Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım? (Hemen Bunu Yapın)

Bankadan kredi çektiniz. Fakat artık ödeyemeyecek durumdasınız. Bu şekilde bir durumda nelerle karşılacağınızı ve bu durumdan iyi mi kurtulabileceğinizi sizler için araştırdık. Bu durumda başınıza iki şey gelebilir; İlk olarak Merkez Bankası’nın kara listesine alınırsınız. Ya da hakkınızda yasal takip adım atar. Hatta yasal takip icra derecesine kadar gelebilir. Yasal takibe ulaşmadan önce önünüzde 90 günlük doğrusu 3 aylık bir süre bulunur. Bu sürenin aralıksız olması ile ilgili bir durum söz mevzusu değildir. Eğer ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü aşarsa hakkınızda yasal işlem başlayacaktır. Eğer bu 30 günlük sürede borcunuzu öderseniz borcunuza ek olarak yalnızca gecikme faizi ödersiniz.54.günde ise borçluya uyarma çekilmek sureti ile uyarı gönderilir. Bu durumda gecikme faizine ek olarak uyarma tutarı de ödemek zorunda kalmış olacaksınız.

icra-geldi-ne-yapmalıyım

İcra Müdürlüğü size 7 günlük süre tanır ve bu sırada borcunuzu ödemenizi ister.

3 ay dolduğunda kredi çektiğiniz banka yine sizle iletişime geçer. Siz bu kontakt neticesinde borcunuzu yapılandırmaya gidebilirsiniz. Ya da gecikme faizi ve uyarma tutarı ödeyerek borcunuzu kapatma yoluna gidebilirsiniz. Bu tarz şeyleri yapmadığınızda hakkınızda yasal işlem başlamış olacaktır. Bundan sonrasında yazışmalar bitecek, artık muhatabınız banka olmayacaktır. Zira banka anlaşmalı olduğu bir avukat yolu ile dosyanızın devir işlemini gerçekleştirecektir. Eğer avukatı ikna edebilirsiniz maaş muvafakatına başvurabilir, ara ödemelerle bu durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat bu taahhüde karşın de borcunuzu ödeyemezsiniz 3 aylık hapis cezasına mahkum olmuş olursunuz. Bu durumda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmış olacaksınız. İcra Müdürlüğü 7 gün içinde borcunuzu ödemeniz için talepte bulunacaktır. Tebliğden sonrasında tüm mal varlığınıza satılamaz şerhi düşecektir.

Hukuki Sürecin Neticeleri Nedir?

  1. Merkez Bankası sizi kara listesine almış olur.
  2. Siciliniz bozulur.
  3. Kredi notunuz düşer.
  4. 5 yıl süre ile kredi çekemez, kredi kartı alamazsınız.
  5. Banka hesaplarınıza mahkeme sonucu ile beraber bloke konulabilir.
  6. Maaşınızın belli bir kısmına el konulabilir.
  7. Hakkınızda icra takip edeni başlatılır.

İcralık Olmaktan Iyi mi Kurtulabilirim?

Ilk olarak borcunuzun tamamını ödeyerek işe başlayabilirsiniz. Fakat tamamını ödeyecek durumda değilseniz en azından asgarisini ödemek yararınıza olacaktır. Zira bu durumda borcunuza bir tek faiz işleyecek, yasal sürecin başlamasının bir nebze de olsa önüne geçmiş olacaksınız. Yasal takip işlemi başlamadan yapmanız ihtiyaç duyulan öteki şey ise, biriken borçlarınıza bir an ilkin önlemek almak ve borç yapılandırmasına gitmektir.

Borç Kapatma

Eğer borcunuzu kapatma imkanınız var ise asla beklemeyin. Zira bu sayede borcunuza faiz işlemesinden de kurtulmuş olacaksınız. Fakat ödeme imkanınız yoksa yasal işlem başlamadan bir an evvel borç yapılandırmasına gitmenizde yarar var.

kredi-borcu-yapılandırma

Ödeyemediğiniz kredilerinizi bir an ilkin yapılandırmanız yararınıza olacaktır.

Borcumu Iyi mi Yapılandırabilirim?

Kredi borcunuzu 1-2 ay ödememeniz bir sorun teşkil etmez. Fakat borcunuz birikiyorsa sorun büyük. Zamanında ödemediğiniz borçlarınız başınıza büyük dert açacaktır. Hem kredi notunuz eklenecek hem de birikerek içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bunun için borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Fakat bu durumda işleyecek faiz kredinizin faizi değil yapılandırma faizi olacaktır. Bu da yeni bir maliyet anlama gelir. Bu durumdan kurtulmak için kredi kartı borçlarınızı, gerekseme kredisi borçlarınızı biriktirerek tek bir elden yapılandırmaya gidin. Hepsine ayrı ayrı faiz ödememiş olmuş olursunuz.

Değişik Bir Bankadan Kredi Çekerek Borcumu Ödeyebilir Miyim?

Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey gerekseme kredisi veren bankaların faiz oranlarını incelemek ve size en uygun, en düşük faizli krediyi tespit ederek kredi çekmek olmalıdır. Çektiğiniz kredi ile borcunuzun faizi daha çok işlemeden borcunuzu kapatabilirsiniz. Böylece tek bir bankaya ve tek bir krediye borcunuz olmuş olacak. Burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey vade ve her ay ödeyeceğiniz tutardır. Eğer bütçenizi sarsacak oranda aylık ödeme yapmanız gerekecekse bu yöntemi kullanmak pek akıl kârı olmayacaktır. Eğer gerekseme kredisi için başvuruda bulunduğunuz banka size kredi vermek istemezse, o durumda da bankaya kredinizi yapılandırmak istediğinizi bildirin. Bu şekilde banka size kredi verdiğini hissetmeyecektir. Bir tek yapılandırma faizi üstünden işlem yapılacaktır. Fakat bu talebinizi banka çalışanlarına söylemenizde yarar var. Zira banka çalışanları sizi problemli bir satın alan olarak görerek bu talebinizi reddedebilir. Borç kapatma kredisi veren bankalar adlı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Yakınlardan Borç Alma

Bankaların yapılandırma faizlerinden ve borç kapatma kredilerinden kurtulmak için uğraşıyor ve borcunuzu da bir an ilkin ödemek istiyorsanız durumu iyi olan yakınlarınıza nakit paraya ihtiyacınız bulunduğunu söyleyerek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede anlaşmanız dahilinde yakınınıza faiz ödemek zorunda da kalmamış olmuş olursunuz. İcradan da bu şekilde kurtulmuş olacaksınız. Ek olarak değişik bir banka ile muhatap olmak zorunda da kalmayacaksınız.

avukat-ile-anlaşma-sağlanması

Borcunuzu 90 günlük süre zarfında ödemediğinizde artık muhatabınız bankanın anlaşmalı olduğu avukat olacaktır.

Avukat ile Anlaşmanın Sağlanması

Bankanız dosyanızı avukata gönderilmiş olduğu taktirde artık muhatabınız bankanız değil avukat olacaktır. Avukat faizi ile beraber borcunuzu ödemenizi ister. Avukatınız ile belli bir vade ve faiz oranı mevzusunda anlaşmanız yararınıza olacaktır. Ödemediğinizde icra için size sunulan 7 günlük sürede mal beyanında bulunmanız gerekmektedir. Ödeme emrini gönderen icra dairesine yalnızca maaşınız var ise, değişik bir mal varlığınızın olmadığını bildiren bir dilekçe yazın. Zira mal beyanında bulunmazsanız hapis cezası ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat avukatınız ile görüştüğünüzde herhangi bir anlaşmaya varamaz fakat taahhütte de bulunmazsanız hakkınızda hapis cezası sonucu verilmez. Fakat icra marifeti devam edecektir.

Eğer bu yöntemlerin herhangi birini uygulayarak borcunuzu ödeyemezseniz, öteki nakit bulma yöntemlerini değerlendirmeniz gerekecektir. Sicili Bozuk Olanlara Kredi İmkanı adlı içerikte acil nakite gereksinim duyan yurttaşlarımız için kolay para bulma şekilleri yer verilmiştir.

Birden oldukca bankaya borcunuz olması durumunda 2020 senesinde da borç kapatma kredileri yardımı ile borçlarınızı kapatabilirsiniz. Sadece sicilinizin 5 yıl sonrasında temizleneceğini yine hatırlatmakta yarar var. Bir tek bu yöntem işin hukuki boyutu ile uğraşmamanızı sağlar.


About admin

Check Also

En Çok Puan Kazandıran Avantajlı Kredi Kartları 2020

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları bizlere sağlamış olduğu kolaylıklar ile her geçen gün kullanımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>