Arıcılık Nasıl Yapılır? 2020 Maliyet Hesaplaması

Arıcılığa iyi mi başlanır, püf noktaları nedir diye merak edenler içeriğimizden detaylı bilgiyi alabilir. Karakovan arıcılığı, durağan(durgun) arıcılık yapmak isteyenler videoları izleyerek de detaylı informasyon alabilirler.

Arıcılık Iyi mi Yapılır?

Arıcılık iyi mi yapılır? sorusuna yanıt vermeden ilkin Arıcılık nedir? Sorusuna teknik anlamda cevap vermek gereklidir. Arıcılık başlı başına tarımsal bir üretim şeklidir. Arıcılık icra eden bir üreticinin amacı arıları kullanabilme ve yönetebilme eğilimidir. Arıcılık yapmak isteyenler en önce uğraşacakları, tüm üretiminin onların elinde olduğu Arı hakkında informasyon sahibi olmalıdır. Arının fiziki yapısı, türü, özellikleri, bağışıklık sistemi, yaşam süresi, iyi mi ve ne şekilde beslendiği, üreme şekli ve bunun benzer biçimde tüm özellikleri hakkında informasyon sahibi olması üreticinin yararına olacaktır. Arı ürünü olan bal, polen, arı sütü, propolis benzer biçimde ürünleri almak arıcıların amacı ve geçim deposudur.

Geçtiğimiz yıllarda arı yetiştiriciliği alanında 30 bin lira bağışlama kredi verildi. Bu para arıcılığı büyütmek yada sıfırdan adım atmak için köye dönüş desteği kapsamında verilen bir para idi. Asla sermayesi olmayan çiftçiler için 30 bin lira arıcılık hibesi hatırı sayılır ve kafi bir paradır. Bu yüzden sizin de sermayeniz yok ise, Devlet destekli arıcılık kredisine başvurun.

ari-yetistiriciligi-nasil-yapilir

Arıcılık Iyi mi Yapılır?

Arıcılık Nerelerde Yapılır?

Ülkemiz ılıman iklim kuşağında olduğundan değişik nebat örtüleriyle arıcılık yapmak için oldukca uygundur. Ülkemizin her köşesinde arıcılık yapmak mümkündür. Fakat bazı bölgelerimizdeki varlıklı nebat çeşitleriyle öteki bölgelere oranla daha kaliteli bal ürünleri aranmaktadır. Türkiye’de bal denildiği süre her insanın ilk aklına gelen doğal olarak ki de ANZER balıdır. Pekala niçin Anzer balı bu kadar kıymetli ve popüler hale gelmiştir. İsminden de anlaşılacağı benzer biçimde Anzer Rize ili İkizdere ilçesine bağlı bir yayladır. Türkiye’de Arıcılık alanında bir tek bu yaylada açan ve endemik çiçek gurubunda bulunan çiçeklerin bala katmış olduğu bir değerdir. Doğal olarak ki bu balın Hacettepe Üniversitesinden onay alması gerekmektedir.

Arıcılığa Adım atmak İçin Resmi İzin Almak Gerekir mi?

Durağan(durgun) arıcılık denilen arı kovanlarının tek bir bölgede çalıştırılması işinde Halk Eğitim Merkezleri ve Ziraat ve Orman İl Müdürlüğü tarafınca oluşturulan herhangi bir yaş ve cinsiyet ayrımının yapılmadığı arıcılık kurslarını başarıyla tamamlayıp sertifikalarını alan hepimiz arıcılık yapabilir. Kısaca bu iş için arıcılık sertifikası gerekmektedir.

aricilik-para-kazanma-yontemleri

Arıcılık pazarlama şekilleri

Seyyah arıcılık yapmak isteyenler arılarını başka bölgelerde gezdirerek yapmış olduğu arıcılık faaliyetlerinde ise Ziraat ve Orman şubelerinden izin ve bilge işlemlerini tamamlayıp almış olduğu TR ile başlamış olan işletme tanımlama bandrol numarası kovanlarına yapıştırmak zorundadırlar.

Arıcılık Ne Kadar Ana para Gerektirir?

Arıcılık yapmak isteyen dostlar bu işe başlamadan ilkin arı sokmalarına karşı alerjilerinin olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Eğer alerjinin var ise bu işe asla başlamamanızdır. Unutmayalım ki insanoğlunun en büyük sermayesi sağlığıdır.

Arıcılık yapmak isteyenler için oldukca büyük bir ana paraya gerek duyulmamaktadır. İlk kez başlayacaklar için 3 ile 5 kovan içinde bu işe adım atmak oldukca mantıklı olacaktır. Doğal olarak ilk etapta yalnızca kovan ve arı almak kafi olmayacaktır. Arıcı giysisi, eldiven, körük, el maşası, çerçeve, tel ve tel çekme aparatı benzer biçimde kullanılması ihtiyaç duyulan malzemeleri de tedarik etmeniz gerekmektedir. Bu benzer biçimde harcamalarla beraber 5 kolonilik bir arı işi için 2000-3000 TL ana para kafi olacaktır.

devlet-aricilik-hibe-kredisi

Devlet Hibelerle Arıcılığı Destekliyor

Araç-gereç Tutarları Ne Kadar?

Arıcılıkta kullanılan oldukca sayıda araç-gereç bulunmaktadır. Fakat bu işe yeni başlamış olan arkadaşlara tavsiyemiz bu malzemelerin ilk etapla hepsini almamalarıdır. Arıcılık yapanların en oldukca para harcadıkları araç-gereç kovandır. Kovanların ağaç, plastik ve strafor olmak suretiyle üç çeşidi bulunmaktadır. Vatanımızda çoğu zaman uzun ömürlü ve daha sıhhatli olduğundan ağaç olanı ilgi görmektedir. Bunu bulunduğunuz bölgedeki marangozlardan yada arı malzemeleri satışı icra eden av bayilerinden temin edilmektedir. Kovan mevzusunda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan arılığınızda ki kovanların hepsinin aynı ölçü ve ebatta olmasıdır. Ağaç kovanlar üst kat ilavesi ile beraber satılmakta ve ortalama 100 ile 150 TL civarındadır. Arıların sokmasından kendini koruyacağınız iyi bir elbise ve eldiven almanızda gerekmektedir buda 50-60 TL civarındadır. Öteki el aletleri düşündüğünüz kadar pahalı değildir. Tüm el aletlerinin harcaması 200-300 TL civarında olacaktır. Sahibinden sitesinden en ucuz arıcılık malzemeleri satın alabilirsiniz.

Arıcılık Ne Kadar Para Kazandırır?

Arıcılık getirisi yüksek olan bir iştir. Fakat durağan(durgun) olarak yılda şu kadar para kazanırsanız demek doğru olmaz.  Bundan dolayı arıcılık icra eden kimsenin bulunmuş olduğu bölgeye nazaran üretimi değişkenlik izah edebilir. Üreticinin bir tek amacı bal almak olmamalıdır. Arıcılar bal ile beraber, polen benzer biçimde öteki arı ürünlerini almak için çalışmalıdır. Polen, arı sütü, propolis ve arı zehri dediğimiz ürünlerin kazançları siz değerli ziyaretçilerimizin senelik kazancınızı büyük seviyede katkı elde edecektir.1 kilo polen fiyatı 2 kilo bal fiyatına denk geldiği düşünüldüğünde, bal üretimi ile beraber polen üretiminin de mühim olduğu açıkça görülmektedir.  Kısa bir hesap ile 50 kovan bir arı kolonisine haiz olan bir arı işletmecisi kovan başına bir tek 30-40 kilo bal aldığını hesaplarsak, ortalama olarak baldan yılda 100 bin lira benzer biçimde bir para kazanır. Bu kazanca, arı sütü, zehir, propolis ve zehri de ilave ettiğimizde, kazanç daha da yüksek olacaktır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi senesinde da, verilmeye devam ediyor. Bankalar içinde en uygun krediyi, Ziraat Bankasından çekebilirsiniz.

Kaç Şahıs Çalışmak Gerekir?

İnsanlar arıcılığı ilk etapta ek iş olarak gördüklerinden dolayı yalnız yapmayı düşünürler ve de haklıdırlar. Ufak bir ana para ile başladıklarından yanlarında birileri çalıştırma benzer biçimde bir lüksleri yoktur. Bir şahıs arıcılık işini öğrendikten sonrasında 50 kovana kadar yalnız başına uğraşabilir. Doğal olarak bu sayılara çıkıldığında bu iş ekiş olmaktan çıkıp başlı başına bir iş olmuştur. Bundan sonrasında kararını vermelidir, Bu işi ek iş olarak devam mı ettireceği yoksa bir tek bu işlemi yöneleceği eğer bu işe yönelecekse 50 ve üstü kovana tek başına bakmakta zorlanacaktır ve yanına bir destek bulmak zorunda kalacaktır. Türkiye’de bu işi icra eden arıcılara baktığımızda çoğu zaman eşleriyle beraber yapmakta ve ek olarak elemana ücret ödememektedir. Eğer siz yüzlerce kovanla sektöre girmek istiyorsanız o süre durum değişmiş olur. Personel seçiminde ise, bu işi seven, alerjisi olmayan kişileri seçmeniz faydanızadır.

Aşağıda arı yetiştiriciliği hakkında bir video mevcut olup, youtube sitesinde arıcılığa yeni başlayanlar için birçok eğitim videosu bulabilirsiniz.

Arıcılık Sigortası Yapmak Koşul mı?

İnsanların emek verdiği, ana para bağladığı ve gelir kaynağı olan arılarının başına bir şey gelmesini istemez. Fakat kimi zaman tabiat vakaları kimi zaman ise yırtıcı hayvanlar tarafınca istenmedik hücum ve kazalarla karşı karşıya gelmektedir. Bu tür vakalara karşı arıcılıkla uğraşanlar Tarsim tarafınca kovanlarını naturel afetler ve yırtıcı hayvan saldırılarına karşı düşük bir tutara sigortalatmaktadırlar. Ek olarak seyyah arıcılık yapanlar için bu sigorta daha kapsamlı hale getirilip taşıma esnasında meydana gelebilecek trafik kazalarını bile içine almaktadır. Arıcılıkta koşul olmamakla beraber bu işi yapacaksanız tavsiyemiz muhakkak kovan sigortası yaptırmanızdır.

Devlet Arıcılık Teşvik Veriyor mu?

2016 senesinde ilk kez Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca yürütülen genç ziraatçi kapsamında arıcılık için tamamı bağışlama destek paketi dağıtıldı. Geri ödemesiz yüzde yüz bağışlama olan bu pakette köyünde bu işi yapmak isteyen 35 yaş altı genç nüfusa 30 bin lira bağışlama desteği yapılmış oldu. Bu uygulamanın 3 yıl süresince yapılacağı belirtirmiş olup olanak ve şartları tutan gençlerin bu fırsatı kaçırmamasını tavsiye ederim.

Ziraat ve Orman İl ve İlçe müdürlükleri tarafınca kafkas arı ırkını koruma desteği kapsamında koloni başına her yıl 40 TL. Arıcılık destekleme parası yardımı yapılmaktadır.

81 ilde 51 bin 64 üreticiye 97 milyon lira arıcılık desteği 6 Mart 2020 tarihinde saat 18:00 ‘ dan sonrasında Ziraat Bankası ziraatçi hesaplarına yatırılacaktır.

aricilik-kredisi-veren-bankalar

aricilik-kredisi-veren-bankalar

Hangi Bankalar Arıcılık Kredisi Veriyor?

Arı kolonisini çoğaltmak isteyen, arılara (ayı, domuz vb.) yırtıcı hayvanlar tarafınca meydana gelecek saldırıları önlemek için geliştirilen elektrikli çit sisteminin kurulumu, polen çekmeceli kovan alımı, bal süzme makinası alımı, öteki arıcılık malzemeleri alımı, seyyah arıcılık icra eden arıcılara güneş enerji paneli yada üreteç alımı benzer biçimde başlıklar altında Ziraat Bankası arıcılara kredi sağlanmaktadır. Bankayı ziyaret ederek yada web üstünden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Arıcılık Yapmak İsteyenlere Mühim Tavsiyeler!

Arıcılık oldukca zevkli ve bir o denli da meşakkatli bir iştir. Arıcılığı sevmiş olarak yapınız. Amacınızın bal almaktan ziyade organik, naturel ve saf bal olmasına dikkat ediniz. Devamlı kendinizi geliştirmeye çalışınız. Arıcılıkla ilgili yeni yöntem ve metotları araştırıp uygulayabilirsiniz.

Devlet destekli Arıcılık iyi mi yapılır? bağışlama ve teşviklerden faydalanabileceğiniz benzer biçimde, arıcılık kredisi veren bankalara da başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankası kovan sigortası hizmetinden yararlanmak için tıklayınız. TKDK tarafınca da arıcılık destekleri sağlanmaktadır.

Tarihleri hemen hemen belli olmamakla beraber 2020 senesinde devlet tarafınca arıcılık destekleri verilmeye devam edecektir. Başvurular Arıcılık Birlikleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca izahat yapıldığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>