Arsa Tarla Sınır Tespiti Ücreti 2020 Lihkab (KAZIK ÇAKMA)

Eğer kendinize ilişkin bir arsanız, tarlanız yada araziniz var ise bu arsanın sınırlarının yasal olarak belirlenmesini istiyor iseniz, Devlet tarafınca yetki verilen Lihkab’a müracaat yapmanız gerekmektedir. Lüzumlu evraklar ve belgeler tamamlandıktan sonrasında Lihkab görevlileri tarafınca arsanızın sınırları belirlenir. Bu işleme halk içinde kazık çaktırma, arazi sınır tespiti adı da verilmektedir. Bu işlem Tapu kadastro yetkilileri tarafınca yapılmakta idi. Sadece 2020 senesinde artık Lihkab adında olan birim icra etmektedir.

Lihkab Nedir? Ne İş Yapar?

Lihkab Lisanslı Harita Kadastro Bürosu anlamına gelmektedir. Etkinlik Lisanslı Harita Mühendisleri tarafınca Devlet adına hususi bürolarda yaptıkları iştir. Mühendislerin lisansları ise Devlet tarafınca imtihan yapılarak belirlenen ve verilen yetki anlamını taşır. Mühendislere bu sınav sonunda yetki belgesi verilmektedir. Lihkab aşağıda yazılan işleri yapar;

 • Aplikasyon
 • Yer Gösterme
 • Aynı Yapı Üstünde Kat İlavesi Suretiyle Yapılacak Cins Değişikliği İşlemi
 • Kadastral Yol Sınırlarının Belirlenmesi
 • Hatalı Numara Düzeltme
 • Birleştirme
 • Yapılı İken Yapısız Hale Gelme (2010/4 sayılı genelgenin 24. Md. 12. Bendi uyarınca)
 • Cins Değişikliği
 • Bina Yapımı ve Yıkımı İle İlgili Olmayan ve Taşınmaz Malın Bağ,
 • İrtifak Hakkı
 • Tarımsal amaçlı yapıların (besidamı,kümes, sera ve benzeri) cins değişikliği işlemi
 • İmar Barışı kapsamında Zemin Tespit Raporu Hazırlama Bina İnşaat Taban Alanı ölçümü
 • Tamamlayıcı İşlemler

Arazi Sınır Tespiti İçin Nereye Başvurulur?

Tarlasını yada arsasını ölçtürmek isteyen vatandaşların LİHKAB’a başvurmaları gerekmektedir. Google arama motoruna lihkab İL yada İLÇE ADI yazarak size en yakın lihkab birimine ulaşabilirsiniz. Yada Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün web sitesinde bulunan https://www.tkgm.gov.tr/tr/lihkab adresini ziyaret ederek tüm birimlerin adres ve telefon bilgilerine ulaşabilirsiniz. Başvurular tapu sahibi tarafınca şahsen yada telefonla yapılabilmektedir. Lihkabder isminde derneğin web sitesinde ÖN BAŞVURU ve ÖN BAŞVURU SORGULAMA ekranları da mevcuttur.

Tarla Arsa Sınır Tespiti İçin Lüzumlu Şartlar ve Evraklar Nedir?

 1. Tapu sahibinin başvurusu ve imzalı beyanı
 2. Tapu ve fotokopisinin ibrazı,
 3. Tapu sahibinin kimliğinin ve fotokopisinin ibrazı,
 4. Lihkab tarafınca belirlenen arsa ölçüm fiyatının ödenmesi

Bu işlemler ilk müracaat da yapılabileceği şeklinde, arazi ölçümü esnasında görevlilere teslim edilebilmektedir.

Lihkab Ücretleri Ne Kadar? Kaç Paraya Arazi Ölçülür?

Ölçülecek arazinin detayları görevliler tarafınca sisteme girilir. Arsanın ebatlarına bağlı olarak, konumu, yol harcaması şeklinde tutarlar da belirlenen tarife üstünden hesaplanır. Eğer net fiyatı hesaplatmak istiyor iseniz, telefonla ilgililere ulaşarak PARSEL NUMARASI ve TAPU SAHİBİNİN BİLGİLERİNİ vererek kaç para tutacağını net hesaplatabilirsiniz. Genel olarak alınan ücretler 2020 yılı itibariyle 400 TL. ile 800 TL. içinde olduğu söylenmektedir. Sadece arsanız kırsal bir bölgede yada kent merkezinde büyük bir parsel ise bu meblağ değişim izah edebilir. Gene arazinin bayındır durumuna tutarı etkilemektedir.

Arsa Tarla Sınır Tespiti Tutarı TKGM tarafınca her yıl gösterilen tarife üstünden işin nevi, illere bakılırsa katsayısı, ulaşım giderleri vb. unsurlar hesaplanarak bulunur.

Lihkab Ücretleri

Yukarıda ki görsel de yer almış olduğu suretiyle, bir araziyi satın almadan ilkin ileride sorun yaşamamak için hudutlarını lisanslı mühendislere ölçtürmeniz tavsiye edilmektedir.

Cep Telefonundan Arazi Ölçümü Iyi mi Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürülüğünce web üstünden kullanıma sunulan Parsel Sorgu programı yada sayfalarından da arazi ölçümü yapılabilmektedir. Yazılım;

 • Türkiye Ortofoto
 • Yandex
 • TKGM Parseller
 • Başar Soft Etiket

isminde harita uygulamalarını kullanmaktadır. Uygulama açıldığında ALAN, MESAFE ölçüleceği şeklinde yan parseller parsel ve coğrafi numaralar da sorgulanabilmektedir. Sadece bu uygulama ile meydana getirilen ölçümler yasal geçerlilik taşımamaktadır. Şu sebeple mobil uygulamanız bulunduğunuz bölgeyi birkaç metre yanlış verebilmektedir. Bundan dolayı, uygulamaya güvenerek bina, duvar şeklinde yapıları inşa etmemeniz tavsiye edilmektedir.

Hususi Firmalar Ölçüm Yapılabilir mi?

Lisanslı olmayan harita mühendisleri tarafınca da ölçümlerin yapıldığı duyulmaktadır. Sadece lihkab haricinde meydana getirilen ölçümler geçersizdir. Söylendiğine bakılırsa daha öncesinden resmi olarak meydana getirilen bir işlem sonrasında bulunan coğrafi koordinatlar herhangi bir harita mühendisine verildiğinde de ölçüm yapılabildiği söylenmektedir. Bu hususta tavsiye olarak yetkili birimlere başvurmanızı önermekteyiz. Doğal olarak mevzuatı inceleyerek karar vermek sizi elinizde!

Mevzu hakkında yorumlarınızı bizlerle paylaşarak konumuzun güncelleştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz. Saygılarımızı sunarız.


About admin

Check Also

Adımı Değiştirmek İstiyorum 2020 Kanunu ve Maliyeti

İsmini değişiklik yapmak isteyenler için düzenlenen bir kanun bulunmaktadır. İsim değişiklik yapma yasası dahilinde belirli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>