Bakan Açıkladı 2 Ay Kira Alınmayacak!

COVİD-19 salgın tedbirlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. 21 Mart 2020 tarihinde Bakanlıklar tarafınca açıklanan tedbirlerde Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklaması da eklendi. Virüsün yayılma hızındaki artışın önüne geçilebilmesi amacıyla 2 ay süresince kira alınmayacağı bildirildi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamaları ise şu şekilde oldu:

“Teknopark yönetici şirketlerine, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer edinen restoran ve kafe şeklinde ticari işletmelerden 2 ay süresince kira almamaları hususunda yönerge yolladık. Ek olarak, gene bu kampüslerde Ar-Ge ve tasarım alanında çalışan firmaların da 2 aylık kira ödemelerini erteleyin ve ödeme planlarında kolaylık sağlayın dedik”.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, 15 Mart 2020 tarihinde Gömü ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı birlikteliğinde alınan ortak kararlarda Teknoparklar ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde etkinlik gösteren personellerin Nisan ayı sonuna kadar işlerini evden yürütmenin sonucuna varıldı. Bu düzenleme sonrasında 21 Mart tarihinde ise bir düzenleme daha geldi. Bu düzenleme ise; teknoparklarda bulunan kuluçka firmaların restoran ve kafe şeklinde işletmelerden 2 ay süreliğine kira alınmamasına karar verildi. Buna ek olarak Ar-Ge ve Tasarım firmalarından 2 aylık ödemelerinin ertelenmesi ve kolay ödeme planı yapılması amaçlanmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 18 Mart 2020’de meydana gelen “Koronavirüsle Savaşım Eşgüdüm” toplantısından sonrasında Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, teknopark sisteminin üretimdeki kıymetini vurgulayarak, teknoparklardaki iş gücünün korunmasının icap ettiğini belirtti. Sana ve Teknoloji Bakanı Varank;

Covid-19 tehdidine karşı sektörlerimizi ve işgücümüzü korumak adına tüm alternatifleri detaylı bir halde çalışıyoruz. Bu kapsamda inovasyonun ve yeniliğin merkezi olan teknoparklarımız için de tedbirleri devreye aldık. Bu yerleşkelerde Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek yeni teknolojiler geliştiriliyor. Dolayısıyla buralardaki firmalarımızı ve işgücümüzü, ihtimaller içinde salgının etkilerinden mümkün mertebe uzak tutmak istiyoruz. İlk adım olarak Zehra Hanım ve Berat Bey’le ortak bir karar alıp, teknoparklarda ve Ar-Ge merkezlerinde çalışan personelin Nisan sonuna kadar evden çalışmasına olanak sağladık.”

Bakan Deklare etti 2 Ay Kira Alınmayacak!

Yeni gelen bu düzenlemeden tüm teknopark firmaları yararlanabilecektir. Toplamda teknoparklarda etkinlik gösteren 5 Bin 682 tane şirket bulunmaktadır. 5 Bin 682 firmanın % 83’ü Ar-Ge çalışanı olmak suretiyle toplam personel olarak 58 Bin 241 şahıs iş yapmaktadır. Böylelikle gelen yeni düzenleme ise 5 Bin 682 şirket yararlanacaktır.


About admin

Check Also

Koronavirüsü Faizsiz Kredi ve Hibe Verilecek mi?

Korona virüs önlemleri her geçen gün artıyor. Bakanlık tarafınca devletimizde 81 ilde Koronavirüs Tedbirleri genelgesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>