Banka Kredilerine Koronavirüs Ertelemesi ve Yapılandırma

Esnaf korona sebebiyle oldukça etkilenmiş durumda. Zor duruma düşen ve ciroları ciddi şekilde etkilenen esnaf devletten banka kredileri borçlarında erteleme ve yapılandırma talebinde bulunuyor. Bir çok işyeri sahibi satışların 4/1 kaybettiğini ve satış rakamlarında ciddi düşüş yaşadıklarını ve düşüşlerde tavan yaptıklarını belirterek devletten acil destek talep etmektedir. Esnafların durumlarının iyiye doğru gitmediğini ilerleyen süreçte durumlarının daha kötüye gidecekleri yönünde açıklamalarda bulunmaları Banka Kredilerine Koronavirüs Ertelemesi ve Yapılandırma geliyor mu haberlerini gündeme taşıdı.

Esnaf ve Sanatkarlar odaları birlikleri tarafınca Korona virüsünün yayılmasını engellemek için çabuk bir halde Acil Ekonomik Tedbir ve Destek Paketi Açıklamalı çağrıları yapılmaya devam ediyor. Esnaf ve sanatkarın ve yanlarında çalışanların ekonomik olarak mağdur bulunduğunu, bunların ticari faaliyetlerini yerine getirememelerinin alacak borç ilişkisine problem olarak yansıyacağını, bunun da adeta bir domino tesiri benzer biçimde başka olumsuzluklara yola açacağını belirtiliyor.

Korona Esnafı Vurdu

Esnafların gelirlerinde ki düşüşlerden banka ödemelerinde de zorlanacakları söyleyerek devletten kredi erteleme çalışmalarının yapılmasının acilen hayata geçirilmesinin gerekliliğini vurgulanıyor. işler bu şekilde giderse ilerleyen günlerde işletmelerini kapatmak zorunda kalacaklarını satışlardaki düşüşün ekonominin bel kemiği esnafı derinden etkileyecek olması alınacak önlemler için biran ilkin adım atılması umut ediliyor. Korona sebebiyle satışların durma noktasına gelmesinin yanında virüsün yayılmasını önlemek amacıyla da gösterilen genelge ile faaliyetlerine geçici süre ile durduran esnafların da durumu esnaflarda paniğe niçin oldu.

Toplumsal medya üstünden ünlüler dahil faturaların, kiraların, elektrik, su doğalgaz vb tüm ödemelerin dondurulmasının, geliri olmayan insanların yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanmasının önemi özetleyen paylaşımları dikkat çekiyor. Şirketlerin ve esnafların batmaması için lüzumlu destek sunar verilmesinini bu zor günlerde devletimizin esnafların ve zor durumda olan vatandaşların yanında olması çağrıları yapılıyor.

Bankalardan kredi alarak geri ödemelerde güçlük yaşayan esnafların durumları da ayrı olarak değerlendirilecek mevzular içinde. Esnafların dar boğazdan biran ilkin çıkması ve bu süreçten yara almadan atlatabilmesi için devletimiz kredi borçlarına erteleme ve yapılandırma yapmış olup yapmayacağı da merak mevzusu.

Korona Faizsiz Destek Kredisi Verilir mi?

Ihtimaller içinde bir felaketten (zelzele sel yangın ve zelzele benzer biçimde) negatif etkilenen esnaflara devletimiz acil destek kredileri ile yanında olmaktadır. Korona virüsü benzer biçimde global bir krizin yaşandığı bu günlerde salgın hastalıktan etkilenen ve hasta olan ya da işyerini kapatmak zorunda kalmış olarak geçimini idame ettiremeyen ve ödemelerini yapamayan esnafların da bu kapsamda değerlendirilmesi icap ettiğini vurgulamak isteriz. Salgının önlenmesinde esnafların işyerlerini kapatmalarının tesirinin büyük olması yadsınamayacak bir gerçek kalabalık ortamlarda hızla yayılan bu virüsün tesirini en aza indirmek amacıyla işlerinden feragat eden esnafında devletimizin yanında olması gerekmektedir. Esnaflar devletimizden gerek borçların erteleme ve yapılandırma imkanları sunarak gerek vergi borçları ve KYK ödemelerini erteleyerek bu zor durumdan elele çıkabilmenin yolları aranmalıdır.

Mevzu ile ilişkin olarak;

Gömü Bakanı Berat Albayrak Korona virüsü salgının probleminin küresel, mücadelenin ise ulusal bulunduğunu belirterek ekonomik savaşım kapsamında TOBB, TİM, DEİK, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD başta olmak suretiyle birçok sivil cemiyet kuruluşu ile sektör temsilcisinden sürece ilişkin değerlendirmelerini ve taleplerini aldıkları bilgisini verdi. Ek olarak salgınına karşı piyasaların likiditeye erişiminde en küçük aksaklık olmayacak şekilde önlemler alındığını ve alınacağını belirterek, en fazla etkilenen sektörler öncelikli olmak suretiyle tüm sektörleri kapsayacak bir takım destek ve tedbir uygulanacaktır, Cumhurbaşkanımız tarafınca bu hafta destek ve paketler açıklanacaktır. Ek olarak kurumlarımız da lüzumlu hafta süresince atamaktadır. Bu tedbirler dinamik tedbirlerdir. Yeni tedbirler süratli gitmek sokulacaktır, virüs ile savaşım kapsamında lüzumlu tüm ekonomik desteği ilgili kurumlarımıza sağlayacağız. Süreçten etkilenebilecek sektörlerimizi desteklemek ve piyasalarımızı güçlendirmek amacıyla uygulamaya alacağımız yol haritamızı tüm yönleri ile ele aldık açıklamalarında bulunmuş oldu.

En etkili ve süratli çözümlerin bulunacağı ve hayata geçirileceğini vurgulayan Bakan geçtiğimiz yıldan kalan senelik gelir vergi beyannamesinin verilmesi ve ödenmesi ile ilgili olarak ödemelerini de 30 Nisan 2020 geçmişine ertelediklerini deklare etti.

Kosgeb Kredilerine 3 Ay Erteleme Müjdesi

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip corona virüse karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini deklare etti. KOSGEB vesilesiyle dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven benzer biçimde ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek verileceği açıklandı.

 Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank KOSGEB alacaklarını 3 ay erteleme ve KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre verileceğinin müjdesini verdi.

Korona sebebiyle Kredi Borçlarına Erteleme Müjdesi 18 Mart 2020

Meydana getirilen tüm çağrılar karşılığını buldu. Banka Kredilerine Koronavirüs Ertelemesi ve Yapılandırma müjdesi nihayet geldi. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün meydana gelen Korona virüs toplantısının peşinden düzenlenen basın açıklaması ile beraber iktisat kalkanı olacak şekilde düzenlenen Corona virüs iktisat paketi deklare etti.

Esnaflar Kobiler firmalar ve tüm gerçek sektör tarafınca merakla beklenen Corona virüsü toplantısının peşinden son dakika açıklamalarında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi ödemeleri ile ilgili devreye sokulması planlanan tedbirleri deklare etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapmış olduğu açıklamada üretim ve istihdamın sekteye uğramaması için Corona virüsüne karşı savaşım verdiğimiz bu süreçten kamu ve hususi sektörün beraber çıkarak istihdam kaybı yaşanmamasının amaçlandığı söylemiş oldu.

Açılanan 100 milyarlık kaynak paket dün itibariyle devreye alındı.  Iktisat paketinin muhteviyatında ise esnaflar ve tüm kesimden vatandaşlara yönelik şu maddeler yer ediniyor;

 • Perakende,AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Beyaz perde-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve tüm sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri Nisan Mayıs ve Haziran aylarındaki ödemeleri 6’şar ay ertelendi.
 • Konaklama vergisi KASIM ayına kadar alınmayacağı açıklandı.
 • Firmalara asgari ücret desteği devam ettirilecek.
 • Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve kazanç oranı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.
 • İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.
 • Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • İşleri negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya yığın finansmanı desteği verilecek.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden negatif etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve güvence açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • 500 bin liranın altında ki konutlarda kredilerde asgari peşinat %10’a düşürülecek.
 •  Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.
 • 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir finansdestegi.com miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılacak ve  asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecek.
 • Stopaj benzer biçimde kaynağında meydana getirilen kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.
 • Kamu bankalarımız 65 yaş üstü emeklilerimizin promosyon başvuru ve maaş çekim işlemlerini isterlerse evlerinde yapacaklar.
 • Mevzuatta ki esnek ve uzaktan emek verme modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edilecek.
 • Kısa Emek verme Ödeneğini devreye alacak, bundan yararlanmak için ihtiyaç duyulan süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Bu sayede faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacak.
 • Rahatlık evlerindeki hekim sayısını da arttırarak yaşlılarımızın sağlığını daha da yakından takip edeceğiz.
 • Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere bakılırsa alternatif kanallar geliştirilecek.
 • Esnek ve uzaktan emek verme modellerinin daha etkin hale gelmesini temin edilecek.
 • En düşük emekli maaşı 1.500 TL. olacak.
 • Emeklilerin bayram ikramiyelerinin ödemelerine Nisan ayında başlatılacak.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Müjdesi 23.03.2020

Nakit akışı bozulan vatandaşlara ve esnaflar Ziraat bankasındaki borçlarının ödemelerini erteleyebilecek.. 31 Mart tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan krediler için erteleme müjdesi geldi.

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek
 • Nakit akışı bozulan esnaf ve vatandaşların bireysel kredileri borçlarının 5 aya kadar ödemesiz dönem olmak suretiyle, gezim sektörlerinde etkinlik gösteren firmaların 12 ay süre tanındı. Gezim sektörüne uygun yapılandırma  uygulaması devreye alındı.
 • Personel maaşlarını Ziraat bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle istihdam yitirilmesine ve işsizliğe niçin olmaması amacıyla önümüzdeki  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Ziraat bankası üstüne keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.
 • İşletme sermayesi gereksinimlerini karşılamak için Ziraat bankası kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin de kart limitleri artırılacak.
 • Ziraat Bankasının emek verme saatleri 09:00 ila 17:00 arası düzenlendi.

Finans İstikrar Paketi Ziraat Bankası

Koronovirüs salgınına ilişkin olarak Ziraat Bankası kredi ertelemesinden sonrasında öteki kamu bankları olan Halkbank ve Vakıfbank destek paketlerini deklare etti. Ziratat bankası yukarıda da anlatıldığı benzer biçimde 31 Mart 2020 tarine kadar ödenmesi gerek kredilerin ödemelerini ertelediğini duyururken Halkbankası ve Vakıfbankası da destek paketlerini devreye aldı.

Vakıfbank Kredi Erteleme Müjdesi Geldi

Korona sebebiyle nakit akışı bozulan vatandaşlara ve firmalara yönelik Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nde alınan tedbirler ve Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye kararları doğrultusunda VakıfBank, virüs salgını sürecini mali açıdan minimum hasarla atlatabilmesi amacıyla 9 maddelik destek paketini deklare etti.

Vakıfbank tarafınca açıklanan destek paketinde firmaların 30 Hazirana kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri mevzusunda esneklik sağlanacağın ve işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacağı mevzuları dikkat çekti. Vakıfbank ;

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek.
 • Kredi borçlarının taksitleri 3 ay ertelenecek. Aynı şekilde kredi kartlarının  ödemeleri de 3 ay öteleme imkanı getirildi.
 • Bireysel kredi gereksinim duyan esnaf ve vatandaşların kredi başvurularını Vakıfbank Mobil, İnternet bankacılığı ve KSY limitler üstünden karşılanabilecek.

Vakıfbank mobil İnternet bankacılığı ve ATM’ ler üstünden yapılamayan işlemler Vakıfbank şubelerinden yapılabilecek.

Halkbankası Kredi Borcu Erteleme Başvuruları Başladı

Halkbankasına olan Kredi borçlarının ertelenmesi müjdesi nihayet geldi. Korana virüsü salgınına karşı alınan tedbirler içeren maddeler içinde dikkat çeken esnaflara yönelik madde oldu.

Salgın sebebiyle işlerinin negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’asına olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleneceği açıklandı.

Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay ertelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

Halkbank Kredi Erteleme Bilgileri Belli Oldu

Korona sebebiyle işyerleri kapatılan esnaf ve sanatkarların nakit akışları bozuldu. Korona sebebiyle önümüzdeki  süreçte yaşayacakları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin; Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Halkbank Korona salgınına karşı 9 maddelik finansal istikrar önlemlerini deklare etti. Buna bakılırsa Halkbank;

 • 31.03.2020 tarihinde kadar taksit faiz ve anapara ödemelerini nakit akışı bozulmuş olduğu için gerçekleştiremeyen firmalara ve müşterilerine önümüzdeki 3 ay süresince Nisan Mayıs ve Haziran erteleme müjdesini verdi.
 • Personel maaşlarını Halkbankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle istihdam yitirilmesine ve işsizliğe niçin olmaması amacıyla önümüzdeki  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Halkbankası da işsizliği önlemek amacıyla firmalara ilave limit imkanı getirdi.
 • Halkbankası üstüne keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.

Kamu bankaları olan Vakıfbank, Ziraat bankası ve Halkbank Nisan Mayıs ve Haziran ayı vadeleri gelecek olan kredilerin anapara ve taksit ödemelerini 3 ay süre ile faizsiz olarak erteleyecek.

Halkbank Tüm Esnaflara 25 bin lira Esnaf kredisi Veriyor

Gömü ve Maliye Bakanlığı yardımıyla sektör ayrımı yapılmaksızın tüm esnaflara Esnaf Destek Paketi kapsamında 25.000 TL nakit kredi ve 25.000 TL limitli ticari kart desteği müjdesi verildi.

Korona sebebiyle alınan tedbirler kapsamında bankaların deklare etti Finansal İstikrar Paketlerini bir adım öteyetaşıyan Halkbank esnafların beklediği esnaf kredi desteğinin bilgileri belli oldu.

İşletme Finansman Desteği 6 ay geri ödemesiz olarak 36 ay vadeli ve  % 4.5 faiz oranları ile tüm esnafa 25.000 TL nakit kredi ve 25 bin lira limitli 3 ay geri ödemesiz 12 ay vadeli ticari kart desteği verileceği açıklandı.

Esnaf Destek paketinde esnaflara işletme Finansman desteği 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli 25 bin TL limitli ve Gömü yardımıyla senelik % 4,5 maliyetli olarak kullandırılacak. Tüm esnafların ticari kartlarına da 25 bin liraya limit tanınacak.

Paraf Esnaf kart desteği olarak Esnaf ve sanatkarlarımızın mal ve hizmet alımlarında taksitli ve vadeli işlem yapabilecekleri nakit akışlarını düzenleyebilecekleri 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli 25 bin TL’ ye kadar limitli olarak kullandırılacak.

İşbankası Kredi Erteleme Başvurusu

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca hususi bankalara meydana getirilen erteleme çağrısı ve destek çağrısına ilk cevap İşbankasından geldi.

Koronavirüs salgını sebebiyle nakit akışı bozularak önümzüdeki ayın kredi ödemelerini yapamayacak olan esnaf şirket ve işyeri sahiplerine müjde İşbankasında da geldi. Kamu bankalarının erteleme ve destek paketi çalışmalarına İşbankası da eklendi. İşbankası 30 Nisan 2020 geçmişine  kadar ödenmesi ihtiyaç duyulan anapara, faiz ve taksit ödemelerinin 30 Haziran 2020 geçmişine kadar erteleneceğini duyurdu. işbankasının destek paketinde dikkat çekici detaylar ise şöyleki;

 • Şirket sahiplerine sektör ayrımı yapılmadan Iktisat istikrar paketi kapsamında yer edinen Gezim, lojistik, AVM perakende sektörleri olmak suretiyle ödemesiz dönem dahil olmak suretiyle tüm desteklerin verileceğini deklare etti.
 • İşbankası müşterisi olsun olmasın firmaların 3 aya ilişkin maaş ödemelerini işçi çıkarımı yapmamaları kaydıyla ilave kredi tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.
 • İşbankası şubeleri haricinde dijital ortamlardan yapılacak her türlü EFT /havale işlemlerinden 30.04.2020 geçmişine kadar parasız gerçekleştirilecek.
 • POS ve ÖKC ücretleri 3 ay ertelenecek.
 • Bireysel müşterilerin İşbankasından kullanmış oldukları tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinin de 3 ay erteleneceği müjdesi verildi.

Berat Albayrak tarafınca Hususi bankalar için meydana getirilen erteleme ve destek çağrısına devletimizde etkinlik gösteren öteki hususi bankalarında eşlik  etmesi umut ediliyor.

Akbank’tan Koronavirüsüne Karşı Ekonomik Destek

Tüm dünya devletlerinde olduğu benzer biçimde Türkiye’de Covid-19 salgınına karşı almış olduğu önlemlere yeni destek paketi Akbank’tan geldi. Akbank tarafınca açıklanan ekonomik destek ise şu şekildedir:

Bireysel ve tüzel müşterilerimizin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenebilecektir.

Mobil, Web Şube ve ATM üstünden gerçekleştirilecek EFT ve havale işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz bir şekilde yapılabilecektir.

Müşterilerimizin ATM’lerimizden günlük para çekme limiti kart ile parasız 5.000 TL ve ek olarak Akbank Mobil’den QR kod ile parasız 5.000 TL olmak suretiyle 10.000 TL’ye çıkarılmıştı. Bu uygulamanın süresi 30 Nisan’a kadar uzatılmıştır.

Ek olarak müşterilerimizin Ortak ATM’lerde para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme benzer biçimde işlemleri 30 Nisan’a kadar parasız hale getirilmiştir.

Vakıf Katılım Borç Erteleme

Bireysel ve kurumsal fon kullanan müşterilerinin talep etmeleri halinde 30.06.2020 geçmişine kadar ki taksit ödemelerinde esneklik sağlayacağını belirtti.

TEB’den Ekonomiye Destek Paketi

TEB bankasının coronavirüsle savaşım kapsamında ekonomiye destek paketini 24 Mart 2020 tarihinde açıklamıştır. Müşterilerinin yanında bulunduğunu belirten TEB bankasının destek paketi içinde ne olduğu şu şekildedir:

 • TEB bankasından kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler için coronavirüs sebebiyle ödeme sorun çekmeleri durumunda, 30 Nisan 2020 geçmişine kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay ertelenecek.
 • 25 Mart 2020 itibariyle CEPTETEB, CEPTETEB İŞTE ve Kurumsal İnternet Şubesi üstünden meydana getirilen tüm havale ve EFT işlemlerinden 30 Nisan 2020 geçmişine kadar harcama alınmayacaktır.
 • Banka müşterileri para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme benzer biçimde işlemleri 30 Nisan 2020 geçmişine kadar parasız gerçekleştirebilirler.
 • TEB bankası müşterilerinin ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi için çalışmalarına da devam etmektedir.

Denizbank’tan Ekonomiye Destek Paketi

Bireysel ve ticari müşterilerimizden talep edenlerin 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri mevcut koşullarda 30 Haziran‘ a kadar ertelenebilecek. Mobil ve web bankacılığından yapılacak olan Havale, EFT benzer biçimde işlemler ise ücret alınmadan parasız bir halde gerçekleştirilecektir. Denizbank ATM’lerinden ya da QR Kod ile günlük para çekme limiti parasız olup 5.000 TL’ye kadar yükseltilmiştir. Bankanın şubede işlem saatleri ise 12:00 – 17:00 aralığında olarak düzenlenmiştir.

Korona Gelir Vergisi Ödemesi Süresi Uzatıldı

Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa 31 Mart 2020 geçmişine kadar verilmesi ihtiyaç duyulan senelik gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan 2020 gün sonuna kadar uzatıldı.

Esnafların vergi ödemelerinde bir ay erteleme imkanı önümüzdeki sürecin iyi yönetileceğinin ve istenen adımların atılacağının bir sinyali oldu.

Bankalar Korona Sebebiyle Borç Erteleme ve Yapılandırma Meydana getirecek mı?

Corona ile savaşım kapsamında ekonomik destek paketleri haftaya açıklanacak. Mecliste çalışmaların hızlandığını en fazla etkilenen sektörlerin öncelikli olmak suretiyle tüm sektörleri kapsayacak bir takım destek ve önlemlerin uygulanacağı haberinin peşinden esnaflarda kredi borçlarının ertelenmesi müjdesini bekliyor. Bankalara olan esnaf ve gereksinim kredilerinin ödemelerini bu ay içinde yapmakta zorlanacaklarını belirten işletme sahipleri bankalardaki mevcut borçları yüzünden sicillerinin etkilenmesini istemediklerini fakat çarelerinin olmadığını ve düşen cirolar ile banka ödemelerini yapamayacakları bu süreçte ayakta kalmakta zorlandıkları için devletten yardım ve destek taleplerinde bulunuyor.

BDDK Deklare etti Kredi Takipleri Uzatıldı Son dakika

Ödenmeyen krediler konut kredisi, gereksinim kredisi, taşıt kredileri ticari krediler ve  yapılandırılmış krediler için daha ilkin 90 günlük süre tanınmakta idi. Bu süre Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafınca 180 güne çıkarıldı. Buna bakılırsa ödenmeyen kredi borçlarında takip işlemleri başlatılması için 6 ay süre beklenecek. Korona virüsü için alınan bu önlemin 31 ARALIK 2020 geçmişine kadar devam edeceği açıklandı.

benzer biçimde kredilerin tümünün takip süresi 180 gün olarak güncellendi.

Korona kredi borçlarına yapılandırma gelecek mi yazımız dan öteki ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Esnaflar esnaf ve sanatkarlar odasından alınan kredilerin bankalardan kullandıkları konut ve gereksinim kredilerinin öteki bankalardan kullandıkları esnaf kredilerinin ve TKK’ dan alınan ziraatçi kredileri ve hayvancılık kredilerinin geri ödemelerini bu ay yapmakta zorlanacaklarını ve kredilerin geri ödemesinde bir korona tedbiri alınmasını icap ettiğini belirtmektedir. Corona önlemleri kapsamında işletmelerinin faaliyetlerini durduran esnafların bu aydaki aylık gelirlerinin düşeceğini ve kredilerin geri ödemesinde yapılandırma yada yeni faizsiz kredilerin sağlanmasının uygun olacağı ön görülmektedir.

Bu kapsamda meclisinde gündeminde olan vergi borcu ertelemesinin müjdesinin gelmesinin peşinden esnaflar;

 1. Korona faizsiz kredi ve hibe desteği ,
 2. Korona yüzünden kredi borçlarına erteleme yapılandırma,
 3. Esnafa vergi ödeme ertelemesi,
 4. KYK ve öteki tüm kredi borçlarına korona ertelemesi benzer biçimde desteklerin biran ilkin hayata geçirilmesinin müjdesini bekliyor.


About admin

Check Also

Koronavirüsü Faizsiz Kredi ve Hibe Verilecek mi?

Korona virüs önlemleri her geçen gün artıyor. Bakanlık tarafınca devletimizde 81 ilde Koronavirüs Tedbirleri genelgesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>