Bayram İkramiyesi Evde Bakım Maaşını Kestirir mi (2020 Güncel)

Emeklilerimizi ve aylık hak sahiplerini yakından ilgilendiren konulardan bir tanesi de emekli ikramiyesidir. Yeni poşet yasada evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilip verilmeyeceği merak edilmektedir.  Yurttaşlarımız bakım parası alanlara 1000 TL ne süre verilecek şeklinde sorgulama işlemleri yapmakta ve probleminin yanıtını araştırmaktadır. Bakım aylığı alanlara bayram ikramiyesi verilmemekteydi. Sadece bu mevzuda yaşanmış olan mağduriyetlerden dolayı bakım parası alanlara da ikramiye verilmesi gündemde yer almakla beraber hemen hemen yasalaşmamıştır. Evde bakım maaşı bir gelir sayıldığından dolayı bankalardan promosyon ödemesi alabilirler. İçeriğimizden bayram ikramiyesi evde bakım maaşını kestirir mi sorusunun yanıtını bulabilir ve 2020 ikramiye tutarları ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Bayram İkramiyelerinden Kimler Yararlanabilir?

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca geçtiğimiz yıl emeklilere Ramazan ve Kurban bayramında olmak suretiyle yılda iki kez ikramiye verilmesi kararlaştırıldı. Kanunda her yıl ibaresi yer almakta sadece meblağ belirtilmemektedir. Geçtiğimiz yıl verilen ikramiye tutarları 1.000′ er TL olmuştu. Bu yıl ise enflasyon oranları dikkate alınarak ikramiye ödemelerinin artırılabileceği söylenmektedir. Verilen ikramiye ödemeleri vatanımızda bulunan 12, 5 milyon emeklinin yüzünü güldürmüş ve emeklilerin senelik gelirleri 2.000 TL. artış göstermiştir.

Emekli ikramiyelerinden yararlanacaklar aşağıdaki gibidir;

 • SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri
 • Gaziler ve 1. dereden şehit yakınları
 • Vazife ve harp malulleri
 • Er ve erbaşlar
 • Geçici köy korucuları
 • Şampiyon sporcular
 • Gelir aylığı alanlar
 • Kora, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı Gazileri

1000 TL Bayram İkramiyesi Nisan’da Ödenecek

Terörden ziyan olan siviller ve bunların hak sahipleri verilecek olan ikramiyelerden yararlanabilecektir. Emekli 2020 Bayram İkramiyesi Ne Kadar? isminde içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Koronavirüs salgınının vatanımızda yayılmasını önlemek amacıyla hayata geçirilecek tedbirler kapsamında devreye alınan Ekonomi İstikrar Paketinde  emekliler için düzenlemeler ve müjdeler verildi.  2020 Ramazan Bayramı ikramiye tutarları belli oldu. 1000 TL ikramiyeler Nisan ayı maaşları ile beraber verilecek.

Aile ve Emek harcama Bakanı Zehra Selçuk bayram ikramiyelerinin Mayıs ayında Nisan ayına  öne çekildiğini deklare etti. Bakan Selçuk;

Emeklilere 2018’den itibaren dini bayramlarda bin lira ikramiye vermeye başladıklarını “Bu mevzuda önümüzdeki Ramazan Bayramı ile ilgili müjde durumunda bir karar aldık. Emeklilerimize, Ramazan Bayramı için Mayıs ayında ödenmesi ihtiyaç duyulan bin liralık bayram ikramiyelerini Nisan ayında vereceğiz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı?

Görüldüğü benzer biçimde yukarıdaki listede evde bakım maaşı alanlar bulunmamaktadır. Geçtiğimiz yıl evde bakım maaşı alanlara Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye verilmemiştir. Evde, hasta, yaşlı, engelli ya da hasta bakan kişilere bakanlara aylık 1085 TL ödeme veriliyor. Evde bakım maaşı almak için hane içindeki şahıs başı gelire bakılmaktadır. Hane içi şahıs başı gelirin asgari ücretin 2/3 ünden azca olması gerekmektedir. Şahıs başı gelirin 2020 yılı itibari ile 981,27 TL‘ den yüksek olmaması gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı?

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı?

İkramiye bu standartlara bakılırsa ek gelir sayıldığı için evde bakım maaşı alanların aylık baza vurulduğunda hane içi gelir tutarı yükseliyor. Bu sebeple geçtiğimiz yıl kendilerine bayram ikramiyesi ödemesi yapılmadı. Sadece bu durum büyük tepki topladı. Mevzu  şu an için mecliste görüşülmekte olup hemen hemen taslak aşamasındadır. Kanun kapsamına girdiğinde 2020 senesinde evde bakım maşı alanlarda Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek olan ikramiyelerden yararlanabilecektir.

Bakım Parası Alanlara 1000 TL İkramiye Ne Vakit Verilecek?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi emeklilere verilen bu ikramiyeler gelir olarak kabul edilmiştir. 2000 / 12 = 166,66 TL (aylık) Şu demek oluyor ki emekli maaşlarına senelik 2000 TL, aylık ise 166 TL iyileştirme yapılmış oldu. Evde bakım maaşı almak için bu meblağ hane içi geliri yükselttiğinden dolayı bir fazlaca engelli ve evde bakım maaşı alan vatandaşımızın maaşları kesilmiş oldu ve kendilerine ikramiye ödemesi yapılmış oldu. Mevzu Engelliler Konfederasyonu tarafınca ele alındı ve bu kararın doğru olmadığı dile getirildi. Meydana getirilen açıklamada evde bakım maaşının bağlanabilmesi için asgari ücretin 2/3 tutarının baz alınmasının doğru olmadığı ifade edildi.

Söz mevzusu maaşlar engelli ve bakıma muhtaç olan yurttaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilmektedir. Bu amaçla senelik 2.000 TL iyileştirme yapılıyor diye, kendilerine yaşam boyu verilen maaştan yoksun kalmaları söz mevzusu olmaktadır. Bu amaçla pek fazlaca vatandaşımız mağduriyet yaşamıştır. Olayın mahkemeye taşınacağı ve hak beyanı yapılacağı söylenmektedir. Bu açıklamalardan sonrasında bakanlık kanadından bazı açıklamalar gelmiştir.

Bakım Parası Alanlara 1000 TL İkramiye Ne Zaman Verilecek

Bakım Parası Alanlara 1000 TL İkramiye Ne Vakit Verilecek?

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde bu mağduriyetin giderilmesi amacı ile emek verme başlatılacağı açıklandı. Mevzu mecliste görüşülmekte ve hemen hemen taslak aşamasındadır. Eğer kabul edilirse evde bakım maaşı alanlar da 2020 yılı Ramazan ve Kurban bayramlarında kendilerine verilecek olan 1000′ er TL ikramiye ödemelerinden yararlanabilirler.

Yeni Poşet Yasada Evde Bakım Maaşı 2020

Evde bakım maaşını üvey evlatlar da dahil olmak suretiyle yatak hastası ya da engellinin eşi, evlatları, ebeveyni, torunu, torunlarının eşleri, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, kardeş evlatları ve bunların eşleri, kayınvalideleri ve kayınpederleri, eşlerinin kardeşleri ve bunların eşleri, yeğenleri, amca ve yenge, amca evladı, amca çocuğunun eşi, hala ve enişte, dayı ve yenge, dayıların evlatları, teyze, teyze eşi, teyze evlatları alabilmektedir. Evde bakım maaşı bağlanabilmesi için bu şahısların engelli ya da yatak hastasının bakımı ile bizzat ilgilenmeleri gerekmektedir. Evde bakım maaşı almak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir;

 • Gelir kriterlerinin uygun olması,
 • Bakıma muhtaçlık kriteri,
 • Ağır engelli bulunduğunu belirten sıhhat kurulu raporu,
 • Hastanın bakıma muhtaç olması,
 • Hastanın ağır engelli bulunduğunun sıhhat raporu vasıtası ile kanıtlanması (Engel oranının yüzde 50 ve üstünde olması ve sıhhat raporunda ağır engelli ibaresinin yer alması)
 • Hane içi şahıs başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden yüksek olmaması,
 • Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafınca Bakım Hizmetleri Değerlendirme heyeti tarafınca maaş alması uygun görülen kişilere maaş bağlanmaktadır.

Evde bakım maaşı 2020 senesinde 1.460 liraya yükseltildi. Bu meblağ geçtiğimiz yıl  1.384 lira idi.

Ek olarak bakıma muhtaç kişinin maaşının da gene şahıs başı gelirden yüksek olmaması gerekiyor. Hükumet tarafınca bayram ikramiyesi mevzusunda düzenlenmiş olan poşet yasada şu an için evde bakım maaşı alanlara ikramiye verilip verilmeyeceği ile ilgili bir ibare bulunmamakla birlikte bakanlık tarafınca meydana getirilen izahat sonucu verilecek karar ileriki günlerde belli olacaktır. Engelli Raporu Hesaplama Yeni Yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Bildiğimiz benzer biçimde enflasyonun yükselmesi ile beraber asgari ücrette de yüzde 15 seviyelerinde bir artış seyredildi. Bu artışla beraber hane içi şahıs başı gelir kriteri de 981,27 TL‘ ye terfi etti. Geçen yıl şahıs başı gelir tutarı 847,17 TL idi. Bu tutarın belirlenmesinde gelir testi esas alınmaktadır. Yapılacak olan kontrol sonrası hane içi şahıs başı gelir tutarı eğer 981 TL’ nin altında kalıyorsa evde bakım yardımı bağlanabilecektir.

Evde bakım maaşı 2020 senesinde 1.460 liraya yükseltildi. bu meblağ geçtiğimiz yıl  1.384 lira idi.

İkramiyelerin gelir sayılmaları ile beraber, geçtiğimiz yıl meydana getirilen gelir testlerine bu emekli ikramiyeleri de eklenmişti. Sadece taslak yasalaşırsa ikramiyeler gelir testi hesaplamalarının haricinde duracak. Geçtiğimiz yıl başlatılan uygulama neticesinde evde bakım yardımı alanlar ikramiyelerden yararlanamadı. Ya da ikramiye alanların hane içi gelir tutarları yükseldiğinden dolayı kendilerine verilen bakım paraları kesildi.

Bakan Selçuk tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa bu mağduriyetler giderilecektir. Yeni düzenleme ile beraber hane içi şahıs başı gelire ikramiyelerin dahil edilmemesi ve yardım alanların verilen bu hizmetlerden yararlanmaya devam edeceği ifade edildi.

Evde Bakım Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Evde Bakım Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Engelli Yönetmeliği Resmî Gazete’de Yayınlandı. Yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde!

Düzenleme eğer yasalaşırsa 2828 sayılı Toplumsal Hizmetler Kanununda Değişim Yapılması hakkında verilen teklifin taslağına , teklif kabul edildiğinde aşağıdaki ibare eklenecektir;

5510 sayılı kanununa eklenmiş 18. madde kapsamında Ramazan ve Kurban bayramları için emekli ve SGK hak sahiplerine ödenen bayram ikramiyeleri, hane içi şahıs başına düşen gelirin bulunması için meydana getirilen hesaplamalara dahil edilmeyecektir. 

Geçtiğimiz yıl 513 bin 276 şahıs evde bakım maaşından yararlandı. Bakıma muhtaç olan engellilere ödenecek olan maaşların Meclis Genel Kurulu’nda kısa süre sonrasında gündeme gelmesi beklenmektedir.

Evde bakım maaşı alanlara ikramiye verilip verilmeyeceği mevzusu ile ilgili hemen hemen net bir izahat yapılmadı. Sadece hak sahipleri ikramiye ödemeleri ile beraber maaş almaya devam etmek ve gelir testine ikramiye tutarının dahil edilmemesini talep ediyor.

E-devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı ödemelerini e-Devlet üstünden T.C kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonrasında arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Evde bakım maaşı ile ilgili tüm detaylar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Detayları Sorgulama özelliği Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.


About admin

Check Also

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

2020 senesinde tüm emeklilere 1.000 TL. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>