Astsubay Nasıl Olunur? 2020 Şartları ve Net Maaşlar

Askerlik mesleği senelerdir ülkemizinde birçok gencin olmazsa olmaz hayalidir. Orta okul ve lise çağlarında astsubay iyi mi olunur diye soran gençlerimiz askerli okullara başlamakta ve bu okullardan mezun olarak astsubay olmaktadırlar. Astsubaylık Nato üyesi olan ülkelerde geçerli olan bir rütbedir. Türkiye de 1945 senesinde Nato üyesi olmuş ve bu rütbede askeri personel yetiştirmektedir. Subaylıktan sonrasında gelen astsubaylık rütbesini almak için oldukça aşamalı bir sınava doğal olarak olunmaktadır. Kara kuvvetleri, Deniz kuvvetleri ve Hava kuvvetlerinde ve Jandarma bünyesinde aşama alabilmek için hangi kurum astsubay alımları yapıyorsa o kuvvetlere  müracaat yaparak sınava girmek şarttır.

Astsubay iyi mi olunur?

Kara Kuvvetleri Astsubay Alımları Şartları

Kara kuvvetleri Komutanlığına Dış kaynaktan alınacak sözleşmeli Muvazzaf Astsubay alımlarına başvurularınızı buradan yapabilirsiniz. Kara kuvvetleri komutanlığı’ na astsubay/ subay alımlarının yapıldığını ve başvurularınızın bağlantımızın üstünden gerçekleştirebilirsiniz.

Astsubay olmak isteyenler hangi silahlı kuvvetler bünyesinde bu aşama için sınava girecekse belirlenen şartları taşıması gereklidir. Kara kuvvetleri tarafınca astsubay alımlarında geçerli şartlar şöyledir;

Yaş şartı, genel şartlar, sıhhat ile ilgili şartlar toplumsal durum ve terbiye ve karakter ile ilgili şartlar mevcuttur.

  1. Genel şartlar kategorisinde kara kuvvetlerinde astsubay olacaklardan istenen şartlar Lise ve dengi okullar, minimum iki yıl süreli meslek yüksekokulu yada dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunu olmak şartıdır.
  2. Yaş şartı en mühim şartlar arasındadır. Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim bitirenler için yaş şartı 28 yaş, daha kısa süreli okulları yüksekokul ve lise dengi okulları bitirenler için yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak gerekliliğidir.
  3. Müracaat meydana getirecek olan adayın toplumsal durumları terbiye ve karakterler şartları subay için istenen etik yükümlülükleri ile aynıdır. Kara kuvvetlerine dış kaynaktan  Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak şartını yerine getirmek gereklidir. Bu şartlar içinde 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Madde sinide barındırır.
  4. Sıhhat ile ilgili şartlardan en mühim olanları adayın vücut yapısı ve iskelet yapısı muntazam, ağız, çene ve diş yapısı muntazam, yüzünde fazla oranda çiçek bozukluğu, çıban ve yanık izleri olmamak, dilinde pelteklik olmamak, vücudunda dövme olmamak, kekeme olmamak ve gözünde şaşılık benzer biçimde özür durumlarının bulunmaması gereklidir.
  5. Türk Silahlı Kuvvetlerince Sıhhat Kabiliyeti Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak gereklidir. Asgari Adam adaylar için 164 santimetre, kadın adaylar için 158 santimetre’’den azca olmamak şartı vardır boy ve  kilo vücut endeksinin istenilen sınırda olması gereklidir.
  6. Astsubay adaylarının sıhhat raporlarının sevk edildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu alması gereklidir. İstenen şartları taşıyan her aday  astsubaylık sınavına başvurabilir. Astsubay olmak isteyenler bu şartları taşımalı ve yapılacak sözlü ve yazılı sınavlardan başarı göstermiş bir halde geçmeleri gereklidir.
astsubay

Astsubay alım şartları

Sınavlar

Sınavlar ise yazılı imtihan, sözlü imtihan ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi olarak 3 aşamalı olarak yapılmaktadır ve 3 imtihan sisteminden oluşur.

Astsubay olmak isteyenler 3 aşamalı sınavdan geçmeleri gereklidir. İlk aşama olan sözlü sınavdan geçmeleri ilk şarttır. Sınavda toplam 50 sual sorulmaktadır. Türkçe, T.C. Anayasası, Türkiye Coğrafyası, İnkılap zamanı, Atatürkçülük, Internasyonal Kurumlar ve anlaşmalardan oluşmaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 gerçeği götürmektedir ve sınavdan ne olursa olsun minimum 70 puan alınması gerekmektedir.

Astsubay yazılı sınavından başarı göstermiş olarak 70 puan ve üstünde geçerli puan alan adaylar mülakat sürecine girerler.

Peki Astsubay olduktan sonrasında Hususi Kuvvetlerde Çalışmak istemez miydiniz? O süre Bordo Bereli Nasıl Olunur? adlı yazıya gözatın.

Astsubaylık Mülakatı Iyi mi Yapılıyor?

Mülakat sürecinde ilk olarak adayların sıhhat muayeneleri yapılmaktadır. Sıhhat muayenelerinde bakılan yüz, vücut, göz, diş benzer biçimde kriterlerden geçenler sonraki aşama olan Kişilik değerlendirmelerinden geçmeleri de gereklidir. Karakter ve etik anlayışınızın ve toplumsal durumunuzun anlaşılması için girilen testten kanaat puanı alarak  karakter testinden sonraki Fiziki kabiliyet yeterlilik testinden de geçmeleri gereklidir. Fiziki kabiliyet yeterlilik testinde neler yapılır diyorsanız bu testte adaylara 1500 m koşu yaptırılır ve sonuçlarına bakılır, sonrasında adaylar mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Bu testten ise 40 baraj puanını geçmek gereklidir.

Şartları taşıyan ve yerine getiren adaylar son olarak olarak sözlü mülakata alınmaktadır. Sözlü mülakatta adayın kendini ifade etme kabiliyeti, görünüşü genel kültürü ve konuşma şekli ve diksiyonuna bakılmaktadır. Sözlü mülakattan da 70 almak gereklidir.

Tüm bu sınavların oranları ise başarı göstermiş sayılmak için şu şekilde belirlenir. Sözlü mülakat % 15 oranında, yazılı sınavın tesiri % 70’i ve fiziki yeterlilik testi % 15 oranında etkilidir. Bu oranlarda tesir eden imtihan puanlarından başarı göstermiş olan adayların listeleri belirlenir.

Astsubay olmak isteyenler tüm bu yazılı imtihan sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testlerinden geçerek başarı göstermiş oldukları takdirde Astsubay meslek yüksekokullarında 2 senelik eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi alarak atanmaktadır.

Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi almak gereklidir. Eğitimi başarıyla tamamlayan astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, derslik okuluna gönderilmektedir. Eğitimden sonrasında ise Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanma işlemi başlatılır. Atananlar tüm bu eğitimleri aldıktan sonrasında Astsubaylık görevlerine başlatılmaktadır.

Astsubay meslek yüksekokulları TSK bünyesinde Kara kuvvetleri, hava kuvvetleri,  deniz kuvvetleri, bando ve Sıhhat olmak suretiyle 5 kısma ayrılmaktadır her kurumunda şartları birbirinden değişik olması ile beraber genel anlamda yazımızda ki şartları yerine getirmek gereklidir.

Eğer Subay olmak benzer biçimde bir amacınız var ise  Subay nasıl olunur adlı içeriğimizi okuyun ve mesleğin inceliklerini öğrenin.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

2020 senesinde astsubaylar minimum 5.000 TL. maaş aldıkları ve her astsubayın vazife yapmış olduğu bölgeye, sınıfa ve aşama kademesine bakılırsa maaşının değişmiş olduğu söylenmektedir. https://personeltemin.msb.gov.tr/ adresinden astsubay başvuruları kabul edilmektedir.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>