Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2020 (Özel Hastaneler)

Detaylı ultrason anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Anne karnındaki bebeğin, gelişimini, sıhhat durumunu kısacası her anını incelemeye yarayan ultrason, riski gebeliklerde de büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bebeğin organlarını, kalıtsal hastalığını var olup olmadığını görüntüleyen, bebeğin sakat doğma riskinin en aza indirmesi için önlem amaçlı her anne adayına belirli haftalar aralığında uygulanmaktadır. Detaylı ultrason doktorlar tarafınca doğum riskini önleyici bir önlem olarak anne adaylarına öneriliyor. Bebeğin organ gelişiminin büyük bir kısmının tamamlanmasıyla detaylı ultrason, 19. ve 23. haftalar içinde meydana gelen görüntülemedir. Aslolan amaç anne karnındaki bebeğin doğumsal hastalıklarını belirlemektir. Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının merak ettikleri mevzular içinde detaylı ultrason nedir, iyi mi yapılır, hususi hastanelerde ücretleri nedir, hangi hastalıklar detaylı ultrasonla belirlenir tüm bunların yanıtını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Detaylı Ultrason Nedir?

Detaylı ultrason da denilen detaylı ultrason, anne adayını ve bebeğini yakından ilgilendirmektedir. Gebelikte belirli haftalarda meydana gelen görüntüleme yöntemi olan detaylı ultrason, anne karnındaki bebeğin organ gelişiminin büyük bir çoğunluğunun gerçekleşmesi sebebiyle 19. ve 23. haftalarda yapılmaktadır. Detaylı ultrason, gebelik döneminde bebekte kalıtsal hastalıkların var olup olmadığını göstermektedir. Detaylı ultrason anne karındaki bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir.

Detaylı Ultrasonda Tespit Edilen Hastalıklar

Riskli durumlardan ya da doktorun şüphelenmesiyle 3 – 4  kez yaptırılan detaylı ultrason, bir mesele yaşanmadığı taktirde çoğu zaman gebelik süreci süresince yalnızca bir kez yapılmaktadır. Detaylı ultrason yardımıyla anne karnındaki bebeğin kalıtsal hastalıkları evvelde tespit edilmektedir. Bir çok organ detaylı bir halde izlenebilmektedir. Bunlar; bebeğin kalbi, beyni, omurgası, kafa içi yapısı, iç organları, bağırsak, böbrek, yüz, kol ve bacaklardır. Bu organların detaylı bir halde incelenmesiyle, belde açıklık, yarık damak, el ayaklarda olabilen dışa dönüklük, parmaklarda fazlalık ya da eksiklik benzer biçimde sıhhat sorunları doğum gerçekleşmeden ilkin anne karnında detaylı ultrason yardımıyla tespit edilmektedir. Detaylı ultrason da gerçeklik oranı %90 civarındadır.

Detaylı ultrasonda görülebilecek hastalıklardan birkaçı;

 • Bebeğin kalbinin yapısal bozukluklar
 • El ve ayaklarda olan yapısal bozukluklar
 • Omurgadaki gelişimsel bozukluklar
 • Beyin dokusunda gelişimsel bozukluklar
 • Yarık dudak/damak
 • Gözde oluşan boşluklar
 • Plasentada oluşan problemler

Bebeğin anne karnında detaylı ultrason ile görüntülenmesi anne adayları tarafınca merak haline gelmiştir. Detaylı ultrason, radyoloji uzmanı tarafınca yapılmaktadır. Gebelikte büyük ehemmiyet taşıyan detaylı ultrasonda öteki ultrasonların görüntülemesi gibidir, değişik bir işlem yapılmaz. Karın bölgesinde meydana getirilen incelemede alt karına sürülen jel ile ultrason probu karın üstünde hareket ettirilir, hareketler halinde incelemeler yapılır ve işlem süresi 30 dakikadır. İşlem sonrası anne adayına yazılı halde ultrason raporu verilmektedir.

Detaylı Ultrasonda Tanısı Konulmayan Hastalıklar

Detaylı ultrasonda anne karnındaki bebeğin organ gelişimini etkilemeyen kalıtsal hastalıkların tespiti yapılamaz. Bunlar;

 • Zeka geriliği
 • Kan hastalıkları
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Doku hastalıkları
 • Görme ve işitme bozuklukları

Belirtilen hastalıkları ultrasonda emare gösteremediğinden tespiti gerçekleşemez. Bu hastalıklar gebelikte herhangi bir kontrol ya da ultrasonda belirlenemez. Bazı hastalıklarda ileri aşama araştırma yapılması için kordon damarından alınacak olan kanın araştırmaya girmesi sonucu anlaşılabilmektedir.

2D 3D ve 4D Ultrason

2D Ultrason: Hepimiz tarafınca malum geçmişten bugüne dek gebelik süreci ultrason görüntülemesi 2D ultrason ile yapılmaktadır. 2D Ultrason yansıyan dalgalar halinde gerçekleşmektedir. Oluşan dalgalar yardımıyla anne karnındaki bebeğin siyah beyaz olarak görüntüsü kaydedilir. Bu görüntü ekran vasıtasıyla anneye gösterilir. Fetal anatomi ve morfolojinin değerlendirilmesi bu zamana kadar 2D ultrason kullanarak yapılmıştır.

3D – 4D Ultrason: Ultrason ile alt karın bölgesinde bakılır ve bebeğin 3 boyutlu görüntülenmesini sağlamaktadır. Anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü 3D ultrason yardımıyla sağlanmaktadır. 4D ultrason ise 3 boyutlu görüntülenmenin video haline getirilmesidir. Aileler için büyük ehemmiyet taşıyan bu ultrason türlerinde bazı anomaliler daha net görülmektedir. Bununla beraber bebeğin cinsiyeti öğrenilmektedir.

Gebelikte Yapılması Ihtiyaç duyulan Testler

 1. Kan ve İdrar Testleri:
 2. Ultrason Takip edeni
 3. Kan Uyuşmazlığı Testi
 4. İkili Kontrol
 5. Gebelik Şekeri Tanısı
 6. Doppler Ultrasonografi
 7. Üçlü Kontrol


Detaylı Ultrason

Hususi Hastanelerde Detaylı Ultrason Tutarları 2020

İstanbul Kolan İnternational Hastenesi; Detaylı ultrason fiyatı 500-600 TL aralığındadır. Hastanenin internet sitesinden ya da 444 1 443 no’lu davet merkezinden buluşma alabilirsiniz.


Ankara Hususi 100. Yıl Hastanesi; Detaylı ultrason fiyatı 350- 450 TL aralığındadır.İzmir Medical Park Hastanesi; Hastanede yapılacak olan detaylı ultrason fiyatı 400- 500 TL içinde değişmektedir. Buluşma almak için tıklayınız.Bursa Hususi Medical Park Hastanesi; 400- 500 TL aralığında detaylı ultrason yapılmaktadır. Buluşma almak için tıklayınız. Eskişehir Hususi Acıbadem Hastanesi; Acıbadem Sıhhat Grubu Eskişehir’de bulunan Acıbadem hastanesinde detaylı ultrason fiyatı 450 TL’dir. Buluşma işlemleri için tıklayınız.Fiyatlar ortalama olarak verilmiş olup her hastanenin fiyatlarında değişim göstermektedir. Güncel ve net informasyon için hastanelerden informasyon alabilirsiniz.

Gebelikte Haftalara Nazaran Yapılacak Olan Testler

11. ve 14. hafta: Bu zamanda yapılacak olan teste ikili tarama testi denir. Anne adayından alınacak olan kanda PAPP-A ve F B-HCG değerlerine bakılarak rapor düzenlenir. Rapor sonucundan 1/250′ den düşük olursa riskli olarak görülebilmektedir. 11. ve 14. gebelik haftasında ense kalınlığı ölçümü yapılmaktadır. Annenin yaşı ve gebelik yaşı hesaplanır. Testte ense kalınlığı değerlerinin fazla çıkması, kromozomal anomali ve düşük ihtimali görülmektedir.

İlk 3 ay: İlk üç ay tarama testiyle anne karnındaki bebeğin burnun kemiğine, kollarına, bacaklarına, ve beynine bakılmaktadır. Bu kontrol ile bebeklerin Down Sendromlu olup olmadığı tespit edilir. Tespit oranı ise %90 – %95 civarındadır.

15. ve 19. hafta: Gebelik periyodunun 15. ve 19. haftasına kadar meydana getirilen testin adı üçlü tarama testidir.

16. ve 18. hafta: Bu haftalar içinde meydana getirilen kontrol dörtlü tarama testi olarak bilinmektedir. İkili kontrol yaptırmamış olanlar 16. ve 18. hafta yapılacak olan dörtlü tarama testinden yararlanabilir.

16. ve 20. hafta: Adını Down Sendromu testi olarak bildiğimiz Entegre tarama testi, son aşama güvenilir sonuçlar vermektedir. En gelişmiş kontrol olan entegre tarama testi tespit oranı ise %93’tür. 16. ve 20. haftada yapılacak olan entegre testi ile down sendromu, trizomi 13 ve nöral tüp defektlerinin tespiti yapılmaktadır.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>