Atak-S Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin ulusal tavuğu olan Atak-S iklim şartlarına olan dayanıklığı ve vermiş olduğu yumurta sayısı, kalitesi ile çiftlik kuracak olan girişimcilerin gözdesi olmuştur. Bir oldukça şirket tavuk çiftliği kuracak olan girişimcilerimize Ataks cinsel tavukları önermekte kurulumlarını bu kanatlıya yönelik yapmaktadırlar. Atak-s yetiştiriciliği ile uzun soluklu yumurta tavukçuluğu yapabilir, güzel gelirler elde edebilirsiniz. Fakat siz gene de sektöre bu tavuk cinsel ile girmeden evvel yatırım yapacağınız tavuk hakkında bilmenizde fayda olacak gurk olma süresi, senelik yumurta adeti ve kaç aylık iken ürün almaya başlayacağınız benzer biçimde mevzuları bilmenizde yarar vardır.

Atak-s Tavuk Özellikleri Nedir?

Türü ” Gallus domesticus ” olarak malum Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafınca geliştirilen Türkiye’den tüm ülkemize hatta yurt dışına yayılmaktadır. Resmi gazete’de piyasaya çıkan tamamen hepsi bilimsel olarak kanıtlamış olarak sizlere Atak-s tavuğunun özelliklerini tanıtalım, ondan sonra bu cins tavuğa yatırım avantajlarını değerlendirelim.

  • İsmi: ATAK-S
  • Türü: Gallus domesticus
  • Yetiştirilme amacı: yumurta tavukçuluğu
  • Cinsiyet ayrımı: Tüy rengine gore yapılmaktadır.
  • Genel tanımı: Fena iklim şartlarına uyumlu, sakin, siyah tüylü, kahve rengi yumurta veren kanatlı dır.
  • Baş yapısı öteki tavuklara gore küçüktür, balta ibik ve kısa küt bir gagaya haizdir. Burun delikleri minik, gaganın üstünde yer almıştır. Gözler yuvarlak ve kahve rengidir. Kulak lopları ve sakal minik, kırmızıdır. Boyun yapısı kısa, kalınca kuyruk düz, siyah ve telekli ‘dir. Göğsü dolgun, kanatlar vücuduna yapışık siyah renktedir. Süratli şekilde tüylenme gösterir, düzgüsel ayak kalınlığına haiz, siyah ve küt tırnak yapısına haizdir. Deri rengi koyu sarı, telek rengi ise siyahtır.

Atak-S Yumurta Verim Özellikleri Nedir?

Genel görünüm özelliklerinden sonrasında Atak-s tavuğu muzun yumurta verim özelliklerine değinebiliriz. Kahve rengi yumurta veren bu tavuğumuz 72 hafta da tam 302 tane yumurta vermektedir. Pik dönemlerinde yumurta verimi %97 oranındadır. Vermiş olduğu yumurtanın ağırlığı averaj olarak 64 gramdır. 72 hafta süresince 302 yumurtanın averaj ağırlı ise 19 kilogram 500 gramdır.Yaşam gücünün yüksek olduğu Atak-s cins tavuklar yemi değerlendirme kabiliyeti ile de ön plana çıkan bir tavuk cinsidir. Kapalı ve salma tavukçuluk yapacaklar için Türkiye şartları için en uygun kanatlı hayvan cinsidir. Ek olarak devlet faiz destekli olarak Ziraat bankasından tavuk çiftliği kredisi alacaklar için uygun bir hayvandır.

Haftalara gore gelişme özelliği ise aşağıda ki tabloda yer almış olduğu gibidir.

Atak-s Büyüme özelliği nasıldır

Atak-s Gelişme özelliği nasıldır

Atak-s Cins Tavukları Nereden Temin Edebilirsiniz?

Eğer toplu olarak yüksek bir tane karşılığında Atak-s tavuk almayı düşünüyorsanız sizin için en doğru yol Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olacaktır. Birimin yazışma detayları;

  • Şehit Cem Ersever Cad. 9/11 Çaba Mah. Yeni mah. ANKARA
  • Telefon : 0-312-344-59-90

Şuan için hibrit dişi civciv tutarları tane başı 2.40 liradır. Damızlık yumurta fiyatı ise 0,70 kuruştur. Öteki kuruma ilişik tüm Arak ve Atabey cins tavuklar dahil olmak suretiyle ebeveyn tutarları ise 7 liradır. Güncel kurum fiyatlarını sizlerde sitemden rahatlık ile görebilirsiniz.

Ustalaşmış olarak tavukçuluk yapacaklar günümüzde bir oldukça şirket anahtar teslim tavuk çiftliği kurmaktadır. Kapalı yada yarı kapalı olarak bütçenize gore istediğin ebatta tavuk besi hanesini en kısa sürede teslim alabilirsiniz.
150 m2 alana 1200 tane kapasiteli tavuk çiftliği kuran bu çiftçimizin videosunu izlemesini tavsiye ederim.About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>