Arıcılık Kârlı Mı? Kazanç Maliyet Hesaplaması (GÜNCEL)

Arıcılık devletimizde yaygın olarak meydana getirilen mesleklerdendir. Bilhassa devletin sağlamış olduğu destek sunar ile son zamanlarda da bu işle uğraşanların sayısı artış göstermiştir. Arının bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması, arı sayısının artırılması şeklinde faaliyetler yapılmaktadır. Kazanç getirici bir iştir, zira gerçek bal tutarları oldukça yüksektir. Kovan şeklinde satılan ballar da üreticilere yüksek meblağlar kazandırmaktadır.  Bu iş için ana para icap ettiğini belirtelim.

Arıcılık Iyi mi Yapılır?

Meslek Standartları Kurumu, mevzuya halihazırda bir tarif getirmiştir. Bu tanıma bakılırsa arıcılar arılı kovanlar hazırlarlar. Ana arı üretimi yaparlar ve bu sayede oğul arılar meydana getirirler. Arı sayısını artırarak oluşan arı topluluğunun gereksinimlerini karşılarlar. Arıcılık faaliyetlerinde kullanılan vasıta ve gereçler hakkında data sahibidirler. Sadece en mühim mevzu arılardan korkmamaktır. Şu demek oluyor ki birazcık cesaret gerektirdiğini söylemek yanlış olmaz. Doğal olarak ki çeşitli kaynaklardan da bu işe başlamadan evvel data almak gerekir. Bu işi icra eden yakınlarınız ya da tanıdıklarınız var ise onlardan detaylı data isteyebilirsiniz.

arıcılık-faaliyetleri

Arıcılık mevzusunda bilginiz yoksa bu işe girmeyin.

Bilhassa data düzeyinizin arılar mevzusunda yüksek olması gerekiyor. Iyi mi beslenirler, iyi mi bal yaparlar, bakım koşulları, kovan şartları, arı ailesinde bulunan fertler şeklinde yapmayı düşündüğünüz iş ile ilgili tüm bilgileri bilmenizde yarar var. Yeni başlayanlar için işin ehilleri tarafınca tavsiye edilen üç değişik yöntem vardır. 

  1. Boş bir kovan almanız ve oğul arı doldurmanız. Sahibi olmayan bir oğula da bakabilirsiniz.
  2. Arıları mevzu ile ilgili tecrübesi olan birinden almanız.
  3. İlk aşamada tavsiye edilen maksimum kovan miktarı 3′ tür. Zaman içinde işi öğrendikçe sayıyı artırabilirsiniz.

Bilhassa arıların çevreye dağılması durumunda onları iyi mi toparlayabileceğinizi öğrenin. Kovan çerçevesine bakıldığında polen ve balı ayırt etmeniz gerekiyor. Dişi, adam ve ana arıların ilk bakışta tanınması gerekiyor. Bahar ayları arıcılık faaliyetleri için uygun dönemlerdir. Bu işe sıfırdan başlayacakların 5 arıdan oluşan bir çerçeve almaları gerekiyor. Şu demek oluyor ki satın alınacak olan arılar aslen kovanları ile değil çerçeve ile alınacak. Sıfır kovanların alınması her yönden daha mantıklı. Ek olarak arılarınızı hastalık tehlikesine karşı korumuş olmuş olursunuz. Bu iş fiziki güç gerektirir. Ayıracak vaktiniz yoksa bu işe girmeyin. Bu sebeple arıların bakımı oldukça önemlidir. Ek olarak arı sokmasına karşı vücudunuz alerjik bir tepki gösteriyorsa da gene bu işten uzak durarak değişik alanlar araştırın. 1 dönüm ekeni varlıklı eden tarımsal ürünler hakkında data almak için tıklayınız.

Arıcılık Eğitimi

Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler sektöre yeni girecek kişilerin izlemesi ihtiyaç duyulan yolları içermektedir. İlk olarak arı çeşitleri ile ilgili data edinin. Bu sebeple arıların da kendilerine sunulmasını istedikleri bir ortam var. Her arı türü her bölgede aynı verimde üretim meydana getirecek diye bir kural yoktur. Bölgenizde daha ilkin arıcılık faaliyeti yürütenler var ise bu mevzu ile ilgili onlardan detaylı data alabilirsiniz. Bal yapabilmeleri için arıların nebat çeşitliliği bakımından elverişli ortamlarda yaşaması gerekiyor. Polen oranı yüksek bitkilerin olduğu alanlarda arıların daha çok bal yapmış olduğu gözleniyor. Her ne kadar data ve deneyim sahibi olursanız olun bu kriteri göz ardı ederseniz arılarınızı ölüm ile baş başa bırakmış olmuş olursunuz. Arıların yaşam alanlarındaki rutubet dengesi ve yağış seviyesine de dikkat edilmelidir. 2020 hayvancılık destekleme başvuruları ne süre başlıyor? Öğrenmek için bağlantıya tıklayın.

Öteki bilinmesi ihtiyaç duyulan detay ise arıların da kabahat içtiğidir. Garip geliyor değil mi? Sadece arılar da tıpkı bizim şeklinde su içmeye gerekseme duyarlar. Arıcılık faaliyetinde bulunduğunuz alanın sulak olması sadece bu suyun da temiz olsa en mühim detaylardan bir tanesidir.

arıcılık-eğitimi

Arıların çeşitlerini dahi görünce ayırt etmeniz gerekiyor.

Arıcılık İçin Lüzumlu Olan Malzemeler

İlk olarak arılara bir yaşam alanı sunmanız gerekiyor. Bunun için arı sandıkları ya da kovanları almanız gerekiyor. Birçok kata haiz bu sandıkların tutarları 300-400 TL civarında değişmektedir. Yaşam alanı tamam. Bu aşamada yaşayacak canlılara ihtiyacımız olacak kısaca mevzunun bam teli olan arı seçimine. Bir tane arı topluluğu almanız lazım. Ana arıların tutarları 40 TL civarındadır. Arılardan korunmak için bir maske ve arıcı giysisi almalısınız. 50 TL’ ye maskeli bir arıcı giyim satın alabilirsiniz. Körük adında olan bir uygulama var. Bu uygulama arılara duman vererek onların çevreye yayılmalarını önlemektedir. Körüklerin kovalı olanları 30 TL, üflemeli olanları ise 100 TL civarındadır.

Arılarınız bal hayata geçirmeye başladığında ise lazım olacak ve gerekseme duyulacak daha pek oldukca araç-gereç vardır. Bal süzme makinelerinin 2′ li olanları 500 TL civarındadır. Balın süzme işlemi esnasında bir çadırda bu işlemi yapmanız gerekiyor. Yoksa arılarınız çevreye dağılır. Çadırlar 200 TL’ den satılıyor. Arıları süpürerek kovana koymak için yumuşak el fırçalarına gerekseme vardır. Bu fırçalar 8 TL’ dir. El demiri en oldukca lazım olan aletlerden biridir ve 10 TL’ dir. İlk aşamada lüzumlu olan alet ve edevatları bu şekilde sıralamak mümkündür. n11.com’ da bulunan bal süzme makinelerini incelemek için tıklayınız.

Devlet Desteklemeleri

Ilk olarak devletin arıcılık yapmak isteyenlere maddi olarak destek verdiğini belirtelim. Fakat bu desteklerden faydalanabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar;

  • Destekleme ödemesi başvurusu yapmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve 40 yaşından büyük olmamak
  • Arıcılık faaliyetinde bulunulacak olan alanın hazırlanması
  • Başvuruyu icra eden şahıs maaşlı bir işte çalışmayacak ve toplumsal güvencesi olmayacak
  • Adres beyanı yapmayı ve bu alanın kırsal bir bölge olması
  • 40 kovandan oluşan bir arı kolonisi kurulması
  • Bayanlara ve nüfusu oldukca olan aileler daha avantajlı durumdadır.
  • Ek olarak yukarıda saydığımız arıcılık malzemelerinin alınması ve bunların satmaca yolu ile belgelendirilmesi gerekiyor.

Yukarıda saydığımız şartlara haiz olanların bakanlık tarafınca açıklanan tarihlerde müracaat yapması gerekiyor. Bu anlamda Ziraat ve Orman Bakanlığı arıcılık faaliyeti ile ilgilenecek olan vatandaşlara 30 bin TL bağışlama sunuyor. Bu destekleme ödemelerinden yararlanmak için Çiftçi Kayıt Sistemi‘ nde kaydınızın olması bir zorunluluktur. Bu ÇKS kaydı tüm destekleme ödemeleri alanları için mecburi tutulmaktadır. Şartları yerine getirenlerin Ziraat ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığı ile başvuruları kabul edilecektir.

İlk aşamada alınacak olan ürünlerin maliyeti 1500 TL’ dir. 10 çıtalı bir kovan alındığında 50 TL’ den hesaplarsak 500 TL edecektir. Şu demek oluyor ki yeni başlamış olacak olanlar için toplamda 2 bin TL  şeklinde bir maliyet çıkıyor. Fakat faaliyetleri büyüttükçe fiyat da direkt artış gösteriyor.

arıcılık-destekleri

Arıcılık Destekleri

Ek olarak devlet tarafınca 10 TL arılı kovan, 15 TL ana arı ve 40 TL’ de damızlık arı desteği verildiğini belirtelim.

Bal Satışı

Bu işin para kazandıran tarafı bal satışıdır. Yeni başlamış olacak ve ilkel olarak üretim yapacakların ilk aşamada elde edecekleri bal miktarının yalnızca 5 kilogram bulunduğunu açıklayalım. Sadece alınan kuramsal bilgiler ve uzmanlaşma sonrasında bal miktarının 15-20 kilogram‘ ye de çıkmış olduğu gözlenmektedir. Bal tutarları yöreden yöreye değişkenlik göstermektedir. Karakovan ballarının kilosu 250-300 TL iken kilogramı 50 TL’ ye olan bal da vardır. Bu tamamen üretim kalitesi ile ilgili bir durumdur. Kilogram balın üretici maliyeti maksimum 10 TL’ dir. 100 TL’ den 200 kilogram bal satsanız 2000 TL gelir elde etmiş olmuş olursunuz. Üretici maliyetini kazançtan çıkardığımızda 2000-200=1800 TL bulunur. Şu demek oluyor ki bir kovan baldan elde edeceğiniz net gelir 1800 TL civarındadır.

Belirtmek gerekiyor ki arıcılık faaliyeti kazanç sağlamaktadır. Sadece arıcılık zor bir faaliyettir. Arılar ile çocuklarınız şeklinde ilgilenmeniz gerekir. Bu sebeple arılar kırılgan hayvanlardır ve iyi bakılmadıklarında derhal ölürler. Kar elde edeceğim derken bu işe büyük yatırımlar ile girerek büyük kaybetmeyin. İyi bir sektör araştırması yapın. İşi öğrenene kadar kovan ve arı kolonisi sayınızı azca tutun. İşlerinizi büyütmek istediğinizde de ihtiyaç duyulan finansman için devletin verdiği arıcılık desteklemelerine başvurmayı ihmal etmeyin. 2020 senesinde da bu mevzuda çiftçilerimize destek verilmeye devam edecektir.


About admin

Check Also

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Isı Yalıtımı İçin Devlet Desteği Evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli ısı yalıtımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>