Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Bankalardan kredi çekme limitinin belirleyen en mühim unsur almış olduğunuz maaş miktarıdır. Asgari ücretliler dahil olmak suretiyle tüm kredi hesaplama miktarları bu maaş miktarına nazaran hesaplanmaktadır. 2020 senesinde belirlenen net 2.324 asgari ücret miktarına nazaran bir hesaplama işlemi yaptık. Hesaplama işlemleri faiz oranların ve vade sürelerine nazaran değiştiğini şimdiden hatırlatmak isterim.

Asgari Ücretliden Kredi Kullanırken Aranan Şartlar Nedir?

Asgari ücretlilerde her ne kadarda bir gelir belgesine haiz olsa da bankalardan kredi kullana bilmeleri için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartların en başlangıcında asla şüphesiz ki iyi bir kredi notu gelmektedir. Eğer iyi bir kredi notunuz yok ise hane geliriniz her ne kadar olur ise olsun kesinlik ile hiçbir bankadan kredi kullanamazsınız. Bu yüzden kredi notunuzun düşmemesine oldukca itina göstermelisiniz. Güvenilir olun ki aşağıdaki video da sizin de göreceğiniz şeklinde eğer iyi bir kredi notuna haiz seniz gelir belgesiz kredi dahi rahatlık ile bir oldukca bankadan kullana bilirsiniz.

Doğal olarak her ne kadarda da kredi notunuz da yüksek olur ise olsun asgari ücretli bir çalışanın çekebileceği gerekseme kredisi belli bir miktardır.

İhtiyaç Kredisi Miktarı Neye Bakılırsa Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi kullanacak olan bir bireyselin geri ödeme taksit tutarı kanun gereği aylık ödeyeceği rakamının hane gelirinin %50 sini geçmeyecek şekilde olması gerekmektedir. Dikkatinizi çektiyse HANE geliri dedim. Doğrusu aslen kullanacağınız kredi miktarının üst limitini belirlemek birazcık da sizin elinizde. Hane gelirinize eğer evinizde çalışan eşiniz yada bekar evladınız var ise onları da dahil edebilir, yada var ise herhangi bir kanıtlanır kira geliriniz onu da ilave ederek kullanacağınız kredi üst limitini yükseltebilirsiniz.

Asgari ücretli en fazla ödeyebileceği aylık taksit hesaplaması

2020 senesinde bilinmiş olduğu şeklinde asgari ücret net 2.324 lira oldu. Dolayısı ile bir hanede tek bir asgari ücretli çalışan siz iseniz ve başkada bir kanıtlanabilir gelire haiz değilseniz, kullanacağınız kredi üst miktarı bu tutara nazaran hesaplanacaktır. Şimdi ilk olarak asgari ücretli ne kadar kredi kullana bilir sorusuna cevap bulmak için aylık taksit ödemesinin en fazla ne kadar olacağını bulmamız gerekmektedir. Bunun içinde 2.324 TL %50 sini bulmamız kafi olacaktır. Bu hesaplamaya nazaran ise en fazla aylık taksit tutarımız 1.160 lira olması gerekmektedir. Şimdi aylık ödeye bileceğimiz taksitinizi hesapladığımıza nazaran ne kadar bankalar kredi kullana biliriz onun hesabına geçebilir.

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Kanun gereği aylık ödeyeceğimiz miktarın en fazla 1.160 lira bulunduğunu öğrendikten sonrasında sıra geldi en fazla ne kadar kredi kullanabileceğimizin hesaplanmasına. Bu hesaplamanın yapılması için o anki güncel gerekseme kredisinin faiz oranınını bilmemiz gerekmektedir. Şu sebeple kredinin aylık tutarı 60 ay bölündüğünde faiz oranı direkt etkilemektedir. Dolayısı ile ben bu hesaplamanın en doğru bir halde yapılması için sizi kredi hesaplama yapmak için bu sayfaya yönlendirmek isterim. Oluşturulan sayfada vadeyi 60 yaparak aylık taksit tutarının da 1010 lirayı geçmeyecek şekilde TUTAR kısmına sayı girmeniz kafi olacaktır.

  • 2020 yılı için benim yaptığım hesaplama da en fazla aylık %1.20 faiz oranı ile bir asgari ücretli 40.000 lira gerekseme kredisi kullana bilmektedir. 🙋‍♀️

Daha öncede belirtmiş olduğum şeklinde bu miktar faiz oranları ile alakalıdır. Fakat net olarak şunu söyleye bilirim ki aylık taksit ödemeniz 1.160 lirayı geçmemesi gerekmektedir. Hesaplama işlemini kredi kullanacağınız an yapmış olursanız oldukca daha sıhhatli kullanabileceğiniz kredi miktarını nazaran bilirsiniz.

Asgari ücretli en fazla ne kadar kredi kullanabilir hesaplama yaptı

Asgari ücretli en fazla ne kadar kredi kullanabilir hesaplama yapmış oldu

Asgari Ücretliye En Uygun Kredi Veren Banka Hesaplaması

Asgari ücretlinin 2020 senesinde 1.160 TL geçmeyecek şekilde aylık taksit ödemesini artık biliyoruz. Bu miktar doğal olarak hane geliri artıkça daha da fazlalaşmaktadır. Her banka belli bir satın alan kesimine hitap etmektedir. Asgari ücretli kesim ise emekçi kısmında olduğundan onlara en uygun kredi veren banka senelerdir Türkiye İş Bankasıdır. Türkiye İş Bankası asgari ücret ile çalışanlara hakkaten uygun faizli olarak kredi imkanı sağlamaktadır. Hele birde maaşlarını kendilerinden alıp Türkiye İş Bankası Maximum kredi kartı kullanıcısı ise extra indirimli kredi çekebilirler. Bankanın şuan için yalın olarak uyguladığı kredi faiz oranları ve hesaplaması ise şu şekildedir.

MART ayı için Türkiye İş Bankası 0 ile 24 aya kadar %0.99 faiz uygulamaktadır. 36 ve sonrası vadeler için ise uyguladığı faiz oranı aylık %1.05 olmaktadır.

  • 5.000 lira 12 ay vadeli olarak aylık ödemesi 449,54 TL olacaktır. Toplam geri ödeme miktarı ise 5.394,47 TL olur.
  • 10.000 lira için 12 ay olarak geri ödemeniz aylık 899,08 TL olur ve toplam size maliyeti 10.788,91 TL olacaktır.
  • 15.000 lira 24 olarak geri ödeme aylık tutarı 722,01 TL olacaktır.
  • 20.000 lira için 24 ay taksit miktarınız 962,68 TL olacaktır.

Müracaat işlemlerinizi buradan hızlı bir şekilde yalnız 3 adımda yapabilirsiniz.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>