Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Bakkal sektörü de halen KOSGEB tarafınca desteklenen sektörler içinde NACE kodları ile yer verilmiştir. Her ne kadarda süper veye hiper marketler devletimizde hızla yaygınlaşmış olsa da mahalle bakkaliyesi halen popülerliğini korumaktadır. Küçük maliyetler ile güzel kazançlar elde edeceğiniz bakkaliye sektörüne girmek için devlet desteği almanız için küçük bir kaç adımız izlemeniz yeterlidir. Peki, bu adımlar nedir?

Bakkal NACE Destek Kodu Nedir?

Bir sektörün devlet tarafınca desteklendiğinin bilinmesinin en güvence yolu sektöre ilişkin NACE kodlarına bakmaktan geçmektedir. Bakkal sektörüne ilişkin NACE kodlarını siz ister KOSGEB Desteklenen Sektörler listesine bakarak öğrene bilirsiniz. İsterseniz de bu eforu asla sarf etmeden aşağıdaki tablodan da nazaran bilirsiniz.

Evet, tabloda gözüktüğü şeklinde bakkal sektörü 47.11.01 NACE kodu ile yer verilmiştir. Kurum tarafınca bakkal açacak olan genç girişimcilerin artık desteklendiğini biliyoruz. Şimdi peki, ne yapmalısınız.

1-İlk Öncelik Girişimcilik Belgesi Almaktır

Mahalle yada ana cadde üstünden bakkal açmadan ilkin ilk olarak ”Girişimcilik Belgesi” almanız gerekir. Bu belgeyi herhangi bir ücret ödemeden istediğiniz yerden alabilirsiniz. Evet, oldukca doğru bir halde duydunuz. Eğer bir e-Devlet şifreniz var ise İnternet’e bağlanan herhangi bir cep telefonu yada bilgisayara haiz iseniz belgenizi istediğiniz yer den bir tek bir kaç video seyredip sonrasında çıkan testleri cevaplayarak alabilirsiniz. Bu sürece adım atmak için ise yapmanız gerekenler ise şunlardır.

 1. Eğitimlerin verildiği İnternet sitesine giriş yapalım.
 2. Üst sağ köşede yer edinen ”Giriş” butonuna tıklatalım.
 3. İletişim bilgisi onaylı e-Devlet şifremizi girelim.
 4. Sistem bizi tekrardan aynı sayfaya yönlendirme yapmış olacaktır.
 5. El altta yer edinen ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” ne ”BAŞLA” diyelim
 6. Tüm çıkan videoları izleyerek testleri doğru bir halde çözelim.

Artık sizin de bir girişimcilik belgeniz var.!

2-Bakkal Açma Maliyeti Karşılanması

Şimdi sıra geldi bakkal açma maliyetini kendi bütçemiz ile karşılamaya. Destek başvurusuna bulup program dahilinde yer edinen bağışlama olanağından yararlana bilmek için öncelikle kendi sermayemiz ile bakkalımızı açmamız gerekiyor. Bakkal açma maliyeti öteki market açmak şeklinde oldukca fazla bir maliyetli iş değildir. Dolayısı ile daha küçük bir kapasiteye haiz işletme kuracağınız için en fazla cebinizden aşağıdaki harcamalar çıkacaktır.

 1. Belediye, veri dairesi, muhasebe ve meslek odaları şeklinde işlemlerin kaydı için 3.000 TL averaj olarak gider.
 2. Dükkan dış kaplaması için en fazla 2.000 TL ile 2.500 TL şeklinde bir harcamanız olur.
 3. Bakkalın iç rafları ve lüzumlu olan dolap alımları içinde 5.000 TL ile 7.000 TL şeklinde bir harcamanız olur.
 4. Bakkalın içini satacağınız ürünler ile doldurmak için ise de 20.000 lira ile 35.000 TL şeklinde bir ana para gerekir.

Bir içeri bir dışarı sistemi olacağı için bakkalın içinde satacağınız ürünler için oldukca fazla bir ana para sizin düşündüğünüz kadar gitmeyecektir. Bakkalımızı yasalara uygun bir halde açtıktan sonrasında ise yapmanız ihtiyaç duyulan ise destek başvurusunda bulunmaktadır.

3- Destek Başvurusunda Bulununuz

Bakkal açmak isteyenlere kurum ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile destek vermektedir. Programın muhteviyatında yer edinen tüm bağışlama miktarlarını buradaki içeriğimiz de bulabilirsiniz. Tabloda yer edinen destek olanaklarından yararlana bilmeniz için ise şimdi gene bir kaç işlemi sırasıyla sağlamanız gerekir. Bu işlemlerin en başlangıcında ise birime kayıt olma gelmektedir. Kayıt olma dahil tüm işlemler sırasıyla şu şekilde sağlanmalıdır.

 1. Sisteme işletme kaydı oluşturun. (E-devlet üstünden)
 2. Veri tabanına kayıt olarak destek başvurusunda bulunun.
 3. İlgili evrakların çıktısını alın.
 4. İl müdürlüğüne müracaatta bulunun.

Tüm bu işlemler sonrasında evraklarınız bağlı olduğunuz müdürlük tarafınca incelenir. Evraklar doğru ve eksiksiz ise size iş planı sunumu yapmanız için bigün verilir. Size verilen tarihte hazırladığınız iş planı projeniz onay alır ise bağışlama desteğinden istifade edebilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>