefil gelir belgesi de kredi teminatı için kullanacak ve istenilen limitlerde kredi vereceklerdir. Kefil istenmediği durumlarda ise kişinin kendi adına kayıtlı taşınmaz mal varlığını tarla, arsa, ev otomobil benzer biçimde kıymetlerini bankaya  ipotek olarak göstermesini talep etmektedir.

Çoğu zaman uzun vadeli ve yüksek limitlerdeki krediler için bankalar ipotek karşılığında kredi verdiğinden kişinin, otomobili, evi yada arsa tarlasını kredi için güvence olarak bırakmasını istemektedir. 50 bin lira ve üstündeki gerekseme kredisi başvurularında bankalar vasıta rehni karşılığında gerekseme kredisi ürünlerini kullandırmaktadır.

2017 yılı itibariyle ticari kredi işlemlerinde meydana getirilen son düzenlemeler ile yeni döneme geçildi. Bankalar ile tacir ve esnaflar içinde meydana getirilen ticari finansman işlemlerinde taşınmaz varlıkların rehininin yanında artık  göç eder varlıklar da rehin olarak bankalara verilebilecek. Taşınır varlıkların rehni kanunu kapsamında makine ve teçhizat, vasıta, ekipman, aletler, iş makinaları, elektronik komünikasyon cihazları dahil her türlü elektronik menkul işletme tesisatı bankalardan kredi alırken güvence olarak gösterilebilecek. Bankalardan gerekseme kredisi kapsamında yüksek limitlerde kredi çekmek isteyenler göç eder varlıklarını bankaya rehin olarak göstererek istedikleri limitlerde kredi alabilecekler.

Göç eder varlıkların bankalara rehin olarak bırakılması kanunu kapsamında vasıta, ekipman, aletler, iş makinalarının yanında, kira gelirleri, meyve veren ağaçlar, tarımsal ürün, alacaklar, hammadde, hayvanlar, sarf malzemesi, lisans ve ruhsatlar, stoklar, fikri ve sinai mülkiyete mevzu haklar, işletme adı ve tecim ünvanı, ticari plaka, ticari proje, ticari işletme ve esnaf işletmesi, vagon benzer biçimde her türlü göç eder varlıklar da bankalara rehin olarak gösterilerek ticari kredi alınabilecek.

Vasıta İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Vasıta ipotekli kredi veren bankalar vasıtasıyla aracını ipotek ederek kredi çekmek için ilk olarak banka araştırması yapmak gereklidir. Bu sebeple bankaların vasıta ipoteğini kabul edip etmediğini bulmak gerekir. Bankaların bir çok kredi teminatlarında meydana getirilen yeni düzenlemeler ile banka mevzuatlarında değişikliğe giderek göç eder varlıkların rehni karşılığında kredi kampanyası başlatacaktır.

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar

Vasıta ipoteğine kredi desteği

Bir çok banka çoğu zaman taşınmaz varlıkların üstünden güvence aldığından yeni düzenleme ile beraber birçok bankadan üzerinize kayıtlı iş makinası, vasıta, ve ekipman benzer biçimde varlıkları rehin göstererek kredi çekmek mümkün olacaktır. Şu an için güncel kredi kampanyaları içinde vasıta ipotek olarak alan Vakıfbankasında 60 aya varan vadelerde gerekseme kredisi alabilirsiniz.

Vakıfbank Otomobil Karşılığı İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank taksitli gerekseme kredisi kapsamında  ipotek karşılığı taksitli gerekseme kredisi ve otomobil rehni karşılığı taksitli gerekseme kredisi, bireysel işyeri ve arsa ipoteği karşılığı gerekseme kredisi vermektedir. Vakıfbanktan gerekseme kredisi almak için haiz olduğunuz otomobili rehin göstererek büyük miktarlardaki nakit ihtiyacınız olan şeyi, bu krediyle karşılayabilirsiniz. Vakıfbank vasıta rehni karşılığı gerekseme kredisini 60 aya kadar vadeler ile vermektedir. 60 ay vadeli bu kredinin ödemesini ise ister aylık, ister 3 aylık isterseniz değişen taksitlerde geri ödeme seçenekleri ile sunmaktadır. Aylık durağan(durgun) ve tertipli bir geliri bulunan ve Kredi notu yüksek olan gerçek kişilere kullandırılan bu kredinin limiti ise otomobilinizin marka, tip ve modeline bakılırsa belirlenen değerin %50’si ile sınırlıdır. Kredinin senelik efektif faiz oranı % 40.1837′ dır.

Kredi başvurusu için lüzumlu evraklar şunlardır;

  • T.C. kimlik belgesi ya da ehliyetin aslı ve fotokopisi
  • Rehin olarak gösterilecek araca ilişik ruhsat fotokopisi
  • İkametgah belgesi ya da son üç aya ilişik krediyi çekecek şahsın adına düzenlenmiş olan satmaca gerekmektedir.
araç

Bankalar ipotek karşılığında kredi veriyor.

Vasıta ipotekli gerekseme kredisi veren bankalar çoğu zaman yüksek limitli gerekseme kredilerini vermek için müracaat yapanlardan güvence talep etmektedir. Daha öncesinden bankalardan kredi çeken ve ödeme mevzusunda güçlük yaşayan ve aylık gelirine bakılırsa yüksek miktarlarda kredi talep eden tüketiciler için bu yöntem uygulanmaktadır. Vasıta ipoteği karşılığında kredi alabilmek için ne olursa olsun kredi değerine yakın bir değerde vasıta sahibi olunması gerekiyor alınan kredinin kıymetini ipotek gösterilen bu aracın karşılaması zorunludur.

Bankadan vasıta rehni karşılığında kredi talep ettiğinizde kredi miktarına yakın değerde bir araca haiz olmanız banka için eğer olmazsa olmazlardandır. Ek olarak vasıta rehni karşılığında kredi alabilmek için aranan şartlardan birisi de bu aracın krediye başvuran kişinin üstüne kayıtlı olması şartıdır. Aracın ruhsatı kredi çeken kişinin üstüne kayıtlı olması gereklidir aksi takdirde başkasının adına kayıtlı aracın ipoteği yapılamaz. Vasıta ipotekli kredi alırken krediye mahsuben aracın ipotek gösterilebilmesi için aracın üstünde herhangi bir rehin yada haciz bulunmaması önemlidir. Aracın üstünde herhangi bir rehin yada haciz bulunması durumunda aracınızı ipotek gösteremezsiniz.

  • Akbank,
  • İş Bankası,
  • TEB,
  • QNB Finansbank
  • Ziraat Bankası,
  • Halkbank şubelerine başvurabilirsiniz.

Vasıta ipotekli gerekseme kredisi veren bankalar ipotek karşılığında kredi verirken kendilerini güvence altına almak istemelerinde dolayı kredi başvurusunda bulunan kişinin ne olursa olsun aylık durağan(durgun) ve tertipli bir gelire haiz olması şartını da aramaktadır bundan dolayı gelir beyanında bulunmanızı isteyecektir. Ticari kredi kullanmak isteyen esnaf ve tacirlerin ise vergi ve gelir durumlarını gösteren belgelerinin tam olması da bankaların aramış olduğu şartlar arasındadır. Bankaların istediği bu şartları eksiksiz olarak yerine getiren kişilerin kredi talepleri kısa süre içinde onaylanmakta ve süratli bir halde finansman işlemi gerçekleştirilmektedir.


About admin

Check Also

Kapalı Otoparka LPG’li Araç Girebilir Mi?

LPG bütan ve propan gazlarının belirli oranlarda karıştırılması ile oluşturulmuş bir petrol gazıdır. Bu gazların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>