Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler (Uzman Tavsiyesi)

Çocukluktu, gençlikti derken askerlik süreci geldi çattı. Her Türk Asker doğar sözüyle, zamanında askerlik yoklamalarımızı yaptırdık ve sıra geldi vatanı görevi yerine getirmeye. Daha ilkin askere giden abiler, amcalar, dedeler, hepimiz değişik bir öykü söyledi. Askerlik şöyledir, karavana böyledir, helikopterden atlarken şu şekilde oldu, bu şekilde oldu vs. vs. Bu hikayeleri dinlemekten sıkıldıysanız işte size bir fırsat. Gidip kendiniz görün. Size askerlik ile ilgili hikayeyi baştan sona anlatacağım. Ümit ederim birçok genç arkadaşımıza bu tavsiyeler yarar elde edecektir.

asker

Askere gitmeden yapılması gerekenler

SÜLÜSÜN ALINMASI VE ASKERLİĞİN BAŞLAMASI

Askerlik zamanı vardığında muhtarlıklara askerlik şubesi başkanlıklarınca bir bildirim gönderilir. Bu bildirimde kimin ne süre askere gideceği yoklama kağıtlarında yazılıdır. Bu evrakı incelediğinizde aynı semtte ikamet eden, aynı tarihte doğan düzenleme adını vereceğiniz tüm arkadaşlarınızı görebilirsiniz. Hatta bu listede Almanya’da ikamet eden çocukluk arkadaşlarınız bile yazılıdır. Dedik ya ” Her Türk Asker Doğar”!

Yapmanız ihtiyaç duyulan askerlik şubesine gidip, sınıfınızın belirlenmesi ve muayene işlemlerinizin yapılmasıdır.

Askerlik şubesi sizi bir hastaneye yada dispansere sevk eder. Burada muayene işlemleriniz yapılır. Muayene raporu ile tekrardan askerlik şubesine gittiğinizde tek tek içeri alınırsınız ve kontrolleriniz yapılır. İşte bu an hangi sınıfa ilişkin olduğunuz, piyade, jandarma, komando, tankçı, havacı, denizci şeklinde sınıflar belirlenmektedir.

Eğer sıhhat açısından bir sıkıntınız var ise, burada ifade etmelisiniz. Mesela çocukluğunuzda yaşadığınız bir trafik kazası, kalıcı bir hastalık, sakatlık, düz tabanlık, kekemelik ve benzeri kusurlarınızı buralarda ifade etmelisiniz. Sınıfınız buna gore belirlenecektir.

Bu işlemler bittikten sonrasında sülüs zamanı gelir ve askerlik şubesi size bir evrak teslim eder. Bu evrak gittiğiniz birliğe teslim edilecektir. Ek olarak şube tarafınca birliğinize sevkiniz için minik oranda yol parası verilir. Bir zamanlar bu yol parası tren ile gitmeye kafi gelecek kadardı. Mesela İstanbul’dan Eskişehir’e giden bir askere, 50-60 TL. tren bileti parası verilirdi.

Sülüsünüzü aldığınıza gore, artık askersiniz. Şubeden çıktıktan sonrasında yakınlarınıza artık ben askerim. Devletin koruması altındayım espirisini yapabilirsiniz. 😉 (oldukca bunaltıcı olsa da halen geçerli) Görünmüş olduğu şeklinde artık askersiniz ve hemen hemen bot, kamuflaj giymediniz. Sadece bunlar son günleriniz bulunduğunu ihmal etmeyin.

Yukarıda Anlatılan Sülüs İşlemleri Şubelere Şahsen Müracaat ve Eski Dönemde Meydana getirilen Başvurulardı. Artık Herşey E-Devlet Üstünden Yapılıyor!

Artık sülüs ve askerlik sevk işlemleri E-devlet üstünden de yapılıyor.

Bu bağlantıya tıkayın https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

E-Devlet Şifrenizle sisteme giriş yapın.

Er yada Yedek Subay seçiminizi yapın! Subay olmak istiyorsanız, subay olmak isminde içeriğimizi okuyun.

ASAL SEVK BAŞVURUSU kısmına giriş yapın.

BİLGİLERİ OKUYUN ve devam et tuşuna basın.

Nüfus detayları ve güneydoğuda askerlik meydana getiren yakınınız var mı bilgilerini doldurun ve onaylayın.

Sevk işleminiz başarıyla gerçekleşmiştir yazısını görün.

Son ekranda E-devlet sisteminin oluşturduğu sülüs belgesini bilgisayarınıza indirin.
Çıktısını alın ve bu belgeyi teslim olacağınız çömez birliğine götürün.

Eğer bu işlemler esnasında bir sorun yaşarsanız, kesinlikle bağlı bulunduğunuz ASKERLİK ŞUBESİNE başvurun!

asker

İşlemler esnasında negatif bir durumla karşılaştığınızda şubeye başvurun.

ACEMİ BİRLİĞİNE GÖTÜRÜLMESİ GEREKENLER

İlk teslim olacağınız birlik 3 aylık çömez eğitiminizin görüleceği çömez birlikleridir. Manisa Kırkağaç, Ankara Etimesgut, İzmir Bornova, Tekirdağ, Isparta Merkez yada Eğirdir, Hatay Serinyol en oldukca tercih edilen popüler çömez birlikleridir. 😉 Sizin tercihiniz neresi? Hayırlı uğurlu olsun.

Birliğiniz belli olduğundan itibaren gugıl’dan o şehirle ilgili bir sürü data toplarsınız. Neyi meşhur, nerede yiyecek yenir, ne içilir, güzel hatunlar var mı, en popüler mekanları nereler vs. Sadece bunların asla birine gerek yok şu sebeple size hiçbir yarar sağlamayacak.

Şimdi yapmanız gerekenleri karmaşık bir halde anlatacağım. Sülüs aldığınız tarih farzedin ayın 1. idi ve askerlik ayın birinde başladı. Teslim olmanız ihtiyaç duyulan tarih ayın 4’ü ise, ayın dördünde saat 17:00’a kadar teslim olmanız gerekiyor. Şimdiden otobüs biletinizi alın ve yol planınızı hazırlayın. Saat 17:00’a kadar teslim olduğunuz taktirde herhangi bir sorun  yok. Sadece lütfen bu zamanı geçirmeyin. Sonrasında sorun yaşarsınız. Ayın 4’ünde en geç saat 13:00 şeklinde orada olacak şekilde biletinizi alın. Sakın babanızın yada kankanızın otomobiliyle 2.000 km. yol yapmış olup askerlik şubesine davul ve zurna ile teslim olmayı hayal etmeyin. Yazıktır, günahtır, yakınlarınıza yol çilesi çektirmeyin.

Bavulunuzu hazırlayın. İçine traş malzemeleri, iğne, iplik, içlik vs. malzemeler koyun. Sadece bu malzemeleri abartmayın. Spor için herhangi bir eşofman vs. almayın. Aslına bakarsanız bu spor malzemelerini çömez birliğinde size satacaklar. Aynı renk olması açısından mecburen alacaksınız. Gene askeri kantinlerde, bir ere lazım olabilecek her türlü araç-gereç satılmaktadır. Telefon kartından tutunda, öteki malzemelere kadar satın alabilirsiniz.

Sakın bavulunuza 2 ekip elbise, spor çorapları, şortlar, mayolar, vs. ile doldurmayın. Sivil elbiselerinizin çömez birliğinde depoya kaldırılacak ve yemin töreni bitene kadar bu elbiseleri göremeyeceksiniz.

Mühim bir husus ise, askere gitmeden güzelce asker traşınızı olun. Alabros yada 3 numara adında olan traş tipi size oldukca yakışacak. Eğer bunu yapmazsanız, gittiğiniz beraber sizi itinayla kırkarlar.

Kıymetli eşyalarınızı götürmeyin. Yüzük takabilirsiniz sadece tavsiye etmiyoruz.

Saat: Basit su geçirmeyen ve plastik kordonlu bir saat alın.

Sigara: Sigara kullanıyorsanız askeri kantinden satın alabilirsiniz. Merak etmeyin. Bu problem olmayacaktır. Bandrolü olmayan düzmece sigaraları götürmeyin. İçeriye almazlar.

Banka Hesabı: Ziraat bankasının ATM aleti neredeyse tüm birliklerde mevcuttur. Ziraat Bankasından bir hesap açtırın ve kartınızı yanınıza alın.

Para: Üzerinizde 200-300 TL. civarında para bulundurun. Fazla para taşımayın. Çalınmaya karşı önleminizi alın.

Bot tabanlığı haricinde öteki ürünler askeri kantinlerde de mevcuttur. Lütfen 12 ay askerlik yapacağım diye ailenizi bir ton zarara yerleştirip, 5 valizle çömez birliğine gitmeyin.

Botlarınızın içine koyacağınız silikon tabanlık, (MUTLAKA DIŞARIDA ALIN)
Botlarınızı ve dolabınızı kitleyeceğiniz en küçüğün bir büyüğü asma kilitler,
Boyuna asılan cüzdanlık,
3 bıçaklı traş bıçakları
Temiz kirli çamaşır torbaları ve fileler,

Askerde Cep Telefonu Kullanımı

Artık askerde askercell adında olan telefon hattını kullanmak özgür oldu. Bu hat turkcell tarafınca satılmakta olup, gündüz mesai saatleri içinde görüşmeye kapalıdır. 08:00 – 18:00 içinde kullanamazsınız.

Askercell cep telefonu tarifesi için http://www.turkcell.com.tr/servisler/askercell adresiniz ziyaret edebilirsiniz. Eski numaranızı da turkcell askercell’e taşıyabilirsiniz.

Bu işlem averaj 5-6 gün sürmektedir. Bu yüzden sülüsü almadan ilkin taşımaya başlayın!

Bu hat data kullanımlarına kapalıdır. Şu demek oluyor ki feysbuk’ta fing atıp, onu bunu beğenemezsiniz. Terpitlerinizle selfie atıp, vatanı iyi mi kurtardığınızı instagramda paylaşamazsınız.

Sevgili kardeşler, lütfen babanızın eski Samsung S3 mini marka cep telefonunu alıp, minik olduğundan valizin içine saklarım, kimse görmez, ona da eski hattımı takarım şeklinde hayaller kurmayın. Askerde cep telefonu kullanmanın cezasının bulunduğunu ve askerlik bitse bile bu cezayı ödeyeceğinizi ihmal etmeyin. Kanun kaide her neyse o, meydana getirecek bir şey yok. Kamerası olmayan asker telefonu diye doğal olarak edilen cihazlardan birini satın alın. Bu linkten bulabilirsiniz. http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=asker+telefonu Askerde karizma yapacağım diye Iphone’un kamerasız telefonlarını araştırmayın. Adam şeklinde bir tuşlu nokia, samsung alın, o size yeter.

Çömez Birliğine İlk Giriş

Türkiye’de onlarca çömez birliği ve her birliğin kendine gore kuralları var. Bunların her biri birbirinden farklıdır. Aslolan olan askeri mevzuat ve kanunlar bir olsa da, uygulamada farklılıklar görülebilir. Eskiden askerlik şubeleri kıtalara sevk ettikleri askerlerin hangi birliğe gideceklerini belirlemezlerdi. Sadece son meydana getirilen değişimler neticesinde, artık askerin timine kadar sevk edileceği bölge bellidir. Çömez birliği girişinde, size daha ilkin askerlik meydana getiren er ve erbaşlar, torun, poşet, çömez hoş geldi, torunlarım gelmiş, şeklinde muhabbetler yapacaklardır. Bunlar size ilk girişte saçma da gelse, güvenilir olun, ilerde bu tarz şeyleri sizde yapacaksınız. Şundan dolayı yeni askerlerin gelmesi eskiler için, askerliğin bittiğinin bir göstergesidir. Şafak kartları, hesaplanan süreler, yere tabak düştüğünde şafak söylemeler, neler neler,

Yahu hani her Türk asker doğardı, her şey vatan içindi. Bu şafak ta neyin nesi.. Her neyse o şekilde olsun bakalım.

Giriş esnasında yanınızda, kesici, delici, uyuşturucu herhangi bir madde bulunmasın. Çantanıza detaylı bir arama yapılacak. Eğer kullandığınız ilaçlarınız var ise onları da getirin ve nizamiye girişinde beyan edin. Bu ilaçlarında kontrolü yapıldıktan sonrasında tarafınıza teslim edilecek. Nizamiyede size verilen onlarca kağıdı doldurun, imzalayın ve teslim edin. Ogün minimum 100 kez memleket neresi sorusunu cevaplayacaksınız.

Memleket neresi,
İçel,
Neresinden,
Merkezden,
Hangi merkez oğlumm,
Merkez işte neresi olacak,
Toruna bak laa..

Merak etmeyin, geçecek bunlar 😉

Kıta’da İlk Gün Yapılanlar

Nizamiye karakolundan, bölüğünüze kadar usta erler tarafınca götürülürsünüz. İlk gün, giyeceğiniz botlarınız, kamuflajlarınız, kepiniz, vs. teslim edilir. Bu elbiseleri giyersiniz ve sivil eşyalarınızı valizinizle beraber sivil eşya deposuna teslim edersiniz. Kalacağınız yatacağınız, traş olacağınız lavabonuz, içtima alanı, yiyecek yiyeceğiniz yiyecek salonu, telefon kulübeleri, çay simit alabileceğiniz kantin ve askeri gazinolar size tanım edilir. Muhtemelen 4 tarafı beton duvarlarla çevirili bir alanda bulursunuz kendinizi. Askerliğin en zor süreci ilk ve son günlerdir. Memleketten dostunuz, yakın köylünüz, ilçede oturan veterinerin oğlu, ilk okulda sizin okulda olan bir çocuk, o gün sizin en yakın dostunuz olabilir. Gözleriniz tanıdık birilerini arar. Kesinlikle size referans veren bir uzman çavuş, bir astsubay yada kuvvet komutanının yakın müdafaasını tanırsınız. Hatta bazıları bilmiyorum hangi millet vekilinin bilmiyorum nesidir de, ertesi gün dünyanın en rahat yerine alınacaktır. İlk gün bu hikayeleri dinler durursunuz.

Kıta'da İlk Gün Yapılanlar

Kıta’da İlk Gün Yapılanlar Sıralaması

Tüm askerler ilk günlerde egolarını ortaya koyarlar. Ben şuyum, buyum, şöyleyim, böyleyim, Oğlum biz memleketteyken var ya, bunun şeklinde oldukca çavuş gördük.. Neler neler..

Çömez birliğinizde eğer er olarak vatani görevinizi yapıyorsanız, sizden 3 ay ilkin gelmiş olan bir üst düzenleme erlere dahi “komutanım” dersiniz. Bu saçma şeklinde görülse de, bu vaka Türk askerinin üzerine karşı saygısı ve kıdem sırasının kendisinden bigün ilkin gelenin olması prensibine dayalıdır. Şu demek oluyor ki diyorum ki dostlar, yan ranzanızda yatan tertibiniz, sizden bigün ilkin sülüs aldıysa, sizden kıdemlidir.

Eğer çavuş talimgah taburunda iseniz, çavuş adayısınız. O süre onbaşı olarak göreve başladınız. O kıta da bulunan tüm erlerden kıdemlisiniz.

  • Peki astsubay mı kıdemli, bin başı mı?
  • Uzman çavuş hepsinin komutanı mı başçavuşun eşeği diye bir şey var mı ?..
  • Merak etmeyin, bunların hepsini tek tek öğreneceksiniz.

Bir süre sonrasında ortama alışırsınız ve yemin törenine kadar her gün spor ve yürüyüş eğitimi yaparsınız. Yemin töreninden sonrasında haftada bir yada iki gün çarşıya çıkabilirsiniz. Çarşıya çıktığınızda lazım olan tüm ihtiyacınız olan şeyleri alabilirsiniz.

Teslim olduğunuz andan itibaren ailenizi aramayı dikkatsizlik etmeyin.
En küçük probleminiz olduğunda bunu ilk olarak sıralı komutanlarınıza (uzman erbaşlardan adım atmak suretiyle) bildirin.
Sıhhat sorunlarınız var ise, Revir Tabipliği ile görüşerek durumunuzu anlatın.
Merak etmeyin, kısa sürede birliğinize alışacak ve geçmez dediğiniz günler, geçip gidecektir. Tanrı sıhhat sağlık nasip etsin. Hayırlı teskereler..

Eğer yaşım tutuyor ve 15 bin lira param var diyorsanız, Bedelli askerlik hakkında içeriğimizden data alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>