Bankalar Araç Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor? (0 ve 2. EL)

2 El Vasıta İçin Yüzde Ne kadara Kadar Taşıt Kredisi Kullanılıyor?

İkinci el yada sıfır kilometre otomobil almak isteyenler için bankalar vasıta kredileri vermektedir. Bu kredileri kullanarak sıfır yada ikinci el vasıta almak için elinizde bir miktar sermayeniz olması şarttır. Eğer sermayeniz yoksa %100 krediyle vasıta alamazsınız. Bu içeriğimiz de bankalar vasıta kredilerinin oranlarını hesaplayacağız.

Bankalar ikinci el araçları 5 yaşına kadar değerlendirirler. Acente diye tabir edilen 0 km. araçlar için tüm bankalar kredi verirken, bazıları ikinci ele sıcak bakmamaktadır. Bu kapsamda Devletin koyduğu kanunlar gereğince hem ikinci elde, hemde sıfır otomobillerde aracın kasko kıymeti esas alınmaktadır.

Buna bakılırsa 90 bin lirayı geçen otomobiller için %70 oranında banka kredisi kullanılabilmektedir.

Satmaca tutarı 90 bin liranın altında olan araçlar için ise kullanılabilecek kredi miktarı maksimum yüzde 50′ dir.

Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır? diye merak edenler ilgili yazımızı okuyarak taktikleri öğrenebilirler.

Bankalar Araç Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor?

Vasıta Kredisi Yüzde Oranı

Bu oranlara bakılırsa bir hesaplama yapmak gerekirse;

100 bin lira kasko kıymeti olan bir otomobili almak isteyen vatandaşın elinde minimum 30 bin lira peşin parası olmalıdır.

Eğer vasıta 200 bin lira değere sahipse taşıt kredisi ile en fazla 150 bin lira çekilebilir. Buna bakılırsa 50.000 TL. peşinatınızın bulunması şarttır.

Satmaca kıymeti 50.000 TL. olan bir otomobil için ise en fazla 25.000 TL. kredi çıkar. Bu sebeple cebinizde 25 bin lira para olmalıdır.

BBDK’nın belirlediği ve Resmi Gazete’de gösterilen bu limitler hem sıfır araçlar hemde 2. el araçlar için aynıdır. 5 yaşın üstünde ki araçlara taşıt kredisi verilmez.

Her iki değere de baktığınız taşıt kredisi çekmek isteyen ve cebinde 25 bin lirası olan bir yurttaş, bu para ile hem 50 bin liralık hemde 100 bin liralık aracı satın alabilir. Sadece fiyatı düşük olan otomobilin değerinin yarısını geri ödemesi gerekirken, öteki vasıta için ödediği paranın 3 katı kadar ödemesi olacaktır. 100 bin liralık otomobile binmek kolay değil 😉

Taşıt Kredisinin Tamamını Veren Bankalar

Bazı bankalar ise otomobil kredileri ile bireysel kredileri birleştirerek, satın alınmak isteyen araçların tamamına kredi çıkartırlar. Bunun yöntemi şöyledir. Vasıta başına verilebilecek kredi miktarları %50 ve %75 ile sınırı olan iken geri kalan tutarlar için müşterinin KKB notu ve maaş bordrosu yerin olması durumunda bireysel gerekseme kredisi kullandırırlar. Bunun hesaplaması ise şöyledir;

Maaş bordrolu olarak çalışan bir kişinin aylık ödeyeceği kredi tutarı maaşının %70’ini geçmez. Örnek vermek gerekirse, 2.000 TL. maaş ile çalışan bir vatandaşın maaşının yüzde yetmişi 1.400 TL. yapmaktadır. Bu kapsamda kişinin hem otomobil kredisi hemde gerekseme kredisinin toplam aylık ödemesi 1.400 lirayı geçemez. Bu tutara kişinin daha ilkin kullandığı, işyeri, KOBİ, ticari vasıta, mortgage, arsa tarla satın alma kredileri de eklenmektedir. Şu demek oluyor ki daha öncesinden ödediğiniz yüksek miktarlar da krediniz var ise, aracın tamamına kredi çekme işini unutun!

 • Ziraat Bankası,
 • TEB,
 • İşbank
 • Halk Bankası,
 • Odeabank,
 • Vakıflar Bankası,
 • Güvence,
 • Yapı ve Kredi
 • Qnb Finansbank,
 • Denizbank,
 • Anadolubank

benzer biçimde bankaların tümünden yukarıda anlattığımız yöntem ile aracın hepsi için kredi kullanabilirsiniz.

İkinci el otomobiller için de durum aynıdır. Farz edin 25.000 TL. kıymeti olan bir vasıta için %50 oranında doğrusu 17.000 TL. kredi kullanılabilir.

Otomobil Firmaların Kampanyaları

Kimi zaman Honda, Totoya, Opel, Ford, Fiat benzer biçimde firmalar belirli oranlarda sıfır faizli otomobil kredisi kampanyaları düzenlemektedirler. Bu firmalar taşıt kredilerinin belirli meblağları kadar faiz almazlar. Örnek vermek gerekirse Fiat şirketi ticari ve binek araçlarda 25.000 TL.’ye kadar 12 ay vadeli sıfır faizli kredi vermektedir. Aracın geri kalan tutarını peşin ödeyen yurttaş, 25 bin lirası için asla faiz ödemeden vasıta sahibi olabilir. Sadece bu faizsiz kredi, %50-%75 limit sınırlarını değiştirmez. Her halükarda bu meblağlar geçilemez. Sıfır Faizli Otomobil Kredisi bağlantısını ziyaret ederek, güncel kampanyaları inceleyebilirsiniz.

 Bazı bankalar kredi için dosya ve sigorta harcaması talep etmez iken, bazılarının ise öteki harcamaları bir araya vardığında aynı faiz oranı bulmaktadır.

Yüzde kaçına taşıt kredisi alabilirim

Vasıta Kredisi Hesaplamaları

Bu kapsamda sıfır otomobil alacak yurttaşlarımıza direk olarak otomotiv kuruluşlarını ziyaret etmelerini, kredileri buralarda hesaplamalarını, eğer faizsiz finansman finansdestegi.com var ise yararlanmalarını, yok ise öteki bankaları araştırmalarını tavsiye etmekteyiz.

Sual: 2 el oto kredisi kaç yaşına kadar? En fazla 5 Yaşına Kadar Veriliyor!

Sual: En fazla ne kadar vasıta kredisi alabilirim? Bu sizin satın aldığınız taşıt ve maaş tutarınız ile ilgilidir.

İpotek Tesisi ile Aracın Yüzde Yüzüne Kredi

İkinci küçük bir ihtimal olarak, elinde bir taşınmazı olan yurttaş, bu taşınmazın %75 i oranında gerekseme kredisi çekebilmektedir. Bu hesaplamaya bakılırsa ise, ister 50 ister 50 bin fazlasına vasıta satın alan kişiler, ikinci gayrimenkulün ipoteği ile rahat şekilde istedikleri otomobili satın alabilirler. BBDK’ya kayıtlı olan bankalar bu olanağı sağlamasa bile öteki finansman kuruluşlarından (ALJ vb.) bu destek alınabilmektedir.

Müracaat İçin Lüzumlu Belgeler ve Evraklar

 • Aracın fiyatını belirten eksper raporu yada proforma faturası,
 • Tc.Numaralı Kimlik belgesi,
 • İkamet belgesi yada elektrik, su, telefon faturalarından herhangi biri,
 • Ticari araçlar için oda kayıt belgesi, tecim sicil gazetesi ve İşletmeye ilişkin telefon faturalarından herhangi biri,
 • Ticari vasıta kredilerinde %100 oranında peşinatsız kredi alabilirsiniz.
 • Eşit, süreli, balon, artan ve ara ödemeli kredilerden birini seçebilirsiniz.

Yeni Düzenleme!

BBDK tarafınca meydana getirilen yeni düzenlemeye bakılırsa bundan sonrasında 90 bin lira ve altında ki araçlar için %70 oranından daha çok kredi verilemeyecek. 90 bin lirayı aşan araçlar içinse 90 bine kadar %70 kredi verilebilirken, 90 binden sonrası için en fazla %50 kredi alınabilecek. İkinci el binek araçların fiyatı ise, vasıta değerleri kasko tutarları üstünden hesaplanacak.

 1. Ziraat Bankası taşıt kredisi: %2,19
 2. Türkiye İş Bankası: %3
 3. Güvence Bankası: % 2,44
 4. QNB Finansbank:  %2.55
 5. Türk Iktisat Bankası: %2,4
 6. Vakıfbank: % 2.99
 7. Akbank: %2,70 faiz oranları ile istediğiniz aracın sahibi olabilirsiniz.

Yeni aracınızın size, ailenize ve şirketinize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.


About admin

Check Also

Kapalı Otoparka LPG’li Araç Girebilir Mi?

LPG bütan ve propan gazlarının belirli oranlarda karıştırılması ile oluşturulmuş bir petrol gazıdır. Bu gazların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>